Çiçek Balığı hakkında bilgi lütfen

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Lepistes07 tarafından paylaşıldı.

1. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    Merhaba dostlar,

İnternette epeyce araştırmama rağmen hakkında pek bilgi edinemediğim bir balık hakkında sizlerden bilgi rica ediyorum.

Bu balığa Antalya yöresinde "çiçek balığı" diyorlar, tatlı sularda yaşıyor. Sırtı hardal renginde ama karnına doğru daha açık bir hal alıyor. Ekmekle veya tekeyle kolayca avlanıyor. Boyu en çok 20-22 cm.

Antalya'nın nerdeyse bütün tatlı sularında görülen bir tür.

Bu balık kışın çok azalıyor, büyükleri nereye gidiyor çok merak ediyorum, bu balığı başka hangi yemlerle ve hangi yöntemlerle tutabiliriz?

Bu "çiçek balığı" hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler...

Son düzenleme: 28 Mart 2009
  2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bahsettiğiniz balık türü bunlardan herhangi biri midir?

Bunlar için en iyi yöntem; 2-5 gramlık ince şamandıra ve 0.15 misina bağlı bir göl kamışı takıma sinek kurdu, solucan, gammarus benzeri yem takıp,
    balığı avlakta tutmak için; civciv yemi ve kil karışımından yumurta büyüklüğünde toplar yapıp, oltayı atacağınız noktaya başlangıçta bir kaç top, daha sonra bir iki saat arayla bir top atıp takviye yapmaktır.

3. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    Üstad, çok teşekkürler..

Evet kast ettiğim balık 2 numaralı olan.

Küçük şamandıra ve 15 lik misina ve takımın ucuna doğru ikiye ayrılan 2 iğne ile avlıyoruz biz de. (ve küçük bi yaprak kurşunla.)

Yazın bu balıklardan 15-16 cm.likleri alıyoruz nerdeyse 2 atıştan birinde, hatta bazen tek atışta 2 tane birden. :)

Ama bu balık kışın nereye gidiyor çözemedik, kışın denedik sadece yavruları vurdu oltaya..

Üstad kışın nereye gider bu balıklar? Tekrar teşekkürler..

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Muhtemelen balık söğüt balığıdır.
    Akar ve derin yerlerde, gölet ve barajlarda Antalya ikliminde her zaman av vereceğini sanıyorum. Fakat Ocak ayından sonra yumurtlamak amacıyla yukarılara göç ediyor ve yem almıyor olabilir. Küçüklerin yumurtlama derdi olmadığından hala eski avlaklarda bulunması, ama büyüklerin yok olmasının olası nedeni budur.

5. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Yakup abi :) teşekkürler

6. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    İlgin ve bilgin için çok teşekkürler abi, eksik olma :)

7. dowso

dowso ENGİN

özellikle yazları antalya bölgesi tatlı sularında yaşayan bir balıktır. çocukluğumdan bu yana tuttuğum ve solucan ile tutulan balık yenilmemektedir. yani biz yemiyoruz en azından kendı topraklarımız da olduğu için mi bilmiyorum tabiki.. antalya düden çayının sulama kanallarında bolca mevcuttur...beşkonak düdenbaşı baraj ve göksu mahallelerinden sulama kanallarında bulursunuz.. eskiden buyuklerinin goruyordum ama sehırlesmeden dolayı artık cok azaldılar

8. mustafacamci1977

mustafacamci1977 mustafa camcı

eskı anılarımı hatırlamak ıcın baktıgımda burayı gordum ..balıga karsı ınanılmaz bır ılgım vardır .su altında ızlemek bıle bana buyuk zevk verır .Antalya altınova mahallesınde kanal kenarında evımız vardı hatta su an hale gıden yol ta yanından geçmiş eskı halınden eser kalmamış ..1996 ya kadar orada ıdım ve neredeyse her gunum çıçek balıklarıyla gecerdı .kendı yaptıgım havuzumda çiçek balıgı beslerdım .o balıgınyakaladıgım en buyuk boyu 23 cm cıvarında ıdı ama genelde 15 16 cm olarak sularda yakalanıyor ...gelelım dudende populasyona ...duden şelalsınde eskıler bılır koca koca sazanlar vardı ve suya bakıldıgında ıcerıde parıl parıl parlarlardı .ama 90lı yılların basında yok oldular ..suda alabalık nadırende olsa alanlar oluyordu ..cok sayıda yayın var ...cevreyolunun gectıgı kopruden gece fenerlerle avlarlardı .cıcek balıgı ganı ıdı su an nasıl bılmıyorum ..ve kucuk 7 yada 8 cm buyuklugnde lacıvert renklı güramıyı andıran arsız bır ıstılacı turde vardı ..levrekgıller famılyasından oldugu kesın ve oraya sınekle mucadele ıcın atıldıgı rıvayet edılırdı ..hey gıdı hey ..en cok ozledıgım yılları hatırladım ..sunuda belırteyım cıcek balıgının lezzetını cogu balıkta bulamadım ................

9. balikcitayfun

balikcitayfun Tayfun Göktaş

Fotoğraf silinmiş göremedim balık nasıl diye...