çok büyük bir midye (Pina)

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında önder güdücüler tarafından paylaşıldı.

1. önder güdücüler

önder güdücüler önder güdücüler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    39cm kofana
    geçen hafta erdek'teki tatilim sırasında yaklaşık 3 mt derinlikten resimdeki midyeyi çıkarttım , daha büyüklerinide gördüm fakat çıkartırken midyenin uç kısmında bulunan tırtıklı yerler parmaklarımı kesti bırakmak zorunda kaldım bu midyeler arka kısımları kumun içinde (4/1) yukarı doğru dik duruyorlar asıl ilginç olanı midyenin içini açınca karşına yengeç çıkıyor midyenin içinde iki adet yengeç yaşıyor ilk başta çıkarttığım midye ölmüş ve yengeçler yemeye başlamış diye düşündüm daha sonra 3 tane daha çıkarttım onların içindende 2 adet yengeç çıktı,yengeçler biraz tombul 1 lira ve 50 kuruş büyüklüğünde suya bıraktığımda hiç hareket etmediler dalgalarla yosunların ve taşların arasında kaybodular midyelere gelince eti kırmızı kahverengi arası kurutulunca oldukça sertleşiyor ve ineden kolay çıkmıyor

http://img374.imageshack.us/my.php?image=pinapg5.jpg

Son düzenleme: 26 Temmuz 2008
  2. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Önder bey, bu Pina dediğimiz türler koruma altında ve hertürlü toplanması çıkarılması tamamen yasak türler.Bu tür soyu tükenmekte bir tür olup korunmasına ve yaşamasına büyük önem verilmektir. Bilgilerinize sunarım.
    Çoğu kimse bu türün bu kapsamda olduğunu bilmemektedir.

3. themad2

themad2 Serdar

Bunlardan Bende çok çıkarttım erdekte :)
    Ama koruma altında altında oldugnu bilmiyordum :(

4. önder güdücüler

önder güdücüler önder güdücüler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    39cm kofana
    bu günden itibaren ben ve çevremdeki kişiler bu yasağı öğrenecek

teşekkür ederim

5. simendifer

simendifer Sennur

Bunların kahverengi olanları da var bilginiz olsun. Renkten dolayı bu pina değildir diye düşünmeyin. Şekil itibari ile anlarsınız zaten. Arka kısmı uzun ince görünümdedir her zaman. Uzun zamandır koruma altında. Hatta ben size yasaklı kabukluların fotosunu koyayım da, diğerlerine de bakarsınız. ;) (Fotolar Yakup hocamdan çalıntıdır. :p)

6. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    bu pina dan bizim oralardada çok var...Galiba koruma altındalar...Zaten içinde yenicek bi eti yok,insanlar bunu diğer midye gibi görüp çıkartıyo sonra içini açınca bakıyolar yenicek bişey yok atıyolar kenara...

7. ImpheatuS

ImpheatuS Oğulcan YILMAZ

Favori Makine:
    Kasnak
    En İyi Avı:
    1 kilo 450 gram Mercan
    Tesekkurler koruma altında oldugunu yenı duydum bılmedıgımden dolayı cıkartıyordum ama ıcı bos olanlarını cıkartıyordum zaten canlılarına dokunmuyorum hatta pına ıle ılgılı bı anımda var :) bu pınaların olu olanlarını su dan cıkartıp dıs yuzeyındekı tırtıklı bolgeyı tas ıle kazıyıp dısına 1 kat vernıkle guzel bır aksesuar olarak kullanıyordum bır gun gene pına cıkarmaya gıttıgımde pınayı 5 mt cıvarından cıkardım ılk baslarda hıc bır sey yoktu kıyıya gelırken pınanın kabugunun uc kısımlarından kırılmaya basladıgını farkettım ıcınden bır kol cıktı o da nesı kucuk bır ahtapot ıcıne gırmıs :) vantuzlarıyla da pınanın 2 kısımdakı kabuklarını tutmus kapalı gıbı gozukuyor kaya kaya pınanın ıcınden cıktı kucuk oldugu ıcın bende az oynadıkdan sonra aldıgım yere goturup saldım :) gercekten cok tatlı bır ahtapottu o gun de ole bı anım olmus oldu Saygılarımla..

8. LapinCash

LapinCash

Bu boydaki bir midyeyi oltayla çektim.

9. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

İlk defa gördüm. Koruma altına daha çok deniz canlısı girecek böyle bilinçsiz kullanırsak denizi. Bilgi için teşekkürler.