Dağdan İndim Denize -1 (Boğaz Avları)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Dağda geçirdiğim 3 ayda, herhalde en zor olanı balık sezonunda denizden uzak olmak, arkadaşlarımdan gelen haberlere ve buradaki güzel raporlara sadece seyirci kalmaktı. Neyse ki bu durumu önceden öngörerek izinimi Ekim ayının sonuna planlamıştım. 20 günlük izin, benim buradan 16 gün geç dönmeme sebep olacaktı, ama balık için değer miydi? Kesinlikle :)

Ayın 17'sinde hem kısa süreliğine de olsa medeniyete dönmenin, sevdiklerime kavuşmanın, hem de hayalini kurduğum avların heyecanıyla uçağa bindim. Zaman kaybetmeye hiç niyetim yoktu. 18 Ekim için her türlü planlamayı, hazırlığı yapmıştım bile.

18 Ekim sabahı önce hava aydınlanmadan su üstü sahtelerle lüferi yokladık. Geçen sene bu yöntemle aşağı yukarı bu zamanlar güzel avlar yapmıştık. Denemelerimizin sonuçsuz kalması üzerine palamuta bakmak için Boğaz'ın kuzey kesimlerine devam ettik. Tekneyi Ereğli'den çektiğimizden bu yana iri palamuta hasret kalmıştım. Avlamasına İstanbul'da da palamut avlıyordum ancak takoz tabir edilen cinsten 750 gram üstü palamuta denk gelmemiştim. Yakaladığım balıklar hep 250-400 gram arası çingene ve çingene irisi boylardaki balıklardı. Neyse ki, bu avda bu özlemime son verdim. İlk palamutu avlağa vardıktan yaklaşık yarım saat kadar sonra harika kafa atışları eşliğinde karaya çıkardım. İkinci, ve ilkinden biraz daha iri palamut da çok bekletmeden peşinden geldi. 20 günlük balık maratonu için harika bir başlangıçtı bu.

Hedef balık listemde ilk sırada palamutun üstüne çizik atmıştım. Sırada kucaklaşmayı bekleyen lüferler vardı. Lüfer için biraz riskli bir dönemde geldiğimin farkındaydım. Bu dönem canavar olarak nitelendirilen iri lüfer ve kofanaların Boğaz'a en yoğun giriş yaptığı zamandır. Bu balıklar kendi türü de dahil olmak üzere, kendisinden daha ufak tüm balıkları önüne katarak oradan oraya gezdirir. Bir bakarsınız denizde kılçık dahi olmadığını düşündüğünüz anda, aniden önünüz savaş alanına dönüverir. Dakikalar içerisinde kovanızı, livarınızı doldurursunuz. Sonra bir anda balık geldiği gibi yok olur. Bundan dolayıdır ki, bu ay içerisinde ya çok iyi avlar yaparsınız, ya da avdan eliniz tamamen boş dönersiniz. Ekim ayı avları pek orta halli olmaz. Eğer biraz daha ufak balık tutmayı göze alırım, ama garantili av yapayım derseniz o zaman Kasım ayının ortalarından Aralık sonuna kadar olan dönemi seçmek daha isabetli olur. Ben ise hem palamutu, hem de lüferi hedeflediğimden Ekim sonunu tercih etmiştim.

Ne var ki, lüfer için şansım pek yaver gitmedi. İstanbul'da bulunduğum 5 günlük sürede kıyıdan lüfer ailesine denk gelemedim. Tam ümidimi kesmeye başlamışken, tekneden zoka avına davet edildim. İri palamut avına olduğu gibi tekneden el oltası ile lüfer avlamaya da aynı şekilde hasret kalmıştım. Aradan geçen 4 yılda birkaç defa Boğaz'da kiralık tekneler ile veya tanıdıkların tekneleriyle balığa çıkmıştım. Ancak geçmişten gelen alışkanlıktan olacak, kendim dümende olmayınca yaptığım avı da benimseyememiştim. Bu nedenle İstanbul'da bulunduğum sürede kıyı avcılığını tekne avcılığına yeğlemiştim. Ama bu sefer, tekne avı için büyük bir heyecan duyuyordum. Öyle ki, Emre beni ertesi gün tekneyle çıkacağımızdan haberdar ettiğinde Beyoğlu'nda arkadaşlarımla yemekteydim ve ne üzerimde balık avına uygun kıyafet, ne de yanımda gerekli malzemeler vardı. Buna rağmen hiçbirini dert etmeyip yemek bitimi doğrudan Yeşilköy'de Emre'nin evinin yolunu tuttum. Ertesi sabah meteorolojinin tahminlerinin aksine güzel bir havada, aldığımız 3 kilo hamsiyle Hüseyin abi ile teknesinin başında buluştuk. Lüfere pek denk gelemesek de sarıkanatlarla akşama kadar keyifli bir av yaptık. Benim için sarıkanatların vuruşlarını uzun bir aradan sonra kamışın ucu yerine parmağımın ucunda hissetmek çok güzeldi. Hem bu duyguyu bana tekrar hatırlattığı için, hem de kendim dümendeymişçesine rahat etmemi sağladığı için beni teknesine davet eden Hüseyin abi'ye tekrar teşekkür ederim.

Böylece iznimin, ilk 5 günlük kısmını 2 güzel avla kapatmıştım. Sırada Ege Denizi vardı. Ancak oradaki hedef listem İstanbul'dakine göre bir hayli daha kalabalıktı...

