Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Since1453

Since1453 NoYaN

shimano makıne tavsıyesı konusu kapatıldı mı ?

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Her zaman olduğu gibi, aynı malum nedenlerden ötürü, bizim tükkan kapatıldı.:confused: :confused: :D

Geçici bir süre hizmet verememekteyiz.:confused: :confused: :D :D hihi

3. Since1453

Since1453 NoYaN

merhabalar tevfik abi bu nasıl ıs ya

4. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Merhaba Noyan kardeşim.

Şöyle bir gerilere gidip, silinen ve kilitlenen tüm konulara bakarsak, hep aynı sorun. Kişilere ve bu nezih ortama yakışmayan '' Varoşumsu '' ağızlar.

Güzel bilgilerle donatılan güzelimsi yazışmalar, bir sebeple bu tür davranışlar yüzünden, haklı olarak geçici de olsa kaldırılmak durumunda bırakılıyor.

Belki de amaç bu. :confused: :confused:

5. arslantunc

arslantunc Tunç Arslan

Favori Kamış:
    Mad D-Fender 3.60
    Favori Makine:
    Shimano Big Baitrunner
    Tevfik abi konu ne olursa olsun, neyle alakalı olursa olsun; Shimano lafı geçince ve olumlu şeyler yazılınca bazı arkadaşlar hemen sahneye çıkıp kötüleme politikasına başlıyor daha sonra atışmalar falan filan... senaryo hep aynı..

6. Since1453

Since1453 NoYaN

ben sıkıldım tevfik abi artık bu konu kapatılma olayından 2008 den beri üyeligim var bir hesabımı kendi ıstegımle kapattırdım moderatorlere soyleyıp 5. sene olucak tadı tuzu kactı ııce

7. Since1453

Since1453 NoYaN

olumlu yada olumsuz bır cok sey yazılıyor yanlız onların arasından ufacıkta bır bılgı kapmak ne kadar degerli o bılgılerden madur kalınıyor iidr yada kotudur shımano markası sonucta dunyada bu kadar kullanan ınsan var kotuyse kotu yanlarını bahsedelim iise ıyı yanlarını ama omurlerı uuzun olmuyor....

8. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Ne aradığın önemli : Sence ben ne aradığını bilmeden makine tercihi yapacak bir kişimiyim :p

Benzer şekilde, hafiflik vs. aranacak şey değil : Benim veya diğer arkadaşlarımızın adına nasıl karar verebiliyorsun ? En basit örneği rahatsızlığımdan dolayı,bir makinede arayacağım ilk özellik hafif olması olamazmı ? aradığını bulamayan birisi olarak neden 3 yıldır aynı makineyi kullanıyorum,üstelik elimin altında yüzlerce makine olmasına rağmen :)

Bu yaklaşımla da, o malı/ürünü göklere çıkarıyorlar : Aynı şeyi sende yapıyorsun dostum.Neden Finnor,Abu Garcia,Mitchell,Ryobi,Penn vs değil de illaki Daiwa,İnsanlar illaki Shimano derken,sen illaki Daiwa diyorsun.

Makineden sitediğiniz nedir : Balık tutarken keyif vermesi :) bu Shimano da olur,Daiwa da olur,Abu da olur,Allah Bağışlasın Yiğenime almış olduğun 15 tl lik makine de olur.Sonuçta bana keyif vermesi yeter.

Fizik ne derse desin,Senin tavsiye ettiğin makine,benim kullandığım ve memnun olduğum makineden 200-250 gr daha ağır olduğunu değiştirmez ve ben bu ağırlığı taşımak zorunda değilim :)

Rotor yükü başına sürtünme katsayısını bende ölçmem,nasıl ölçüldüğünü de bilmem,hiçte merak etmedim açıkcası,ben balık tutarken almış olduğum keyfe bakıyorum ve kullandığım takım/takımlar ile müthiş keyif alıyorum.

Serdar Dostum :) yukarıda yazdığın hiç bir şey,bir markaya hurda demeni gerektirmez,sen benim kullandığım markaya hurda dersen,benim tercihime saygı duymuyorsun demek olur,ki bunu seninle 7-8 senedir tartışıyoruz,

Sen daiwa kullanıyorsun,iyi avlarda kullan
    Ben Shimano ve Daiwa kullanıyorum,bırak ben de iyi avlarda kullanayım,

Ha tıkır tıkır işliyor diyorum,yok öyle değil diyorsun,yahu 3 yıldır kullanıyorum sen benden dahamı iyi bileceksin tıkır tıkır işleyip işlemediğini :p

Shimano Hyperloop,Alivio,Nexave,Exage,Stradic,Ultegra,Süper ultegra,Aerotec
    Daiwa Regal,Bg,Emcast,Emcast Sports,Entoh

Kullandım,hali hazırda da Ultegra ve Entoh kullanmaya devam ediyorum,her iksinden de memnunum ama tek takım kullanacağım durumlarda Ultegrayı tercih ediyorum çünkü hafif olması bana müthiş bir avantaj sağlıyor.

