Çütre,Mırmır ve Çizgili resimleri

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında V L K tarafından paylaşıldı.

1. V L K

V L K

[​IMG] Çütre
    [​IMG] mırmır (tabiki alttaki):)
    [​IMG] Çizgili
    arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin ltfn. diğer 3 başlıkda adı geçen balıklar hepsine resim eklemekdense burayı açtım. İskenderunda çıkan balıklar. Özellikle mırmır kumluk yerlerde, çizgili ve çütrede kayalık alanlarda karşımıza çıkıyor. Çütrenin sert derisini çekerek çıkardıktan sonra çok lezzetli bir eti var.

Son düzenleme: 27 Nisan 2006
  2. o-sadi

o-sadi

iskenderunlu arkadaşa cevaptır

çütre isimli balık sanırım diğer bir ismi ile domuz balığı olarak isimlendiriliyor en alttakiçizgili balık ise demirci olarak isimlendiriliyor . bende karşı sahilde yumurtalıkta oltaya çıkıyorum vakit buldukça

3. V L K

V L K

aynı körfezin iki karşı yakasında avlanıyormuşuz. demirci diye adlandırdığınız mercanmı yoksa sarkozmu bizim burda sadece çizgili diyoruz. bugünlerde de oldukça çok çıkıyor. o-sadi arkadaşım rast gele

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Merhabalar,

Bu mırmır da REİS'ten.

Son düzenleme: 30 Nisan 2006
  5. hrustemoglu

hrustemoglu

Favori Kamış:
    olta, kamış, zıpkın
    En İyi Avı:
    Domuz balığı 2,5 kg
    Vlk kardeş, çütreye, domuz balığı veya tavuk balığıda diyebiliyorlar. Çizgili dediğini bende demirci çuprası olarak biliyorum. Selamlar

6. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

7. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Mırmırın yaşı nasıl anlaşılır?

Sorum Yakup Hocama tabiki..:) Ve bu konuda uzman diğer arkadaşlara.

Uzun zaman önce su ürünleri fakültesinde öğrenci olan bir komşumun oğluyla balık avlarken bana mırmırın yaşının nasıl anlaşılacağını tarif etmişti kendisi. Yanlış hatırlamıyorsam yanağındaki ya da o bölgedeki bir çizgiden ( yada çizgilerden) anlaşılıyordu. Maalesef tam olarak hatırlamıyorum. Örneğin elimde tuttuğum bir mırmırın -sanırım 300 gr civarındaydı- yaşının üç olduğunu söylemişti. Levrek ve çuprada pullarından anlaşılıyordu balığın yaşı. Mikroskopik inceleme gerekiyordu ama mırmırda durum biraz daha değişikti. Bu ve buna benzer yaş tahmin yöntemleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Bunları öğrendiğimizde elimizdetuttuğumuz balıklara sanırım daha değişik bir açıdan da bakmış olacağız.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Balığın yaşı,

Yaw uşaklar siz de Taylan'a uydunuz, benim yaşımı mı iğneliyorsunuz yoksa haa :p (siz bakmayın bana, son zamanlarda biraz paranoyak oldum):).

Kemikli balıklar (hamsiden orkinos'a kadar) da yaş tayininde vücudun tüm kemiksi yapıları kullanılabilir. Bunlar pul, yüzgeç ışını, omur, solungaç kapağı ana kemiği ve otolit (kulak taşı) dır.
    En yayın kullanılan pul ve otolittir. Tabi balığın pulu küçükse otolitine, otoliti küçükse omurlara, o da yeterli bilgi sağlamıyorsa solungaç kapağı kemiğine bakılır.

Tüm yıl beslenen tropik ve subtropik bölge balıklarında yaş tahmini zordur. Ayrıca yaz kış arasında büyük sıcaklık farkı olan yerlerde yaşayan balıklarda bile sahte halkalar, üreme ve hastalıklar nedeniyle yaş olarak değerlendirilebilecek yanıltıcı işaretler oluşur.
    BU işaretler kemiksi yapılar üzerindeki ağaç yaş halkalarına benzeyen açıklı koyulu halkalardır.
    Uzmanlar bile çoğu kere yaş taininde hata yapar. Aynı balığın farklı azalarından yapılan tayinler farklı sonuç verir.

Sihirli bir yaş tayin yöntemi varmıdır?

Evet vardır, en sihirlisi Petersen yöntemi denilen çok sayıda balığın boyunun ölçümü yapılıp milimetre hasasiyetli frekans tablosu çıkartıldığında, her yaşın ayrı bir tepe oluşturmasıyla, belli yaşlardaki balıkların hangi boyda olduğunun tahminine dayanır.
    Bu yöntemin yürümesi için en az 300 adet balığın boyunun ölçülebilmesi lazımdır ki bu da sihirin etksini azaltmaktadır.

Son düzenleme: 30 Kasım 2006