dalış elbisesi için önerisi olan var mı??

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında comman_sense tarafından paylaşıldı.

1. comman_sense

comman_sense batu baburşah

En İyi Avı:
    levrek,ahtapot,çipura
    yeni dalış elbisesi alıcam ve kararsızım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinicem şimdiden teşekkürler rastgele

2. Hoş geldin arkadaşım,

Öncelikle tanışma bölümünden bir başlık açarak kendinizi tanıtıcı girişinizi yapın ki forumdaki arkadaşlarımız size hoş geldin diyerek sizi tanıyabilsinler.

Lütfen, isim,yaş ve bulunduğunuz ili imza ayarlarınızda belirtiniz.

İmza ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz.

3. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    özelden mesaj atarsanız size marka ve model isimleri hakında bilgi verebilirim...

4. Bir de tabi nerede dalacaksınız? Akdenizde dalacaksanız size 7 mmlik elbise önermeyelim :)
    Kışın da dalarım diyorsanız ona da ayrı bir reçete var...
    Kısacası elbise dediğiniz zaman çeşi,t çok, ihtiyacınızı söylerseniz daha yardımcı olmabiliriz

5. comman_sense

En İyi Avı:
    levrek,ahtapot,çipura
    hasan hasar 14/09/1986 ADANA/KARATAŞ doğumluyum evet ULAŞ akdenizde dalış yapıcam yaz kış devam edicem ONUR abi içinse tamamdır msjını atıcam çok saol ilgilendiğiniz için teşkür byby

6. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Akdeniz için 5 mm uygun. Düz siyah tercih edin...

7. labas

labas

Favori Kamış:
    Silstar multimesh 3.50, silstar GXB 70 makina
    En İyi Avı:
    olacak birgün mutlaka :)
    Selamlar,

Siteye hoş geldiniz. http://www.yilmaz.com/ adresini incelerseniz yerli sualtı kıyafetlerini görme şansınız olur. Bir çok zıpkınla avlanan arkadaş Vecna elbiselerini kullanıyor.

Sevgiler,

8. comman_sense

En İyi Avı:
    levrek,ahtapot,çipura
    çok teşekkürler arkadaşlar yeni olmama rağmen gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler LABAS ve ONUR yalnız kamuflaj önerirmisin akdeniz suları için yoksa söylediğin gibi düz siyah mı tercih ediyim ve hangi marka önerirsin

9. labas

labas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Tekrar merhaba Comman_sense,
    Ben sana kamuflaj almanı öneririm. Çünkü benim gördüğüm kadarı ile tüm zıpkınla balık avlama yarışmalarında yarışmacıların çoğu kamuflaj tercih ediyor birde maskenin camının ayna tip olmasının çok faydalı olduğundan bahsediyorlar balıklar gözlerimizi gördügünde ürküyorlarmış.

Sevgiler,

10. comman_sense

En İyi Avı:
    levrek,ahtapot,çipura
    çok teşekkürler labas bu önerin için çünkü kötü bi tercih yapmaktan korkuyorum malzeme alırken bu beni çok üzer SAOL RASTGELSİN dostum

11. morrigan

morrigan

Favori Kamış:
    olta,çapari,kaşık,rapala,silikonlu yem vsvs..
    En İyi Avı:
    zargana-levrek-uskumru bide kaya balığı:)
    Peki zıpkınla dalış değilde scuba dalışı için ne tavsiye edersiniz dalış elbisesi olarak???

12. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Reflete cam sualtı avcıları tarafından çok ama çok az tercih edilen bir ürün. Avantajı olduğunu sanmıyorum ama zaten kirlenen ve görüşün düşük olduğu denizlerde birde reflekte camlı maske ile dalarsan hiçbir şey göremezssin. Doğu Akdenizde yıllarca dalış yaptım. Karataş, yumurtalı, iskenderun ve Arsuzda görüş genelde bulanık olur. İç hacmi geniş ve normal camlı bir maske öneririm...
    Kamuflaja gelince. Önemli olan tekniktir. Balığı kendine yaklaştırabilmen ve suda rahat olman. Zaten pusulayacağımız yerler gölge olmalı. Koyu renkli elbiseler her denizde iş görür. Yıllardır yarışmalara katılırım. Evet doğrudur kamuflajla dalanlarda var. Ama siyahta giyen var. Hiç bir farkı yoktur arkadaşım. İçin hangisine siniyorsa onu al derim. Benim fikrimi sorarsan siyah...

Scuba için elbisenin fazla bir önemi yoktur. En fazla 1 saat suda kalırsınız ve renkle ilgili seçeneğinizde çok fazladır. Fermuarlı, içi havlu bir elbise yıllarca idare edecektir...

13. Her ikiniz için de Mares öneririm. Kışın da dalacaksanız çift katlı (bahçivanlı olanlardan) alın. (Bu sizi yazın su altında bile terletir yalnız :) )
    Eğer çok derinlere inmeyeceğim derseniz düz siyah ya da siyah-mavi olabilir.Marmara ve Egede Kamuflajla da daldım ama bir hayrını görmedim. Biraz dikkat çekmeniz gerekir. (Scuba için de böyle, yani en azından balıkların sizi merak edip yaklaşması için)
    Zıpkın aldınız mı? Almadıysanız ilk zıpkında hayal kırıklığına uğramamanız için zıpkında cömert davranmanızı öneririm. İstanbulda zıpkın+Elbise+Palet+Maske+Patik+Eldiven için yaklaşık 550-600 YTL lik bir bütçe biraz da pazarlık yeteneği ile yeterlidir :)

