Bu takım iş yapar mı?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında KILadam tarafından paylaşıldı.

?

Bu olta iş yapar mı?

 1. Evet ! Yapar

  oy sayısı 12
  50,0%
 2. Hayır ! Yapmaz

  oy sayısı 3
  12,5%
 3. Allah bilir Bi dene!

  oy sayısı 9
  37,5%
 1. KILadam

  KILadam

  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Bilinmiyor ama araştırılıyor
  Altta kullandığım olta takımının ana gövdesini hazır aldım. Bana el oltası için kullanıldığı söylendi. Ama ben dip oltası olarak kullanmak istiyorum. Düzenek aşağıda sizce iş yapar mı?

  [​IMG]

  Lütfen konuyu tatlı su kısmında malzemelere taşıyalım. Moderatörlere verdiğim geçici rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
   
  Son düzenleme: 12 Haziran 2006
 2. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  doğru bölüme taşınmıştır, bereketli avlar.
   
 3. AKS

  AKS

  Mesajlar:
  72
  kardeş dünkü konuya cvp vermeye calıştım lakin siteyi cok fazla incelemiyorsun herhalde??? bu bildiğimiz yaylı sazan oltası ve sanırım sende bilmediğinden ucuna kurşunda eklemişin ...forumları incelersen böyle bir anket yapma gereği duymazsın sanırım...
   
 4. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  bu arada konuyu dağıtmak gibi olmasın, resimdeki oltanın misinası çok kalın değilmi? yani düzenekler genelde böyle kalın misinalardan mı yapılıyor tatlı suda?

  ayrıca düzeneğin ucuna bağlanmış kurşunun düğümüde çok sarılmış, burdan kat kat görünüyor, sanırım düğümdede problem var.
   
 5. Ronder

  Ronder

  Mesajlar:
  337
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  3 kg civarında
  Merhaba

  Bildiğimiz sazan yaylı dip oltası duzenegi..Burda yanlıs olan ucuna ayrı parca misina ve kursun takman ...Arkadasın dedigi gibi ana benden sonraki misine biraz ince olmalı bence taşıyıcı ana benden bu yuzden kalındır..Diger bi durum ne kadar kanca o kadar bela bence 2 kanca bırakmalısın gurup halinde yemlenmiş bölgede yem alan sazan aynı anda diger ignelere baskka sazanlarında takılma sansı oldugundan balıgı kıyıya almak güclesir ben ikili kullanıyorum...Aslında bu duzenekteki yayın ucunda kendinden kurusun olmalı ve o yeterli cunku belki bilmiyorsun diye acıklama geregi duydum ordaki yay seklindeki teli komple sazan hamuru veya ekmek hamuru ile kaplayıp atıyorsun (hamurla kaplı yay kancanın etrafını otomatik yemler ve cok yuksek yogunlukta yemlemis olur etraftaki butun sazanları ceker yeme ) ve hamurla kaplanmıs bi sazan yayı zaten agırdır ve dibe iner ve ekstra agırılığa gerek yok....BUrdaki sazan yayı oldukca kaliteli bence kancaları iyi benciyoor ve kanca sonraki ince köpük avda iyi randıman vericektir..Ras gelsin sezon acılsa zaman gecmiyor :(
   
 6. ozgun

  ozgun

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  115
  Şehir:
  tokat-turhal
  Favori Kamış:
  olta takımları
  En İyi Avı:
  sazan 12 kg
  slm

  arkadaşların belirttiği gibi el oltası değil bildiğimiz sazan yayıyla yapılmış dip oltası vede güzel iş yapar RASTGELE
   
 7. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  Merhabalar.....
  Sayın arkadaşım öncelikle şunu belirtmek isterim her yörenin balık avı farklılık içermektedir.Buda av bölgesinde farklı takımların kullanılmasına sebebiyet verir.
  Ayrıca kullanılacak yemlerde değişmektedir.
  Mesela:Sazan avında kimi yerlerde mısır kiminde toprak solucanı kimi yerdedede hamur kullanılaır buda kullanılan takımlarıda değiştirir.
  Kiminde tek iğneli şamandıralı takım kiminde dip oltası kiminde boili takımı kullanılmaktadır.
  Dediğim gibi benim size tavsiyem öncelikle avlanacağınız yerin avlanma alışkanlığına göre takım ve yem seçimi yapmanızdır.
  Bu sebebten dolayı resmini koyduğunuz dip takımının burada iş yapar şurada yapmaz demek yanlış olacaktır.
  Umarım düşüncelerimi ifade edebilmiş ve size yardımcı olabilmişimdir.
  Saygılarımla
   
 8. hobbytime

  hobbytime

  Mesajlar:
  174
  yorum

  bulunduğun avlakta sazan hamurla yemlemeye alışmışsa bu takım iş yapabilir.ancak;kurşunların yeri ve türü yanlış.yaya yarım kulaç 50 lik misina bağla sonra sarı ortaboy bir fırdöndü.fırdöndüden sonra bedene 30 gr delikli gezer kurşun koy.daha kolay atarsın iğne lere mısır yada solucan gibi yem takmanı öneriyorum.gördüğüm kadarıyla igneler beyaz renkli bunların yerine sarı bronz yada siyah iğne daha iyi bence
   
 9. ergungorgun

  ergungorgun

  Mesajlar:
  148
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan 8 kilo
  diğer arkadaşlarında dediği gibi bu bildiğimiz sazan için kullanılan yaydan başka birşey değil. 100 gr. kurşunu fazladan eklemişsin bana göre, beden misinası çok kalın olmuş en fazla 0.40 mm. lik olması gerekiyor. ince takım usta balıkçı....
   
 10. KILadam

  KILadam

  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  Samsun
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Bilinmiyor ama araştırılıyor
  Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Görüşleriniz doğrultusunda 0.30 luk mustang F1 (7.7 kg çekeri ) ve MEXXPOWER 0,40 10.10 kg çekeri olan misinalar aldım. Bundan sonra oltaları bunlarla hazırlıyacağım. Düğümler işine gelince burdan öğrendiğim düğümleri her akşam pratik yapıyorum delili kancayı rahat bağlamakla beraber deliksiz kancada deli oluyorum.

  Üsteki oltayı dipte takılıp kırılan hazır alınan küspe oltasından bozma yaptım. Demek ki hazır satılan küspe oltalarına yaklaşmıyacağız.

  Bilgiler için tekrar teşekkürler.
   
 11. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Merhaba,

  Aslında çok kolay palalı iğneyi bağlamak (deliksiz), tavsiyem ilk başlarda zorlanmamak için fazla kalın misina kullanmadan vede sarımları yaparken en az 8-10 sarım yaparak bağlamanızdır, sonradan alıştığınızda bu sarımları azaltarak örneğin: 5 sarım, daha avcı takımlar hazırlayabilirsiniz.