dalgicta onemli uyarilar

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında bahri ozmen tarafından paylaşıldı.

1. ilk dalgicli arkadaslarima hurmetler sunarim
    bu konuyu yazmamin sebebi bilgisiz dalan arkadaslar icin ilk onerimler
    cunku bende ilk dalmaya basladigimda bilincsiz daliyordum ogrendikce insan yaptigi hatalari ogreniyorisallah yardim ettigim birkac arkadas olurveya hatam varsa uyaran olur
    dalmadan once yapilan uyarimlar icerisinde uzerinize taktiginiz agirlik suya dalinca hic kipirdamadan su seviyesi cenenize gelmesi gerekliuzerinizdeki dalgic elbisesi ile
    dalarken kulaklarinizi her iki veya uc metrede citlatmaniz gerekirbasinci onlemek icin
    dalarken kendinizi hic yormadan ve daha cok rahat hareket ederseniz suyun icinde kalma seciyeniz o kadar cogalir
    dalmadan once gozluklerinizi tukurukle silmeniz sislenmesini onler
    ilk alinan dalgic gozlukleri dis macunu cami yikanirsa sislenmesini onler
    uzerinizde her zaman bicak tasimanizi oneririm basima geldigi tehlikeli bir olay icin zipkin ucu yere saplanmasi halinde eger zipkinla ucu arasindaki bagimli kalin misine ayaginiza veya vucudunuza dolasma kesmek icin unutmayin suyun altinda oldugunu her saniye sizin hayatiniz icin
    tip:suya dalmadan once dalgic elbisenin icine kucuk abdes yaparsaniz sizin suyun icinde sicak durmaniza vaydasi olur yabanci bir arkadas soglemisti gercekten dogruymus

2. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Yüzerlilik (sephiye) ayarlama

Bahri Bey;
    Öncelikle teşekkürler. Dalış tam disiplin gerektiren branşlardan biri. Uyarılarınız çok önemli. Bu spor dalı ile uğraşan herkesin pratik detayları anlatması ile bu konu bulunmaz bir kaynak niteliğinde olacaktır. Şimdi size bir soru sormak istiyorum. Yüzerlilik ayarlamadan bahsederek su çene hizanınızda olmalı demişsiniz. Bu kurşun ağırlıkları taktıktan sonra sırt üstü suda yatar pozisyonda iken mi ayarlanacak? Veya daha açıklayıcı olarak bu doğru ağırlık ayarlama işini anlatabilir misiniz? Ayrıca diğer grup üyeleri de pratik bilgi bazında mesajlar atabilirse çok iyi olur diye düşünüyorum. Saygılar...

3. kasabalı

kasabalı

Favori Kamış:
    olta ve elle
    En İyi Avı:
    yayın 19 kılo 150 cm
    selam yatar vaziyet değil ayak dik dururken su cene izasına gelcek vaziyette olacak

4. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Tüplü dalış için bilgi isteyen olursa en kısa sürede hazırlamaya çalışırım arkadaşlar, haberiniz olsun :)

5. tekrar iyi gunler
    ayni duple dalgicta oldugu gibi suyun icnde dikilir halde hic kibirdamadan durmaniz gerekiyor su cene seviyenizde kaliyorsa agirliklari ayarlamis oluyorsunuz

6. en onemli seyi yazmayi unutmusum dalgic kursuna giderken hocamiz demisti dersi gordukce hakli oldugunu anladik nefes tutarak daldiginizda kesinlikle kucuktuple veya hortumla asagida nefes almaya kalkismayi hayatinizi riske sokmus olursunuz cok tehlikelidir

7. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Sevil Hanımın dikkatine!!

