Çeşme'de tekne ile avlanma

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında devlen tarafından paylaşıldı.

1. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    İyi günler,

Öncelikle herkese merhaba siteye az önce üye oldum. Makina Mühendisiyim ve amatör ama öyle böyle değil çok amatör olarak olta balıkçılığı ile ilgileniyorum.

Bu hevesim nedeniyle 3-4 gün önce bir arkadaşımla birlikte 8.5 m lik yelkenli ile Çeşme -Dalyandan birkaç yüz metre açılarak. Kipadan almış olduğum :) 1.65 m lik 3.3:1 "gear ratio" su olan üzerine .30 mm lik bir misina sarılmış 4 yada 5 numara 4 iğnesi ve ucunda 75gr ağırlığı olan bir olta ile balık avı denememize başladık. Yem olarak merkezden aldığımız sülünezleri kullandık. 27-28 m derinliğe demir attık.

Saat 17:00 de çıktığımız denizden 20:00 de geri döndük. Acemi şansımıdır bilmiyorum ancak tanıyabildiğim kadarıyla 2 Mercan, 1 Çipura, 1 Karagöz, 8-9 tane Gopez, 3-4 tane de adını koyamadığımız balık yakaladık.

Neyi doğru neyi yanlış yaptık bilmiyorum ama işe dee yaramış görünüyordu. Akşam yemeğinde güzel bir ziyafet çektik.

Gelelim nacizane sorularıma, cevap verirseniz sevinirim.

1- Çeşme Dalyanda ve civarında tekne ile balık avlamak için en uygun lokasyon neresidir.

2- Bu bölgede yakalamamız muhtemel balıklar nelerdir ve bunları yakalamak için seçtiğimiz yem ve iğneler ağırlıklar vb. doğrumudur?

3- Kipadan 9.45 YTL ye aldığım kamış olta (iç içe geçen versiyonlardan) yerine kaliteli bir olta alsam neler farkeder. En kalitelisi hangi markadır ve tekneden kullanılabilecek bir kamış oltada hangi özelliklere dikkat etmeliyim.

4- Hangi hava ve deniz şartları balık tutmak için elverişlidir/değildir. Örneğin puslu havada balık olur, dolunayda yakamoz olursa balık olmaz vb.

5- Son olarak tekneden olta atmak harici balık tutmak için kullanabileceğimiz hangi yöntemler vardır.

Biraz hazır cevapların beklentisiymiş gibi görülebilir ancak yaşamış insanların deneyimleri kitabi bilginin çok daha ötesindedir diye düşündüğüm için benden çok daha tecrübeli balıkçıların her türlü önerisine kulak kabartmış bekliyorum.

Herkese rasgele...

2. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    Henüz önceki sorularımın cevaplarını bulamamış olsam da bir sorum daha olacak...

Çeşme - Dalyan açıklarında yukarıda tarif ettiğim dip oltası ile çipura, mercan, lidaki, gopez, karagöz gibi balıkların peşinde koşarken oltaya takılan kayabalığı, istavrit(yada isparoz hangisi bilmiyorum ... tip olarak karagöze benzeyip gözü kara kendi de o kadar büyük olmayan balık türü :)) gibi balıkları da martılara yem yapmaktansa daha büyük balıklar avlamak için kullanmak istiyorum.

Hangi tip bir olta, iğne, kullanarak ve balığı iğne ne şekilde geçirerek suya atmalıyız?

İnternette bir araştırma yapıp yemin bağlanışı ve kullanılması gereken iğne ile ilgili bilgiler buldum ancak nasıl bir kurşun kullanılmalı nasıl bir mesefaye atılmalı böyle bilgiler yok. Bir de Dalyan limanı yakınlarında 30m civarı derinliklerde avlandığımızı düşünürsek böyle bir BÜYÜK BALIK arayışı boşuna mı olur?

Şimdiden ilgi gösterip cevap verecek olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım...

Herkese Rasgele...

3. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Senin için en kolay yol...

