çinekop

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında erdemyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. the_fly

the_fly İBRAHİM KENT

Favori Kamış:
    Oyster cast
    Favori Makine:
    avanger av65
    konuyla ilgili bir gözlemimi anlatacağım gecen sene kanlıca sahilinde istavrit ve izmarit alıyoruz seri sekilde (çapari ) ile çaparimizde hırsız takımda var yem olarak istavrit ne hikmetse çapariye takılan izmaritler hepsi yarım geliyordu.kendimce izmarit yem kullanılırsa öncelik bu yemindir gibime geliyor ama yoksa tabii kıraça ve istavriklede çok iyi avlar çıkıyor.bu sene hamside deneyeceğim hiç denemedim.

2. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    çinekop çaparisi bi işe yaramazmı?

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gündüz bilhassa, yada gece kıyıda ışığın bol olduğu yerlerde, çinekop çaparisi yemliden daha iyi oluyor. Ama yemlinin keyfi bir başka oluyor, o ayrı..

4. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Serdar abime katılmamak elde mi ? Çino gelecek şöyle bir asılacak, sen asılacaksın, suyun üstüne doğru şöyle parlaya parlaya gelişi yok mu bir de işte o anki duygu var ya...
    Öff ulen öff . Gell Çino Geeellll...

5. Suatreis

Suatreis

takımda çelik tel yerine dyneema ultra 030 gri renkli kullanmayı düşünüyorum. Brain teknolojisi ile üretilmiş bu misinayı kendime göre birtakım testlerden geçirdim.:D Buyrunuz sonuçları.

yanma testi : %100 sentetik malzeme. istendiğinde top gibi baş yapılılıyor

makas testi: biraz yanladığınızda ortaboy keskin makas ile kesilmiyor, tiftik olmuyor, makasın ağzını açıyor. İllede kesmek için tam dik tutulması gerekiyor ancak yinede zorlanıyor.

yan keski testi: çok keskin değilse eziliyor ve kesmiyor, keskin ise "tık" diye olmuyor tiftik halinde kopma noktasına geliyor.

Büyük tüp testi: özensiz bağlansa dahi dolu büyük tüpü kaldırabiliyor. Esnemiyor. tüp yukarı aşağı silkelendiğinde birkaçkez sonra çaaaat diye kopuyor ve misina kolunuzu fena acıtıyor tüpte yerde çok ses yapıyor.

Düğüm testi : iğneyi yada kendini bırakmıyor.

kısacası çelik tek yerine tavsi edicem galiba. Deneyen varsa o da söylesin

Son düzenleme: 21 Eylül 2006
  6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Vallahi, ben öyle test filan yapmadım. Önce baktım, incecik ip. Dyneema nedir biliyoruz, sağlamdır, o da kesin. Ama 21.7 kg., yok yaa, yeme bizi oldum. Benim oğlana baktım, cılız şey, 20 kilo ancak gelir. Hımm, kemere bağladım, kaldırdı. Vaay diyerek oğlanı ertesi gün tartıya.. 26 kg çekti birisi. Elbette her dyneema aynı sağlamlıktadır demek mümkün değil ama, gerçekten sağlam oluyorlar.. Demekki, en ağır kofana bile bunlara bana mısın dedirtemez..

Bu misinalardan ilk aldığımda, Tırnak makası ile keserdim. Bir iki kesmeden sonra tırnak makası gitti. Adiymiş diyerek hanımdan makasını aldım. Yılların eskitemediği orjinal singer makas, kumaş filan kesemez oldu. Bunlarla bayaa bir lüfer, turna filan çektim, daha hiç kesilme vakasına denk gelmedim.

Düğüm testi dersen, hiç güvenme derim. Bunlar kolay kolay düğüm tutmaz. Düğüm at, iyice sık. Sonra eline bir iğne al açıver hemen.. Bu nedenle düğümleri bir şekilde japonla filan sabitle derim..

Çelik tel yerine dersen. Ben çelik tel yerine kullanıyorum. Henüz herhangi bir keşke tel olsaydı dedirten durum olmadı. Bilhassa Berkley Fireline, bu işte gayet idealdir. Yumuşak tipler kesilmeye daha dayanıksız. Belki kofana filan çıkarsa kesilebilir sanırım. Ama, üreticiler filan çelik tel yerine de kullanılır gibi bir şey belirtmiyor. Bu nedenle gözünüz kapalı kullanın diyemiyorum. Ben bunu makinedeki bildiğimiz misina yerine kullanıyorum. Uzamadığından pek zevkli oluyor. İşte en iyi tarafı bu. Ötesi, teferruat bence. Neden derseniz, bir sürü çelik tel yatırımım var, durduğu yerde küflenip gitmesi hiç hoş olmaz sanıyorum...

7. Suatreis

Suatreis

evet abi. özellikle düğüm konusunda haklısın düğümü bırakmıyor dedim ama su altında ve salınım halinde iken iş başka boyutta oluyor japon yada oje bukonuyu hallediyor. Fikir desteğin için teşekkür ederim. Bide eklemek istediğim şey bu dediğim dyneema ultra yı aldığım yerden başka hiç bi yerde görmedim ilginçtir 030 a 18 kg çeker vermiş alslına bakılırsa braid tipler için pek alışık olunan bi sağlamlık değil oldukça düşük görünüyor ancak özellikle lüfer takımında iş yapacağını düşündüm çünkü garip bir sertliği var 020 çelik kadar katı bir duruşta, sonuçta makineye sarmayı hiç düşünmedim. En kısa zamanda bi fotosunu eklerim. (ayıptır söölemesi sonunda bi makine aldım da :D )

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    çapari balık bollaşınca çalışır çengelkoydeki amca kulakların cınlasın amca iskeledeki babaya oturur indir biindirle herseferinde 4-5 çinekop çekerdi

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Genel kural:

Balık nazlıysa, yemli, mümkünse canlı yem.
    Balık geliyorsa, seyirtme zoka veya yapay balık.
    Balık çoksa çapari.
    ...
    Rastgele.

