daiwa ballistic - shimano stradic cI4

Konu, 'Makineler' kısmında vayaz tarafından paylaşıldı.

1. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    shimano aspire dx 2.70 20-50 gr
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw 4000 - Daiwa Saltist 6000 H
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    arkadaşlar uzun zamandır iyi bir makine bakıyorum spin amaçlı kullanmak için araştırmalarım sonucu seçenekleri bu iki makinaya kadar indirdim kullanan veya bilen arkadaşlardan yorum almak istiyorum hatta belki benim incelemediğim bir makina tavsiyeside olabilir yanlız ricam sadece marka olarak yorumlamayın yani daiwa iyidir shimano iyidir gibi makine bazında yorumlar önemli benim için şimdiden çok teşekkür ederim.

Daiwa Ballistic 4000 SH 1/6,2 tur ve bir turda 110cm sarım yapabilmesi ile gücü ve hızı aynı anda elde edersiniz.

Yıkanabilir Yapı
    7 Bilya (4 geri dönüş bilyası dahil)
    ZİON makara gövdesi
    CNC kesme alüminyum kolu
    YAĞ Mühürlü Keçe Sistemi
    Air rotor
    DigiGear II dişli kesme
    Sessiz salınım sistemi
    GyroSpin
    Anti-ters Sonsuz
    AirBail
    Tiwist Buster II makara

Kalama : Önden
    Bilye Sayısı : 6+1
    Devir : 6,0:1
    Ağırlığı : 200 gr
    Misina Kapasitesi (mm/mt) : 0,26/180 - 0,28/128 - 0,30/110

2. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Ballistic harika bir makinaya benziyor kullanmadığım için bilmiyorum ama özellikleri çok çok iyi,Stradicte iyi bir makina kesinlikle,teknik olarak bir şey söyleyemem ancak ben ballistic alırdım :)

3. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg

cemil bey açıkçası epey inceledim ve stradic i almaya karar verdim fakat o anda ballistic dikkatimi çekti ve herşey yeniden başladı bu yüzden foruma başvurdum aralarında fiyat farkı var ama çok ciddi değil

4. OMMG

OMMG OKAN

Şahsen benim tercihim Daiwa Ballistic olurdu...

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bende makinalardan pek anlamam, ikisini de kullanmadım.

Ancak özelliklerine bakınca Daiwa birkaç adım öne çıkmış. :)

Yıkanabilir olması bile başlı başına tercih nedeni olabilir.

Tip olarak, gene daiwa ağır basıyor. Görünüşüne bak, harika valla. :)

Ben babama çekmişim: Babamda kurbanlık koç alırken büyüklüğünden çok tipine bakar. :)

Ben olsam abes bir fark yoksa arada kesinlikle daiwa'yı alırım.

Kaç kuruş kendileri acaba?

Şimdiden hayırlısı olsun.

6. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    ci4 stradic makinenin gövdesi karbon fiber karışımı ve metal içermeyen bir materyale sahiptir... daha önce kullandıkları xt-7 grafitten %20 daha hafiftir..

bu sayede tuzlu suya karşı en iyi dayanıklığı sağladığı gibi emsallerinden daha hafiftir...

ballistic 282,2 gram ağırlığa sahipken, stradic ci4 ise 260,4 gram ağırlığa sahiptir...

ballistic daiwanın yeni karışımı olan zaion materyalli gövde kullanıyor.. bu sayede eskiye oranla daha hafif ve paslanmaya dayanıklı bir gövde ortaya çıkıyor... daha önce bu iş için shimano gibi magnezyumu tercih ederlerken, şimdilerde shimanonun ci4 materyali gibi carbon karışımlı korozyona daha dayanıklı ve daha sağlam gövdeler üretiyorlar..

yine ballistic kullandığı rotor ve klepe telindeki tasarım değişiklikleriyle, daha çok ürünlerinde makineyi hafifletme konusunda çalışmalar yapmıştır....

daiwa ballisticteki havalı rotor hem makineyi hafifletiyor hem de rotorun dönüş esnasında oluşturduğu hava bu deliklerin arasında dağılarak daha istikrarlı bir dönüş sağlanıyor.. rotor malzemesi karbon olduğundan paslanma ve oksitlenme için en iyi savaşçıladan sayılır... hafiflikle birlikte sağlamlık da sağlıyor..

ama shimanonun klepe teli farklı bir özelliği barındırır, çünkü klepe teli SR One Piece Bail adı verilen bir sistemle tasarlanmıştır...

bu sayede, makara başının kapanmasıyla birlikte, çevirme kolunu döndürmeye başladığınızda misina çok daha çabuk sarma kafasına düşüyor.... misina kopmaları, dolaşmaları, kırılmaları gibi sorunların önüne geçilmiş olunuyor...

bu iki modelin karşılaştırmasında ağırlıkta shimano önde.. ve bence ağırlık spin makinelerde çok dikkat edilmesi gereken bir konu...

