Çupra Avcılığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. Matchbox

Matchbox

Arkadaşlar Çupra avcılığı tekne veya botla yapılamazmı?:confused:
    Benim gördüğüm avcılığının sadece kıyıdan veya balık çiftliklerinin yanından veya üzerinden yapıldığı?
    Dip yapısı, derinlik, vb. özellikler ne olmalıdır?

Ben 20-50 mt. arası kayalık zeminde yaptığım hiçbir mercan & karagöz avcılığımda çupraya hiç rastlamadım...Ama kıyıdan tutulduğuna şahit oldum Saros Körfezinde...

Son düzenleme: 20 Ekim 2006
  2. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    hemde alası yapılır tek sorun iyi bir kayalık bölge bulmak sonrası gelsin çupralar

3. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Nacizhane görüşüm;

Çipura avlarımda ;
    Ortamda gürültü , ses olduğu an çipuraların kaybolduğunu gözlemledim.
    Tekne ile kıyıda demirleyip çipura avı yapılır kanaatindeyim, fakat teknede iken çıkabilecek ses yada suya görüntü verilmesinin balıkları kaçıracağı kesin.

İri çipuraları gezer kurşunlu dip takımı aldım hep (bir nevi bırakma takımı yani) , lidakiler ise 3 köstekliye bile geldi ama yine gevşek bırakmışken misinayı.
    Dik duran takıma rağbet etmiyorlar, benim gördüğüm kadarıyla.

Yine tekneden bu tip takımlarla av yapılabilir kanaatindeyim.

Dün Mürsel abinin çipura ile ilgili yazdığı bir mesaj geldi aklıma , platform yaptırmış balık avlamak için, çipayla sabitliyormuş istediği yere. Sonra platform üzerinden çipura avlamış. Demek oluyor ki yapan da var yani bunu :)

4. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Çupra üzerine ihtisas yapmadım ama gözlemlerimden yola çıkarak birşeyler söyleyebilirim. Kıyıdan yakalanması daha olası çünkü çupranın beslendiği canlılar kıyılarda daha yoğun bulunuyorlar.

Çupra yemi ağzına alır yoklar hafifçe oynatır. Eğer eliniz misinaya alışmışsa ve hava durgunsa bunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. Balık asılmadan siz misinayı oynatırsanız çuprayı unutun gider ve yanına dahi uğramaz taki başka bir balık gelinceye kadar beklersiniz. Teknede yemi bu şekilde stabil tutmak belkide okadar kolay olmayabilir.

Teknik bilgim yok ama belkide kıyıdaki su sıcaklığı yada akıntıylada ilgili bir durum olabilir kıyıda daha fazla bulunmasının nedeni.

Tekneyle yakalanmayacak diye birşey yo. ben illa kayalık yer olması gerektiğinide düşünmüyorum. Şunu unutmayın bu balık doğal ortamında olduğu yerde duran bir balık değil. Gelir yakaladığınızı yakalarsınız ve gider. Bir süre sonra başka bir sürü gelir. Böyle devam eder. Mercan ve Karagözün bulunduğu yerde çuprada olacak diye bir kural olduğunu düşünmüyorum. Bazen olmayabiliyor. Ben tekneyle avlanmıyorum tabiki ama avlananlarla yaptığım konuşmalardan biliyorum bunu.

Sanırım tekne ile avlanabilmesi için suların soğuduğu ve balığın iyice derine çekildiği yerlerde avlanılması gerekebilir. Yanılmıyorsam çupra 25 ve 6 dereceler arasında ve %14 tuzluluk oranında yaşıyordu. Bunu yanlış biliyor olabilirim okudum ama aklımda kalan bunlar yanlışsa lütfen düzeltin.

Birde çupra varsa o bölgede yakalanacak yada oltaya gelecek diye birşeyde yok. Bazen canı sıkkın oluyor yemek yemiyor:D

5. Spider

Spider Mert Eren

denemedim ama ilginç bir yöntem dinlemiştim bir ustadan.
    hala aklım almıyor.. Birileri daha yorum yaparsa sevinirim

kıbrıs oltaya benzer bir sistem.. kıbrıs mantarı değil ama
    küp şeklinde bir strafor.. sert bir strafor..
    bunları kayıkla açılıp belirli bir noktaya 40-50 adet bırakıyorlarmış

başka bir yere gidip başka balıklar avlıyorlarmış
    döndüklerinde bu mantarları çupralı olarak topluyorlarmış..

elçiye zeval olmaz :D

6. Spider

Spider Mert Eren

Dediğim gibi üstad elçiye zeval olmaz.
    iyi bir av için 40-50 dediler.