Kargaya yavrusu,kuzgun görünürmüş :)

Rastgelsin Dostum :)

9. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tabii, burada kişileri yargılamak haddimiz değildir. Bu bizlere de düşmez. Düşmemeli de.

Çivi, çiviyi söker derlerse de, yangına körükle gitmemek, daha yeğdir.

Lakin, ben de dahil olmak üzere, oturup sebebiyet verdiğimiz olumsuzlukları masaya koyup,öncelikle kendi kendimizi sorgulamamız gereklidir; '' Ben, nerede, ne tür davranışlarda bulunuyorum da, burada ki kişilerin tepkisine neden oluyor ve moderasyonun konuları kaldırmasına sebebiyet veriyorum '' diye.:confused: :confused:

Burayı aşarsak, inanın her şey çok daha güzel olacak.:thumb: :thumb:

10. furunotr

furunotr Haluk

Sokağa atacak param yok benim...

11. furunotr

furunotr Haluk

Saltiga'nın GT'sini denemiştim bir kere; dönmüyor kol bir türlü mübarekte... Ayak için pedal falan korlarsa ayakla çevrilebilir belki...

Malum Saltiga; Saltist'ten kat kat üstündür...

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sende haklısın, shimanoya verip çöpe atmak varken paranı, niye daiwa'ya veresin di mi?

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ne aradığın önemli : Sence ben ne aradığını bilmeden makine tercihi yapacak bir kişimiyim :p

Olabilir. Ama ben dikkat edersen senden bahsetmedim, böyle bir genel yaklaşımdan bahsettim, herkes, bir an bir yerde ne aradığını bilmiyor hale gelebiliyor. Sana mahsus değil elbette, hepimizde var bu olay.

Benzer şekilde, hafiflik vs. aranacak şey değil : Benim veya diğer arkadaşlarımızın adına nasıl karar verebiliyorsun ? En basit örneği rahatsızlığımdan dolayı,bir makinede arayacağım ilk özellik hafif olması olamazmı ? aradığını bulamayan birisi olarak neden 3 yıldır aynı makineyi kullanıyorum,üstelik elimin altında yüzlerce makine olmasına rağmen :)

İşte dediğim noktaya geliyoruz. Rahatsızlığından dolayı hafif makine değil, o rahatsızlığını büyütmeyecek bir makine araman gerekiyor. Bu hafiflikle olur mu, belki, ama burada olay şu, bir makina bir genel toplamdır. Belki daha ağır olan makine seni daha az rahatsız edecektir. Çünkü biz burada sırt çantası lamıyoruz, mutlak hafif, mutlak iyi anlamına gelimiyor.

Bu yaklaşımla da, o malı/ürünü göklere çıkarıyorlar : Aynı şeyi sende yapıyorsun dostum.Neden Finnor,Abu Garcia,Mitchell,Ryobi,Penn vs değil de illaki Daiwa,İnsanlar illaki Shimano derken,sen illaki Daiwa diyorsun.

Burada altını çizdiğim yer önemli, birilerinin illa shimano demesi neden kabul ediliyorda, birilerinin illa Daiwa demesi kötü oluyor? Shimano tanrı mı yani?

Ha, mesajlarımı da dikkatli izlersen, illa daiwa dediğim filan da yoktur genelde, bahsettiğin markaların pek çoğunu, daiwa'dan daha çok tavsiye etmişimdir millete.

Fizik ne derse desin,Senin tavsiye ettiğin makine,benim kullandığım ve memnun olduğum makineden 200-250 gr daha ağır olduğunu değiştirmez ve ben bu ağırlığı taşımak zorunda değilim :)

Elbette, bunu düşünme özgürlüğüne sahipsin. Ama bu daha ağır bir makinanın, sana daha çok keyif ve daha az yorgunluk verebileceği gerçeğini değiştirmez.

