Çapak balığı - Abramis brama

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

ÇAPAK Balığı

Familyası: Cyprinidae
    Bilinen adı: Abramis brama
    Uzunluk: 30-80 cm
    Ağırlık: 1-6 kg
    Yumurtlama dönemi: mayıs, haziran, temmuz

Açıklama: Vücut oldukça yüksek görünüşlü ve yanlardan iyice yassılaşmıştır. Baş boyu, vücut yüksekliğinden daha azdır. Ağız küçük ve başın alt kısmında hortum şeklinde öne doğru uzanır. Kuyruk yüzgeci derin, çatallı ve lopların ucu sivridir. Karın yüzgeçleri anüse kadar uzanır. Vücudun genel rengi sarı-kahverengi, göğüs yüzgeci kurşuni, diğer yüzgeçler siyah renklidir. Üreme döneminde ergin erkek Çapaklarda vücut, baş ve yüzgeçler üzerinde üreme işareti olan inci benzeri kabarcıklar oluşur. Anüs yüzgeci başlangıcı, sırt yüzgeci sonundan indirilen düşey hattın gerisinde bulunur. bu özelliği ile Eğrez balığından ayrılır.

kaynak ve resimler: water crop university, kkgm.

2. fuatsarikaya

fuatsarikaya FUAT SARIKAYA

Favori Kamış:
    7+1 dam makine 4,20 alba star suf kamış
    En İyi Avı:
    2,3 kg Turna
    Avlama yöntemi kolaydır. Ben bu balığı terkosta tanıdım.üç iğneli bi takım yapın ve toprak veya gübre solucanlarını takın. oltayı suya atın zilinizi takın. ama sazan gibi zilin çok sert çalmasını beklemeyin inceden çalar ve durur. ben terkosta 1,8 kg lık çektim dahada büyüklerinin çekildiğini söylediler.buda istrail sazanı gibi çok kılçıklı ama eti daha lezzetlidir.