Çim biçme den dıştan takma motora :)

Konu, 'Motorlar' kısmında yelkoma tarafından paylaşıldı.

1. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Helal Olsun...

Düşünen ve üreten akıllar ve öncü olmak bu olsa gerek...

Arkadaşların yazdığı gibi birkaç değişiklikle alanında lider olabilir...

Rastgele..

2. bnecdet

bnecdet B.Necdet

BRAVO Çok güzel olmuş bende 6 hp çim motoru volvo penta kuyrukla yapmıştım çim motorlarının tek olumsuzluğu bıçağını sökmek zorunda olduğumuzdan balans yapmıyor oda ip çekmeyi çok zorlaştırıyor öylebi teptiki bir haftadır bileğim sarılı bıçak yerine 12 cm lik bi flanş koydum ip çekmek biraz kolaylaştı.

3. LapinCash

LapinCash

Süpersiniz demek istiyorum.Peki benzin felan ne yakar bu şarj mı oluor ?

4. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Valla tebrikler tebrikler.

5. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    2009/2 .ayında maddi imkansızlıklardan dolayı kendi imkanlarımla yaptığım .Çimbiçmeden bozma motoruma ilgi ve tavsiyesini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

2010/2 ayındayız ve ben tam 1 yıl kullandım motorumu gün oldu yavaş olmasından dolayı kızıp bağırdım ,gün oldu 2 metrelik dalgalarla boğuştum ama beni hiç yarı yolda bırakmadı .Her zaman güven verdi . 20 yılda tutamadığım balıkları tuttum geçen yaz iskenderun körfezinde .Şimdi ayrılık vakti geldi .
    Sonunda bende suzuki 6 hp 4 zamanlı sıfır bir motor aldım dün itibari ile.
    (Fuar fiyatı çok uygundu kaçırmak istemedim)

Ama kalbimde her zaman yeri olacaktır dıştan takma çimbiçmeden bozma motorumun.

nacizane eski bir zaman hikayesi.

Deve kaç para?

Çocuk heyecanla koşarak dedesinin yanına gelmiş “Dede dede, pazarda bir pula deve satıyorlar. Ne olur biz de alalım bir tane!” demiş. Dedesi başını sallayarak “Buna sarf edecek bir pulumuz bile yok” diyerek torununu geri çevirmiş. Aradan uzunca bir süre geçmiş, torun bu sefer süklüm püklüm ve üzüntüyle dedesinin yanına gelmiş ve “Biliyor musun o bir pula satılan develeri şimdi bin pula satıyorlar, artık hiç alamayız” demiş. Dedesi gülümseyerek cebinden kocaman bir kese çıkartıp torununa uzatmış “Bununla en az 10 deve alabilirsin demek ki… Al bakalım keseyi koş pazara” demiş.

Son düzenleme: 18 Şubat 2010
  6. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    Emre kardeşim ve hemşerim,
    Bu 2 zamanlı 2,5 hp lik bir benzinli motor.

şarj olmuyor malesef :)

1 saatte 1 litre civarı benzin tüketiyor.Hava soğutmalı ama 2 saat hiç stop etmeden kullanımda bile şişip kalmıyor.

7. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Öncelikle hayırlısı olsun, sonrasıda bir sitem, bir de temmennim olacak.;)

Sitem
    keşke geçen yıl avladığınız 20 yılın en iyi avlarından bir kaçını bizlerle paylaşsaydınız.:)

Temenni
    İnşallah yeni motorunuz ile daha güzel avlara imza atıp paylaşırsınız.:)

8. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bu yıl da nasip olursa hepsini paylaşacağım sizlerle.

9. onur1872

onur1872

aykut selamlar. elimde 4 hp evinrude motor var. sorun yok ama yinede sorun çıkarırsa diye sıfır parsun ve tohatsu motorlara baktım. yeni oldukları halde oldukça uygun fiyatlara bulabiliyoruz. fakat ben 4-5 hp(tabi 4-5 hp çim biçme motoru varsa) bir çim biçme motoru alıp 4hp evinrude şaftını kullanarak motor yapmak istiyorum. projeyi bana göndermeniz mümkünmü? özelden yada buradan gönderebilirseniz yada mail adresime gönderebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    onur kardes durum bu kadar ümitsizmi....tamamdir uygun fiyata hemde sifir 4 zamanli bir çim biçme motoru bulabilirsin ancak elindekide orijinal evinrude....vede omc nin omc oldugu yillara, 80li yillara ait bir deniz kurdu....nolursa olsun böyle hazin bir sonu haketmiyor bence....tecrüben ve çevrenle ayaga kaldirabilirsin bence evinrude unu; sonuçta orijinal marin motorun yeride baska....

