çapari rengi

Konu, 'Takım Çantası' kısmında kaßuS tarafından paylaşıldı.

1. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    Lineaeffe oyster cast 3.90 kamış-Shakespeare Medalist FDS makina
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    slm ustalar sormak istediğim bişeler var forumda aradım ama bulamadım verildiyse özür dilerim.ben kandillinin ordan balık tutuyorum ve saat 4-8 saatleri arası akşam.çapari renklerinin balık tutmaya ilgisi varmıdır acaba onu örenmek istiyorum.oradaki balıkçıda turuncu yeşil açık yeşil ve mor renkte çapariler var bunlar istavrit avında hangilerini kullanmam daha verimli olur söleyebilirseniz sevinirim.ve beyazmı siyah mı iğne kullanmam gerekir.saygılar cevap veren herkese şimddiden teşekkürler.

2. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    yerine ve saatine göre değişiyor kardeş. ben deneye deneye başkalarından göre göre öğrendim. şimdi burdan ne renk versek yanlış olur. o yüzden en iyisi tecrübe etmek ve kendi gözlerinle görmek. sana tavsiyem takım çantanda birkaç renk çapari bulundur sırayla hepsini dene hangisi iş yapıyorsa onu kullan. rastgele

3. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Genenllikle açık renkler kullan için de turuncu simli çapari var onlardan kullan derim genellikle cırtlak renkler kullan

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bense yeşil simli,ipli veya floş çaparilerden verim.Alıyorum.Akşam saatlerinde ise beyaz parlak ,simli floş ipli çapariler iş yapıyor.

5. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    teşekkürler bilgiler için

6. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Bir çok hayvan gibi balıklar da renk körüdürler. siyah beyaz bir dünyada yaşarlar. o zaman niçin zaman zaman farklı renklere saldırırlar. Aslında balık renge saldırmaz,yansıyan parlaklıklara saldırır. farklı renkteki çapariler de günün ışığına veya havanın aydınlığına ve güneşin durumuna göre farklı bir yansıma yapacaktır. Bulunduğumuz bölgelere göre bunların tesbiti de tecrübelerle oluşaçaktır.
    ben, organze kurdelaların atkı iplerinden kendim bağlarım köstekleri. yazın ikinci yarısı ve sonbahar da pembe,beyaz,mor renklerden birer miktar alarak karışım yapar ve en az 4 renk (yeşil,sarı,beyaz,kırmızı) renkli simler koyarım. ilkbahar ve yazın ilk yarısı yeşil,pembe beyaz renkli ip ve yukarda belirttiğim simlerden kullanırım. Ama renk konusunu denemek lazım,yöreye göre değişebilir. renk ve parlama bir ışık alış verişidir,yosunlukyerdefarklı,kumda,kırmalıkta,kayalıkta farklı olabilir.

7. dede

dede kema ldede

barış kardeşe katılıyorum herzaman ince çapari kullanmak lazımice demekle şunu kastediyorum hazır çaparilerin köstekleri biraz kalın oluyor ona dikkat etmek lazım herkese ras gelsin saygılarımla dede

8. SÜLÜNES

SÜLÜNES

Favori Kamış:
    Çeşitli kamışlar,zıpkın
    En İyi Avı:
    13 yaşında 13 adet sırtıkara kofana
    Çapari Rengi