Serdar Dostum :) yukarıda yazdığın hiç bir şey,bir markaya hurda demeni gerektirmez,sen benim kullandığım markaya hurda dersen,benim tercihime saygı duymuyorsun demek olur,ki bunu seninle 7-8 senedir tartışıyoruz,

Bu senin tercihine saygısızlık filan değildir. Bu bir mala yapılan eleştiridir. Senin tecihine saygısızlık nasıl olur? Mesela derim ki, efendi sen ne aptal, ne angut adamsın ki, gitmiş kendi kendine makine tercih etmiş bu dandik aleti almışsın. İşte bu gibi bir şey senin tercihine saygısızlık. Ama böyle seni hedef alan bir mesajım oldu mu ki?

Sen tercih ettin diye, bir mal iyi olmak zorunda değil. İnsanlar da her tercihlerinde doğru şeyi seçmiş olmak zorunda değil. Bu zaten en baştaki abeslik oluyor, bu kadar hır gür çıkmasına sebep olan şey olarak. Tercihe saygısızlık diyerek bir mala kötü veya iyi denmesinin tabu ilan edilmesinden başka bir şey değil bu.

Ve alıntı yaptığın yerde de açıkladım işte. Tercihe saygsısızlık derken nasıl bir halde olduğunu.

14. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Serdar Dostum,dediğin noktaya geldiğimiz yok :p

İşte dediğim noktaya geliyoruz. Rahatsızlığından dolayı hafif makine değil, o rahatsızlığını büyütmeyecek bir makine araman gerekiyor. Bu hafiflikle olur mu, belki, ama burada olay şu, bir makina bir genel toplamdır. Belki daha ağır olan makine seni daha az rahatsız edecektir. Çünkü biz burada sırt çantası lamıyoruz, mutlak hafif, mutlak iyi anlamına gelimiyor.

Elbette, bunu düşünme özgürlüğüne sahipsin. Ama bu daha ağır bir makinanın, sana daha çok keyif ve daha az yorgunluk verebileceği gerçeğini değiştirmez.

Kullandığım Makinelerden bir tanesi Shimano Ultegra CI4 ,tanesi Daiwa Tournamnet Entoh.her ikisinide aynı anda kullanıyorum ve buna göre yorum yapıyorum.Sen hala varsayımların yada vakti zamanındaki tecrübelerinden dem vuruyorsun,Biladerim aynı avda her ikisinide kullanıyorum.Tecrübeyle sabit.yoruyor diyorum sen hala daha ağır makine daha keyif verir vs diyorsun.

Bu senin tercihine saygısızlık filan değildir. Bu bir mala yapılan eleştiridir. Senin tecihine saygısızlık nasıl olur? Mesela derim ki, efendi sen ne aptal, ne angut adamsın ki, gitmiş kendi kendine makine tercih etmiş bu dandik aleti almışsın. İşte bu gibi bir şey senin tercihine saygısızlık. Ama böyle seni hedef alan bir mesajım oldu mu ki?

O zaman gelir seninle kavga ederim.Tercihlere saygısızlıkla,insanlara hakareti ayırt etmen gerekirdi diye,hoş sen önceden bu tip kelimeler kullanmazdın, gereksiz polemikler ve bu polemikleri yaşadığın bazı arkadaşlar seni biraz germiş gibi :rolleyes:

Sen tercih ettin diye, bir mal iyi olmak zorunda değil. İnsanlar da her tercihlerinde doğru şeyi seçmiş olmak zorunda değil. Bu zaten en baştaki abeslik oluyor, bu kadar hır gür çıkmasına sebep olan şey olarak. Tercihe saygısızlık diyerek bir mala kötü veya iyi denmesinin tabu ilan edilmesinden başka bir şey değil bu.

Doğrudur Ben bir malı tercih ettim diye iyi olmak zorunda değil,benim tercihimdir beni bağlar,tavsiye isteyene gerekli bilgileri veririm,en önemlisi de hali hazırda veya daha önce kullandığım bir malzeme ise tavsiyede bulunurum.Karar tavsiye isteyenin tasarrufundadır.

Aynı şekilde sen tercih etmiyorsun diye,bir mal tu kaka,hurda olmak zorunda da değil.

Bu kadar hır gür çıkmasına sebepte,tartışmanın içeriğinin kötüleme,karalama,tercihlere saygısızlık ve maalesef hakaretvari bir hal almasıdır.

Neden Daiwa sorusuna,açıklamanı yaparsan sorun yok
    Neden Shimano sorusuna,beş para etmez,hurda,çöp vs dersen işte sorun burda olur dostum.

Rastgelsin ;)

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

İşte gene ortada benzer bir şeyle karşılaşıyoruz. Sende iki farklı makine varmış ve senin kullanım şartlarında, birisi, hafif olup seni daha az yoruyormuş.

