Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    " Ay yatakta balikci ayakta.
    Ay ayakta balikci yatakta."
    Anonim

Ayin baliga etkisi kusku goturmez derecede yuksektir. Bu konuda ilerde cok ayrintili bir paylasimim olacak ancak kisaca dolunay dolunaydan bir gun once ve sonra baligin yeniay , yeni aydan bir gun once ve sonra ile karsilastirildiginda cok buyuk av farki oldugunu gozlemledim. 28 gune dagilan
    ay takviminde ayin yeniaydan hilale cevrildigi ve hilalin bir besik gibi (sanki sirtustu uzanmis uyuyor goruntusu)oldugu zamanlar baligin en iyi oldugu zaman olarak eskiler belirtir. Tecrubelerim bunu desteklemistir. Yanliz ayin karanlik oldugu yeni ay zamanlari suyun cok karanlik olmasi neticesinde yakomoz olayi cok siddetli kendini belli eder, yakomozun bol olmasi avciligi etkileyebilir. Bu sadece gece balikciligi icin bir ongorum degildir. Ayin durumu ve bahsettigimiz
    bilgiler aynen gun icinde de gecerliligini korur. Bir gunde ay iki defa tam tepe noktamiza gelir. Dikkat edin bu tepe noktasi anlarida baligin tav dedigimiz olayina genelde denk dusen anlardir. Ancak her balik bu kurallara uyar mi?

Kilic baliginin dolunay gecelerinde daha iyi av verdigi , kopek baligi ve vatoslarin dolunay geceleri daha yirtici ve aktif oldugu biliniyor. Dolunayin agrasif yaptigi ve bu olayin dogada canavarlar tarafindanda yasanildigi
    mitlere bile konu olmustur.

Yeni Zealanda Maorileri yuzyillardir okyanusla icice olduklarindan ve deniz onlarin temel besin kaynagi oldugundan balik ve ay iliskisini cok iyi inceleyip
    hatta aya gore baligin ogun ne duzeyde olacagini on goren Maori Balik Takvimini bile yapmislardir. Burda magazinler her ay bu takvimi yayinlar. Bu takvimi goz onune almadan hic bir balikci denize gitmez.

Ancak balikcilikta ay verilerden sadece biridir. Baska noktalarda bir balikcilik gununu verimini on gorurken dikkate alinmalidir.

Saygilarla

2. bartabas

bartabas

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    alabalık bir kiloya yakında sanırım
    Alp Arslan abi şimdi diyorsun ki ay dolunaysa balık tutma olasılığınız azalır en kaba tabiri bumudur abi.

3. simendifer

simendifer Sennur

Ömer gemilerde çalışıyor, açık denize çıkıyor ondan olmasın ? ;) Normalde olta ile avlanıyor çünkü Seferihisar'da...

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    N@mık
    Senior Member

Av Malzemesi: Su Bidonu, Çamaşır İpi, Kasap Kancası
    En İyi Avı: Yemlik Orkinos
    :D :D :D

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    şaka bir yana namık haklı bu sitedeki prof'larda ağ yazarlar ozaman

6. tnç

tnç

Favori Kamış:
    olta ve kamış
    En İyi Avı:
    kızılırmakta 80 cm lik sazan
    çipura balıklarına yem olarak deniz midyesi ne gelir mi?

7. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Merhaba,
    Ben genelde tatlısuda avlanırım ama çipura mırmır vs denemek istiyorum. İzmitte nerden deneyebilirim. Nasıl olta kullanmam gerektiğini biliyorum sadece yer önemli.

8. deePblue

deePblue na

arkadaşım gölcük tersanede görevli..
    ve ordan çok güzel mırmır aldıklarını anlatırdı bana.tabi onun avlandığı alan tersane içersinde;Ancak orlarda sizinde avlanabileceğiniz yerler vardır sanırım

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ah keşke marmara da da çipura çıksada bu takımı yapsak

