çinekop

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında erdemyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    önümüzdeki günlerde çinekop,sarıkanat ve lüfer sezonu başlayacak bu konuda bilmeyen arkadaşlarımız bu işe yeni gönül veren kardeşlerimiz olabilir bu konuda herkesin bildiklerini paylaşacagını umuyorum şimdiden teşekkürler
    *****lütfen konuyada alakasız bişey yazmayalım amaç burada bildiklerimiz bilmeyen arkadaşlarımızla paylaşmak*****

Son düzenleme: 19 Eylül 2006
  2. kaan

kaan

Favori Kamış:
    Palamut çaparisi,fanyalı dip ağı,uzatma ağı,kaşık
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    kıyısından pek anlmamam ama kayıkta rakip tanımam ;)

3. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Lüfer aşkı

Ayıptır söylemesi geçen sene bir balık restoranda lüfer ızgara yemiştim..Resmen hayran kaldım,dedim ki ben bu balığı tutmalıyım..

kulaktan dolma bilgilerle( ki bizim buralarda bu konuyu pek bile yok)

50 ykr çapında ağız genişliği olan ve palası delik bir iğneye çelik beden taktım ve gerisine hareketli kurşun..
    Canlı yem kullanacaktım.Çeşitine hiç d,kkat etmeksizin küçük bir kaç balık yakaladım sanırım salpa idi onlar..

Ne kadar uğraşsamda canlı yemli takımı kıyıdan çok uzağa atamadım.

atabildiğim mesafede de uzun bir süre bekledim ama sonuç hüsran..Zaten yemimde kısa sürede ölmüştü..Suyun içerisinde hareket ettiğinden bile şüpheliyim..

Böyle birkaç sefer daha denemelerim oldu sonuç hep aynı...

İşin bir diğer ilginç tarafı lüferin sezonluk bir balık olduğunu bilmiyordum.Avladığım mevsimse ağustostu..

Şimdi ben nerelerde hata yaptım?:confused:

4. kaan

kaan

Favori Kamış:
    Palamut çaparisi,fanyalı dip ağı,uzatma ağı,kaşık
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    kıyı balıkçılığından fazla anlamasamda 1 kaç kez görmüştüm.
    istavriti 2 ye kesip onu takıyorlar. öyle atıyorlardı. onu denesen.

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    defne yapragı-çinekp-sarıkanat-lüfer-kofana diye küçükten büyüge sıralanır
    çinekop ve sarıkanata =4 no mustad siyah çapraz igne 0,25-0,30 çift kat köstek ve beden
    lüfere ise=1 no mustad beyaz çapraz igne 0,35 misina veya örgü misina
    beden uzunlugu=50 cm.civarı
    her iki takımdada misinayı çift kat yapıyoruz balık misinayı kesmesin diye çift kat misinaya iki veya üç igneyi(hırsızlı)baglıyoruz son ignenin ordan misinayı kesiyoruz bir cuvaldız yarımıyla misinayı veya örgüyü mantardan geçiriyoruz beden boyunu ayarlayıp fırdödüye baglıyoruz agırlık olarak fırdödüye ayrı kalın bir misina veya sicim iple 75-100-125 gr kurşun atıyoruz
    yem:akyem=istavrit,hamsi,izmarit ve zargana kullanılır fakat hamsinin bir dezavantajı balıgı ilk vuruşta aldınız aldınız yoksa yem dagılıyor ayrıca hamsi taktıgınızda kefal gelmeside olası ve lifer için en verimlisi zarganadır
    yemin takılışı:balıgı iki parca fileto cıkartırız ilk igneyi 3 kere üstten,alttan,üsten ikinci igneyi üstten,alttan,üstten olmak üzere igneleri yemimize geçiririz
    ayrıca durgun suda va balıgın yüzeyde oldugu zamanlarda hırsızlı zoka kullanılabilir bunda ise zokadaki hafif kursun sayesinde zoka yavaş yavaş dibe inmeye başlar zoka dibe inerken balık zokaya atlar

buda çinekopumuz
    şimdiden tüm herkese rastgele

Son düzenleme: 20 Eylül 2006
  6. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    Kafayi Lüferle Bozdum :)))

