Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Abi bu çipuraya en güzel yem bence bu balık yemlerı var bu havularda balık çiftlikleri varya burdaki çiprulara yem veriolar kahverengi bunları kancaya takıyoruz dipte geziyor bu balık oltamızı dibe salıyoruz sonra 1 kariş filan yukarı bırakıyoruz gergin tutyoruz hissetcegimiz şekilde Haydi RasTGeLe

2. karaburun

karaburun Semih

bu yemleri iğneye nasıl takıyorsunuz?

yukarda belirtmiş olduğunuz kahverengi yemleri iğneye nasıl takıyorsunuz?

RASTGELE

3. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    O dediklerinizle pek şansınız olmaz o yemler havuzlarda başka yem görmemiş balıklar için sadece biz bundan 5-6 sane evvel sırf bu yemden alıp didime gittik ama nafile ama yanımızda yengeçle avlanan arkadaşlar tabak gibi çupraları çektiler,yem çok önemlidir bilhassa çupra ve mercanda ;)

4. omarbaykal

omarbaykal

Favori Kamış:
    makinali/ kamislivs
    En İyi Avı:
    2.5 sazan ve 4 kilo istavrit
    yalnız bu cipura için uygun kanca numarasıı kaçtır

5. simendifer

simendifer Sennur

Olta malzemeleri bölümünde iğne seçimi, iğne hakkında bilgiler başlıklı sabit konuya bakabilirsiniz.

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Teşekkürler çok faydalı oldu.

7. cagatay2501

cagatay2501 Çağatay

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    4 kiloluk turna
    çipura

arkadaşlar mamunun çipura için çok etkili bir yem olduğunu biliyorum ama kolay bulunması açısından tavuğun göğüs etide verimli oluyor saygılar...

8. gozutok

gozutok

selamlar arkadaslar,
    cipura avlanmasi kolay baliklardan bir tanesidir.Ancak dogru yem ve olta ile avlanmak gerekir.Yukarida yazildigi gibi ekim cuprasi gecit yapar iken cesme tarafina gidip de madya ile yapacaginiz bir birakma(uzatma) size buyuk ihtimal ile guzel bir cipura getirecektir.Ama ayni yere ayni tarihte mamun ile gider iseniz at/cek degil at/besle yapmaniz isten degildir.
    Rastgelsin hepinize.

9. babalord

babalord

Favori Kamış:
    zıpkın,kamış,el oltası,sırtı
    En İyi Avı:
    6 kg lüfer,2 kg çipura
    denizlerin en kryifli balığı çipura

Arkadaşlar
    Çipura bildiğiniz gibi bir dip balığıdır.Genellikle kumlu yerlerde gezinir.Suyun sıcaklığı,mevsim ve yumurtlama dönemlerine göre kıyıya yakınlık ve uzaklılkarı değişebilir.
    Genellikle yazın kıyıya daha yaklaşır,kışın daha derinlerde olur.Çipura nın reddetmeyeceği tek yem yengeçtir.Büyük balık olduğu zaman kullanacağımız yengeç tırnak büyüklüğünde olmalıdır.Zaman zaman balığı iştaha getirmek için üst kabuğunu soyabilir,yada hafif kırıp öyle kullanabilirsiniz.Bulunduğunuz bölgede eğer kıyıdan atıyorsanız kısa köstekli dip oltasını tercih etmeniz lazım.Aynı zamanda oltayı kumluk alanlara düşürmeniz lazım.Eğer tekneden atıyorsanız kadida yapabilir,ya da hem kadida,hemde dip oltasını aynı oltada düzenleyebilirsiniz.
    Yengeç redetmeyeceği bir yem dedim fakat belli dönemlerde de sadece mamuna vurabilir.Biz bu bölgede palet yemlede bazen yakalıyoruz.Ama benim tercihim her zaman yengeçten yana.

