Daiwa Emcast Plus'ın Hazin Sonu

Konu, 'Makineler' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Evvvettt forumda şimanov gibi şişirilen daiwa emcast plus makinem maalesef bu hafta bozuldu.

Şöyleki : Kolu çevirirken bir yerde takılıyor ve ileri gitmiyor. Makarayı geri çevirebiliyorum gene bir yere kadar ve orada da takılıyor.

İleri çevirirken ileri geri gitmesi gereken kafa aynı olduğu yerde dönüyor. Geri çevirirken mil ileri geri gidebiliyor.

Makinayı yağlayayım bari diye içini açmaya çalıştım ve maalesef ki içinden 1-2 parça düştü, nereden çıktığını da görmedim. :( Sonra ara babam ara, nereden çıktıklarını bulamadım.

Makinaya bir somun koruması yapmışlar lokma anahtar lazım. Birkaç yere baktım Bergama'da bulamadım. Gerçi bulsam da pek bişey yapacağım yok. :eek:

Bana yardım edebilecek olan varmı? Yahut ücrete müteakip, ben yaparım Volkan diyen varsa yollayacam makinayı. Eti senin kemiği benim. :D

Halbuki denize falan düşürmedim. Başına gelen şeyler yağmur altında kamışta takılı olarak balık beklemek. 1-2 kez de kumla temas etmiştir.

3 bilyalı 20 liraya 8-9 yıl önce aldığım ışıklı balzer makinam bile bana 3-5 yıl dayandıydı da keyfiyetten emekliye ayırmıştım. :confused:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kumla o makinelerin arası pek iyi değil. Gönderebilirsen büyük ihtimalle yaparız sanıyorum. Zira aynısından var bir tane.

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Özelden adresini yazabilirsen seve seve gönderirim abi.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Adresi yazarım az sonra. Sorunu tarif ettiğin şekliyle, sanki dişliye bir şey yapışmışta orada kilitliyor gibi bir durum söz konusu sanıyorum. Her neyse, gelince bakarız.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    geçmis olsun Volkan. iste o düsen iki parçadan biri muhtemelen saft çarkini bloke ediyor. makinayi ilk teslim aldiginda gresleyip yaglamismiydin?

kimi kullanicilar makina takiliyor diye zorluyor. dislilere zarar veriyor. sonrasi geri dönülmez hasarlara yol açiyor. geri dönülür de, makinanin üçde biri parçaya ödenir. senin problem kolayca halledilinebilinir bir soruna benziyor. makinanin kutusundaki parça semasindan düsen parçalarin yerini tesbit edebilirsin. düsenler vida ise kafalarina oje sürmek etkili br çözümdür.

tabi bu sorun balik bindiginde vuku bulsaydi atletizmin bir dali olan gülle atma sporu teknikleri pek bir isine yarardi :)

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Serdar abi, yarın yollarım büyük ihtimalle. :) Acelesi yok, ne tutuyoruz ki zaten. :)

:D:D:D:D Allah ta seni güldürsün Roy'cum. :D:D

Bu sorun balık bindiğinde vukuu bulmadı her zamanki gibi. :)

Durup dururken oldu, herşey normalken. ? Avın yarım saati geçmiş, hiç bir sorun yokken.

Makinayı ilk aldığımda greslemedim. Arıza verince sökebildiğim yerini gresledim bayağı ama düzelmedi tabi. İşin kötüsü kol takılınca zorladım ve içinden katır kutur ses geldi.???
    Artık ne tutar ne olur önemli değil, yeter ki atıl olmasın makine.
    220 tl'ye mal olmuş, en değer verdiğim aletlerden biri öylece durursa deli eder beni. Yoksa yarın makine alabilirim.
    Hatta bir süredir Lineaeffe Stylum Surf makinaya bakıyordum zaten.
    Ancak basit bir şeyse yapılması iyi olur. İzmir'de onla uğraşacak ve yapacak insan varmıdır bilmiyorum da. Layitayn bi yere bırakmak ta istemiyorum.