14. morrigan

morrigan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Valla ben yılmazın şu en ucuz 60 lık zıpkınından almayı düşünüyorum..
    Ayrıca tüplü dalış yapacağım aynı zamanda zıpkınlada dalacağım ama apnealar tüplü dalış için uygun değil diyorlar.O yüzden içime uzun kollu 5mm lik , onun üstüne de shorty 3,5 mm lik bir şeyler düşünüyorum ama araştırdıkça kafam daha da karışıyor...
    Sadece 5mm lik uzun kollu iyi bir marka (beuchat, cressi-sub, scubapro yada mares gibi) alıp ( ki zaten sanırım bu zıpkınl adalış için yetecektir) tüplü dalışta da tekneden shorty mi kiralasam acaba....
    Patiğin en ucuz olanını ( malum sadece sıcak tutmak için..) paletinde orta kaliteli olanını ( ayağıma fazla kramp girerde heralde ucuza kaçarsam kötü olur diye düşündüm..) almayı düşünüyorum.
    Soner marka türkiyede yapılan dalış elbisesi uygun fiyatlı uzun kollu üstüne shorty yani 2 parça ,acaba onlardan mı alsam yoksa ??
    Maske ve şnorkelim var allahtan onlara para gitmeyecek:D
    Off kafam çok karışık :(

15. labas

labas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Selamlar,

Senede kaç dalış yaparsınız, ekonomik bir elbisemi yoksa iyi bir elbisemi düşünüyorsun? İyi bir elbisem olsun dersen Henderson çok kaliteli bir malzeme yok bana ekonomik bir elbise tavsiye et dersen o zaman gene Vecna nın SCUBA için yaptığını tavsiye ederim. Genelde elbiselerin neopreni uzak doğu kökenli o yüzden çok fark etmiyor ama henderson Harways gibi sadece elbise üretimi yapan üreticiler özel neopren yaptırıyorlar. Henderson Gold Core elbiseyi bir bak derim çok başarılı almasan bile :)

Sevgiler

16. labas

labas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Selam Onur,
    Scubada elbisenin önemi yoktur demişsin ama zıpkında kullandığın elbiseyi scubada kullanırsan (Open Cell) çok kısa bir sürede elbise namına birşey kalmaz. Fermuarlı elbiseler ise ısı transferini fazla yaptığı için tercih edilmiyorlar dalış merkezleri tercih ediyor uzun ömürlü olması acısından.

Sevgiler,

17. tekrar selamlar, cressi de iyidir, ancak elbise için benim tavsiyem mutlaka iki parçalı olanlardan almanız yönündedir. Böylece fermuar sızıntısını minimuma indirmiş olursunuz.(ben öyle yapıyorum).
    Patik için 30 YTLlik olanlardan alabilirsiniz. Çünkğ en çabuk aşınan parçadır zaten, 100 dolar civarında bir para vermeye değmeyeceğini ben tecrübe ettim.
    Zıpkın için ise ne avlayacağınız önemli. Yılmaz'ın 60lık zıpkınını kefale yakın mesafeden sıktığınızda genellikle kefaller bile dalga geçiyor maalesef :( Palet için ucuzların taban krampı riski olduğunu unutmayın. Üstelik 6-8 mt den daha derine inecekseniz patikle ilgili bir kaza olmaması (çıkma vs.) kesinlikle daha iyi bir marka seçin. Gerçi bu risk sadece büyük ya da ince-uzun ayaklarda cidden daha fazla bir risktir ama sanırım sizin böyle bir sorununuz yoktur :)
    Ben mares takım yapın derim (maske hariç) geçen Kasımda siteden bir arkadaşa zıpkın hariç 450 YTL'ye bir takım almıştık şimdi ne kadardır bilemiyorum.

18. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Levent abi merhaba...
    Uzunca bir süre olmasada tüplü dalış deneyimim oldu (yaklaşık 350 dalış)
    Bu dalışlarımda bazen avcı elbisesi kullandığımda oldu. Haklısın elbise hemen inceliyor. Ama bunu yapmamın nedeni farkllıydı. Ortalama 20 25 metre derinde 10 15 dakika boyunca yüksek basınca maruz kalan neoprenin içindeki hava kabarcıkları sıkışarak eziliyor ve daha zonra av yaptığımda az ağırlık kullanıyorum. Bunun sebebi buydu. Tabii bu yaz dalışları ve derin dalışlar için geçerli bir durum. Bazı dönemler 5 6 saat boyunca suda kalıyorum. Fazla ağırlıktan kurtulmanın yollarını arıyor insan...Fermuarlı elbiselere su giriş çıkışı ve sürtünmesi fazladır. Scuba için fazla bir öenm taşımaz. Dediğim gibi en kıral dalışınız 1 saat sürer...

19. morrigan

morrigan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Yeni başladım ama ortalama 15dalış yaparım anca senede..Bunun yanında zıpkınlada avlanmaya hevesliyim..Türkiyede nerede satılıyor acaba bulamadım sanırım ben :eek:
    yabancı bir sitede baktım bana en uygunu Women's Henderson Thermoprene
    5MM Back Zip Jumpsuit modeli o da 200 dolar ama kim bilir türkiyede nekadardır:D

Bende öyle düşünüyordum:) peki o zaman zıpkını 75lik yapayım arasında çok az fiyat farkı avr çünkü :) bu arada ayağım 41-42 ve kısmen ince:p

20. afet

afet

Sualtı avcılığı pek ilgi alanıma girmiyor, bilgi sahibi de sayılmam, ancak 37/2 sirküler Madde 11- (6) göz atmanı tavsiye edeceğim, ;)