çapari

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. tesekkur ederim tüm bilgiler paylaşınca değerli :)

2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Tebrikler özlem güzel paylaşım tesadüf üstteki yazın benim imzamıda hatırlatıyor güzel bir konu arşivime alacağım.:)

3. [​IMG]
    Shot at 2007-07-15 çapari çeşitleri

4. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    palamut capairisnide ...

kursunun yeri nerede dir.. veya nasil calisir.. veya nasil calistirilir

5. PALAMUT ÇAPARİSİ
    Shot at 2007-07-16 kurşunun yeri görüldüğü gibidir

6. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    palamut

biz ayri kullaniyoruz ... bizim caparide kursun firdöndu yerine takilir ... capari arkadan gelir kursun önde.. ve akis ile yapilir dikine palamut caparisi olmaz... ayrica cikrik kullanilir capari icin.. cekmeye yani..baya bildiginiz kuyu cikrigi..

7. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu cesit duzenlere de palamut atladigi olur. Ancak asil palamut caparisinde capari kursunun ardindan gelir, capari ana bedene kilipsli firdondu veya uclu firdondu
    vasitasiyla eklenir.

Pek cok arkadasimiz gibi guzel bir arastirmayla sitemize renk vermissiniz. Bizler icin bu cesit calismalar elbetteki cok onemli. Sizden ricam her zaman bu cesit calismalari yaptiktan sonra kaynakca verin. Bu konulari buyuk ozveri ve yillarca
    emekle biriktirip bizlere akataran ustatlar icin buyuk bir saygi ifadesidir bu.
    Ayni sekilde lutfen bilmediginiz bir konuda soru alirsaniz sadece bilmiyorum diye ifade edin ki gercekten bu konuda saglam bilgisi olan arkadaslar sizi tamalaya bilsinler. Bunun ayibi yoktur.Ayni sekilde ne kadar yanlis bilgi sisteme girerse bundan o kadar insan negatif yonde etkilenecektir. Yani bu ayrinti hakkinda bilgim yok demek paylasimci icin bir sorumluluktur. Balikcilik cok genis bir konudur. Ben daha her seyi bilenini gormedim.
    Siz ve biz bu paylasimlar sonucunda essiz bilgiler alarak hem bu kulturun baki kalmasinda uzerimize dusen vazifeyi yapmis olacagiz, hem de kendimizi gelistirecegiz, hem sitemizin gelisimine katkida bulunacagiz.
    Tekrardan oz verili cabanizla sitemize kattiginiz renk icin tesekkur eder, elestirilerimin yapici olmak amaciyla verildigini ifade eder, saygilar sunarim.
    Yeni calismalarinizi ozlemle bekleyecegim Ozlem.

8. simendifer

simendifer Sennur

Paylaşımın için teşekkürler Özlem. Açmış olduğun konu daha önceden açılmış olduğundan, eskisiyle birleştirdim. Bir de alıntı yaptığın kaynakları belirtirsen seviniriz. Başkalarının yayınladığı bilgileri isim belirtmeden yayınlarsak, bilmeden ve istemeden o insanların emeğine saygısızlık etmiş oluruz... Aklında bulunsun, yaptığın her alıntının altına kime ait olduklarını mutlaka yaz olur mu ?... ;)

9. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    capari avi

Caparilerdeki eksik bilgi veya yanlis ekler var..

mesela istavrit yaz caparisi ayridir kis caprisi ayridir..

lüfer caparisi beyaz tüg kirmizi ip 30-35 cm beden 040 igne bedeni 050 ve ustu ana beden, 4/0 igne kalay veya galvaniz.. minimum 300gr kursunla akis ustunde olur..kirmizi tüg veya kina ile boyanmis tüg baska zaman kullanilir..
    palamut caparisi
    uskumru caparisi
    hepsi icin ayri bilgi gereklidir..
    mesela torik yemlenme suyu sonbaharda 16 kulaci gecmezz.. bunu bilmeyen av yapamaz.. ki bu önemlidir.. palamut caparisi dipten gelmemeli avi su üstüdür.. gibi..

10. mcm

mcm

1- İbrişimle bağlanan çapari halen var mı?
    2- Halen kullanan var mı?
    3- Ucu kırmızı oje ya da başka bir maddeyle boyarak çapari yapılan kösteklerle arasında balık tutmak açısından herhangi bir fark var mı? (verimlilik?)
    4- Eğer ki artık kullanılmıyor ise niçin hala bir çok internet sitesinde bu bilgi bulunmakta?