10-15 den az olmaması gerekirmiş..
    balık tarafından bulunurluğu kolaylaşması için

manavgat tarafında balık malzemeleri satan iyi bir dükkan var
    onlar da önermişti ilginçtir.

7. AKIN74

AKIN74

Gözlemlerime ve çevremde yapılan avlanma sonuçlarına göre Tekneden de muhakkak avı yapılabilir fakat Antalyalı Mehmet kardeşimizin dediği gibi kesinlikle sessiz olunmalı;) sıcak mevsimlerde kıyıyı takiben 5-10 metre derinliklerde, soğuk mevsimlerde çok daha derinliklerde aranmalı çupra, olta takımı olduğu gibi yatırılmalı, mümkün olduğunca da boşluk verilmeli ve yem küçük canavarların pek tercih edemediği veya bozamadığı tarzda seçilmeli diyebilirim. Avlanma zamanı gece ve sabah saatleri olarak tercih edilmeli diyorum...
    Tabii şansımızı da yanımızda götürmeyi ihmal etmeyelim...;)

8. ergen

ergen

Merhaba Serkan

Tekne ile yaptigim Cipura avciliginda belirli Gözetimlerim oldu.

Bunlardan ilki: Baligin belirli Mevsimlerde, belirli derinliklerde olmasi.
    Su sogudukca Balik derine cekiliyor. Tabiiki Saroz Körfezinde Su daha soguk.
    Birde belirli Baliklar, Sular sogudukca, Metabolizmalarinin calismasini yavaslatiyor. Yani, Kalp atislari yavasliyor, Besin ihtiyaclari azaliyor. Yem az yiyor.

Gelelim Tekne veya Bottan Cipura avciligina.

Hangi Araci kullanirsak, kullanalim, 2 Cipaya ihtiyacimiz olacaktir.
    Bu 2 Cipa ile Tekne veya Botumuzu sabitlestirmemiz lazim!

Zira Cipurayi en bol avliyabilecegimiz zaman, Balik genelde alcak Sularda oluyor. 1-15m civari.

Her Balik gibi, Cipurada hareketli Gölgeden korkar. Sabit Gölgeye cabuk alisir.
    Bu sebebten dolayi iki Capa! Teknemiz gezmesin diye.

Tekneden Cipura Avinda en elverisli Arac Ahsap Teknedir.
    Daha oturakli olur, Su üstünde fazla sapirti yapmaz!
    Birde Teknenin Tabanina bildigimiz Yatak Süngerinden sererseniz, is tamamdir. Elinizden düsen ufak tefek seyler, Gürültü cikarmaz. Ayaklarinizi rahat oynatabilirsiniz. Yalniz Tavsiyem, her Baliktan döndükten sonra, bu Süngeri Tekneden cikarip, kurumaya birakmaniz olacaktir. Zira, Teknenin icinde kalirsa, bir Müddet sonra Kokusundan Burnunuzun Diregi kirilir:D

Ikinci elverisli Arac Fiber Teknedir.

Fiberin icinede Sünger sererek, Gürültüyü minimuma indirebiliriz. Ama yinede en ufak bir Dalgada, kipirdamada, kendine Has Ses cikarir. Bordosuna, Küpestesine sürtünsek dahi, konusmaya baslar:p

En elverissiz Arac Botlardir!

Ne yaparsaniz yapin, Sesi kesemezsiniz!:(
    Birde Bot Suyun üstünde oldugu icin (Suyun icide degil!) en ufacicik bir Su kipirdamasinda dahi Sapur Supur öter;)

Dikkat edilmesi gereken bir baska Konu ise Yem Takdimi.

0-8 m'ye kadar hic Kursun kullanmamanizi tavsiye ederim! Firdöndü bile takmayin!
    Daha derinlere inmeniz gerekirse, Firdöndünün agirligi yetecektir. Daha olmadi, 0,3 gr bir Kistirma yetecektir.
    Yalniz Firdöndüyü veya Kistirmayi, Kancadan en az 1m geriye takmayi unutmayin. Hem Baligi ürkütmez, hem Misinanin son 1m'sini yere yatirir.;)

Simdi bir tek Baligin nerede olacagini bulmak kaliyor:)

Onada siz Kafa yorun artik, ben yoruldum:D

Rasgele

9. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
    Abi gezme kurşun diyorsunuz ya... Mesela ben bu güne kadar yaptığım tüm çipura avlarımda 3 lü köstekli takım kullandım ve 1 kg.'a kadar çipura avladım...Yem olarak tam madya kullandım...Gezer kurşun kullanılmasının nedeni oltanın yere yatması değil mi?

