Çipura İğnesi...

Konu, 'İğneler' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    bu çeneye iğne mi dayanır,
    her tarafı diş dolu,
    madyayı kıran bu canavarın kıramacağı iğne yok diyebilirim.

mustad 496 kullanıyorum, çok avcı ama zorlamada açılıyor.
    505 açılmıyor, daha dayanıklı .

[​IMG]]

2 kg.luk bu canavırı 505 no 3 numaralı iğne ve sardalye yem ile avladım, misina 0,35

2. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    bayram bitiminin ertesi günü bende akbük kazıklıda olacağım ben mustad 2 numara kullanıyorum

3. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Salih Bey

İşte bu 505 numaralı iğneyi de bu yüzden tavsiye etmiştim.Paylaşım için teşekkür ederim :)

4. onurt47

onurt47 ONUR

Arkadaşlar iğnenin ucunun hafif içeriye doğru olması çipura levrek karagöz tarzı avlarda bir avantajmıdır ? düz olanlardan ne farkı vardır?

5. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    arkadaşlar deneme yanılma yoluyla kıyıdan en güzel çupralar 5-6 numaralarla alınıyormuş. :)

6. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Doğrudur

İğnenin büyüklüğü balığın büyüklüğü ile orantılıdır.Balığın mevsim gereği ortalama büyüklüğüne göre iğne numarası seçilir.Yalnız 6 numara yine de küçük gibi geldi bana.Balık o iğneyi bayağı bir yutar ve çıkarması da sıkıcı olabilir.Ben genelde çipura için mustad 505 serisinin 3-4 numaralarını tercih ediyorum.Hatta karagöz ve sargoz gibi balıklar için de bu iğneyi kullanırım.O zaman da 5 numarayı tercih ederim.

7. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Aynen dediğin gibi oluyor balık iğneyi yutuyor. 3-4 numara kullandığımda ise yoklar yoklamaz yemden uzaklaşıyor. Her türlü yöntemi denedim. kaydırma kurşun, beklemeli, dip oltalı, zımbalı... Çupra ürkek bir balık olduğundan yem ağzı ile temas eder etmez ufakda olsa bir tepki alırsa ağzından bırakıyor. Dolayısı ile özellikle şeytan oltası ile ve 5-6 numara iğnelerle iyi sonuçlar aldım. Zira 5-6 numara sıradan bir iğne bile olsa çupra iğneyi genzine aldığından kırma açma yada kurtulma gibi bir şansı yok. Aynı zamanda 6 numara iyi bir marka iğnenin 3 kiloya kadar balığı çekebileceğini zannediyorum.

8. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Tasmalarken acele etmeyiniz.Bir ya da iki deneme yapmasına daha izin verirseniz o yemi alır.Yani kocagöz , izmarit gibi yemi tırtıklamaz çipura.Bir de madya veya rapana (deniz salyangozu) gibi bir yem kullanılacaksa hatta (kabuğuyla) yengeçte bile 5-6 numara iğne çok küçük gelir.6 numara iğne eğer kalın ve dövme bir iğneyse 3 kiloya kadar dayanabilir.Tabi balığı alırken onunla inatlaşmamak veya çekerken acele etmemek şartıyla:D Zayıf iğneler ki buna mustad 496 da dahil olmak üzere açılırma olasılığı fazladır.Zaten balık yemi 5-6 numara iğneyle beraber yutabiliyorsa o balıkta aceleci davranmaya gerek yoktur ve iğne küçük geliyordur.Tavsiyem çipura için 4 numaradan daha küçük iğne kullanılmaması yönündedir.Yazdıklarım benim kendi tecrübelerimdir.Lütfen ukalalık olarak algılanmasın.Belki bölgelere göre balıkların da tecrübeleri değişiyordur ama güdüleri genelde aynıdır.Sevgiler...

Son düzenleme: 7 Ekim 2008
  9. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Katılmamak mümkün değil. Ben de tamamen parall düşünüyorum. 505 serisinin 3-4 numarası ile hemen her balığı yakalayabilir ve kıyıya alabilirsiniz. Ben farklı olarak mustad yerine crown un 2505 3 numarasını kullanırım. Kesinlikle şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. 496 sıkıntılı bir iğne. Arkadaşım çok doğru bir tespit yapmış. Biraz dişli bir balığa denk gelirseniz açılma olasılığı yüksek. Balığın ağzından çıkarırken bile açılabiliyor. (birebir yaşanmış ve tecrübeyle sabittir) Crown ilk başta antisempatik gelebilir kulaklara ama sizi kesinlikle yarı yolda bırakmayacak bir iğnedir. Fiyatı da ve paket içindeki iğne sayısı da tatmin edicidir.

10. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Teşekkürler

Ben de crown marka hiç kullanmadım.Bu iğneyi deneyeceğim.Tavsiyeniz için teşekkürler :)

11. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Estağfurullah... Ama dikkat edin alırken sen sazancımısın diye soruyorlar...:) :) Rengi çabuk siyahlar. Ancak fiyat adet orantısı yaparsanız yine de karlı gelecektir.;)

12. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Seninki açılıyomuş, benimkiler kapanıyo:D:D:D

13. ozan

ozan Ozan

bide o dert var demi bu çipura avında:mad: :D :D

14. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Ofki ne of:D:D

15. sudak

sudak erol

Favori Kamış:
    el otası kıyıdan kamış
    En İyi Avı:
    2.260 kg antenli mercan şimdilik
    remixon 505 no 1 no 1/0 2/0 hayatımın iğnesi .Denendi test edildi inanmayan avcı perdeci serdara sorabilir.

16. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    Benim iğneler yok abi:confused: :confused:

17. sedatk

sedatk Sedat

erol abi akşam yada gece çupura ya hangi yem makbuldur?

18. sudak

sudak erol

Favori Kamış:
    el otası kıyıdan kamış
    En İyi Avı:
    2.260 kg antenli mercan şimdilik
    taze diri sardalya her balığa herr zaman hitab eder ama kıyıdan atıcaksan dağılır.kıyıdan avlanıyorsan ve ufak balıkta çoksa tek yem madya.Yoksa kıyıdan boru kurdu ama tekneden yanlız sardalya

19. inatçı35

inatçı35 serhat yılmaz

Akbük te caprice otel önü sadece sabaha karşı balık yapıyor o da lidaki ve çupra çok nadir diğer saatlerde vurmaz bile boşa gitmeyin gittik pişman olduk

20. dipci35

dipci35 Ozan

Hakan abi sırf senin için bu foruma üye oldum verdiğin mustad 496 no2 no6 iğne sayesinde ve gene bu forumdan elde ettiğim oskar invisiline köstek ve beden kombinasyonuyla etrafıma güzel bi şov yaptım eminim baya da küfür yedim :D şeytanın bacağını kırdık kırmasına da lidaki aldık buna da şükür inşallah güzel bi çuprada yakalamak bana nasip olacak :) mekan izmir karataş.[​IMG]