arkadaşlar elimde her türlü techizat mevcut. ancak sandal için değil kıyıdan atmak için. herkesin kullandığı mantarlı olta sanırım herkesin kıyıdan atmak için hemfikir olduğu olta. lüferin en sevdiği balık izmarit bunu herkez bilir. izmerit dip balığıdır buda malum. peki bu mantarlı oltanunın pipten yüksekliği(standart satılanlar için konuşuyorum)fazla değilmi. yani bu balık izmarit seviyorsa izmariti dipte arayacaktır. yamin daha aşşağıda olması daha iyi olmazmı diyorum ben. yani kurşunla mantarın bağlı olduğu bedenlerin daha kısa olması daha iyi sonuç vermez mi. fikri olan veya bunu deneyen varsa buyursun.

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1.si lüferin en sevdigi yem zargana eti 2.lüfer,çinekop familyası etcil oldugu için izmarit,istavrit,hamsi farketmez ha bana sorarsan lüfer için hangisi daha verimli diye zargana derim

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tolga

Düşünce tarzın çok güzel.

Lüferin en çok sevdiği yem...
    Canı ne istiyorsa ve çevresinde ne varsa odur.:)

Gece yemlisinde en iyi yem, bulabilirsen eğer istrongilostur. Tartışmasız.
    Sonra izmarit, istavriti ise kerhen yer.
    Canlı yemli takımda ise (uzunolta -sandaldan kullanılır) en iyi yem zargana, ama ben bazen canlı tekirle zarganacıları baktırmışımdır. hem de daha iri balık tutarak.
    Sonra ilarya,izmarit,istavrit.

Sen, hazır oltanın bedenini kendi düşüncene göre ayarlayabilirsin.
    Tekneden zoka, dip bulunup bir kulaç kaldırılır.Usul budur.
    Fakat bazen böyle yapan tek balık tutamaz, dipten bir karış kaldıran tutar.
    Çünkü o zaman lüfer veya kofana dipteki, çağanoz, karides gibi kabukluları yiyordur.
    Daima kafayı çalıştırıp denemek lazım.Onun için düşünce tarzın güzel dedim.
    Rastgele.

9. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Lüferin en sevdiği yem konusunu lüfer bilir.
    Bizim bulunduğumuz bölgede (Kdz Ereğli) lüfer için en ideal yem istavrittir. Ne izmarite, ne zarganaya istavrite gösterdiği ilgiyi göstermez. Ama elbette bölgeden bölgeye değişir lüferin neyle beslendiği. Aç kalınca mezgit kılçığına bile atladığını bilirim.
    Mahir reisin dediği gibi seviyeyi aramak çoğu zaman olumlu sonuç verir. Lüfer balık peşinde gezer, avlandığı yem neredeyse, lüfer de onun seviyesindedir.

10. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Bir senedir bu zamanı bekliyorum. Çünkü çinekop ailesinin üstüne denizde oltayla balık tanımıyorum. Ben de yem konusuna değineceğim. Arkadaşların bahsettiği fileto harici ki (aslında en çok kullandığım yöntemdir) birkaç yem takma şekli daha paylaşayım sizlerle.
    Horoz tüyü takılı 8-10 iğneli çapari kullandıklarını biliyorum ama ben hiç denemedim. Çünkü yemli yakalamadaki zevki çapariyle alamıyorum hoşlanmıyorum. (Balık şöyle yeme vuracak asılacak ben asılacam yemle yüzüp boşluk verecek vs. vs. )
    Çinekop başladığı zaman kıyıda genellikle istavrit de yapıyor Çino istavritleri kıyıya kadar kovalayıp sıkıştırıyor. Ve bizde bir oltamıza istavrit için çapari takıp hemen önümüze salıyoruz yemlik taze kanlı canlı istavritler için. Eğer küçük istavritler denk gelirse (Kıraça) kuyruk altından başlayarak her iki tarafını da solungaçlarının altına kadar kesip kuyruğuyla kılçığını birlikte çıkarıyoruz . Başının iki yanında kanat gibi sallanan iki fileto şeklinde kalıyor. Daha sonra 2 iğneyide balığın ağzından geçirerek arkada kalan iğneyi filetonun yüzgece yakın kısmından geçirip sabitliyoruz. İkinci iğneyi de diğer filetonun içinden dışına geçirip daha sonra iki filetoyuda birleştirecek şekilde geçirip sabitliyoruz ve işte çinonun ağzına layık Şakşak yeminiz hazır. ( Güya geçen sene yanımdaki arkadaş şakşakı ağzından kuyruğa değil de kuyruğundan ağzına doğru yem takıp Daha '' O Öyle Olmaz '' demeye kalmadan ikişerli çekmeye başladı ama ben onu anlamadım. :D

