Cumartesi Sarayburnu...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Her neyse, biz gene raporumuzu sunalım.

C.tesi, 10:00 gibi Deep Ocean ile buluştuk. O bir takım çapariler denedi, lüfer takımı vs. bir şey yok. Ben yemli, karides ve kurt ile izmarit denedim. Bir kaç tane çıktı, çoğu geri denize döndü. Ufacıktılar. Neyse, öğleden hemen sonra bir ara, patır patır tırsı çektiler sıradan istavrit çaparileri ile. Arada istavritte denk geldi. Ben yemliye devam ettim. Balık iyice kesince, 16:00 gibi, şu palamut çaparisini deneyeyim dedim, ve her zaman olduğu gibi, günün sürprizi benden çıktı..

Bir kaç atıştan sonra, çekerken, iyice yakına gelince takılır gibi oldu. Zorladım biraz. O an anlayamadım, beden kalın, 0.80 filan. Sanırım iyice uzadı uzadı, birden boşandı. Nasıl olduğunu anlamadan yanımdaki arkadaşın boynuna sarıldı. Arkadaş naapıyon sen vaziyetinde, olur mu birader filan derken, baktık ki, 1/0 iğne çenesine saplanmış.. Doğru Taksim İlk yardıma, hep beraber.. Kestiler biraz, öyle çıkarabildiler..

Uğraşsam o takımı öyle fırlatamam denizden. Kamışı direk yukarı doğru zorluyordum ki, yanıma doğru gitmesi bile bir ayrı olay.. Neyse, kemiğe saplanmamış, gözüne filan gelmedi şükürki, tesellimiz bu oldu..

İşte böyle, bir adma yakalayarak, günün sürprizini yapmış olduk. Geri dönünce, malum akşam istavriti ile oyalandık. Belki yarım kilo - bir kilo filan en fazla, aldıklarımı arkadaşa bıraktım. Feribota yetiştim ve eve döndüm..

Dikkatli olmaya çalışıyoruz, ama görüldüğü gibi yeterli olmuyor. Aslında en önemlisi şu. alışkın olunmayan takımları, atış yollarını filan denerken böyle kalabalık yerler hiç uygun değil. Bu işleri, sakin bir yerde yapıp, önce takımın huyunu tüyünü öğrenmek gerekiyor. Ta iskelenin dibinden, 5 m ötemdeki arkadaşın boynuna sarılacak kadar yere fişek gibi gideceğini kurşunun tahmin etmek mümkün değil. Ama oluyor işte.. Demek ki, daha dikkatli olmak lazım. Çok çok dikkatli olmak lazım...

2. Abi olmaz böyle birşey yaa..
    Gelmiş geçmiş olsun kardeş...
    Bak şimdi tırstım emi.. Kasımda gelecektim İstanbul'a bari gelirken özel elbise ve kask falan getireyim...:D :D
    Tekrar tekrar gelmiş geçmiş olsun

3. serdar abi geçmiş olsun tanıyormuydun arkadaşı?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tanımıyordum ama, tanışmış olduk, samimi bir şekilde. Allahtan mülayim bir arkadaşmış ta, hastaneye bende sedye ile gitmedim. Suçluyuz, boynumuz ince kıldan, elimiz kalkmazdı ki, mahçubiyetten :(

Adı Mehmet. Tanıyan vardır büyük ihtimalle. Bir kaç kişi ile, sarayburnunun müdavimlerindenmiş. Balıkları geçim derdine tutan bir arkadaşmış. Bir yerde çalışmıyormuş herhalde. Balık tutup biraz olsun gelir sağlamaya çalışıyor sanırım. Esmer, zayıfça bir arkadaş..

5. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    Abi Vallaha çok Büyük Geçmiş Olsun

Birde Bu Sana Iyi Bir Ders Olmuş

6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    abi büyük geçmiş olsun, ne kadar dikkat etsekte bu tarz kazalar olabiliyor ne yazıkki.:eek:

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Çok büyük geçmiş olsun :) Allahtan ucuz atlatmışsınız :) Beterin beteri var .

8. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Serdar geçmiş olsun. El oltası kullandığım zamanlar geldi aklıma. Uzağa atacağım diye kurşunu helikopter pervanesi misali çevirirken kopan kurşunların yerde çıkardığı vınnnn seslerini hatırladım. Ben olta atarken tam siper yere yatan arkadaşlarımı.Bazen oluyor yapacak bişey yok. Geçmiş olsun tekrar.

9. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Serdar abi çok büyük geçmiş olsun...:(

Abi orası gerçekten aşırı kalabalık... akıntıda olunca çok sorun oluyor karışıyor takılıyor.

cankurtaran tarafına gitmek lazım biraz daha kayalık bölgeye..

bende hoşlanmıyorum kalabalıktan...adamlar üstümüzden fırlatıyor çaparileri es kaza yüzümüze gelse.
    face of face oluruz alimallah

10. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Çok büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hepiniz sağolun, teşekkürler..

Lakin, şu hususu atlamışım. Böyle kalabalık bir yere gidince, insan biraz da kendi dikkat edecek. Tamam ben yamuk olmasın diye dikkat edeceğim, kabulde, birazda yanımdakini filan gözetleyeceğim ki, ne olur ne olmaz. Benim başıma gelen oldukça sıradışı bir durumdu, tam bir görünmez kaza.. Ama bakıyorum, elini cebine sokmuş, uyuz uyuz takımın üstüne yürüyenler filan...

Trafikte aslında ilk kural şudur: "Canını, malını, karşıdakine emanet etmeyeceksin". Aynı şekilde böyle kalabalık bir yerde, insan tedbirli olmalı, biraz etrafına dikkat etmeli. Çünkü yanacak olan sizin canınız nihayetinde..

Bunları, kendimi avutmak için söylemiyorum inanın. Bende, yanımdaki çaylak denmeyecek kadar biraz işin içindeyiz. Ama başımıza böyle bir vaka geliyor. Her yerde tonla kamış tutmayı bilmeyen eleman dolu. Aman, başkasına zarar vermeyelim diye imtina ettiğimiz kadar, başkasının zararından korunmak içinde dikkat edelim. Aslında bu konuyu açarkende bunu vurgulamak istemiştim. Hiç beklenmeyecek, olmayacak şekilde başımıza iş çıkardık. Eğer, biraz daha acemi biri olsa, takımını takip etmeyip, gelsin diye bir asılmaya filan çıksa, gitti vatandaşın çene olduğu kadar diğerleri de başka yerlerini dalardı muhakkak.

Her neyse, aslında o kadar kötü değil. İğnenin uç kısmı, damağı 1-2 mm içerde kalacak şekilde saplanmış. Saplandığı yerde kas filan yok. Deri + yağ ki, pek az sancı yapar. Damak içeride olduğu için çekilip çıkarılması eziyetli olunca, doktor damağı kurtaracak kadar küçük bir kesik ve bir kaç dikişi uygun görmüş. Aslında öyle aman aman büyütülecek bir şey değil kısacası. Tesellimiz, dudağına, göze vs. gibi daha kritik yerlere gelmemiş olması. Ama elbet, hiç olmasa bin kere daha iyi olurdu. Antibiyotik vs. aldık. Tetanoz aşısı yapıldı. Umarım, enfeksiyon kapmaz. Ha, aman, ihmal etmeyin, iki-üç yılda bir muhakkak tetanoz aşınızı yeniletin, yoksa, bir ara geçerken uğrayın herhangi bir hastaneye yaptırın. Aman ihmal etmeyin..

