Çırptırıvemek....

Konu, 'Makaleler' kısmında gozutok tarafından paylaşıldı.

1. gozutok

gozutok

Ustama " akşam gene sabahladım ama bi kere bile yüklenmedi " dedikçe ustam mutlaka sorardı " yemler gidiyomu du ? " .

Genelde tirsiyi buzlukta ikişerli paketlerde donuk tutar, levreğe giderken en az bir kilo kadarını alırdım yanıma. Gittiğim barınaklara gece yarısını az geçe ulaşır, mutlaka tanıdık olduğum kişilere ait balıkçı kayıklarından birinin kıçına otururdum. Eğer bildik kayık yoksa gittiğim barınakda, sünger minderimi betona koyar iki kayığın arasından avlanmak üzere teşkilatı açardım. O tarihlerde müptelası olduğum ama bırakmak suretiyle son 6 yılda yeniden doğmuş gibi olduğum cigarayı yakar " Allahım bana bu keyfi nasip ettin sana şükürler olsun der " beş dakika kadar ortamı dinler, denizi gözler ve av öncesi hazırlıklarımı kararlaştırırdım. Gariptir ama bu beş dakika bana o gece balık alıp alamayacağımı çoğunlukla söylerdi.

Anlatmakta olduğum yıllarda sahil kasabaları henüz bar çılgınlığı ile tanışmamışlardı ve genellikle el ayak geceyarısını biraz geçince çekilir, teknelerde kafa çekenlerin arada naraları dışında ses kalmazdı ortada, arada sabah erken ağ dökmeye gideceği için kayıkta yatan balıkçıların muhabbetleri yansırdı ama onlarda uzun oturmaz ve günü ağartacağımı bildikleri için " abi ezanda sesleniver bir zahmet deyip " kayığın içine uykuya çekilirlerdi.

Ustam yem gidiyomudu diye sorduğunda evet derdim hiç bırakmıyor küçük balıklar hemen bitiriyorlar yemi.... ustam, levrek o levrek derdi, kurnaz emer yemi sen anlamazsın, çırptrıvecen bak gör nasıl üstünde, taktırınca füze gibi uzucak, sakın yapışma misinaya bırak koyver gitsin gidebildiği kadar....

Bir gün oldu ben ustamın defalarca dediği çırptırıvemeyi becerdim ve gördüm ki levrek yakalamanın esası alıp götürmesini beklemek değil, çırptırıvemekmiş...

2. CAPAMARKA

CAPAMARKA sinan susuzdede

Bazen Cirptiriverirsin Balik Kacar Eyvah Keske Bekleseydimde Biraz Goturseydi Dersin Bazende Cirpinca Alirsin.
    Oyle Veya Boyle Hayatimin Coook Buyuk Bolumunu Adadigim Bu Isi Soluksuz Okudum.kendimi Gordum.
    Yoksa Anlamayanlara Deli Olmadigimizi Anlatmaktan Biktim.
    Boyle Paylasimlar Cok Guzel.
    Evet Denizlerde Baliklar Azaldi Korumaci Olmak Lazim.
    Gecen Sene Sekli Bozuk Luferler Gormustuk Neyseki Bu Sene Hic Yok.
    Bende Zaten Onlar Icin Photoshop Demistim : )
    Rastgele Kardesim.agzina Saglik.....

3. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    çok güzel anlatım...bir "çırpıda" okuyuverim...:)