Ozan kardeş,
    Benimde Çeşme'de yazlığım var ama Karareisdeki(Ildır karşısı karaburun yarımadası) yazlığımda durduğu için teknem oradan çıkıyorum balığa.O yüzden Çeşme'de sana söyleyebileceğim bir yer yok.
    Ancak madem yeni başlamışsın bu işe ben sana en pratik olanı söyleyim takım konusunda..
    Kemeraltı Kızlarağası Hanının orada Savutlar diye balıkav malzemeleri satan bir yer var.Orada kime sorsan sana söylerler.Git oraya hazır yapılmış takımları var onların 5 numara hazır mercan takımlarından al.(enalt kösteği hırsızlı falan)Çok işini görürsün.Her ihtimale karşı birde orada siyah sinek iğnelerden de al..5 numara Mercan iğneleri ile Mercan,Karagöz,çipura türü balıkları rahat alırsın ve iğne büyük olduğu için çokta rahat ağzından alırsın iğneyi takımına zarar vermeden..Baktın aşağıda gopez,mandagöz veya izmarit dadandı(Senin için üzgünüm).Eğer orayı terketmeyeceksen hemen o siyah sineklerle değiştir takımlarını bak keyfine en azından elin boş dönmezsin..
    Ayrıca oradan aldığın hazır takımlar 3lü poşetler halinde satılıyor.Koy çantana hepsini.Baktın takımın bozuldu çıkar yenisini at bozulanı devam et avlanmana..Sana söyleyebileceğim en kolay yol bu ve sonradan tecrübe kazandıkça hazırlayacağın takımlarda da sana kılavuz olur...
    Bana kalırsa madem tekneden avlanıyorsun haddim olmadan sana 2-3 şey daha söyleyim...
    1. 30 metrelerden çok kaliteli balık alamayabilirsin.55-60 lara git..
    2. Bir de şu kamışı bırak al kendine bir kasnak ta balığı elinde parmağında hisset.O mercan,çipura gelirkenki kafa atmalarını,fazla balık çektinmi bir süre sonra parmağının yarılmasını vs..:)
    3. Al bir kasnak sar üzerine 0.3o-0.35 misina tak en sonuna firketeli fırdöndü.Bu hazır olsun mercana mı atacaksın söylediğim hazır takıma hemen derinliğe göre bir kurşun bağla üst ucuna da bir fırdöndü.Fırdöndüyü tak hemen firketeli fırdöndüye haydi aşağıya..Baktın aşağıda küçük ağızlı gopez,izmarit,mandagöz tarzında balık aman vermiyor devamlı yemini yiyorlar(İğneler büyük olduğu için yakalanmazlar),aynı sistemle yaptığın siyah sineği tak mercan takımın çıkarttığın firketeye hoop aşağıya..
    4. Al sana bir fikir daha,kamışı da boşa atma..Sen elinde balığı yakalarken,kamışınada bir 2li veya 3lü kalamar takımı tak,teknede kamışı takip edebileceğin bir yere ve takımına dolaşmayacak uzaklığa bir şekilde aç.takımını dibe indirdikten sonra 1 kulaç kadar yukarı al ve kilitle mekanizmayı.O takımlar çalkantı ile oynayacaktır ve aşağıda kalamar varsa mutlaka yakalar..

E daha ne istiyorsun artık..Haa bir eksik kaldı değilmiii..RAKIII...O konuda çok uğraşan üstadlar var ama daha kimse beceremedi onu denizden çıkarmayı.Artık onu da bakkaldan alıver..:)

Benden bu kadar kardeş.Rastgele.....:)

4. devlen

devlen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Mercan - 350gr
    Çok sağolasın güzel önerilerin için... hepsini deneyeceğim... Kamış konusuna gelirsek; inan kasnak da denedim ancak o da dolanıyor insanın başına bela oluyor :D Yine ben bazen misinayı bir taraftan parmağıma alıp hissediyorum balığı...

50-55 metreye açılmak kolay ancak sorun başka galiba... bazı balıkçı abilerimiz de bu sıcak havada levrek, çipura vb. sevilen balıkların 5-10 metrelik sığ sulara geldiğini söylüyorlar... yine de deneyeceğim 50 metreleri...