Ok. Buna itiraz edecek bir şey yok. Velakin, buradaki mesele şu. Senin kullanım şartların herkes için geçerli olacak değil. Başka şartlarda, daha ağrı bir makinenin daha az yorması gayet mümkün, hatta bazen daha hafif olanın hiç işe yaramıyor olması da mümkün. Kısaca, makinede aranacak şey ağırlık değil, uygulanacak kullanım koşullarına göre en az yoracak makineyi bulmak mesele. Burada hafif diye az yoruyor olacak diye bir kaide yok.

Basitçe, boğazda 150gr kurşunla akşama kadar atıp çekmekle, Eskihisar mendirekte 35 gr kurşun, 3.60 kamışla istavrite at-çek yapmak aynı şeyler değil (Evet, istavrit at çekle tutulur orda, silikonla, kiloluk istavrit sıradan bir olaydır). Kaldı ki, ben de Eskihisar'da daha hafif olanını kullanıyorum, tavsiye ediyorum. Ama konu boğaza gitmek olunca, %40 daha ağır olsa da, daha az yorduğu için başka makineler tercih ediyorum.

Umarım anlaşılıyordur. Aranacak olan şey hafiflik değil, rahatlık. Rahatlıkta kullanım koşullarına değişebilecek bir şey haliyle, at çek mi yapıyorsun, bekliyor musun, akıntıya karşı mı, büyük balık mı, çapari mi vs. vs. Bir durumda iyi olan hafif makine, başka durumda iyi olmayabiliyor. Ki tersi de elbette geçerli.

Ben tercih ederim etmem, benim (veya başkasının) bir mala hurda, tu kaka vs. deme hakkı da bakidir, buna da bir şey demem. Her şey mukabiliyet ilkesi denen olay etrafında olmalıdır. Birisi bir mala iyi deme hakkına sahiptir, başkası da kötü demek hakkına.

Neden Daiwa sorusuna,açıklamanı yaparsan sorun yok

Neden Daiwa? Neden shimano, mitchell, penn veya abu ise, aynen o sebepten daiwa.

Neden Shimano sorusuna,beş para etmez,hurda,çöp vs dersen işte sorun burda olur dostum.

Eğer ortada objektif bir bakış, nesnel, somut bir değerlendirme yok, bildiğin şişirme şeklinde, doğmatik bir yaklaşımla "abooov, şimanovvv, secde edin hemen" yaklaşımı varsa, o zaman ister shimano, ister bilmem ne olsun, tepkim aynı olacaktır.

Birisi bir shimano alsam mı filan dediğinde, birileri "derhal al, süperdir, harikadır, şahane makine" filan diyerek ölçülemez, karşılaştırılamaz bir takım ölçütler ortaya koyarak çıkıyorsa, benim de aynı şekilde, "berbat, beş para etmez, hurda, rezalet vs., onu almayın" deme hakkım olacaktır. Haksız mıyım?

Tabi, aynı şekilde, tartışmada geçerli olmayacak ölçütler ortaya konuyorsa, durum gene değişmez, işte bu ağırlık, tur başına sarım uzunluğu vs. vs. gibi.

Tavsiye verirken, bir özellik sıralarsın, dersin ki böyle böyle bir şey var. Adama bir düşünür, mukayese eder. Ama bunu al diyorsan, o zaman o kıyaslamayı sen yapmış olursun. Bu durumda, neyle neyi kıyasladın, hangi kriterleri bu hususta kullandın? Yeterince seçenek arasından kıyaslama yaptın mı? İşte bunlar ortada olur.

Örneğin, CI4 diyorsan hafif diye, benzer karbon çerçeveli makineleri bu kıyaslamaya dahil ettin mi? Belki PENN SSg çok daha iyi olacak orada, bunu kıyas olarak kabul ettin mi?

Tabi sorularım ortaya, direk sana değil. Ama burada sık karşılaşılan bir durum bu. Ve bu hususta bir shimano lobisi oluşmuş, yalan yanlış demeden, atıp tutup illa da shimano olsun, ister çamurdan olsun tribine girmiş haldeler. Mesele de bu.

16. furunotr

furunotr Haluk

Şunu biraz daha anlaşılır; açık-seçik biçimde yazsan; herkez anlasa sorun kalmayacak zaten... Öyle derinlere giriyorsun ki; öyle felsefik yazıyorsun ki anlayabilene aşkolsun... Tamam anlayan anlar da önemli olan hepimizin anlayabilmesi; yoksa bir tek ben anlamışım; veya birkaç kişi... Bu pek fazla önem arzetmiyor; okuyanların hepsi; en azından büyük çoğunluğu anlamalı... Tartışmalar v.s. de bundan dolayı çıkıyor zaten...