Bu arada yeni tutmaya başlayacak arkadaşların dikkat etmesi gereken bir husus :
    Çinoyu yakaladınız çekmeye başlarken çino ara ara kurşununuzla yüzer misinaya boşluk verdirir. Sakın ha iğneden kurtuldu deyip misinayı boşlukta bırakmayın. Motoru sarmayı bıraktığınız an misinanızı kestiğini görürsünüz. Çekmeye devam. :)
    Yakaladığınızda sizde mübtelalık yapacak bir balık aman ha dikkat :D :D

11. Dolunay

Dolunay

Favori Kamış:
    Sapan
    En İyi Avı:
    18 kg Hamsi
    Taze Yem Önemli

Konu lüfer olunca sanırım yemin tazeliği de önem kazanıyor. İstavritin, izmarite göre, taze istavritin de, bayat istavrite göre şansı daha fazla olur. İstanbul Boğazı'nda lüfer takımı ve bayat istavrit ile kiloluk kefaller almıştım.

Son düzenleme: 20 Eylül 2006
  12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Lüferin, garip bir huyu vardı eskiden. Belli bir balığa dadanırdı, onun dışındaki yemlere itibar etmezdi. İstavrite bakmaz, izmarite uğramaz.. Hasbel kader bakardınız, kolyoza dadanmış. Başka bir yem beğenmez. Ama artık o kadar seçici olmadığını görüyorum. Bazı yemler daha iyi netice veriyor, bu doğru fakat, eskisi gibi illa ki doğru yem demiyor.

Ama lüferin değişmeyen bir başka alışkanlığı var. Yem taze olacak. Sonra gene taze olacak. Eğer vurmuyorsa daha taze olacak. Gene vurmuyorsa, canlı olacak..

Ama, bakarsnızı bu sene lüferler eski huylarına döner, gene illa dadandığım balık derler. İşte o gün, hayallerimizin kara bulutlara döndüğü an olacaktır. KAra bulutları dağıtmanın da tek yolu, çok iyi haberleşip, bölgelere göre günlük bile değişebilen yem tercihini birbirimizle paylaşmak olacaktır.

Ha, yem.. Zargana derim. Bir oklava olur, şiş olur, uzun bir çubuğa 2-3 tane iğne sapsağlam takılır. Zarganada bu iğnelere capcanlı takılır. Bu bütün zarganaya hayır diyecek lüfer biraz az bulunur. Bu yöntemin asıl esprisi, yemli gibi kokudan ziyade, kaşık gibi görüntüyle balığı cezbetmesidir.

13. Dolunay

Dolunay

Favori Kamış:
    Sapan
    En İyi Avı:
    18 kg Hamsi
    Çelik Tel

Aynı takım ile çinekop, lüfer ya da kofana yakalayabilirsin. Ancak, eğer bu sitede kaçırdığın lüfer veya kofanaların hikayesini anlatmak istemiyorsan çelik tel kullanmanı tavsiye ederim. Lüfer veya kofana misinayı en kolay koparan balıklardandır.