Son düzenleme: 20 Ekim 2006
  10. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    ben genellikle çupra avlarım.

fiber tekne ve 3 lü kurşunlu takım ile ama sanırım bir yerde hata yapıyorum çünkü sonuç hep hüsran hasretim şöle 2 kilo çupra ile eve dönmeye.

11. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    Aykut şu balık işini ayarlayalım umarım istediğin gibi bir sonuçla evlere döneriz... denemek için 3-5 çeşit tür olta getireceğim ava :D şimdiden planlarımı yapıyorum...

Çupraları gözünden vuracaz inşallah...

12. AKIN74

AKIN74

Selman hepimiz bildiği gibi çupra hem nazlı hemde çok dikkatli bir balık, gezer kurşunun kullanılma amacı misinanın gergin olmaması doğal olarakta yemle oynamayı çok seven çupranın yemle oynarken ağzında yemi belli bir alana kadar taşımasına izin vermekten başka bir şey değil.:) Normal köstekli kurşunlarda balığın yemi rahat alıp çekiştirmesine kurşundan dolayı izin vermediğinden çupranında yemden huylanması ve rahatsız olması oldukça normal...:)
    Tabii bu normal köstekli kurşunlu takımlarda da alınabilir fakat bu ya balığın açlığından kaynaklanır ya da daha düşük boy limitlerinde kalmasına neden olur...
    Tekne ile alçak kıyı sularında sadece zoka kullanılmasını daha faydalı olacak balık istediği gibi yem ile oynayıp istediği kadar uzun mesafeye götürme şansı olacaktır, buna en iyi örnek çiğli tuzla avlak bölgesini verebiliriz...
    Rastgele...:)

13. rainman

rainman

Favori Kamış:
    her türlü olta
    Akın abi teşekkürler...

14. ilganus

ilganus

Favori Kamış:
    4 m, 3,30 m, 3,50 m kamış
    En İyi Avı:
    2 kğ ılganus(yayın)
    aykutt 1 kiloo yeter beyaww

aykut 2 kilo değil 1 tane avlasammm 250 gramm yeter be yaa:D

15. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    merhaba bende çipura yakalamk istiyorum peki arkadaşlar hangi takımı ve yemleri kullanmam gerekiyor ve istanbulda çipurayı kıyıdan nerede yakalabilirim ben cidden çok çok çok acemiyim ona göre anlatırmısınızzz..

16. Spider

Spider Mert Eren

imza ayarlarınızda isminiz bulunduğunuz il ve doğum tarihiniz olsun ki
    üyelerimiz size ne şekilde hitap edecekleri konusunda şaşırmasınlar
    (soyadı zorunlu değil) ayrıca tanışma bölümünden de kendinizi
    tanıtırsanız o zaman daha da güzel olacak.

17. afet

afet

:D doğru cevap :D

18. yalcinicli

yalcinicli

Namik selam.
    Baliklarin agiz yapilarina bakarak suyun hangi katmaninda beslendigini cok rahat anlayabiliyoruz.
    Ornegin, yuzeyde sinek ve sinek larvalariyla beslenen, A. mento ekte. Elbette bu orta ya da dip suda rastladiklari avlara, olmaz diyecekleri anlamina gelemez.

19. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Yaklaşık 1 yıldır her hafta sonu tekne ile eski foçadan açılmaktayım. Yahya kaptan ile açılıyoruz belki eski foçadan ava çıkanlar tanırlar. Son 4/5 haftadır sadece çipura avına çıkmaktayız ve her çıktığımızda kişi başı 7/8 parça 200gr ile 500gr arasında çipura almaktayız. Oltalarımız zokalı iğne olmakla birlikde getirtebilirsek yengeç bulamazsak, mamun kullanmaktayız yem olarak. Kasım ayının 10. gününden sonra asıl çipura sezonunun açılacağını ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yakaladığımız çipura adetinin kişi başı 35 ila 40 parça olacağını tahmin etmekteyim.

Bir seferinde kaptanın bir gün içinde 198 parça çipura alarak ihya olduğunu biliyorum.
    Ancak sadece zoka ile avlanıyor. Eğer akıntı varsa suda ancak o zaman sarkıtma kullanıyor, ki oda iki iğneli.

Son yakaladığım çipuraların resimleri elimde bulunmakta ama foruma nasıl aktarılır bilmediğimden yayınlayamamaktayım.

Umarım en kısa zamanda yayınlamayı öğreneceğim ve sizlerle resimleri paylaşacağım.

iğneyi küçük atıp küçük yem takan küçük balık avlar...

20. yalcinicli

yalcinicli

AvciPerdeci selamlar. Namik gelmeden imza ayarlarini halletsen diyorum.
    Hosgeldin...
    Fotograflarini da 4x4 gozle bekliyorum.

Saglicakla...