==-

Not: Av serüveni uzun olunca bunları yazıya dökmek de biraz zaman aldı. O yüzden raporları biraz gecikmeli koyabildim. Av hikayelerini yazarken de biraz kendimi kaptırmış olmalıyım ki, alıp başımı gitmişim. Burada okunabilirliği biraz artırmak, okuyucuları hikayeden bunaltıp sadece fotograflara bakıp geçmelerini önlemek için foruma özet bir anlatım koydum. Detaylarda kaybolmak isteyen varsa blogumda avlarımın romanımsı hallerini bulabilir.:)

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler güzel avlar olmuş. Ege avlarını da blogundan okudum. Gayet zevkli bir anlatım. Teşekkürler... :)

3. deePblue

deePblue na

Emre balıklar ve rapor süper.
    Keşke ocak ayına kadar İstanbulda bulunabilseydin.
    İyice doyardın balık tutmaya diye düşünüyorum :D

4. GencoGnc

GencoGnc Genco

Hoşgeldin ama haber vermedin yahu Emre :)

Gelişinin şerefine bir spin turu yapardık,o da olmadı birbirimize sahtelerimizi gösterir avunurduk :)

Ege raporlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Gümüşlük için deneyimlerim ve av noktalarım hala aklımda,siteye nasıl gireceğin vs gibi ne varsa özelden bütün tüyoları veririm ;)

5. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Tebrik ederim güzel balıklar almışsınız. Konu başlığından devamı da geleceği belli :)
    afiiyetle..

6. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    maşallah güzel avlar yapmışsınız. oltan boş kalmasın

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Çok güzel avlar yapmışsın. Oradan oraya tam bir Seafari olmuş.

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Anlatımınıda senin kadar özlemişim sevgili Emre.

Tebrik ediyorum.

Ege seferinde uğrarsan birlikte şansımızı deneriz.

Sevgimle kal

9. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Emrecim bu güzel rapor ve avın için tebrikler.Geldiğin zaman malesef görüşemedik.Ben attığın mesajı malesef yanlış okumuşum Aretle konuşurken salıdan sonra Emre gelecek ona göre plan yapalım demişitim.Oda mesajı yanlış okumuşsun salıya kadar burda olacak deyince mesajı tekrar okuduğumda başımdan aşağı kaynar sular döküldü resmen.Aret seni arayıp konuştuğunda iş işten geçmişti sende o gün bakırköy açıklarında arkadaşlarınla av yapıyormuşsun ama denk gelemedik.İnşallah askerlik bitiminde tanışır ve beraber avlanırız.Kusura bakma malesef aklınada yanlış birşey gelmesin sakın .Özür dilerim...

10. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Teşekkür ederim. Anlatımlarım sizinkiler kadar keyifle okunuyorsa amacıma ulaşmışımdır. Ege'deki avlarımın henüz hepsini bloga yazmış değilim. O da bittikten sonra tekmilini burada özetleyeceğim:)

Keşke. Ama 20 günlük bir tarih seçmem gerekiyordu. Ben de bu dönemi seçtim. Fena bir seçim de olmadı :)

Çok güzel olurdu görüşebilseydik ama 20 günün nasıl geçtiğini hiç anlayamadım. Bazı çok samimi arkadaşlarımla dahi görüşemeden döndüm. Biraz da balık aşkına oldu bu laf aramızda :) Ama mutlaka temelli döndüğümde zaman daha genişken görüşeceğiz. Artık herhalde senin de senelik tatil yerin az çok bellidir :)

Bu arada bahsi geçen yerde avlandım bu sefer. Biraz araştırdım da o konu gazetelere kadar çıkmış. Çevredeki diğer site sakinleri de sahile giremeyince isyan etmişler, site yönetimi açmak durumunda kalmış sahile girişleri. Hatta güzel de bir av yaptım ordan. Bugün, yarın paylaşacağım o raporu da.

Teşekkürler. Arkası yetiştirebilirsem bugün, olmadı yarın :)

Teşekkürler.

Gerçekten uzun zamandır hayalini kurduğum gibi tam bir balık avı tatili yaptım. Gereken zamanı ayırınca da karşılığını aldım.

Vedat amca,

Benim için çok değer taşıyan yorumun ve övgün için teşekkürler. Ağrı'ya döndüm bile. İzin zamanı tüm vaktimi balığa ayırdığımdan, hikayesini anca şimdi yazabiliyorum.

Assos'a sevgiler.

Can abi,

Estağfurullah, ne özürü... Kısmet değilmiş diyelim. Kısmet olsa zaten Bakırköy'deki teknelerin arasında birbirimizi görürdük. Bir dahaki sefere inşallah...

11. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Sevgili Emre, senin gibi bir balık tutkunu olarak, bu balık sezonunda denizden uzak olmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Vatan borcu fedakarlık demek, sen de bu borcu bu şekilde ödüyorsun. Neyse ki bu izin fırsatını yaratıp sevdiğin denizlere bir süre de olsa kavuştun. İstanbul'da sezonun klasik balıklarından yakalama keyfini yaşamışsın. Raporun daha renkli olacağını tahmin ettiğim ikinci bölümünü de dört gözle bekliyorum.

12. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    emre dolu dolu 5 gün heyy maşalah

13. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Keşke seninle de olta sallayabilseydik Aret. Şanssızlık oldu bu sefer, umarım dönüşümde beraber güzel avlar yaparız.

Sivildeyken bile avlanmaya bu kadar vakit ayırdığım bir iznim olmamıştı. Neyse ki iznin hakkını verebildim.

14. frogsable

frogsable Cem

abi kullandığın makina ne