çapari için yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında MAKHPİYA LUTA tarafından paylaşıldı.

1. MAKHPİYA LUTA

MAKHPİYA LUTA

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 5kg
    merhaba dostlar benim sıkıntım çaparileri kullandıktan sonra toplarken sıkıntı yaşıyorum topladığım çapariler dolaşıyor ve açmakta zorlanıyorum çapariyi kullandıktan sonra nasıl muhafaza edebilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

2. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    en temizi strafor parçasına sarmak. benim kullandığım çapariler de bazen gam yapıyor köstekleri iğnelerini koparıp geri kalanını çöpe atıyorum. iğneleri ise bir komşuma veriyorum takım yapıyor tekrardan. ama takım sağlamsa sakin bir şekilde köstekleri gererek strafor a sarıyorum.

3. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Çapariyi açtığınız strofora, mantara yani her nereden açtıysanız ona sararken köstekleri bedeni sardığınız yönün aksi yönüne gererek sarınız. Yani bedeni saat istikametinde mesela bir tur çevirdiniz, sıra kösteğe geldiğinde bedeni parmağınızla tutarak kösteği ters istikamete sarıp saplayınız, sonra bedeni tekrar saat istikametine sarınız, sonra köstek, sonra beden. Bunun faydasını tekrar çapariyi açarken göreceksiniz.Çapariyi kamış ile kullanıyorsanız toplanırken sarmaya kurşun olan taraftan başlayınız.
    Rastgele

4. Kuleli

Kuleli Bilal

Favori Kamış:
    Lineaeffe ım casting 420 - Omer Excalibur 82
    Favori Makine:
    Effe Titanic TT65
    En İyi Avı:
    Levrek
    Bende çapariyi bir kere kullanırım sonra atarım.

Hatta bir avda 2-3 kez çapari değiştirdiğim oluyor.

Sebep: deforme oluyor, gam yapıyor, kösteklerde dolanma kopma vs gibi problemler olabiliyor, bu yüzden verim düşüyor .

Kendi el yapımı çapariniz ise onu bilemem ama hazır aldıklarımda 1 kullandığımı birdaha kullanmıyorum.

5. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Arkadaşlar çapari dediğiniz anladığım kadarıyla uzun misina boyunca sıralanmış kancalarmı?

Öyle ise bunun birazcık masraflı bir yöntemi var .
    Kancaları misinaya fırdöndü çengeli ile tutturun. Av esnasında kovanın içine doldurduğunuz çengelli kancaları misinaya takın ; av sononda toplarkende çıkarıp küçük bir kovada toplayın. Misinayıda ayrı sarmış olursunuz.
    Kovanın içinde saklayacağınız çengelli iğnelerin misinası küçük olduğu için birbirinden ayırması kolay olur.

6. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    İlginç, fırdöndülü çapari de hiç duymadım görmedim. çaparinin mantığına aykırı bence. çapari dediğin eğer iğneleri özenle seçilip bağlanmamışsa av sonunda atılır. Hatta bir avda 2-3 çapari değiştirmek normaldir. fırdöndülü sistem daha çok dolanır ağır ve pahalı bir takım olur.
    Çapariyi veya herhangibir köstekli takımı toplarken Hakan abinin yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim.

7. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Hakan abinin bu yöntemini eski bir balık ustasından öğrenmiştim.Gayet işe yarıyor.