çaylağa yardım lütfen :)

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında cagriccc tarafından paylaşıldı.

1. cagriccc

cagriccc

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 6kg
    merhaba ben antalyadan çağrı. zıpkına yeni başladım. amatör bir amatörüm diyebilirim. benim sormak istediğim şey kulak ağırısı sorunu. nefes tutmada herhangi bir sorunum olmamasına ramen kulak acısından 4 ten aşağı inemiyorum. burunla yapılan basınç ayarı veya bunu engelleyici ürünler hakkında bilgi verirseniz sevinirim. birde antalya da en uygun ortam neresi biliginz varsa lütfen..

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    aynı sorun bende de var dert etme.Küçük yaşlarda şiddetli orta kulak iltihabı geçirmiş veya benim gibi kulak zarını yırtmışsan derin dalışta sorun yaşarsın normaldir.Derin dalışta olmamak kaydıyla kulak tıkacı kullan ağrısını azaltır ama derine dalmanı sağlamaz.Sığ yerlerde takılmaya özen göster başına iş açarsın

3. cagriccc

cagriccc

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 6kg
    teşekkür ederim. bu tıkacı nerden bulabilirim ve fiyatı ne alemde ? sanırım orta kulak iltihabı geçirdim çocukken. bide uzun zamandır ilk defa dalıyorum belki ondandır olabilir mi ?

4. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz... Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak, isim, doğum tarihi, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız, hem sizi tanımış, hem de hitapta kusur etmemiş oluruz. ;)

Tanışma bölümünden kendinize bir konu da açabilirsiniz. Keyifli paylaşımlar. :)

5. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Derinlere indikce basınc kulak zarına baskı yapar ve iceri iter.Bunu onlemek icin zara negatif basınc uygulamanız gerekir.Oncelikle karada burnunuzu elinizle kapatarak havanın kulak zarına dogru itilmesi icin calısın(zorlamadan ve nazikce),su altında burnunuzu tutma sansınız olmayacagı icin zamanla bunu elinizi kullanmadan yapmaya calısın.Ben bunu yutkunmaya benzer bir hareketle basarabiliyorum.Ama farklı sekillerde yapıp sana yardımcı olabilecek baska arkadaslarda cıkacaktır.Unutmamanız gereken bunu calısırken kulak zarını fazla zorlamamanız gerektigidir.Aksi taktirde kalıcı hasar olusabilir..

6. ranger

ranger

Favori Kamış:
    Spinner rod, fly rod, surf rod
    En İyi Avı:
    7kg sazan
    Kulak tıkacı kullanmanız bir miktar yardımcı olabilir. Yutkunmak kulak zarına ters yönde bir basınç yapacağı için rahatlama sağlar. Ayrıca su altındada rahatlıkla burnunuzu tutabilirsiniz. Dalışınız sırasında her 20cm de bir kez burnunuzu tutarak burnunuzdan hava vermeyi deneyin. Kulaklarınızda baskı hissettiğiniz anda bırakın. Bu işlemi sınırınız olan 4m ye kadar her 20cm de bir deneyin. Büyük ihtimalle daha derine inmeniz mümkün olacaktır. Ufak bir de hatırlatma yapmak istiyorum. Yapacağınız dalışlarda mümkün olduğu kadar yalnız olmayın. Dalışta size eşlik edecek bir partneriniz olsun. Ayrıca nereye dalarsanız dalın mutlaka bir dalış bıçağı taşıyın. Kendi sınırılarınızı iyi belirleyin ve daha fazlasına kendinizi zorlamayın. Sınırlarınızı spor ve yapacağınız egzersizler ile geliştirmeye çalışın. Burada dalış konusunda gerçekten başarılı arkadaşlarımız var. Onlarda mutlaka size yardımcı olacaklardır.

Ha bu arada unutmadan bir an önce imza ayarlarınızı yapın ki hitap konusunda sorun yaşanmasın..

7. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    carpe arkadaşımızın dediyi doğru ama masken ne marka ve nası bir maske kullanıyorsun onu da belirtmende yarar var masken iyi deyilse burnunu tam tutamıyıcaksın bu da sana heycanlanmanda yardımcı olucak ve oksijeni daha fazla harcıyıcaksın maske seçimini iyi yap derim yüzüne bastırdığında yüzüne oturmuş bir şekilde olmalı ve çıkmamalı lastiyi takılı olmadan dene bunu ve burnunu kolayca tutabilmelisin silikonu iyi olmalı başarılar

8. cagriccc

cagriccc

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 6kg
    benim maske gtx power diye bişey . mika. burnumu sıkmama engel olmuyor denedim. tıkaç nerden bulabilirim. arkadaşın biri eczane dedi. ne kadar oluyor fiyatları. da ilk avıma çıktım. kurmadan zıpkını çıktım. bi baktım 2 metrede dipte bi tuna var uyuyor resmen yaklaştım yaklaştım gitmedi de. kıyıya gidip kurdum geri döndüm yoktu :( bu arada tavsiyeleri için arkadaşlara teşekkürler.

9. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    benden ufak bir not biraz derine daldıktan sonra yğzeye çıkıp kuvvetlice sümkürün sinüslerin açılcak baş kulak ağrınız biraz azalcak ve daha iyi nefes alcaksınız ...tuna dediğin bizim akdenizde yaşayan baraküda(ıskarmoz yada bölgesel adıyla turna olan mı yoksa orkinos tuna mı??2.si pek mantıklı gelmedi ama soruyorum işte bende bu turnalardan bolca yakaladım sana önerim akşam güneş batınca balıkların seni göremeyeceği bir kyalık bul arkasına saklan birtek zıpkının ucu dışarda kalsın yalnız pusacağın yer balıkların geçiş noktası olmalı neresi bilmiyorum diye dert etme zamanla dala dala öğrenirsin ...Oraya pus ve 15-20 dk bekle büyük ihtimalle bir turna geçer umarım vurursun birde yatmakta olanlara dikkatlice baksan ii olur ya hayvan yumurtluyor olabilir buda bizimgibiler için etik olmaz dimi rastgele....

Son düzenleme: 19 Haziran 2007
  10. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    kaçan balık büyük olur kaçmıyan ızgara dimi ama hehe

11. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Birde merak etme bu balığın geri gittiğinde görememen sinirlerini biraz bozmuştur zamanla alışırsın ben hala alışamadım ama:(:) zaten o balık birdahaki girişinde seni çok uzaktan görür merak etme...Oyüzden büyük bibalık istiyorsan pus:):) haydi iyi şanslar

12. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    abi zıpkını suda da kurarsın zıpkının 60 lıktı sanırım göğsüne iyi ce yerleştir suda v şeklini al tetiyi kontrol et ve şişi bir iki kez ileri geri iktir oturmuş olsun sonra tetiyi kapat ben öyle yaparım hep ve hızlı bir şekilde lastiyi çek ama dikkat et abi bişi olmasın çekerken göğsünü yırtan gördüm iyi otursun yada kabzaya bir modifiye yap ve ya gögüse oturtmak için bir aparat var onu al işe yarar gitii güzelim turna hehe bişi olmaz sana bişi olmasın elbisesiz dalıyorsun bi atlet giy o da işe yarar ama mavi ve ya siyah olsun

Son düzenleme: 19 Haziran 2007
  13. cagriccc

cagriccc

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 6kg
    tamam şu göğüs aparatını, ağırlıkları ve tıkaç ı alıyım haftaya ben. antalyada da kayalı bulmak zor be. falezlerden aşağı inmen gerek oralar da tehlikeli biraz. ama göze alıcaz artık.

14. bucalı

bucalı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    6.800 gr sinarit
    kesinlikle tıkaç kullanma arkadaşım

Dalışın çeşitli evrelerinde değişen derinlikle beraber suyun uyguladığı basınç ile orta kulaktaki basıncın eştilenmesi gerekir.Dalış sırasında suyun oluşturduğu basınç kulak zarını içeri doğru itmeye ve dalıcıya acı vermeye başlar.Bu basıncın devam etmesi kulak zarı yırtılmasına neden olabilir.Bütün bu riskleri ortadan kaldırmak kulak iç basıncının dış basınca eşitlenmesini sağlamak için yapılan tekniklere Kulak Eşitlemek denir.
    Kulak eşitlemekteki amaç orta kulak hava boşluğundaki basıncın dış basına göre düşük olması sebebi ile içeri doğru zorlaması sebebi ile oluşacak acıyı ve kulağa vereceği zararı ortadan kaldırmak daha derin dalışları rahat yapabilmektir.

Kulak eşitlerken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri,dalış esnasında uyugulanan basıncın kulağımızda acı hissetmeden eşitlenmeye başlanmasıdır.Kulak zarı bu sayede zarar görmez.