10. gozutok

gozutok

Sayın arkadaşlar meraklıları için çipuraya ilişkin sahip olduğum bilgilerden aklıma gelenleri yazacağım; Hepinizin bildiği gibi çipura çimçime bayilir,ancak eğer kurşunlu olta ile avlanmakta iseniz (gezer kurşunlu veya kadidi usulü kurşunu uçta olta) baliğa yem dayandirmak zordur.Eğer bu tür takimda,avlandiğiniz yerde su derin ise ve hava müsait olur ve siz oltayi denize salladiktan sonra,kurşun dibe oturmadan misinanın boşluğunu alabilir iseniz,kurşun yere değer değmez,hayvanin yemi emişini hissetmek ve isparoz tutar gibi çirptirmak sureti ile yakalamaniz mümkün olur.Ama bu uzun uğraşilar ile edinilecek meleke sonucu olabilecek bir iştir.Siz bu beceriyi bir kere yakaladiğinizmi zaten iş bitmiştir.Ayni yerde avlanan iki balikçidan bunu yapabilen deyelim ki bir saatte 15/20 adet cipura/kaba lidaki alirken diğeri sadece hayvanlari besler.Bunun yaninda bir diğer çipura yakalama da yararli olacak usul;eğer siğlik ise avlandiğiniz yer,bir arkadaşinizi ayakçi yapin,denize girsin ve kumu ayaği ile eşelesin siz oltayi oraya yakın düşürün.Bu sistemde de at/yemin et deyebilirsiniz;kaba lidaki yüzde yüzdür.Ama şunu da unutmayin balik işinde size önerilen usul ve yerlerde ilk seferde kesin eliniz boş döneceksinizdir ama tecrübe edinmeniz yaniniza kalacak kardir.Çipurayı yakalamanın en kolay yolu ise,çiplak bir 0,20 ve aşağısı misina ile ucunda yer alan tek iğneye (kesin lazerle inceltilmiş,affetmeyen iğne olacak) çimçim veya mamun gibi hayvanın zorlanmadan alabileceği yemi takmak ve enaz 2 kulaç olan bir yerde bağlı kayığın kıçından oltayı suya bırakıvermektir.Sonra da hayvanın yemi alıp götürmesi,durması ve tekrar yüklenmesi sonrası hayvana oltayı taktırmanız ve onu keyif ile (sağarak/biz böyle deriz/sağmasını bilenin çatlatamayacağı balık olmaz denizde) kayığın kenarına getirmenizdir.Usulü ile getirilen hayvan zaten karnını yanda yatmış olacaktır,isterseniz elle bile onu alabilirsiniz kayıga.(eğer kepçeniz yok ise sakın misinanıza güvenip tartmayın balığı elle alın içeriye).Çipura için bir değişik yem de tavuk barsağıdır.Tavuk göğsü bizim zamanımızda kullanılmaz idi ama okuduğuma göre iş yapıyormuş oda ama tavuk barsağı ondan aşağı kalmaz.Ancak daha çok geçit çipurası için bırakmaya denemekte fayda var.Bunun yanında tratalar simdi ufak kalamar katliamına başlarlar.Bir kilo o kalamarlardan alın (tanesi kara izmarit boyundadır/hamsi gibi).Kafalarını yeme ayırın.Ona hayır deyecek çupra/sargoz yok desek yalan dememiş oluruz.Bunların ötesinde esas yemi unutacak idim,kayalara yapışık salyangozlar vardır(biz bunlara böcek deriz.bazısı vantuzlu bazısı ayaklı olur).Çipura için çimçimden değerli yemdir.Onu kırarsınız içini takın atın,kesin üstünde hayvan.Tabii bir diğer çipura yemi de ekmek içidir.Taze ekmek içini bir takım ilaveler ile lastik gibi oluncaya kadar yuğurun (içine peynir suyu/parçacıkları olabilir/peynir kokmuş ise yandı çipuralar) ve yukarıda anlattığım gibi kayık üzerinden kurşunsuz olta ile avlanın.Bunda da netice yüzde yüz...Çenem düştü bu kadar kafi...balıklara da yazık.Yeyeceğiniz kadar balık alın katliam yapmayın..
    Rast gelsin...

11. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    arkadaşlarım çipura avında özellikle yem olarak madya kullanmanızı tavsiye ederim yüzde yüz garanti hem ufak balıklar fazla saldırmıyor hemde yem dayanıklı olrak uzun süre iğnenin ağzında takılı kalıyor.ben seferi hisar sığacıkta limanda avlanıyorum bu yöntemle epey balık aldım.

12. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    arkadaşlar çipura avında özellikle 496 /4 nolu mustad marka iğne kullanırsanız iyi olur kanaatindeyim bendenedim avım iyi oldu birde siz deneyin

13. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    babalor arkadaşım yengecin üst kabuğunu kırıpta kullanalım diyorsunuz bu kabuğunu kırdığımızda yengece bir zarar vermiş olmazmıyız

14. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    hepsinden ziyade küçük yengeçlere dayanamadığını söyleyebilirim.Yem olarak çupra ve karagöz için mamunda daha etkili.Küçük balıklarda mamun kadar kolay parçalayamıyor;)Üst kabuğuda kırmayın.Çupra zaten onu kıracak kuvvette

15. babalord

babalord

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    6 kg lüfer,2 kg çipura
    hez zaman değil

Her zaman kıracaz diye bişey yok.Balığın iştah durumuna göre ayarlamalıyız.Olta attığımız ortamda tüm yengece vurmuyorsa değişik şeyler denemeliyiz.Mesela biz tüm yengeçle almıyorsak,ya yengeci bölüp kabuğunu çıkarıyoruz,ya kabuğuna hafif zarar verip öyle atıyoruz.Balığın hangisini tercih ettiğini anlamak için genellikle kancalardan birine yemi farklı takıyoruz.Balık hangisini alırsa ona göre hareket ediyoruz.Yengecin zarar görmesi balığın onu almayacağı anlamına gelmez.Bunları denersen ve avlandığın yerde balık varsa muhakkak alırsın.
    Rastgele diyorum.

16. babalord

babalord

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    6 kg lüfer,2 kg çipura
    Sevgili Balıkçı Arkadaşım
    Çipuranın yengeci parçalayacak çene ve diş yapısına sahip olduğunu bende biliyorum ve genelde de öyle kullanıyorum.Ancak her zaman balık aynı iştahta olmayabilir.İşte hem balık var hem de yakalamıyoruz dememek için bu önerileri de dikkate almak lazım diye düşünüyorum.Balığı iştaha getirmek için bu alternatifler her zaman geçerlidir.Özellikle büyük çipuralar tek parça yengeçlere saldırır.
    Bol avlar dileğimle.

17. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Bugün denedim;)Küçük balıkladan başımı alamadım ama.Kış gelsin bide o zaman deneyeyim;)

18. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    çipura için size önerebileciğim en iyi yem yengeçtir...Fakat bazı zamanlarda yengeç yerine midyeyede iyi vuruyor...Fakat yengeç en önemli özelliği sadece Çipura vurması:) Yani sadece çipura bekliyosanız yengeçle atabilirsiniz :)

19. Valla bence bazen istisnalar kaideyi bozabiliyor. Yengeç ile ben levrekte aldım mırmırda :)

20. JÄGER

JÄGER

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Henüz avlamak istedigim en buyuk baligi avlayamadim
    sailor499 : isimli Üyeden alintidir

Av Malzemesi: Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı: 14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    sailor499 - MSN üzeri Mesaj gönder

Slmlar suat reis, mesajını yeni gördüm. çeşme de çipura için avlanacaksan biraz sessiz ve hafif kayalık yerleri seç. böyle yer yer kumluk, yer yer kayalık yerler.çipuranın en sevdiği yerlerdir. avlanma saati olarak da güneşin doğuş ve batış saatlerini seçersen daha iyi olur. birde imkanın varsa gece avlanabilirsin. ama ay ışığı varsa hiç boşuna uğraşma çünkü senelerdir deniyorum mevsim ne olursa olsun ay ışığı varsa nafile. takım olarak;

Ömer Tokdil 1983
    Seferihisar/İzmir

Arkadaslar ben ay isigi olan havalarda balik avi daha iyi olur diye biliyorum bu bilgim kulaktan dolmadir tamamen balik avi yapan kisilerden duymadir bu butun turler icin mi gecerlidir? çipura haric cunki yukarida arkadasimiz ay isiginda çipura avi olmayacagini soyluyor

Birde beni denizde agustos ve eylul aylarinda gece avciligi konusunda izmir yoresi icin bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler:)