ci4 stradic, aero wrap II adında kullandığı daha sıralı ve sık sarım teknolojisi kullanıyor... özellikle shimanoya has AR-C adı verilen makara dudaklarındaki yaptığı değişimle birlikte, bu sistemi kullanmayan diğer bir çok makineye oranla daha uzağa atabilme imkanı sunuyor... bilhassa örgü kullanacaksanız tereddütsüz bu sisteme ihtiyacınız olacak..

ballistic makara yuvasında 2 adet rulman bulunduruyor... bu sayede kalama pulları daha sıralı muhafaza edilebiliyor... ci4 bunu barındırmıyor bildiğim kadarıyla.. en son ultegra advance de görmüştüm makara rulmanını ve sanırım daha üst düzey makineleri için kullanmaya devam edecek..

ballistic 1 rulman daha ekstradan barındırıyor ama toplam rulmandan ikisi makara içinde konumlandırılmış... mekaniksel olarak efektif alanlar değil yani.. siz bunu 5+1 diye karşılaştırın...

daiwa ballistic makinedeki 8 rulmandan 4'ü korozyon rezistanslı, kalan 5'i çelik rulman..

shimano stradic ci4 rulmanlarının tamamı kapalı ve korozyon rezistansı içeriyor..

bunun dışında her iki makinada da su geçirmez kalama özelliği mevcut..

yedek parça konusunda shimano her halükarda bir adım önde...

yurtdışında hemen hemen her yerde parçalarını bulur ve getirtebilirsiniz.. ama yurtiçi için aynı şeyi söyleyemem maalesef.. ve birde shimano makine tamir edeceği zaman garantide olsa iyi kötü servis ücreti alır ama parça ücreti almaz... makineyi kendiniz açabiliyorsanız servis ücretini yok sayabilirsiniz...

neyse şimdilik benden bu kadar.. birazda diğer arkadaşlar yazsın.. :)

m.tasdemir2 bunu beğendi.
  7. GündüzGezen

GündüzGezen Şenol

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 7-21gr. & Lineaeffe S-Curve Spinning 240 & Shimano Alivio TE 6000 / 360
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FB & D.A.M Quick Effzett FDS 735 & D.A.M 860 SLR Surf
    En İyi Avı:
    Söylemem nazar değer :)
    Shimano Stradic CI4 uzun süredir gözlemlediğim bir makina ve metaryal, devir ve maksumin 10 kg çeker kuvveti ile sevdiğim bir makina tavsiye ederim.
    Ayrıca bu makinayı incelerken Shimano Stradic FJ modeline rastladım 2011 model bu yeni nesil makinada ise X ship teknolojinin kullanılması aslında stradic CI4'ten, stradic FJ'ye yönelmeme sebep olmuştur. Eğer alacak olursam fiyat olarakta CI4 modelinde biraz daha ucuz ve teknik özelliklerinin hemen hemen aynı olmasından dolayı bu makineyi tercih edeceğim.
    Sizinde bu makinayı incelemenizi tavsiye ederim. Umarım içinize sinen bir makina sahibi olursunuz. İyi alışverişler.

8. hakansaygun

hakansaygun hakan

9. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Bir teknik anlatım ve karşılaştırma ancak bu kadar kaliteli ve anlaşılabilir yazılabilir.Caner bey kardeşim çok teşekkür ederim uzun zamandan beri sitede gördüğüm en düzgün tarafsız ve doğru bilgilerle donaltılmış bir karşılaştırma okudum sayende..:thumb:

10. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    shimano stradic CI4 özelliklerinin tamamı:

Ultra-lightweight CI4 Frame, Sideplate and Rotor Construction
    Paladin Gear Durability Enhancement
    Propulsion Line Management System: Propulsion Spool Lip, SR One-Piece Bail Wire, Power Roller III, Redesigned Bail Trip, S-Arm Cam
    Aero Wrap II Oscillation
    SR-Concept: SR 3D Gear, SR Handle, SR One-Piece Bail Wire
    S A-RB Ball Bearings
    Aluminum Spool
    S-Concept: S-Rotor, S-Guard, S-Arm Cam
    Machined Aluminum Handle
    Direct Drive Mechanism (Thread In Handle Attachment)
    Round EVA Handle Grip
    WP Drag (Waterproof Drag)
    Maintenance Port
    Fluidrive II
    Floating Shaft
    Dyna-Balance
    Super Stopper II
    Repairable Clicker
    Approved for use in Saltwater
    Rated for use with Mono, Fluorocarbon and PowerPro lines

11. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    değerli yorumlarından dolayı tüm arkadaşlara teşekkür ederim özellikle caner beyin gayet açıklayıcı teknik içerikli mesajınada çok teşekkürler. İp misina tercih ettiğim için uzağa atışlarda avantaj sağlayan dudak yapısı beni daha öncede cezbetmişti stradici çok inceledim ama ballistic i fazla inceleme şansım olmamıştı yeni karşılaştığım bir makina daha önce hiç daiwa kullanmayışımında bir etkisi var açıkçası her iki makinanında özellikle devir hızları çok iyi fiyat olarak yaptığım araştırmalarda shimano 500 TL daiwa ise 600 TL civarlarında yani çok fazla bir fiyat farkı yok son olarak birde fiziken inceleme fırsatı bularak kararımı vericem sanırım ama şu an stradic ağır basıyor sanırım nede olsa eski aşkım:)

12. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    CORMORAN BULL FIGHTER SPINNING LIGHT 270cm
    Favori Makine:
    DAIWA MEGA FORCE 100TSHL BAİT CASTİNG MAKİNA
    En İyi Avı:
    Barakuda 5.19 kg vatos 6 kg=Pattaya/thailand
    bu makinalara bu kadar para verene kadar gidin Daiva baitcasting yeni nesil 7.1.1 devirli tekelle butona basargibi sarım özelligi ve bunların yarı agırlıgına sahip üstelik 2 kollu harika bi makina fiyatı 190 indirimvardı normalde 250 tl civarı benden sölemesi

13. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    Yusuf bey bahsettiğiniz makina sanırım baithcasting bir makina bu tamamen farklı bir sistem bu sebeple tercihim deği.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Shimanoyu bakim konusunda sevmiyorum yagi özel falan. Ben daiwa olani tercih ederim shimano m16 ise daiwa kalesnikof her ortamda çalisir yagda pasta suda çamurda

15. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    CORMORAN BULL FIGHTER SPINNING LIGHT 270cm
    Favori Makine:
    DAIWA MEGA FORCE 100TSHL BAİT CASTİNG MAKİNA
    En İyi Avı:
    Barakuda 5.19 kg vatos 6 kg=Pattaya/thailand
    tabi cnm ben sadece fikir vermek istedim ama hergün atcek giden birisi olarak
    baitcasting sistem eski makaralı makinelere göre daha seri hafif ve saglam :)

avların bol olsunn

16. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    öyle bişey yok dostum.. :)

zamanında çok araştırmıştım bende..

her mireral yağ kullanılabilir... ama mutlaka mineral yağ olacak sentetik değil kesinlikle bu çok önemli..

temiz mineral yağ ve gres... her türlü shimano makinenin bakımı için yeter...

diğer olta makineleri içinde aynı şey geçerli... mineral ve gres yağ mutlaka her makine için şart..

bakım portu olan her shimano ile birlikte bantam geliyor bir tüp... bu oynar parçalar için..

ama bir özelliği daha var bu yağın, dişliye 1 damladan fazla olmamak şartıyla sezondan sezona kullanılabiliyor..

bu sayede sezondan sezona kullanıldığı sürece, dişli üzerindeki gresin sertleşmesini ve işlevini yitirmesini önlüyor... yani dişliye gres kullanmadan bu tek tüple her türlü parçanın bakımını yapabiliyorsunuz..

bantam bitince, temiz bir mineral yağ ve gres almak yetiyor.. hangi marka olduğu önemli değil...

shimano alternatifi en iyi olta makinesi yağları arasında hot souce ve corrossion-x geliyor... abu garcia yağlarıda gayet güzel..

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Iste onu diyorum caner kardesim. Alengirli is. Bildigim kadari ile özel shinao bakim setleri bile var. Hele de benim gibi hiç yaglamayan biri için

18. hakansaygun

hakansaygun hakan

Shimanoda solucan disli sistemi var ,Daiwada ki sistem nedir acaba ,kullanici acisindan hangi disli sistemi avantaj saglar ve uzun omurlu olur.Bilen arkadasimiz varsa paylasirsa sevinirim.

19. furunotr

furunotr Haluk

Özel yağlar her zaman pahalıdır; ancak çok daha akıcı çalışmayı sağlarlar; bu da pürüzsüz bir kullanım ve sürtünme asgariye ineceğinden dolayı çok daha rahat bir çekiş sağlar...

Ancak tercihtir ve daha ucuz yağlar kullanılabilir; zaten ne tür yağ kullanılabileceği yukarıda belirtilmiş... Ancak ona göre performans alınacağını bilmek gerek...

20. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Engin kardeşim, bahsettiğin her iki üründe, kategorilerinde rüştlerini ispatlamış ürünlerdir. Ama CI4 materyaliyle daha hafif ve daha güçlü hale gelen Shimano, benim içinde daima ön plandadır.

Sizin düşündüğünüz 2500' lükmü ? 4000' likmi ?

Misina sarım kapasitelerini değerlendirerek tercihinizi yapmanızı nacizane öneririm.

Alternatif av şekline uygunluğuyla, tercihim bu olurdu.

http://www.avyap.com/Simano-Stradic-C14-4000F.htm

İyi dileklerimle.