çinekop

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında erdemyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Selam.

Şöyle resimli bir anlatım olsa.
    Takım beden
    Yemlerin kesilşiş ve takılış ve tamammlanış resimleri olsa daha faydalı olur. Bilen birileri yardımcı olursa seviniriz.
    Özellikle istavritin yada zargananın iğneye takılışınınresimlernmesi faydalı olacaktır.

2. ous_

ous_

ya herkes bogazın kenarlarını soyluyo fakat ben hıc bogazd balık tutmadım hep sandaldan akıntısız yerlerden ıstavrıt tutdum ben gıtsem bogazda akıntıda tutabılır mıyım kı akıntıda neye dıkkat etmek lazım

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hiç tavsiye etmem.
    İyi bir denizci değilsen, balık tutamamak neyse de tehlikeli durumlar da olabilir.
    Sürekli gemi geçiyor.akıntı, rüzgar,dalga devamlı bunlarla boğuşmaktan balığa bakamayabilirsin.
    Balığa dalarsan da bunlar sana sıkıntı çıkarabilir.
    Sen yine Pendik'te tekneden çapari vs atmaya devam et.
    Yine de sen bilirsin.
    Ratsgele.

4. ous_

ous_

cevabınız ıcın tesekkurler zaten boyle bıseyı cesaret edemem :D ben kıyıdan atabılırmıyım dıye sordum sanırım eksık sormusum

5. Sevgili Oğuz
    İstanbul boğazındaki akıntılar hakkında aşağıdaki linlten bilgi alabilirsin fakat Reis babanın dediklerini de kulak ardı etme bence.
    Sevgiler....
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3567

6. 1444

1444 RxB

7. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    DOSTUM MERHABA
    KAYIKTAN ÇİNEKOP LÜFER TAKIMI OLARAK NE KULLANIYORSUNUZ?
    YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM
    SAYGILAR

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kayık? Hiç "kayığa" binip Çinekop tutmadım ama kıyıdan olanla farkı olacağını sanmıyorum. Tek farkı, zoka atmak daha kolay olacaktır gibi geliyor. Bunun dışında tipik çinekop tavsiyeleri sanırım gene geçerli olacaktır.

Amma, kayığım olsaydı, palamut aramayı tercih ederdim, o ayrı bir konu. Lüfer/Kofana eskisi gibi yok. Yemli işi artık eskisi gibi çok iş yapmıyor. Bunu kıyıda veya kayıkta akılda tutmak lazım. Çapari, kaşık, sahte gibi şeyler daha iyi oluyor çoğu zaman.

9. qosmo

qosmo

Favori Kamış:
    banax makina
    selamlar lüferciler

iyi günler benim sorumda amd athlon arkadışınki gibi.lüfer uzmanı arkadaşlar şu hırsız iğneli lüfer takımına yemin nasıl takılacağını anlatabilirmisiniz.resimli ve ya video lu anlatım daha iyi olur.bizim gibi lüfer acemesi arkadaşların çok duasını alırsınız.:eek: .şimididen çok teşekkürler bütün arkadaşlara hayırlı avlar
    rasgele....

10. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    üstte verilmiş ama en yine ekliyim. aradığın herşey burda var.
    http://www.bilgehansarp.net/fishing/lufer.htm

11. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))

hocam: lüferin en sevdiği balığın izmarit olduğu bilgisi yanlış. o silsile zarganadan başlar, istavrit , hamsi.... diye devam eder. ağırlık da aslında değişken bir konudur. mesela balık bolsa dibe yem oturtup beklemek pek ekonomik bir yöntem değil zira balık yemi dibe inmeden kapar. bu durumda hafif ağırlıklar tercih edilir.
    beden uzunluğunu hesaplarken akıntının yeminizi akıntı yönünde dibe çekeceğini unutmayınız. 50-60cm beden uzunluğu gayet uygundur.:)

12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    bir ilavede benden lüfergiller sardalyayıda yer ama sardalya nerdeyse su üstünde dolaşır balık su sıcakken yüzeye yakın gezer su soguyunca dibe iner

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Lüfer, hızla ve mutlaka gezer durur. Olduğu yerde durmaz. Yorulmak filan bilmez. Ama su değişimlerinden mi nedir, bir sebepten kırgın gibi bir şeye uğrar, gider bir yere yatar, resmen uyur sürü halinde. Bu hal dışında hep gezer.

Eğer yüzeyde geziyorsa, zargana iyidir. Çünkü lüferler zarganaya hayır demez. Fakat, yemli takımların bir dezavantajı vardır. Bir yere atarsınız ve orada bekler. Zargana ise, genelde kayıktan vs. sürütülür. Defaten dipteki zargana takılı yeme bakmayan lüferin, tuttuğum zarganaya musallat olmuşluğu vardır. Birden kamışta bir sessizlik, çekersiniz, sade kafası kalmış zargananın..

Dipte ise, hareket aksiyonu olmadığı için balığın yemin kokusu ile çekilmesi gerekir. İşte o yüzden izmarit daha etkilidir. Ama lüfer, sıradan bir balık değildir. Eğer bölgede yaygın bir balık varsa, ona dadanmışlarsa, allemi cihan olsa başka yeme bakmaz. Bu günlerde istavriti bolca görüyoruz. Bence, bu durumda istavrit izmaritten daha iyi iş yapar. Balığın seyrek olduğu zamanlarda, izmarit, hamsi, sardalya gibi yağlı ve kokulu balıklar tercih edilmelidir.

Ama iş bu kadarla bitmez. Yemin takılması, duruşu filan önemlidir. Çok düzgün kesilmiş olmalı, parçalanmış izlenimi vermemeli, pervane gibi dönmemelidir.

Lüfer, parlak ve hareketli şeylere daha çok ilgi duyar. Bu yüzden yemli takımlar son tercih olmalıdır. Ama, lüfer geçip gitmişse, boş boş atıp çekip durmak zevk vermez, bu nedenle yemli olta kullanılır. Eğer yer uygunsa, yemliye vurduktan sonra, kaşığa vs. dönün derim.

14. FastFish

FastFish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KOFANA
    Cumartesi CamlıBahçedeyiz....

30/09/2006 Cumartesi akşamı iftar sonrası Bebek Camlıbahçedeyiz... Çinekoptayız... Av Hakkındaki gelişmeler 1 gün sonra yine burada... Herkese Rastgele...

15. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Arkadaşım bir tanışma formu aç seni tanıyalım ki sana ben bizzati ; Çamlıbahçe hakkında bilgi vereyim ki Cumartesi günü patlama orada...

16. FastFish

FastFish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KOFANA
    Cumartesi CamlıBahçedeyiz....

Forum olaylarında yeniyim bu sebeple imz ayarlarına bilahare bakacagımmm.. Ayrıca Camlıbahce ye uzun suredir gidip geliriz... bizimkisi sadece bir deneme... nedir son durum... aslına bakarsanız direct camlıbahceye gidip oltayı acıp dalmayacagız denize... bogazı gezecegiz.... sonra camlıbahce... cunku bizim mekanımız orası... bu sebeple.... ayrıca diger guzel bir mekanımızda Ortaköy camii avlusu ...

17. ortaköy cami avlusu: askerliğimi yaptığım yer...

özledim bee..

18. İmam mı yoksa Papa olarak yaptın

19. FastFish

FastFish

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KOFANA
    Ortakoy Camii Avlusu

Herhalde Merkez Komutanlıgında askerlik yaptı.. asağı camiyede devamlı iniyordu.. o yuzden oyle yazdı sanırım...

20. aynen kardeş.... neredeyse her gece sivil kıyafetlerle caminin ordaydık.