Sevgili arkadaşım
    Öncelikle sana bol balıklar diliyorum...
    Benim gönlümden geçen her balık tutma sevdalısının her türlü oltayı yapma becerisini kazanması.Hem hazır takım bulmanın mümkün olmadığı ve balığın çok olup son takımımızın denizde kaldığı veya kullanılamaz hale geldiği durumlarda kıyıdan boynu bükük ayrılmamamız için hem de uygun yerde uygun takımı yapıp kullanabilmemiz ve verim alabilmemiz için...
    Bence bu gerekli,en azından iki misinayı birbirine bağlamayı,iğne veya diğer fırdöndü vs.aparatlara misinayı usulüne uygun şekilde (normal iplik bağladığımız düğümlerden farklıdır)bağlamayı öğrenmeliyiz.
    Genelde kalabalıkla balık tutulan yerlerde seyyar olta malzemecileri bulunmakta ama ben şahsen kurşun gibi şeyler dışında pek ihtiyaç gidermiyorum.Balığa çıkarken yanımıza ilk yardım setinden ,yiyecek ve içeceğe kadar malzeme almamız gerekirken esas balık tutma malzemelerini de yedekli ve ihtiyaca uygun miktarda almalıyız...
    Tabiki herkezin buna zamanı olmayabilir.Bu sorunu da hazır malzemelerin iş görme ve sağlamlığını deneyerek,memnun olduğumuz aynı malzemeyi aynı yerden alarak halledebiliriz.Zaman bulamayıp hazır malzeme aldığımda bazen çaparilerin klipse geçen ve kurşun bağlanan kısımlarının ne kadar kötü olduğunu farkedip yeniden bağladığım çok oldu.Çok zorda kalmadıkça her türlü takımımı kendim yapar ve bağlarım,kullandığım malzemeden de emin olurum.Bu da kötü sürprizleri engeller...Bazı seyyarlarda fıkra gibi olaylarla karşılaşıyorum... Geçenlerde boğazda malzemem azaldığından bir seyyardan birkaç tane 100 gr lık kurşun almam gerekti bende olmasına rağmen,boş kurşunları görünce kurşun ile misina arasına 10 cm kadar bağlanan ip sordum(Bu ip dipteki kaya,midye gibi oluşumların misinayı kesip kurşunun kopmasını engelliyor.Özellikle boğazdaki bazı seyyar malzemeciler takım alırken sormadan kendileri bu ipi bağlarlar...)ama bu malzemeci bana ''ben ip kullanmıyorum''gibi abuk bir cevap verdi sanki benim oltamı o atacakmış gibi denize tabi amaç çok kurşun satsın.
    Konu biraz dağıldı ama çapari rengi denince öncelikle bu konuya da değinmek istedim.
    Çapari renginden önce malzeme de çok önemli.Atılacak çaparinin kullanılan kurşuna bağlı olarak beden kalınlığı uygun olmalı.75 gr ve üzerindeki ağırlıkların atıldığı yerlerde (Misinanın kalitesi burada önem kazanıyor, piyasada marka belirtmeden alınan orta kalitedeki misinalara göre kalınlıkveriyorum)0,30mm-0,35mm beden ,köstek kalınlığı ise her zaman 0,12mm yi geçmemeli...Ben 0,08 mm ve 0.10mm köstek kullanıyorum çünkü kendim yapıyorum.Ama hazır olarak 0.12mm köstek bulmak mümkün.Yani mühim olan öncelikle balığın iğne ile beden arasındaki misinayı görememesi..Bu kısım ne kadar ince olursa balık tutma şansımız artıyor.Bir de köstek boyları çok kısa olmamalı zaten birkaç kullanımda bedene sarılma eğilimi gösteren köstekler bedene sarıldıkça iğne de bedene yaklaşıyor beden misinası zaten daha kalın yani kalın misinaya yakın olan iğne balığı ürkütüp boş çekmemize sebep oluyor.İş bununla da bitmiyor kullanılan iğne de çok önemli çok kalın gövdeli iğneler balığın ağzına geçmekte zorlanıyor ,ayrıca balığın ağzına geçen ignenin
    geriye çıkmaması için damak tabir ettiğimiz çok ince kısım vardır.Bazı iğnelerde
    bu kısım çok kötü,yok denecek kadar kötü olabiliyor.Eğer bu kısım da kötü ise yakalanan balık tekrar kurtuluyor,buna da balığı döktük diyoruz.
    Bitmediiii;bütün bunlara rağmen balığın oltamıza gelip çaparimizin dolduğunu hissedemiyorsak ve makinamızın kolunu tatlı tatlı laterna çalan bir müzisyen edası ile sarmıyorsak dört dörtlük bir takımda dahi; başkaları tesbih gibi dizili çekerken ağzı çok yumuşak olan istavritlerimizi ağzı yırtık bir şekilde denize bırakıp,ağzının en sert yerinden yakalanmış talihsiz bir veya iki balıkçığı tutmuş olmamız mukadderatımız olur.
    Şu basit görülen şeyin ne kadar da teferruatı varmış değil mi?:rolleyes:

Yani inanın renk bence en son gelen ama herkezin de en çok dikkat ettiği ayrıntı.Bazen bu renk karmaşasını kendinden başkasının balık tutmasını istemeyen hasislerin çıkardığını düşünmeden edemiyorum.Kütük gibi kalın köstekli bir çapariye dansöz bağlayıp zil takıp oynatsan ancak karadaki balıklar yaklaşır.Allahtan böyle bir forum ve paylaşımcı bir kitle var.Hepinizin emeğine sağlık.Her yerden doğru bilgi bulmak kolay olmuyor.

Tabi rengin az da olsa önemi var.Ben aynı zamanda profesyonel sayılabilecek
    seviyede sertifikalı bir balıkadamım.Balıkların renk körü olup olmadığını balık olmadığım için bilemiyorum..:)
    Ama bildiğim; benim renk körü olmadığım ve bütün dalıcı arkadaşlar bilirler.Işığın suda kırılması özelliğinden dolayı 20m lerden daha derinlerde güneş ışığının ulaşması azalır ve yavaş yavaş renkler kaybolur.en son kaybolan renklerden biri açık sarıdır o da beyaza dönüşür,kırmızı renk ise derinlerde siyah olur yani siyah beyaz bir sualtı ve engin mavi ve yeşil tonlardan başka bir renk göremezsiniz elinizde fener yoksa.Dalışlarda kullanılan tüpler genelde sarı veya beyaz renkli
    yapılır derinlerde diğer dalıcılar arkadaşlarını rahat görebilsinler diye.

Yani açık renkli floşlar,parlak metalik simler her zaman iş yapar.Hadi bir bonus
    tiyo daha;akşam üzeri hava karardıktan bir müddet sonra balık tutamaz olursunuz.Bu kapanış süresini en az 10-15 dakika daha uzatmak isterseniz bir de cırtlak fosforlu turuncu renk floşlu çapari kullanmayı deneyin. tabi daha önce bahsettiğim ince köstek vs.kurallara uymak şartı ile.Herkez takımını toplarken siz
    yarım saate kadar uzayan bir süre içinde hatırı sayılır miktarda balık tutarsınız...

Deniz kıyısından balık tutamasanızda huzur ve sevgi ile dönmeniz dileğiyle....

Rastgele.....

Son düzenleme: 11 Kasım 2007
  9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.

geçen seneden beri lüfer çaparilerimi yeşil ve beyz olarak uygulamaktayım diğer yıllarda sade beyaz veya kırmızı beyaz olarak kullanmaktaydım. fakat birgun yeşil ve beyazlı bir takım yaptım ve gecenın karanlığının açılmasına 15 dk kdar kala.saldım. 1,5 kg kadar bir ağırlıkla. balıklar geldi. üst üste.
    çapariyi çektim. sarayburnu çakar meyilli. sonuç denizden balıkların geliş sıralaması. Yeşil tüy balık var beyaz boş yeşil tüy beyaz boş yeşil tuy dolu o günden beri sadece lüferde yeşil ve beyaz takım yaparım benı hiç mağdur etmedi bu takım. kesınlıkle gokyuzunun denıze yansıması ve tuylerın suyun içinde nasıl gözüktiği ile ilgili bir durum diye düşünüyorum balıkların renk körü olduklarını düşünürsek...

sevgiler

10. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    zaman ayırıp değerli bilgilerini paylaştığın için çok teşekkürler usta çaparilerinin full dolu olması dileğiyle

11. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Aliço dostum, yeşil ve beyazı renksiz olarak düşünürsek;yeşili,oldukça siyaha yakın koyu ( renklerin beyazdan siyaha 10 ton derecesini düşünerek) beyaz ise zaten beyaz veya en açık. ikisi arasındaki kontrastı düşünürsek tabii ki kontrast çiftz renk balık için daha cazip görünüyor, koyunun yanında beyaz sanki yakamoz veriyor gibi balığın iştahını kabartıyor. aynı olay istavrit çaparileri için de geçerli, kosteğini kendi bağlayanlar buna dikkat etmeli.