14. Suatreis

Suatreis

Herkese selamlar,

Dün mehmetali arkadaşımız bana özel den yaşadığı bir olayı ve bu konu hakkındaki fikrimi danıştı. Sağolsun var olsun dostumuz. Elimden geldiği kadar yanıtladım. Konunun içeriğini kendisindenizin almadığım için bahsetmiyorum. Dilerse kendisi zaten herkesle paylaşacaktır. İşin özünde Çinekop ve Lüfer in kendini zaman zaman yataklık tabir edilen dip yapısı müsait kumluk, çakıllık
    vb.gibi başlıca meralara sürü halinde vurması ve yan yatarak bir anlamda istirahate çekilmesidir.Bu olaya defalarca rastladım ve üzerlerinden motorsuz geçiş yapmama rağmen dağılmadıklarınıgördüm.Resmen uykuya dalmışlardı.Olta denemesinde canlı yeme hiç yüz vermediklerine şahitoldum. Aklıma ilk gelen 1.5 metre altımda olağanüstü bir doğa olayı yaşanması oldu. Dip gümüş rengini almıştı.Sonraları sorduğum abiler bunu av dönüşü yorgun düşen bir sürü olduğunu söyledi. Bu konuyu öncelikle ustalarıma sormak istiyorum, ve rica ediyorum ki mod larımızdan konunun dağıldığına ilişkin bir ibareye rastladıklarında bunu kilitlesinler. Silmesinler ama.... Öğrenmek
    isteyen dostlarımız muhakkak olacaktır.

Kucak dolusu sevgilerimle.

15. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    bence lüfer mevsime havaya ve en önemlisi meradaki balığa göre yem secer. bazen istavrit bazen hamsi bazen izmarit. ben 1997 senesinde galata köprüsünün üstenden hamsi ile hemde 9 numara 3'lü hırsız ile 25-30 parça sarı kanat tutuğumu hatırlarım. sabah saatlarinde hamsiye gelen balık saat 10'da sonra istavrit ve kraçadan bakşa birşeye vurmadına bile şahit oldum. balıkçılıkta öncelik araştırmacı ve geliştitirici olmakta. düşüne biliyormusunuz 9 no iğne ile sarı kanat . doğru zamanda doğru şeyi yaptıktan sonra gerisi kısmete kalmış.

16. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Geçen sene Bursa Güzelyalıda , dibin bir kaç kulak üstünde kıstırma kurşunlarla zarganaya 3-4 iğne geçirip tekneyi rölantide ağır ağır dolaştırıp Lüfer aldıklarına şahit oldum Hemde aynı yemle birçok kez.
    Ayrıca gene geçen sene İstoçda bir malzemecide geçen muhabbetde; Çanakkale'de kıyıdan çapari misali at çek yaparak adamların lüfer ve sanırım kofanaydı yakaladıklarını duymuştum. Taktik gayet basit. Adam; parlak renkli faber tükenmez kalemlerden alıp içini boşaltıyor daha sonra 2 veya 3 ayrı yerinden deliyor kalemin içine kıstırma kurşunlarla takımını yerleştiriyor 1 iğne kalemin arkasında kalacak şekilde 2 iğne veya 3 iğne ortasında kalacak şekilde deliklerden geçirip sarkıtıyor 1 iğneyide kalemin başında kalacak şekilde bırakıyor . Ve kıyıdan, yaptığı takımı atarak suda sanki zargana geziyor izlenemi verecek şekilde ağır ağır makineyi sarıyor. Bayağı etkili bir yöntem olduğunu millet otururken adamın neredeyse hiç boş çekmediğini anlatıyorlardı.

17. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    tolga abicim bu balık izmariti sever ama istavrite,zarganaya hatta ben ispariyle bile aldım bu balıkların hepsi ayrı su seviyelerinde geziyo ozaman onu düşünürsek nasıl bi takım yapıcaz 4 ayrı köstekmi yapalım yani.???

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Fotoğraf makinem yok. Ama bastiçe şöyle bir kaç şey tarif edeyim.

Akıntılı, derin sularda, ağır kaşık lazım olur. Şu seyirtme kurşunlarından ufak bir tane alınır. Şöyle bir klips açılır ve klips tarafındaki kanca gibi yerden çelik tel veya dyneema iplikle 1 kaç cm aralıkla iki tane üçlü iğne bağlanır.

İp önce bu açılan klipse sıkıca bağlanır. Sonra klipsin teli biraz sarılır ki, kurtulmasın. İp kurşunun deliğinden geçirilir. Fırdöndünün ilk halkası kurşunun içinde kalana kadar iyice sokulur. Osnra deliğe sıcak silikon akıtılır. Öbür taraftan çıkan ipe kurşuna olabildiğince yakın bir üçlü iğne bağlanır. Bir ikinciside bu iğnenin bir kaç santim ilersine bağlanır. Sonra, bu ikisi, basit bir ince bakır vs. tel ile düz duracak şekilde sabitlenir.