Tüm yazdıkların için çok teşekkür ederim... rastgele...

5. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Çeşme İçin Bu Yeri Garanti Ediyorum.

Arkadaşlar, Çeşme'de tekne ile balığa çıkabilecek, GPS kullanan arkadaşlarım varsa aşağıda vereceğim koordinatları lütfen not etsin ve en kısa zamanda mevsim geçmeden denesin.
    Bu nokta Çeşme Dalyanköy limandan kabaca kuzey kuzeybatı istikametinde, 1.7 denizmili mesafede, derinliği yaklaşık 50 m civarında eski bir fay hattının üzeri. Yani yüksek tarafı güneybatı, 65m ye doğru alçalan tarafı kuzeydoğu olan bir merdiven basamağı. Ancak merak etmeyin. 100 m hata yapsanız bile farketmiyor. Önemli olan fayın yakınını tutturmak.
    Tutacağınız balıklar % 90 mercan ve karagöz olacaktır. Sabah gün doğumundan 11.00 e kadar, akşam da 15.00 dan gün batımına kadar iyi balık yapıyor. Ben burada yaklaşık 8 yıldır avlanıyorum. Bir keresinde mercanı çekerken bir palaska atladı. Boyu 153 cm idi. ( Tavası çok lezzetli olur. Dilimlerseniz tavada puf böreği gibi şişer..:):)
    Gelelim koordinatlara.. Lütfen not alınız..

N 38 22 26.4 E 026 20 23.2

Harita bilenler mevki koyup kontrol edebilir. Bilmeyenler o bölgeyi Google Earth
    den inceleyip fay hattını görebilir.
    Raporunuzu bekliyorum haaa.. Kalın sağlıcakla..

6. Evet Mehmet akşam bende baktım banada aynı geldi. Üstadın 100 metre şaşması etkilemez demesi biraz iyi ama dediğin gibi derinlik sorun
    Neyse bakacağız artık denemeden bir şey demek zor gibi.

7. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Arkadaşlar derinlik konusunda haklısınız. Ancak bende fish finder yok. Derinliği net birşekilde ölçemedim. 5-10 m fark edebilir. Oltadan tahmini hesabım bu. Tabi akıntı vs ile dediğim gibi biraz farklı olabilir. Ancak koordinatları az önce yeniden kontrol ettim, bir hata yok. Neyse yarın akşam suyuna o noktada olmayı planlıyorum. Yeniden kontrol ederim.
    Balık açısından da umarım alnımız kara çıkmaz.:) Sonucu bildireceğim. Hepinize iyi günler.

8. parsun

parsun MUHAMMED

sevgili ustam sanırım bahsettiğim bölge burası

Uploaded with ImageShack.us

9. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    5 sene olmuş be abi..Bu nasıl bir hort? :D

10. anton35

anton35 alsancak

Merhaba Iyi Aksamlar

Gecen sene bır ara ocak aylarında ılk tekne turuma cesmeden katıldım bırkac fırma bu ısı yapmakta gıttıgımız avlak bolgeler genelde orta fener acıkları ve guzel balık aldık oralardan.genelde mercan,karagöz,erken saatlerde baya ırı kalamar ıstavrıt vb bır cock cesıt balık cektık .vala hala oralarda kı turlara katılmaktayım.cesmede yazın gunu bırlık tur yapan bır ahsap tekne var NİRVANA isimli inanın ıcerde okadar sıcak ortam varkı yanı ınsanın her hafta gidesi geliyor.ancak ben 2 bılemedın 3 haftada bir bu turlara katılmaktayım ve olta balık tutma keyfimi bu sekilde tamamlıyorum.ınsallah bırgun bı tekne alırsam 5m kendım gıdıp tutmak ısterım balıgı.tüm arkadaslara tavsiyem bu dedigim tekneyı bı deneyın ınanın denizin keyfi bır baska olur sızlere.herkese ıyı geceler.reeling