Teşekkür ederim, cana geleceğine mala gelsin. :)

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Benim makineye geçenlerde yağlama yaparken şu kafanın ileri geri yapmasını salayan çubuğu, en arkadaki dişlinin üzerindeki çıkıntıya oturtmayı unutmuştum. 3-4 tur öne döndürüyorum sıkışıyor. 3-4 tur geriye döndürüyorum sıkışıyor. Ne oluyor len deyip tekrar açtım ve sorunu bulup hallettim. Öyle birşey mi acaba?

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Öyle bir şey olabilir Sinan ancak geriye çevirirken hareket ediyor. Öne çevirirken hiç hareket etmiyor???

Birde durup dururken olması düşündürücü. Yarım saat normal çalıştı, sonra kilitlendi makine. Ancak tam senin dediğin gibi 3-4 tur sarıp, sıkışıyor.

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Gitmiş senin makinacyrr at onu sen:rolleyes: ...

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Daiwa işte ne olacaktıkiidk ne bekliyorsun bu markadan,topu çöplükhihi öyle değilmi Serdar...

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Gitmedi abi, evde duruyor. :D Kul yapısı her zaman sorun çıkartabilir bana göre. Marka bazında bakmıyorum ben olaylara ama Serdar abiyle tartışanlara iyi malzeme çıktığı kesin. hihi :p

Biz levrek avlamaya çalışan insanlar nerde sert, kötü hava, yağmur, çamur, fırtına o zamanlar avlakta olduğumuzdan bize basit ama sert makine lazım bence. Birazda benim tembelliğim. Makinayı ilk alınca yağlasaydım belki de bu durum olmazdı ama önemli de değil, olacağı varmış. :)

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben yağlamadım, bir sorunda çıkmadı.

Şimal'in makine de biraz problemli, o da kum kaçırmış koluna. Eklendiği yerde biraz boşluk oluşmuş.

Bu sorunlar, genelde kumdan çıkıyor. Bu durumda hemen hiç bir makinenin yapabileceği pek bir şey yok.

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Gitmiş gitmiş:rolleyes: hayır gelmez o makinadan sana artık,başla sen bir Shimano bakmaya:D

Ne O kum fırtınasındamı avlanıyorsun Volkan,bak ne diyor Serdar...

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Daiwa'nın ölüsü bile, on şimanov eder.

Kum ciddi bir şeydir, markaya filan bakmaz. Kumda makine kullanmayı biraz bilmek gerekir.

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bak bu doğru,sırf kumda değil,genelde makinayı kulanmasını bilmek gerekir..Örneklerim var ama,hadi neyse...

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kum fırtınası değil elbet ama bazen fırtınadan kamış devriliyor makine kum oluyor, denizin nemi zaten yapış yapış, kum nereye değse yapışıp kalıyor.
    Kuru bir kum düşünme. Islak, çiğ veya yağmur yağmış bir zemin düşün abi.

Tamir olmazsa bakacam bi makine elbet. :)
    Yalnız olayı gene marka atışmasına çevirmek üzeresin Selim abim. :eek:

Olabilir ama aslını istersen abi, benim ilk aldığım atçek makinası olan okuma safina pro 25, daiwa dan 10 kat daha fazla kuma düştü, yetmedi denize düştü, hatta beraber düştük ve halen yağlamış değilim ve halen normal çalışmakta.
    Çok mu iyi marka veya model?
    Tabiki değil ama bu iş bazen şans işi galiba. :confused:

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tamam hemen çekiliyorum aradan...:)

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Kum bu. Öncelikle kumda oynamasını bilmek gerek. hihi

Eşkina taşı iş görmez, iyi gelmez mi acep ? :laughing:

Espri bir tarafa, kum cidden büyük sorun. Benim makinam 100 defa suya düşsün ama, bir kez kumlu yere temas etmesin.

Umarım, istediğin gibi olumlu sonuçlanır ve o güzel makinanla uzuuuun yıllar mutlu birlikteliğin olur. :)

19. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Volkan parça lazım olursa Amerika'dan getirtiriz. Sanıyorum wormshaft'ta sorun var. Serdar abi bir baksın önce.

20. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Volkan olay şans işi değil. Emcast Plus rulmanları CRBB değildir!!! büyük ihtimalle rulmanlar mühürlü de değildir. Bu yüzden kum ile arası kötüdür makinanın. Safina Pro'da rulman kalitesi düşük olsada rulmanlar kapalıdır. Bu yüzden kum fazla etkilemez makinayı.