Kurşunun üzerine biraz yapıştırıcı sürülür. Derby gibi sağlam bir yapıştırıcı tercih sebebidir. Deniz suyunda bırakmamalıdır. Kaliteli Japonda iyidir ama çok çabuk kurur. Alüminyum folyo ile kurşun iyice kaplanır. Evet, bir tür zoka oldu elimizde. Şimdi, parlak hologramlı, kendinden yapışkanlı kağıtlardan alınır. Bunun 15-20 cm boyunda, kurşunun etrafına sarılacak ve bir çeyrek tur kadar sarılacak kadar parçasının koruyucusu sökülür. Kendi üzerine yapıştırılır. Sonra, uzunlamasına 2-3 mm aralıklarla, bir baştan öbür başın 6-7 mm ötesine kadar şeritler kesilir. Böylece bir etek gibi olur. Kesilmeyen taraftan kurşunun en kalın yerine sarılarak japon ile sabitlenir. Böylece, 15 cm kadar boyunda, ışıl ışıl parlayan ve suda salınan bir şey elde edilmiş olur. Bu tıpkı seyirtme gibi atılarak kullanılır. Ağır olduğu için atılması filan daha kolaydır. Genelde gayet iyi iş yapar. Basitçe şekli, silikon ahtapotlara benzer. Bir ara, fotoğraf makinesi olan bir arkadaşa denk gelirsek, ki, cumartesi büyük ihtimal istanbul civarında olacağım, yapılmışının resmini yollarım.

Benzer şekilde, bir fikir edinmeniz açısından şu örneklere bir bakın derim.

http://www.ballyhood.com/bluefish.htm

Bu tarifteki sahte, ağır olduğu için, akıntılı yerlerde de nispeten iyi iş yapıyor. Daha kolay dibe inebiliyor. Daha hafi yaparsanız, su üstü olur. Lüferler gene atlar, merak etmeyin. Yada hiç uğraşmayın, kaşık edinin.

Bu tarif ettiğim şeyden kurşun yerine alüminyum boncuk, parlak plastik boncuk filan kullanarak tek iğne ile yapın. Çapari gibi kullanın. Önce kısa ama hızlı şekilde kamışı silkeleyin, titretin, sonra bırakın. Biraz çekip tekrar bunu yapın.. Yani, tpik çapari hareketinde, kamışı kaldırırken, önce birazcık kısa ve hızlıca sallayıp sonra çekin.

Lüfer avında mesele yem değildir. Şöyleki, lüfer yemden ziyade böyle sahtelere ilgi duyar. Eğer yemli tutacaksanız, o zaman yem seçimi kritik olur. Fakat böyle sahte filan kullanacaksınız, parlak, beyaz veya tercihan sarı veya fosforlu yeşil bir şeyler, rapala, kaşık, sigara kağıdı, şişe kapağı, çıplak iğne vs. hemen hepsi işinizi görür. Sorun bunların gece daha az iş yapmasıdır. Yemli takım, gece bu tür takımların önüne geçer. Hele doğru yem kullanmışsanız, bariz fark atar.. Gündüz ise, yem takmaya çalışana kadar, kaşıkla kovayı doldurmuş olursunuz.

Lüfer sürüyle gezer. Ve hep gezer, bazen yatar uyur ama bu bizim konumuz değil. Hep gezdiği için, sürü önünüze geldiğinde, ne kadarını toplayabilirseniz kardır. Sürü geçtikten sonra, en baba kaşık, en harbi yemlinizde olsa, anlamı yoktur.. Bir sonraki sürüyü bekleyin..

19. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    kansu kardeş o zaman biz yine bildiğimizi okuyalım diosun. valla aslında doğru ama ben yinede bi takım yapıcam kısa bedenli bi deniyecem. bakalım nolcak. aslında 4 ayrı talım hazırlayıp herbirine izmarit,istavrit,hamsi ve zargana takıp atmak lazım. deneme diye işte buna derim ben.:D

20. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    tolgacım ben aynı anda hem istavrit hemde hamsiyle çinekop ve sarıkanat yakaladım hamsiyi özellikle ben zokada kullandım tabii hamsi kullandıgımda tuttugun balıgın 2 si çinekop 3-4 ü kefal oluyor genelde ama her iki yemde iş yapar