Cıkrık ile derin su avım(video)

Konu, 'Videolar' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. iskorpitçi

iskorpitçi kemal

Favori Kamış:
    genelde aklımı kullanırım:) balıklar bizden zeki olamazlar yaa
    En İyi Avı:
    kefal 60cm. levrek 7,250kg.
    Sevgili Rauf abi;

Şimdi buraya ne yazsam. Nutkum tutuldu. Tanrı vergisi bir yeteneğin ve zekan var.

Teknik usta olmamın vermiş olduğu ukalalık ile birkaç yorum yapsam, umarım seni kırmış ve eleştirmiş olmam.

Çıkrık süper olmakla beraber, geliştirilebilir bir düzeyde. Mesela; kullanmadığımız herhangi bir kamışımızı teknenin küpeştesine ve ya çıkrığın üzerine monte edip misinamızı fincanlardan geçirdikten sonra takımı suya salsak. Hem dalgınlıkla takımın çıkrığa sarılmasını bertaraf etmiş oluruz, hem de takım yukarıdan aşşağıya doğru duracağından balığı ayıklama ve yem takma hususunda kolaylık sunmuş oluruz. Ayrıyetten balığın vuruşlarını kamışın ucundan takip etmiş oluruz.

Bir diğer hususta, çıkrığın ortasında kullandığın göbeği KONTRA tabir edilen, ters istikamette çevrildiğinde FRENLEME yapabilen bir dişliden seçsen, özellikle çapari yaparken farklı derinlikler de balığı yoklamak için birebir olur kanaatindeyim. Düşünsene çıkrık kendi halinde dibe inerken elinle kasnağı tutmaya çalışmaktansa, pedalı geriye doğru çevirmen takımın yavaşlamasını hatta isteğe bağlı olarak durmasını sağlayacaktır.

Dişli oranları ile oynayarak çıkrığı mükemmel hale getirmekte mümkün. Mesela;

çıkrığın ortasındaki dişliyi küçük, pedal kısmındakini büyük yaparsan takımın az devir sayısı ile daha hızlı gelmesini sağlarsın.( küçük balıklar ve çapari için ideal) Tam tersi; çıkrığın ortasındaki dişliyi büyük pedaldakini küçük yaparsan, çok devir sayısı ile ve çok az bir kuvvetle ama yavaş gelmesini sağlarsın ( büyük balıklar için mükemmel).

Sevgili Rauf abi;
    Baştada söylemiş olduğum gibi. Umarım bu kardeşinin yazdıklarını eleştiri yada ukalalık sanıp yanlış anlamazsın. Amacım sedece mesleğimin vermiş olduğu bilgi ve tecrübeyi siz büyüklerim, dostlarım, abilerimle ve kardeşlerimle paylaşmak. Aile olmak böyle birşey işte.

Sevgi ve Muhabbetlerimle İskorpitçi :)

Son düzenleme: 13 Mart 2008
  2. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Kemal genc arkadaşım ne demek ukalalık vs bizim gibi piyasada yetişmiş sanatkarların birbirleriyle fikir alış verişi yapması ne zamandan beri ukelalık oldu.Yaş yaştan üstün değil akıl akıldan üstündür.:) madem teknik konudan konuşacağız o zaman en kısasından değineyim .görüntüde sanki bisiklet arka dişlisi ve pedal dişlisi (aynası)olduğu gibi getirilip monte edilmiş havası veriyorsada görünüşte öyle olmakla beraber bisiklet arkada dişli calışma sistemi tamamen değişmiş tabiri caisse ici dışına cıkmıştır!.şimdi bir misal vericem ama bu misalden sonra bisikletin varsa veya başka bir tanıdığının varsa bisikleti ters cevirip deneyebilirsin.bisikleti ters cevir elinle tekerleği sağa doğru cevir.dönüyor değilmi?şimdi ayak pedalını sağa doğru cevir tekerlek daha hızlı dönüyor değilmi?kafanda canlandır diyelimki tekerlekte misina sarılı idi ve sen onu pedalı cevirerek sardın.şimdi misinayı salman icin tekerin sola dönmesi gerekiyor tekeri şimdi sola döndür bakalım ne görüceksin?pedalda döner ee nasıl olacak.kontra pedaldada ters döndürdüğün zaman fıren yapar!yani benim sistemde tekerlek veya kasnak dikkat edersen boş dönüyor ve pedal hareketsiz kasnağı geri vevirmem icin bir işlem yapıyorum vites gibi o zaman pedalı ceviriyorum ve kasnak geri dönmeğe misinayı sarmaya başlıyor.şimdi git dene o zaman daha iyi anlıyacaksın selamlar.

3. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Rauf Ağabey,

Sanırım video yu youtube'ye yüklemiştin ve bu site malesef Tükiye için yasaklı , açılmıyor.

Ama Bende merak içindeyim. Cihazın nasıl bir şeye benzediğini hala anlayamadım.

Eğer mümkün ise Sizden ricam başka bir video sitesine yükleyip linkini yazarmısınız?

teşekkürler.

.

4. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Tarkan kardeşim maalesef yalnız youtubeye yüklüyorum ve yükledikten sonra bilgisayarımdan siliyorum.başka sitelere o yüzden şimdi yükleyemem.aslında niyetim vardı ama yolıyorsun yolladığın videonun başka sitelerde onay alması bir kac gün sürüyor .sana cıkrığın resim olarak halini gönderebilirim yoksa bekliyeceğiz youtubenin acılmasını.Yalnız şunu belirtteyim görünüş olarak bisiklet calışma düzenini andırmasına rağmen calışma sistemi aynı değildir.:) :)
    Daha evvel actığım linkki ekliyorum burada gerekli acıklamalar ve cıkrığın hem eski hem yeni resimleri vardır.selamlar.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=17982

Son düzenleme: 23 Mart 2008