Sevil Hanım;
    CMAS tek yıldız brövem var. Bilgiye anlayacağınız gibi ihtiyacım olabilir:eek: Merakla bekliyor ve talep ediyorum. Sevgilerimle

8. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Takıldığınız ve bilgi almak istediğiniz konularla ilgili sorularınızı belirtirseniz, yardımcı olmak için elimden geleni yaparım :)

9. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Sığ dalışlar için pratik olarak doğru olsa da derin dalışlar için doğru değil. İlk metrelerde basınç değişimi oransal olarak oldukça fazla olduğu için kulaklarınızı çok sık açmanız gerekir. Ancak derine gittikçe basınç değişim oranı azalır, ve giderek daha seyrek kulak açmanız gerekir. Örneğin yüzeyden 2 metreye indiğinizde basınç 1 atm'den yaklaşık 1,2 atm'e çıkar yani %20'lik bir basınç değişimi yaşarsınız. 30 metreden 32 metreye indiğinizde ise basınç 4 atm'den 4,2 atm'e çıkar. Burada basınç artışı aynı olmasına rağmen oransal olarak çok daha azdır (%5 civarında) Kulağınızın her %25lik artışta açılma ihtiyacı duyduğunu düşünelim. Bu hesaba göre yüzeyden 2,5 metreye indiğinizde kulak açmanız gerekirken, 30 metreden 40 metreye indiğinizde kulak açmanızı gerektirir. Eğer siz 30'dan 40'a inerken her 2 metrede bir kulağınızı zorlarsanız, iç basıncı artırıp kulak zarlarınızı dışarı doğru patlatabilirsiniz.

10. ozge

ozge

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    sarıkanat :)
    kulak açmak ne demek?

11. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Kulak basıncını eşitlemek

Sevgili Özge;

Anatomik açıdan kulak 3 bölümden oluşur. İç Kulak, Orta Kulak, Dış Kulak. Dış kulak orta kulaktan kulak zarı olarak bilinen zar ile dış ortamdan ayrılır. Zarın ses iletiminde önemli rolü vardır. Orta kulak öztaki borusu ile farenks (yutak, geniz, ağız boşluğu) olarak bilinen bölgeye açılır. Dış kulak yolundaki basınç artışları kulak zarının orta kulağa doğru bombeleşmesine neden olur. Bu ağrı, bulantı, başdönmesi dengesizlik gibi belirtilere neden olacağı gibi eğer basınç artışı devam ederse zarın yırtılması ile sonuçlanır. Dış kulakta artan basıncı burun deliklerinizi kapatarak ciğerlerinizden burnunuza hava vererek öztaki kanalına hava geçişini sağlar ve bu kanal ile orta kulak basıncını dış kulaktaki basınca dengelersiniz. Kulak açmak yada kulak basncını dengelmek dalış sırasında derinlik arttıkça kulağa uygulanan su basıncının dengelenmesi için ortakulağa öztaki kanalı ile hava vermek ve yukarıda anlatmaya çalıştığım rahatsızlık veren belirtilerden korunmak ve kulak zarının hasar görmesini önlemek için yapılır. Sık ve bilinçsiz olarak ve yüksek basınçla yapılırsa bu sefer baro travma denen basınç travmalarına hatta kulak zarı yırtılmalarına bu uyguladığımız manevra da neden olabilir. Bu manevranın adı Valsalva'dır.

Antonio Maria Valsalva
    İtalyan anatomist, Haziran 17, 1666'da doğmuş, Şubat 2, 1723. Bologna'da ölmüştür.

Son düzenleme: 11 Aralık 2006
  12. ozge

ozge

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    sarıkanat :)
    cok tesekkur ederim doktor bey :)
    barotravmayı biliyorum bir kez hapşırınca bana olmuştu da kulağıma küçük bir operasyonla minik bir tup takmislardi :(
    Allahim ne felaketti ama...

13. suyun icinde daldiginiz zaman gozluklerinizin icine su girdigi taktirde tek parmaginiz ile gozlugun ust kismini bastirarak burnunuzla hava uflemeniz suyun disari cikmasini saglayacaktir tuple dalan arkadaslarimizin bildigine eminim zipkinla dalan arkadaslarimizdan bilmeyen olabilir dusuncesiyle yazma igtiyaci gordum

14. gunese bakar durumunda yani kafanizi kaldirarak yapmak zorundasiniz yazmayi unutmusum

15. valla iyiki icimizde doktor arkadaslarimiz var bana kalsa tut burnunu ufle derdim veya sorunun icinde kalirdim aciklamaniz cok taktir edici tesekkur ederim