Kulak eşitlemek için geliştirilen bir çok yöntem mevcuttur. Bu teknikleri aşağıda inceliyecez.

Frenzel Tekniği:

Bu yöntem pilot olan Herman Frenzel tarafından uçağın ani dalışlarındaki basın değişimlerini karşılayabilmek için geliştirilmiştir.

Zor bir tekniktir.Bu tekniğin uygunlanması ;ağız ve burun kapalı iken dil kullanılarak(dili piston gibi geriye doğru iterek) ağız ve geniz içindeki mevcut havayı geriye doğru östaki yoluyla kulağa yollamak şeklindedir.
    Frenzel tekniğini uygulayabilmeniz için dalarken ağzınızda yeterli hava stoğu bırakın.Bu havayı dilinizi iyi kullanarak geriye geniz boşluğunuza doğru itin ve dilinizi havanın geri kaçmasını önelemek için blok gibi kullanın.Bu safhada en önemli nokta gırtlağı kapatmak ve basınçla itilen havanın östagi kanalına girmesini sağlamaktır. Bu tekniği yapabilmek için belli bir egzersiz programı uygulak gerekir.Çünkü uygulamada hakim olacağınız kasları ilk etapta kontrol edemeyebilirsiniz.

Bu yöntem bir efor gerektirmeyeceği için diğer tekniklere göre daha güvenli ve kullanışlıdır.Ciğerlerdeki hava, kulak eşitlemede kullanılmadığı için çok daha verimli bir apnea süreside elde etmeyi sağlar. Bu tekniğin daha fazla derinliklere inildikçe yapılması gerkenleri yazmıyorum çünkü bu tehlike attıracağı için bilgi verilmesinin gerekli olmayacağını düşünüyorum..

Valsalva Tekniği :

Bu genel bir kullanıma sahip yöntemdir.Ağız ve burun kapalıyken dışarıya hava vermeye çalışmak ,dışarı çıkamayan havanın östagi kanalıyla ortaklak boşluğuna basınç yapması bu sayede uygulanan basınç ile dış basıncı eşitlemek esasına dayanır.Uygulanabilirliği kolaybir yöntemdir.Üst solunum yollarında problem olmayan herkesin kolayca yapabileceği bir metotdur.

Bu teknikte kulağa uygulanan iç basınç ayarlanamadığı için kulak zarına kontrolsüz bir baskı yapar.Buda kulak zarının hassaslaşmasına ve enfeksiyon riskini arttırır.Dalıcıların başına gelen bir çok kulak enfeksiyon problemleri bu yüzdendir.İleri safhada duyma kayıplarıda oluşabilir.

Bu tekniğin uygulanması bir efor gerektirdiği için apnea süresi ve dalış konforu üzerinde olumsuz etkisi olur.Ayrıca dalış esnasında bu tekniğin birden çok tekrarlanması sebebi ile göz kararması,baş dönmesi gibi olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

Valsalva , Frenzel tekniğine göre uygulaması daha kolay olmasına rağmen,uygulmada dalıcıya verceği zararlar göz önünde tutularak pek tavsiye edilemez.

Edmons Tekniği :

Buna aslında tek başına teknik denilemez .Çünkü tek başına uygulanabilirliği yoktur.Frenzel ve Valsalva teknikleri uygulanırken alt çenenin öne doğru çıkartılması ile her iki uygulamanında etkisini arttıracaktır.Bu etki arttırıcı uygulamaya Edmons tekniği denmektedir.

Özellikle Valsalva tekniğiniile birlikte kullanılması oluşacak dezavantajların bir kısmını azaltacaktır.Özellikle ciğerlerden alınacak daha az bir hava ihtiyacı ile eşitleme gerçekleşecektir

başka bir siteden alıntıdır.

15. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    konyaaltı plajının devamında başlamıyormu falez okayalıklardan açığa çıkan yerde büyük balık geçişi olur oraları dene birde limandan sonraki yerlerde dene...birde liman etrafından kışın iri kofana alabilirsin açık denizden gemilerle beraber geliyorlar ben mersinden biliyorum:):)limandan bu kış 94 cm kofana yakaladılar ağzım açık kaldı tabii.)

16. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    evet çok güzel teknikleri söyledin ama abimiz daha çok amatör ben hiç bu teknikleri duymadım abi tabi sen profosyonelsin ama abimin gözlüyü basınç açmasına engel oluyor ben gözlük olarak mares formulayı öneriyorum eyer o gözlüyü verebilirsen bunu al bence çünkü öbür teknikleri yapman için çalışman lazım en kolayıda burundan havayı vererek basıncı açma onun içide maskenin iyi olması lazım bence maskeni deyiştir bucalı abimize de teşekkür ederim ve ona da bir sorum var ben 14 yaşımdan beri dalıyorum eniştem başlatı beni bu sevdaya ve şimdi 17 yaşındayım kursa hiç gitmedim gitiim ama dalğıçlık kursuna diyil can kurtaranlık ve yüzme kurslarına şu anda rahatlıkla 12 metre deniyorum suyun altında da 2 46 saniyeye yakın hareket ederek durabiliyorum çıkış da dahil olarak ama daha bilmediyim binlerce şey var ve kursa gitmem gerek biliyorum bröve almak istiyorum izmirdeki kursların adını nerden öğrenebilirim nerde vardır şimdiden teşekkr ederim cevaplarsanız sevinirim

17. bucalı

bucalı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    6.800 gr sinarit
    sana bi telefon vereyim ara görüş kardeşim yardımcı olacaklardır.

Mehmet Huz(cmas**eğitmen/efr ınstuructor)
    tel: 0232 435 70 69
    cep: 0532 233 70 16
    0533 270 38 27

18. cagriccc

cagriccc

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 6kg
    bugün bi ahtapot vurdum şişten çıkarması epey zor oldu. ahtapot konusunda ne yapılır hiç bilmeden vurmak akıllıca değil biliyorum da hem kıyıda hem de büyük kaçırmıyım dedim. bu arada antalyada bi yer buldum. dedeman otele doğru. onlarca agaşonluk yer var. bi ağırlık bi de palet alıyım orda çok iş yapıcaz işallah.

ahtapot konusunda bilgisi olanlar bir el atarsa sevinirim..

19. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Ahtapota zıpkın atma. Kafa tarafından yakalayıp ters çevir kafasını... Hemen ölecektir...

20. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    (alıntıdır: Ahtapotlar , omurgasızlar arasında komplex bir beyin yapısına sahip olan tek hayvandır Ahtapotlar düşmanıyla karşılaştığı bölgeyi hatırlayabilir ve uzun bir süre oradan uzak dururAhtapotlarda , oksijen kan içerisinde hemosiyanin ile taşındığı için kanları mavi renktedir Ahtopotların kendilerini savunmak için ortama saldıkları mürekkebin içinde alkaloyitler vardır. Bu alkaloyitler düşmanın kemoreseptörlerini uyuşturur. Eğer ahtapot kendi salgıladığı mürekkebin etkisinde kalırsa ya ciddi bir biçimde rahatsızlanır , ya da zehirlenir)ahtapot çok akıllı bir hayvandır denizin dibinde 3 4 metrede yuva yapar görülmesi zordur ani renk deyiştirme üstüne başka bir hayvan tanımıyorum çok zevkli bir hayvan olduğu için denizin dibinde deyişik renkteki taşları alıp yuva yaptıgını inceledim ve saldırıcağınızı anladığı zmn bacaklarını gövdesi ile birleştirip kendini büyük gösteriyor ahtopotu dalmadan su yüzünden görebilen olduğunu sanmıyorum sadece gözleri renk deyiştiremez ve gördüğü an seni takip eder gözleri ile ordan anlarsın ahtapot yakalamak için ben zıpkınımı bırakıp sadece dalıp çıkarım ve kayaların taşların altına bakalrım zıpkın çekmeyi tavsiye etmiyorum demiyim de elle yakalaması daha iyi ve zevkli ama tabi hayvanın büyüklüyüne de bağlı :) zıpkın atıyorsan eyer iki gözünün ortasına nişan almanı öneririm ama lütfen her gördüyün ahtopota ateş etme 1 kiloyu eçik olsun gözünle bir tart vurdun diyelim küçük genede yaşayabilicek durumda ise lütfen at yaşasın eminim babalarını bulursun yanlışım varsa düzeltim arkadaşlarım abilerim bucalı abime çok çok teşekkür ediyorum zahmet oldu bi de cagricc abi ahtopot yapmasını biliyormusun yoksa yiyemez sin söyliyim lastik gibi olur:)

Son düzenleme: 20 Haziran 2007