10. ergen

ergen

Reisi'm

Balik yoksa, cek bi corba:D

Rasgele

11. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    ya arkadaşlar birinizde yer söyleyin kıyıdan şurdan tutuyoruz falan gibi. hepsini sizmi yiyceksiniz balıkların bitarafımız şişcek. az buçuk ta biz tutalım yav :D

12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arnavutköy-karaköy iskele yanı-eminönü iskeleler-sarayburnu-galata köprüsü yeterlimi...:D :D :D

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Unkapanı köprüsü.. Nedendir bilmem, bunların içinde en kesat ama en çok rağbet gören yer, galata köprüsü.. Eğer pek kalabalık değilse, en iyisi Arnavutköy. Maksimum balık değil ama optimum av sağlıyor. En kalabalık zamanı bile, mesela sarayburnunum sıradan zamanı gibi kalabalık olmuyor.. Palamut tutacam derken, ben gibi adam tutma ihtimaliniz azalıyor..

Eğer biraz sabrederseniz, çinekop iyice bolarınca, hemen her yerde randıman alırsınız.

14. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Erdem atladığın birkaç yer var;

Sarıyer
    İstinye
    Tarabya
    Kireçburnu
    Kalender
    Emirgan
    Hisarönü
    Bebek
    Kuruçeşme
    Kabataş
    Yenikapı
    Bakırköy
    Yeşilköy
    Avcılar
    Silivri vs. vs.

Yanlız Küçük Bir Not:

Çinekop boğaza daha giriş yapmadı. :D :D :D

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu yağmurlardan sonra, tahminim kapıyı çalmaya başlamıştır. Geçen ramazandayız. Galata köprüsünde. Adam tepsiye 3-5 çinekop koymuş. Kaç paradır filan sorana pazarlıktan sonra, "bi dakka abey.." Hoop, tüylü çapari vs suya.. Çek, bir daha, bir daha.. İki dk. sonra "Buyur abey, afiyet ossun, berket versin.."... Tam böyleydi durum..

Şu sıra bu gibi olmasa da, sabırlı birisi akşama yetecek çinekop çekmeyi becerecektir sanıyorum, bilhassa halicin ağzına yakın ve boğaza kıyı olan bölgelerde.

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    umarım bu kadar yer yeterli olur :D :D yo k yetmezse reis babadan,mustafadan,arif abiden takviye alırız

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    serdar abi şuan galataya git birşey yoktur ama gece saat 02:00 dan sonra taze izmaritle 4-5 tane çinekop garanti ederim denizde anormal bir durum olmassa

18. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Herkes ipten bahsetmiş ama ben bir türlü sevemedim şu ipleri. Mümkün olduğunca da kaçıyorum. Zamanında bu tür bir ipi zokada kullanmıştık ve yanımızdaki tekneler lüfer çekerken biz iskorpitleri uzağa fırlatma yarışı yapıyorduk :) Her nedense ipten de şüphelenmeye gerek duymadık ve bir sezonun yarısını böyle harcadık. Monofilamente döndüğümüz ilk gün lüferimizi aldık.
    Bu tatsız anının bir payı olabilir belki benim ip fobimde. Ben yine ip kullanmamaya devam edeceğim, varsın balık kaçsın, onun da bir şansı olsun, kimin daha usta olduğu belli olsun. Size diyeceğim piyasadaki her olta ipini kullanmayın, Dynema'dan burada bu kadar bahsedildiğine göre herhalde verimli avlar yapılmış ama her ip bir değil bu bir gerçek. Muhtemelen benim kullandığım ip bir şekilde yemin salınımını bozuyor veya fazladan yakamoza sebep oluyordu. İp seçimi yaparken bu hususu da göz önünde bulundurun derim.

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar

Çinekop için acele etmeyin.
    Eğer mutlaka çinekop istiyorsanız, lüferi unutun.
    Boğaza önce büyükler girer,çinekop sırasını bekler.;)
    Palamut,torik, lüfer,kofana(Varsa tabii) Boğazı terkettikten sonra arkadan çinekop gelir.
    .....
    [Unkapanı köprüsü.. Nedendir bilmem, bunların içinde en kesat ama en çok rağbet gören yer, galata köprüsü.. ]

Serdar, sanırım, orayı iyice amatör veya acemi olanlar, daha müsait diye yer açısından tercih ediyorlar.
    Kesat olması da çok tabii.çünkü balık bütün barikatları;) aşıp sonunda oraya gidebilir.
    ...
    Boğazda kıyıdan lüfer çinekop tutmak için , önce Boğaz ağzından başlayarak yer aramalı.
    Yani önce Kireçburnu,Sarıyer, sonra güneye doğru Yeniköy,Tokmakburnu, Aşiyan...
    Anadolu yakasında da böyle aramalı.
    Rastgele.

20. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    mahir abi madem ki önce lüfer gelir diosun, o zaman bizde iğneleri büğütelim bari.kofanaya da hayır demeyiz tabi ama nerde bizde o şans.:D