Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. swatch20

swatch20 Kazım_Y

Favori Kamış:
    Banax SX4000
    En İyi Avı:
    Melanur
    Selamlar,
    Bazı arkadaşların eczanelerde satılan balık kapsüllerini kullandıklarını duydum.
    Çupra için deneyen var mı acaba? İş yapar mı?

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Yok iş yapmıyor, deneyimle sabittir;)

3. swatch20

swatch20 Kazım_Y

Favori Kamış:
    Banax SX4000
    En İyi Avı:
    Melanur
    hızlı cevabın için teşekkürler.

4. hunters

hunters savaş

Favori Kamış:
    amatör olta
    merhaba arkadaşlar
    çipura için yem teknikleri üzerinde sohbetinize şahit oldum.Malum çipura Ege'nin balığıdır ve biz Ege de çipura için sadec 2 tür yem kullanırız.Ali bey in dediği gibi çipura yemi gayet sert ve dağılmayan bi yem olmalı.O zaman sağlam yem denince akla ilk gelen toprak solucanıdır.Fakat solucan çipurada iş görmez.Çipura için en ideal yem küçük yengeçtir.Evet küçük boy yengeçlerin önce ayakları makas ile kesilip sert bi bıçakla ortadan bölünür.Sonra 496 4 mustatnt igneyi kestiğimiz yengein ayaklarından batırarak diğer taraftan çıkartırız.Ama mutlaka iğnenin ucuna yol vermek yani yemden dışarıya çıkartmak gerekir.Böylece yem iğneden hayatta çıkmaz.Özellikle iğnenin dışarda olmasıyla balıkların ürktüğü belirtilmiş.Ben buna inanmıyorum ve ine koyu reknte olmalı.Zaten deniz çipurası üretmenin aksine çok saldırgan ve aç bir hayvandır bu nedenle iğneyi umursamadan saldırır yeme ve kapması ani olur.
    Çipura avı sabır ve sebat isteyen bir iştir balığın ani bi hareketle yemi yutmasını bekleriz ve yuttuğunda makarayı çekerken oltayı çırptırmalıyız ki balığın ağzına iğne iyice otursun.Çekmeyi devam ederken arada bir tekrardan kamışı çırptırarak iğneyi oturturuz balığın ağzına.Sakın ola balığın ağzının yırtılacağını düşünmeyin.Çnki çipuranın ağzı çok sağlamdır ve kefal gibi ağzı yırtılmaz.
    İkinci önereceğim yem ise mamundur fakat mamun yengeç kadar sağlam ve dayanıkl bir yem değildir,hemen dağılır ya da diğer küçük balıklar tarafından hücüma uğrar.
    Deminde belirttiğim gibi sabırla oltanın ucunu seğretmeli yemi diğer küçük balıkların yemesini yakaladım diye düşünüp ansızın çekme işlemini yapmamalıyız.Balık yakalandığında zaten haberimiz mutlaka olacaktır:D
    Saygılarımla........

5. balikci

balikci

Savaş merhaba, değerli paylaşımın için teşekkür ederim.

Yengeçlerin ayaklarının makasla kesilip sonra iğneye takılması kısmını anlayamadım, bu kısmı biraz açabilirmiyiz acaba? yengeç'in ayaklarını ayrı ayrı yem olarak mı kullanıyorsun, bu durumda yengeç'in kendisini kullanmıyorsun doğrumu anladım?

Yengeç'i yem özelliği kazandıran canlılığı ve sualtındaki hareketliliğidir, bu sebeple çipura'nın ilgisini çeker, ayakları kesilmiş bir yengeçle sanıyorum verim almak zor bu durumda, farklı bir teknik kullanıyorsanız öğrenmek isterim şimdiden teşekkürler, rast gele.

6. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    bende ayak kısmına takıldım :D

7. hunters

hunters savaş

Favori Kamış:
    amatör olta
    Merhabalar
    Evet doğru anlamışsınız küçük boy yengeçlerin ayakları dipten makas ile kesilecek.Kesilen ayakların dip kısmından ikiye bölünmüş yengeçlere iğne geçirilip diğer taraftan iğnenin ucu çıkartılacak.Çipura için hareketli yem olup olmaması önemli değildir.Yengeçe bayılan bir balıktır çipura bu nedenle ikiye bölmenizi tavsiye ederim.Hatta bunun kokusunu diğre balıklarda bayram edeceklerdir:D
    Burada öneml olan iğnenin ucunun birazcık dışarda olması ve çekmedeki tekniktir.
    Saygılarımla....

8. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    kesilen bacağı yerine anladığım kadarıyla.

9. bkm2000

bkm2000 bahadır dalşık

Favori Kamış:
    OLTA, ZIPKIN
    En İyi Avı:
    LEVREK, KARAGOZ, LUFER
    çeşme-çupra avı

Merhaba arkadaşlar
    21 haziranda tatil için 2 hafta çeşmede olacağım. bu tarihlerde çupra olurmu?altınyunus-işbankası kampı taraflarından çupra avı yapmak mümkünmüdür? yada buralara yakın mera bilen arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa sevinirim.
    teşekkürler.

10. göhan

göhan Gökhan Demirtas

Favori Kamış:
    banax sx 4000 ve diğerleri
    önemli bilgilerinize bi kaç ayrıntı eklemek isterim çeşit olsun..
    seferihisarda mustad no 5 kullanıyorum zor körelen sevdiğim bir iğnedir....liman olsun teos bölgesi olsun sülinez ve mamun kullanıyorum.mamun varken sülinez atmamın sebebi aynı takımla güzel boy ispari ispanoz almamdır.yani çift takım kullanmak tabii kafayı çipuraya takmadıysak :) ...bu bölgelerde çok bol ispari var ve bi taraftan da küçük sinek iğneyle küçük yavru ispari yakalarsanınız çok güzel levreğe canlı yem olur...en azından bol takımlı hareketli bir gece...:)
    Bu bölgede balık çiftlikleri bol gözümle gördükten sonra denediğim bi teknik de bu çiftliklerden alınan biravuç yemi ,onlar küçük bilye şeklindedir iğnenin sivri ucu ile sapı arasına sıkıştırmak yani ucuna batırmadan sıkıştırmak,çok sert olduğu için düşmez.takım arkadaşların belirtiği takımlarla aynı...yanlız yakında çiftlik yoksa bu işe yaramaz.....çiftlik varsa deneyin işe yarıyor o bölgenin hayvanı çiftlikten dibe çöken yemleri yemeye alışmıştır neresi olursa olsun ..
    son olarak ben olta ucuna zil yerine pilli kırmızı led kullanıyorum çekme şiddetini daha iyi gösteriyor nacizane fikrim.
    selamlar saygılar

11. balikci

balikci

Çipura için ıldırıyı tercih etmenizi öneririm, forumda daha önceleri çok konuşuldu aslında, ancak yem seçiminiz çok önemli bir husustur.. bu aylarda mamun ve kalamar ile verimli avlar gerçekleştirmeniz mümkün. Ildırıda henüz kıyılar soğuk olduğundan, tahminen balığı 4-5 metrelik derinlikte aramanız gerekecek, eğer kıyıdan surf tipi avlanacaksanız bunu takımınızla yapabilirsiniz, av tekneden ise zaten gerek kalmıyor. Ancak yinede yer neresi olursa olsun, kısmetinizin sizi boş çevirmeyeceğine inancım sonsuz, dahasına rast gele.

Bu arada tatil sonrası avlandığınız bölge ve balık durumları hakkında kısaca bir rapor yazarsanız minnettar olurum.