çim biçme motorundan makina yapma projen içinse hesapli bir kuyruk bulabilirsin hurdaya ayrilmis; motor olarak ise en hesaplisi datsu idi aklinda bulunsun

11. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Umuta katılıyorum. Evinrudeyi komple söküp pistonlarını değişmek bile söylediğin işi yapmaktan hem daha ucuz hemde kolay olur.

Hava soğutmalı motorlar su soğutmalı motorlara göre daha güçlü olsa da çıkarttıkları ses sürekli duyma kaybına neden olacak kadar çoktur. Ayrıca çok daha fazla duman attığından egzoz gazı teknedekileri daha çok etkiler. Bu iş birazda zevk işidir. Denizden dönüldüğünde şişen bir kafa ve mide bulantılarına değmez sanıyorum.

12. onur1872

onur1872

evet sanırım haklısınız. evinrude u kullanmaya devam :) zaten bir süredir araştırma yapıyorum parsun 3.6 hp 1000 dolardan 850 dolara düştü, hidea 6.8 hp 4 zamanlı 1800 lira civarı..tohatsu iki zamanlı 3.5 hp 1200 lira civarı..15 hp tohatsu 3300 lira civarında alınabiliyor..(sanırım bütün bunlarda sezon sonu indirimi olmuş)

bu nedenle çim biçme makinasından motor yapmak gerçektende bedavaya gelecek bir hurda şaft olmadıktan sonra gereksiz.

Son düzenleme: 20 Ağustos 2010
  13. mhin

mhin MEHMET HÜSAMEDDİN

Tebrik Ederim

Değerli arkadaşım,yaptığınız şey çok spesifik olmasa da aslında buradan tüm insanlara çok önemli ve anlamlı bir mesaj vermişsiniz.
    1-Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.
    2-Türk insanı çalışkandır,zekidir.
    3-Hayattan zevk almak için illa zengin olmak gerekmez.Belki de bu motorun size verdiği keyifi tiko para sayıp en iyi marka modeli alıp denize açılanlar bulamıyorlardır.

Bir makine mühendisi olarak sizi tebrik ve takdir ediyorum.

Saygılarımla
    M.Hüsameddin İNAL

14. BALIKÇIHOROZ

BALIKÇIHOROZ abdurrahman

Bence Gayet Güzel Olmuş Tebrikler ...

15. karadeniz81

karadeniz81 zeki

çim motoru

slm yelkoma çim motorundan yapmış olduğunuz dıştan takma motor aynı güçteki dıştan takmalara göre randımanı nasıldırbilgilendirirseniz.

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    ellerine saglık.. yaratmak hazır almaktan çok daha degerlidir..

17. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

şimdi ben sölüyim. 2 beygir hava soğutmalı motorla iki beygir su soğutmalı motor arasıda her ikiside iki zamanlıysa tabi yük ve dalga yoksa hava soğutmalı daha iyi ve seri gider.
    ama hava soğutmalı çok ses yapar.
    haaa dalga ve yük varsa hava soğutmalı çok ısınır zayıflar su suğutmalı her şartta aynı derecede aynı ısıda çalıştığıdan bundan çok fazlaca etkilenmez. yani etkilenirde hava soğutmalı kadar etkilenmez
    su soğutmalı daha sessiz çalışır kafa yormaz.

18. cakra59

cakra59 mustafa huru

eksoz tahliyesi

bebdede 6 hp kıctan takma var çif silindir motoru çok rektefiye gördü motorunu yenilek istedimden internette çim motoru ararken benim yapmak istedimi yaptınızı gördüm tebrikler. merak ettim eksozu kuyruk içinde sulu tahliye düşündünüzmü ???

19. cakra59

cakra59 mustafa huru

bende 6 hp kıçtan takma makinamın motorunu degiştirmek için internette çim bicme motoru arastırırken sizin yaptınızı gördüm tebrikler merak ettim ekzozu kuyruk içine vermeyi denedinizmi