Çeşme'de şüpheli orkinos ölümleri.

Konu, 'Genel Konular' kısmında SİNARİT tarafından paylaşıldı.

1. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Çeşme’de şüpheli orkinos ölümleri 5 Ocak 2008

Ahmet AKTAŞ/(DHA)

İzmir’in Çeşme İlçesi’ndeki orkinos ölümleri çevrecileri endişelendiriyor.

Geçen 1 Ocak’ta 3 metre boyundaki orkinosun canlı olarak Çeşme’nin Boyalık Sahili’ne vurmasının ardından, birer gün arayla çeşitli irilikte 2 orkinos daha Paşa Limanı yakınlarında kıyıya vurdu. Son olarak balıkçılar tarafından dün gece de aynı bölgede bulunan, yaklaşık 3 metre boyunda ve 350 kilogram ağırlığındaki dev orkinos ise endişeleri iyice artırdı. Çeşmeliler, bilim adamı ve yetkililerden orkinos ölümlerinin araştırılmasını istedi.

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    dinamit atmıştır biri suya, hayvanlarda iç kanama geçirerek yavaş yavaş ölmüştür

3. Kesinlikle Yücele katılıyorum..Dinamitle avlanan bir avcının yakınında olması nedeniyle şoka girip kıyıya vurmuştur..

1995 yılında bandırmada levrek avlarken 150-200kg arası bir orkinos yarı baygın olarak kıyıya çok yakına gelmişti..yaklaşık 1 saat sonra kendini toparlayıp gözden kayboldu..

Dinamit özellikle pullu balıklarda etkili olmakta ve yarattığı sıkışma etkisi nedeniyle ölüme sebep olmakta..Pulsuz balıklarda ise daha çok iç organlarda ve beyinde hasara sebep olmakta ve pullu balıklara oranla daha az etkili olmakta..

2000 yılında ormanköyde dalışım sırasında dinamitten geriye kalan manzara beni deşhete düşürmüştü..yaklaşık 10-12 metre derinlikte taban levrek ölüleri ile kaplıydı..Yüzlerce...Dinamit avında tekneye alınan balık zarar gören balığın %10 kadardır..Dinamit ile ölen balıklar normal ölen balıklar gibi yüzeye değil tam tersine dibe çökerler..

4. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    banada dinamit gibi geliyor,çesmede çevre kirliliğı yüzünden balıkların kıyıya vurucağını düşünmüyorum...

5. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    arkadaşlar bu konuyu okudumda aklıma şimdi geldi iki veya üçgün önce böyle bir orkinosla ilgili bir yazı vardı manisalı balıkçılar yakalamışlar diye pazara getirmişler satıyorlarmış acaba diyorum Allah bilir artık

6. mert88

mert88

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    5.5 kilo antenli mercan
    balinaların da neden kıyıya vurduğu hala bulunamadı belki aynı sebeplerdendir. orkinosların gezdiği sularda da dinamit kullanıyorlarmıdır. bu dinamitin etki alanı ne kadar ki?

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    orkinos sürüsünü görünce ortasına bi 150 gr lokum sallasan kafadan 5-10 tanesi ters döner, kalanlarda öyle kıyıya vurur

8. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos

Hmmm, düsünüyorum da bu biraz olanaksiz. Orkinos türlerde yüzme kesesi yok ki?? :confused:
    Pat diye dibe inerler.... oltacilarin en büyük sorunu bu zaten.

.... bilemiyorum, bu olayin baska bir aciklamasi olmali.

Benim teorim, göc dönüsü olan saros civarlarinda, yorgunluktan falan catlamis olmalari. Bulunanlar epey büyük... :confused:

9. apneadiver76

apneadiver76 BURAK

arkadaşlar ben biryerde duymuştum tarımda kullanılan ziraai ilaçlar yeraltı sularıyla denıze tasınıyor mus bu da yogun kullanım oldugu zamanlarda balıkları etkiliyor dıye duymustum insallah boyle bırsey yoktur

10. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Burak ; Aramıza hoş geldin :) , Tanışalım bölümüne kendinle ilgili bir konu açıp hikayeni yazarsan seni daha iyi tanımış oluruz...;) :)

11. ozan

ozan Ozan

bölgede orkinos çiftliği varsa fırtına vb gibi bişeyle kafes ağlarından zarar görmüş ve fırtınayla dışarı çıkmış olabilirler. Antalyada böyle olmuştu