11. mcm

mcm

Bilen yok, kullanan yok, itiraz eden yok. :confused: :confused: :confused: :eek:

12. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam Cevdet;:)

Neye itiraz etmek gerektiğini anlıyamamış olsam da:)

Ben hala ibrişimle bağlarım çaparilerimi, bir alışkanlık, belki de eski ustalardan alınmış bir emanet gibi, bağlarken onları anmak, öğretilerini yaşatmak ve sahip çıkmak, ayrı bir keyif benim için. Yüzleri gelir aklıma, konuşmaları, kavgaları ( takım ve ustalık üzerine ) huysuzlukları, kıskançlıkları ve dostlukları. Onlarla büyüdüm, çok ketumdular paylaşmak konusunda, nasıl takım yapılır, nerede istavrit olur vs. İbrişimle takım yapmak ve diğer bildiğim birçok şey onların herkesten sakındıkları hazinelerinden bana verilmiş küçük bir hediyedir... Çok romantik oldu sanırım, Kısaca balık tutmak sadece tavaya solungaçlı canlılar misafir etmek değil benim için. Takım yapmak ta balık tutmak kadar haz verir bana hala :)

İbrişimsiz veya boyalı köstekler kullanmadım, tutanlarla da aramda bir fark görmedim şimdiye kadar. Hala kullanan ve bağlayan bildiğim çok insan var...:)

Not: Bilgi illaki uygulanması gereken birşey değildir, uygulanmaması durumu da geçerlidir, kimbilir?

Sevgiyle kal

Son düzenleme: 14 Ağustos 2007
  13. mcm

mcm

Cevap verdiğin için teşekkür ederim Ersan abi, ben de çaparimi kendim bağlamaktan hoşlanıyorum, en kötü ihtimalle hazır köstek alıp yapıyorum, ama hazır çapariyi çok çok zorda kalmazsam almıyorum. Yaklaşık 3 senedir filan sadece 2 tane hazır çapari aldım. Zaten ne oje, ne kırmızı uçlu köstek misinası vs. hiçbirşey kullanmıyorum, direk bağlıyorum.

İtiraz etmek derken, o kadar uzun süre kimse hiçbirşey yazmayınca artık kullanan kalmadığını düşünüp, birileri sürekli bu bilgiyi ordan oraya kopyala-yapıştır yapıyor, niçin kimse "artık bunu kullanan mı kaldı ki?" diye itiraz etmiyor anlamında söylemiştim. Zaten cevap geleceğini de sanmıyordum. :)

Çapari tamamiyle tecrübe işi, incesi, kalını, yeşili, beyazı, tüylüsü, simlisi, çinekopu, istavriti derken bir dünya çapari var. Hani belki ibrişim de bir fark yaratır, biz de bir şeyler öğreniriz demiştim. :)

Kal sağlıcakla, tekrar teşekkür ederim.

14. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    bence arkadaşlar bu işe merak salan herkes kendi çaparisini hazırlarsa tam istedikleri gibi verim alırlar hemde çok ekonomik aman ha çantacılardan kazık yemeyin ben devamlı kendim yaparım sıkıntı yok malzemeler kolay bulunuyor iğne misina tüy ip çeşitleri artık gerisi bayağı zahmet tabii ama ben çok zevk alıyorum ama annem çok kızıyor heryerden iğne süpürüyorum diye aman ha dikkat edelim evde çoluk çoçuk var zaten :confused:

15. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Reis , neden hep tek numaralar 17, 19 , 21 gibi?

Hürmetler.

16. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Abi bide Kolyoz için çapari yapsalar...iyi olcak

17. Kolyoz avında çapari iyi kullanılmazsa denizden “üzüm salkımı” gibi çıkar. Balıklar üzerinden temizlendikten sonra da köstekler ve beden karmakarışık olduğu için çapari bir daha kullanılmayacak hale gelir.

Kolyoz uskumruya oranla daha sert ve hareketli bir balık olduğu için kullanılan çaparinin bedeninin ve kösteklerin 0.35- 0.40, parlak misinadan hazırlanması icabeder. Bedene yirmi beş-otuz adet köstek takılır. 1-3 numara iğnelere beyaz veya kırçıllı hindi kanadı ve kuyruk tüyü kırmızı ibrişimle bağlanır. Köstek uzunlukları 18 cm.’dir. Çaparinin mantara sarılan olta bölümü 100-150 metrelik 0.50’lik misinadır. Bu tür çaparilerde gerek olta gerekse beden ve kösteklerde sert ve parlak misina kullanmak gerekir. Takımda 2 cm. ‘ lik fırdöndü ve suların akıntı kuvvetine göre iskandil kullanılır.

Kolyoz sürüleri genellikle 9-16 kulaçlık sularda dolaştıklarından, çapariyi kulaç sayarak bu derinliklerde sallamakta fayda vardır.

18. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Çoooook teşekkür ederim özlem abla....

19. her zaman ;) :)

20. themad2

themad2 Serdar

abi hersey iyi gzlde 0.25 köstek biraz fazla degilmi???