12. Tekrar geçmiş olsun diyelim ve benimde başımdan geçen tatlı bir anımla biraz renk katayım....
    Efendim,
    Malumunuz hepimiz bazen kamış ile atış yaparken yanlış istikametlere attığımız olmuştur. Kendime yeni bir kamış aldımdı. Her kamış kullanmaya yeni başlamış amatör avcı gibi bazen yanlış yönlere atmaktayım. Tabii sağımdaki solumdaki vatandaşlardan off.lar puff.lar geliyordu.
    Neyse..Zaten acemiyiz, yem olarakta sardalya takıyorum. Yemleri taktım atış için makinayı açtım işaret parmağımı ayarladım ve atışı gerçekleştirdim.
    Tamam bu sefer oldu dedim.
    Aradan bir kaç saniye geçti benim takımın suya düştüğü göremedim. Sağa sola bakıyorum yok.
    Arkama bakıyorum yine yok...
    Allahh Allah dedim nerde bu yaa. Kamışta elimde buarada her halde koptu diye düşünüyorum. Sarmaya başladım...
    Oltada bir ağırlık var birşey çekiyorrr.
    Hemde ne çekiş ama... Ben asılıyorum o çekiyor..
    Gözüm bir an oltanın ucuna ilişti
    Misina havaya doğru yükseliyordu... Başımı kaldırdımda ne görsem beğenirsiniz.
    Albatrosun bir tanesi sen havada benim sardalyayı kap iğne ile yut....
    Olacak işmi yaa
    Neyse sağdan soldan gelen oldu tabi hayvancağız can acı ile çırpınıyor yere indirdik. Ordan bir arkadaş yardımcı oldu zar zor iğneyi çıkarttık.
    Ama benim eller kollar kan revan içinde...
    Aldık Albatrosu arabaya doğru Bolçovadaki bir veterinere..
    Allahtan fazla bir hasar vermemişim. Tekrar avladığım yere geldim. Giderken telaştan kamışı orda unutmuşuz hem onu aldık hemde albatrosu tekrar ait olduğu gökyüzüne bıraktık.
    Bu arada benim tekrar geldiğimi gören ve bana yardım eden arkadaşlar
    bana Albatros Ahmet Lakabını taktılar.
    Ama daha sonra acemilik bittikten sonra Albatros Ahmet Lakabından kurtulduk.
    Bu olaydan sonra nezaman atış yapacak olsam ilk önce gökyüzüne bakarım.
    Sağlıcakla kalın....
    Not: Umarım bundan sonra bana bu yazımdan sonra Albatros Ahmet denmez...:D :D :D

13. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Geçmiş olsun çok kötü bir kaza. Geçende bizim orda bir abi var hanımıyla geliyor balığa onlar koca bir martı çektiler çok fena bir durum hayvan balık gibi değil yaklaşana saldırıyor kimse yaklaşamıyor. Takımı kesmek zorunda kaldılar.
    Bende kalabalık yerlerden hiç hoşlanmıyorum mümkünse ben balıktayken yanımda balık tutmaktan anlamayan birileri olmasın kesinlikle. Bilen birileri eyvallah ama gelip gelip anlamadan soranlara sinir oluyorum. Onlara takmak lazım iğneyi. :D

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Uyuz martılar :)

Burada kefale ekmek atarız, mutlaka biri musallat olur. Genelde, kurtarır bırakırız. Ama bazen takımcılar daha evvel farkediyor ki, asıl o zaman yazık oluyor hayvanlara.. Durun, etmeyin, laf filan da dinlemeden, çapari tüyü ihtiyacını baya bir karşılıyorlar :(

15. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ah sorma abi ya. Su üstünde fena musallat oluyorlar ekmeğe biz de ıslık, düdük, alkış ne bulursak yapıyoruz martı gördüğümüzde. Tabi tezahüratı duyunca daha bir gaza gelip artistik dalıyorlar ekmeğe, sonuçta paşa paşa kıyıya çekiliyorlar tabi ya da erken davranıp daha o sortisini yaparken ben ekmeği çekiyorum hevesi kursağında kalıyo:D. Birde ben ağar ağar çekerken peşinden yüzmez mi hasta ediyo beni o :)

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bizim orda bi kırmızı şapkalı amca var hep kıbrıs takım atar. Abi martı dadanınca şov yapmaya başlıyor elleri açıyor iki yana açıp kapatıyor huuuu huuuu diye bağırıyortaş atar gibi yapıyor. Çok komik oluyor gülüyoruz bizde:D iyi bişey değil ama...

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Albatros'u Galapagos'da mı yakaladın?
    Öyleyse Galapagos'dan Balçova'ya nasıl geldin?
    Kafam karıştı yaaa:p:p:p

18. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hiç çıkmasan daha garantili olur bence:p :p :p

Serdar kardeşim, büyük geçmiş olsun. Her ikinize de.
    Gerçekten bir kere, bir kere daha düşünülüp ibret alınması gereken bir durum.
    Allah bir daha göstermesin.

19. Reis baba;
    Kuş türlerini tam bilmiyorum..
    Fakat olay yeri inceleme ekibinin bana taktığı lakaptan ötürü Albatros dedim. :D :D
    Aslında Martı olmalıydı.
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler....

20. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    benide çarpma ÇARPMIŞTI:D

Çanakkalede çarpmacıyı seyrederken herif bir asıldı tam yanağıma.

O 3 iğne İle bir an göz göze geldim... fazla merak iyi değil:D