12. bkm2000

bkm2000 bahadır dalşık

Favori Kamış:
    OLTA, ZIPKIN
    En İyi Avı:
    LEVREK, KARAGOZ, LUFER
    bilgilendirme için çok teşekkür ederim. kıyıdan surf kamış eğer bulabilirsem tekne ilede sırtı çekmek istiyorum. takımlarımın hepsini şimdiden hazırladım.tatil dönüşü raporları mutlaka göndereceğim. tüm arkadaşların bilgisi olsun. eğer yakalıyabilirsemde resimlendireceğim.
    saygılar,

13. memsteak

memsteak Mehmet yıldırım

Favori Makine:
    Line Capacity
    En İyi Avı:
    Akya 9 kilo .
    Merhaba sayın üstadlar ben 15 Haziranda Mersinde olcağım ve benim gittiğim çok güzel bir avlak var orada herkes çupraları çek çek bitiriyorlar adamlar 1 ,2 saat içerisinde 6 , 7 tane çekiyorlar. Ben ya 1 çekiyorum ya 2 ama diğer balıklardan bol bol alıyorum.Acaba ben Çupra yemini doğru takamıyormuyum .Yardımcı olabilirmisiniz.

14. göhan

göhan Gökhan Demirtas

Favori Kamış:
    banax sx 4000 ve diğerleri
    selamlar mehmet bey
    ben ne yem ve ne takım kullandığınızı bilmediğim için neyi neye yanlış taktığınızı bilemem ama biraz bunlardan bilgi verirseniz ben bilmiyorsam bilen çıkar.
    saygılar

15. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bugün sizlere kıyı Cupra avı taktiklerini anlatacağım.Orada sorunuzun cevabını bulursunuz umarım.
    Sevgiyle

16. memsteak

memsteak Mehmet yıldırım

Favori Makine:
    Line Capacity
    En İyi Avı:
    Akya 9 kilo .
    Çok çok teşekkür ederim yardımcı olacağınız için.

17. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Bahadır abi Çeşme den çipura avlamak istiyorsanız,Ildırı tarafından tekne kiralamanızı öneririm.Tahminen 80-100 ytl ye kiralayabilirsiniz..Mera olarak da Pınar balık çiftliğinin çevresini öneririm.

Aslına bakarsanız kıyıda da çipura var fakat her yeri ağla çeviriyor adamlar.Kıyı balıkçısına şans tanımıyorlar.Ben geçen hafta o cicarlarda bir ada da bir gece kamp yaptım.Adamlar adaların bile çevresine ağ atmış..

Ama tekneyle garanti memnun kalırsın..

Benim geçen haftaki avım aşağıdaki link te.İstersen bir incele..
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=20524

18. bkm2000

bkm2000 bahadır dalşık

Favori Kamış:
    OLTA, ZIPKIN
    En İyi Avı:
    LEVREK, KARAGOZ, LUFER

BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. ıldırı dediğiniz yer çeşme altınyunusa uzakmıdır?
    kamp ve av resimlerinizi bu sabah zaten zevkle incelemiştim. tebrik ederim.
    saygılar

19. Stones

Stones Cihan

Ben eskiden cipura'yi kasaptan 50 gram et aLir oyLe tutardik. Ufak baLigin yemi parcaLama derdide yoktu hem. BaziLari sasirdi bunLar nasiL et yer pirenhami diye :) Aradan seneLer gecti, ayni boLgede haLa et iLe tutuLurmu biLmiyorum. Kismetse bu yaz gidicegiz bakaLim :)

20. senso

senso CENK

Karagöz, Çipura ,Levrek

Herkes, Merhaba

Bu zamana kadar Karagöz ve Çipura avlarken el oltası kullandım;

Çoğu kez olta taşlara takılaraktan koptu veya ufak balık tutaraktan istemiş olduğum sonuca ulaşamadım. ( Denemelerim Bodrum-Yalıkavak ta oldu )

Forumları incelediğimde;

1. Uygun olta yapmam gerektiğini
    2.Uygun yem kullanma gerektiğini

anladım;

Bu sene tatmin edici bir sonuç almak istediğimden internette bilgi toplarken bu siteye ulaştım ve hemen üye oldum.

Ben avlanmayı kıyıdan kamışla yapmak istiyorum;

Bu konuda bana deneyimlerinizden ve bilgilerinizden bahsederek yardımcı olurmusunuz.

Tsk

Senso ( İzmit )