Şimdi bakıyorum bana göre yazdıklarının pekçoğu kabul edilmeyecek; başka bir deyişle karşı gelinecek bilgiler veya anlatımlar değil...

Yalnız Penn konusuna itirazım olabilir; SSG'si mevcut bende; gerçi oldukça eski bir model; ancak CI4'ten iyi veya kötü olup olmadığı tartışılabilir...

17. Since1453

Since1453 NoYaN

bogaz ıcın ultegraların butun 5500 modellerı uygun degıldır. cogunu kullandım aldım sattım denedım vs... 175-200-225 gr kursunlu bol bol kafa sallar ama 10000 ve ust modellerınde yoktur. kotu makıne mı 5500 katıyen degıl benım av stılım ıcın uygun degıl rapala ve kasık ıcın yoksa ıstanbul harıcı her yerde rahatlıkla kullanılır.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kestrimedne yazınca da, holo lo looooo edip çıkıyor millet abi, ne yapayım? Adam soruyor, şu Shimano'mu, bu Daiwa'mı? Kestirmeden yazıyoruz, daiwa diye, vay sen daiwa'cısın, töbe töööbeeee....

En çok zoruma giden inan, milletin beni daiwa'cı ilan etmesi. Hatta böyleden shimanodan kovulan filan gibi laflar. Yemişim Daiwa'sını da, Shimano'sunu da, adam para kazanacak, maldiv'de tatil yapıp billfish tutacak, bana ne karı var? Eğer bir yorum yazıyorsak, sadece insanlar daha iyi, kaliteli bir şey alsın diye. Bu shimano da olur, daiwa'da, Penn'de, şu da buda..

19. furunotr

furunotr Haluk

Aman ne olur Daiwa'cı deseler; herkezin tutkun olduğu bir marka veya model olabilir; bana Shimanocu deseler alınmam örneğin; bazan öylesine takılıyor da arkadaşlar... Bazan da birbirimizi tutmak için makara-kukara yapıyoruz; mesela geçenlerde Surf Leader mevzusu olmuştu bu forumda bir yerlerde; bir arkadaşa boya fırçası için iyi sap olur v.s. demiştim; aslında bu ürün bende mevcut ve gerçekten iyi bir ürün; aramızda takılıyoruz bu şekilde; geçenlerde 5 tane birden yanyana geldi aynı kamışla; tanıyan biri kaş göz etti ne bu gibilerinden; Üsküdar Meydanında Belediye dağıtıyor; sen yetişemedinmi dedim...:D Neyse forum ortamı burası ve bazan pek fazla takmamak gerekiyor yazılanlara... Tabii deneyimlerimizi; bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz ki hepimiz birbirimizden faydalanabilelim... Malum bu alet edevat hem pahalı; hem çeşit çok fazla; sağolsunlar burada çeşit fazlalığı var; arkadaşların sayesinde Tournament Z45; Kisu, Saltiga, Stella, Twinpower v.s. makinaları bir-iki kere de olsa deneme imkanım oldu; eh iyi kötü benim de elimde var birşeyler; senin veya başka arkadaşların da böylesi deneyimlerinden oluşan birikimleri mevcut; işte bunları paylaşınca en azından fikir sahibi olabiliyor insan...

Yalnız şu 120 cm. olayında anlaşamıyoruz; benim tabiatıma aykırı zaten...:D

20. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Gelinmeye çalışılan,anlatılmaya çalışılan nokta bu zaten Bilader.Sen sadece boğazda yetersiz kalıyor diye bir makineye teneke parçası,hurda dersen,ben de Adana dan çıkar sana yok bilader öyle değil derim ;) tabiki bunu nasıl bir uslupla söylediğin/söylediğim önemli.Yine söylüyorum seninle yıllar öncesinde çok tartıştık,çok didiştik ama üslubumuzu hiç bir zaman düşürmedik,açıkcası senin yazdıklarına ve sana yazılanlara bakıyorum.Bu üslup ile ne yazılırsa yazılsın,ne kadar doğru olursa olsun yazılanların değeri sıfırda kalır ve forumculuk oynamaktan öteye gitmez.

Aksini ispat edeceksek,bunu sen kimsin,ne anlarsın,teneke parçası,7 metrelik balığı ne zaman tuttun,hani fotoğraf ekle,de get vs vs gibi üslubla edemeyiz,en kötüsü de forumda kötü örnek oluruz.

Penn SSg de kullandım dostum tatmin etmedi,Penn Ssm kullandığım en iyi makinelerden bir tanesi idi ama ağırlık olayı yine beni arayışlara götürdü.

Rastgelsin.