çatalkuyruk nedir?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Ghost-rider tarafından paylaşıldı.

 1. Ghost-rider

  Ghost-rider

  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  İzmir/Narlıdere
  Favori Kamış:
  olta ile tekneden ise misina
  En İyi Avı:
  52 tane iri mercan (tekneden)
  arkadaşlar benim bi rkadaşımın babası çatalkuyruk diye bişe yakalamış 4 adet. bu balık nsıl bişey resmi falan varmı acaba?
   
 2. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Zannedersem buna kayış balığı da deniyor .Resmini bulamadım ama zargananın irisi gibi bir şekli var :) Hatta palaska balığı dendiğini de duydum :)
   
 3. kaiser

  kaiser

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kasnak,misina,iğne,kurşun
  En İyi Avı:
  mığrı 3kg
  [​IMG]
  bahsettiğin balık bu mu acaba ?
  bu balığın yalandırma, yaladerma,çıplak ve çatalkuyruk gibi isimlerle adlandırıldığını duydum.
   
 4. Iskarmoz

  Iskarmoz

  Mesajlar:
  771
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Her cins Olta
  En İyi Avı:
  1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
  Çatalkuyruk-Palaska

  Doğru duymuşsun Sevil Kardeşim. Palaska-Çatalkuyruk yada gerçek Latince adı ile: Lepidopus Caudatus...

  Bu konu yaklaşık 2 ay önce işlenmiş. Ama ayni yöresel ismin (Çatalkuyruk) birden fazla balığa verilmesi bu balığın tam olarak ne olduğu konusunda birtakım yanlış anlaşılmalara sebep olmuş ve neticeye bağlanamamış. Adı geçen Palaska yada Çatalkuyruk denilen bu balığı bizzat yakaladığım için dikkatimi çekti ve "fishbase" in de yardımı ile bir açıklama getirmek istedim.

  Çatalkuyruk adı ülkemizde yöresel olarak birden fazla balığa ad olmuştur. Örneğin yaladerma, çıplak, çatalkuyruk/ Palaska, kılkuyruk, çatalkuyruk,/ hatta papaz balığı, çatalkuyruk..( Kulakların çınlasın Yakup Hocam.:) bu bizim tekir barbunya isim karmaşasına benzedi..)
  Ancak burada benim açıklama getirmek istediğim balık Sevil'in de doğru bir teşhis koyduğu Palaska diye de anılan Çatalkuyruk. Yani Lepidopus Caudatus.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yukarıda resimleri görülen balık okyanus kökenli bir derin deniz balığıdır. Akdeniz ve Ege'de de bulunur. 600m derinliğe kadar rastlansa da genelde 100-250 m derinlikteki kumlu ve çamurlu diplerde yaşar. Geceleri orta suya çıkar. Balıklar ve küçük deniz hayvanları ile beslenir. Boyu maximum 210 cm olanlarına rastlanmıştır. Gümüş renkli ve zararsız bir hayvandır. Ancak gagamsı olan ağzında altlı üstlü uzun ve sivri dişler bulunur. (Dikkat) Canlı iken parlak gümüşi rengi öldükten sonra matlaşıp mavileşir. Vucuduna göre oransız sayılabilecek küçük bir kuyruğu vardır..

  80 li yıllarda Çeşme Ilıca açıklarında derin suda çapari yaparken oltadaki istavrite atladığını sandığım bir palaska yakaldım. Boyu 153 cm idi. Bu balık ile ilk karşılaşmamdır. Kalınca dilimleyip tavasını yapmıştık. Yağda puf böreği gibi kabarıyor. Çok da lezzetli olduğunu söyleyeyim. Balık halinde rastlarsanız ucuza alabilirsiniz. Halkımız tanımadığından pek rağbette değildir. Ben tavasını öneririm..:)
  Kalın sağlıcakla...
   
 5. fsekerci

  fsekerci

  Mesajlar:
  822
  Şehir:
  ankara-batıkent
  Favori Kamış:
  sadece olta
  En İyi Avı:
  turna 4 kg
  bu yaz çatalkuyruk(yaladerma) dediğiniz balığı,didim de adamın biri ekmeğe sarılmış kıbrıs oltasıyla yakaladı,1 kg civarı....
   
 6. Iskarmoz

  Iskarmoz

  Mesajlar:
  771
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Her cins Olta
  En İyi Avı:
  1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
  Fatih Kardeşim, Doğrudur da senin bahsettiğin bizde " Çıplak " da denilen Çatalkuyruk.
  Benim yukarıda özelliklerini yazdığım " Palaska " nın yaygın bir avlanma yöntemi yok. Bazen derin su ağlarında çıkıyor, bazen olta ucundaki balıklara atlıyor. Aslında ender sayılabilecek bir balık..
   
 7. sgkrc

  sgkrc Serhat

  Yaş:
  34
  Mesajlar:
  2
  Konu çok eskiymiş resimleri göremiyorum. Bu balık aşağıdaki balıktır değil mi? Çatalkuyruğu akya ile karışıtıranlar oluyormuş doğrusu bu mu?


  [​IMG]
   
 8. CaroleGeorge

  CaroleGeorge CaroleGeorge

  Yaş:
  28
  Mesajlar:
  1
  I think it is the threetail fish commonly known for its long and colorful tail. They are active and beautiful fish in the water. :);)