10. tiyanşan

tiyanşan

Favori Kamış:
    oLta...
    En İyi Avı:
    ÇiPuRa , LevReK , aKya , KeFaL
    bende çipura avında da sizin saçaklı sistemi kullanıyorum.. 2 iğne altına kurşun .. ve güzelde sonuçlar alıyorum.. Yem oLarak boru kurdu,sardalya,madya,teke ve yengeç kullanmışımdır avlarımda.. tabi hepsi ni o gün kullanıyorum diye birşey yok.. misina olarak viking ultra silicon 0.29 luğunu kullanıyorum..Bazen kesiyor kopuyor vs.. misina ince ,kıyıdan avlanıyorum..iğnem ise sizin dediğiniz iğnelerden 496 idi zannedersem..siyah olan capraz iğnelerden mustadın.. kullanıyorum ve oltalarımın hepsini yıkarım her avdan sonra , ve yaklasık bir ayda bir misinamı iğnemi değiştiririm.. daha öncede değiştirdiğim oluyor .. misina tırtırlı oluyor vs.. kasnak lı sistemi kullanıyorum elim yatkın.. kamıştan ziyade daha iyi balık tutuyorum elim hassastır ve yatkındır..Elle tutarken aldığım zevki kamışta almam :) çoğu avlandığım yerlerde kerteriz noktam vardır hep oralarda avlanırım..Genel de de kumluk yeri seçerim.. benden de bu kadar..

11. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    sevgili tiyanşan..şu sıralar izmir de balığa cıkıyosan ben de katılmak isterim...malum kasım çipurası başlar...

12. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    mersinde genelde kayalık yerlerde oluyor çipura, bu yüzden şamandıralı takımla avlanıyorum ben... eva şamandıra altına 3 metre misinayı uzatıyorum, 4 numara çapraz iğne, boru kurdu, deniz kurdu yada canlı karides,

13. skaya35

skaya35

seninle tanısmak isterim bende ksk deyim cok sık cıkıyorum sahile msn adrsini ekledim umarım denk geliriz

14. caner35

caner35 caner

En İyi Avı:
    sinağrit 8 kg
    vallaha ben buzamana kadar tuttugum cupraların hepsını sardalyayla tuttum favori yemımdır bide suna inanıyorum tamam cupra kabuklu yemlerı daha cok sever madya yengec mıdye gibi ama sardalyanın dipte daha diikat cekıcı olduguna inanıyorum hem koku bakımından hem görünüsünnden dolayı balıga daha cok cazip gelıp cupra o bölgeden gecerken dikkatını daha kolay cektıgıne ınanıyorum

15. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bütünmü takıyorsun yemi ?

16. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    merhaba arkadaşlar illaki çipura avlayacağım diyosanız öncelikle yeminiz sert ve dayanıklı bir yem olması gerekir mesela madya tüm yemcilerde bulabilirsiniz ben diğer yemlerin pek etkili olmadığını gördüm çünkü diğer harami balıklar devamlı yemi tırtıklıyorlar ve çipuraya zaman bile kalmıyor öncelikle yemimiz madya iğnemize gelince 496 4 mustad iğne kullanacağız 30 luk veya 40 lık bir misinayada takımımızı yapacağız zaten yukarıda arkadaşlar bağlanışlarını anlatmışlar ben gerek duymadım bağlantıda mutlaka hırsız iğne bulunacak bunu unutmayalım bazı arkadaşlar kurşunu en alta alıyor pek iyi olacağı kanısında değilim kurşunun altında mutlaka bir hırsız iğne bulunmalı ve avlanacağımız yer eğer kıyıdan avlanacaksak yeri önceden bilmemiz gerekli takımımızı katiyen otlu bir bölüme atmayacağız temiz ve özellikle taşlık bir bölüme atmalıyız kayalık demiyorum orasıda olabilir ama olta kopmalarına hazırlıklı olmalıyız eğer tekneden avlanıyorsak zaten yapacak bir şey yok oltamızı dibe indiriyoruz tabiki gidilen yerinde önemi çok büyük eğer çipura avlamak istiyorsak dip taşlık olmalı mutlaka ve yahutta dipte kayalık taşlık yerlerin bulunması ben madya olarak yemi söyledim ama arkadaşlar yanlış anlamasın öbür yemlerede çipura vuruyor ama ben ikide bir atçek yapmamak için garanti olması amacıyla bu yemi kullanıyorum sardalyada etkili bir yem unutmayalım.

17. avantgarde

avantgarde onur

merhaba arkadaşlar.peki çipura avında kullandığımız yemi örneğin sardalyayı iğneye takarken iğne ucu gözükmelimi yoksa iğneyi örtecek şekilde takılmasımı gerekir?

18. balikci

balikci

Onur abi iyi geceler hoş geldin :)

İğne ucunun gözükmemesi iyi olur, özellikle beyaz diye adlandırdığımız parlak iğnelerse bunlar balığı ürkütür, hiç gözükmeyecek şekilde takmanı tavsiye ederim.

Aynı şekilde boru kurdu olsun, mamun, madya, kırmızı kurt v.b. her yem için geçerli.

19. avantgarde

avantgarde onur

hoşbulduk balıkçı.cevabın için teşekkürler.