Dalış Feneri

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında ial_35 tarafından paylaşıldı.

1. ial_35

ial_35

öncelikle herkese selamlar,
    arkadaşlar sizlerden isteğim dalış feneri alacağım kullanacağım dalış yeri 15m geçmez aklımda 2 tane fener var sizlerden ricam bana yardımcı olmanız

1- Princeton Tec Blast mı ? yoksa
    2- Princeton Tec Rage mi yardımcı olursanız sevinirim
    1- açıklama :
    Güç: 14 lümen
    Ampul: 1.2 watt XENON
    Pil Ömrü: 3 saat
    Batarya: 2 adet küçük boy AAA pil
    Ağırlık(Pil ile): 42 gr

2- açıklama:Güç: 41 lümen
    Ampul: 2.6 watt XENON
    Pil Ömrü: 1.25 saat
    Batarya: 4 adet küçük boy AAA pil
    Ağırlık(Pil ile): 71 gr

yardımlarınızı bekliyorum lütfen

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  3. ial_35

ial_35

hahaha ben onu unutmuşum bile ya ama orda da bi sonuç gelmemiş sate farkettiysen şu anda karşılaştırma yapıyorum alıcam kısmetse de orda lümen bi tek kafamı karıştıryor ne dersiniz

4. denizci41

denizci41 gürkan

En İyi Avı:
    levrek 7.5 kg
    fenerden okadar anlamıyorum ama şunu söyleye bilirim XENON fener le sarı işıklı fener arasında büyük fark var XENON fenerler suyun kıristalleşme durumunda hic iş yapmıyor hatta cok aşırı parlıyor ama sarı ışık netliğinden birşey kaybetmiyor hatta belki size sacma gelecek ama sarı ışık daha net gösteriyor bakteri coğunluğunda XENON fenerler gene yolda bırakıyor haaa ben bunları nerden biliyorum bende bir dalğıcım sarı ışıkla XENON feneri denedim ben sarı ışıklıda memnun kaldım ama zevk sizin.
    bu arada lütfen dalış kurallarına uyun 15 metre diğorsunuz badi siz asla dalmayın eğer balık avlayacaksanız asla tüplü dalış yapmayın yakalandığınız taktirde cezası ağır sığ su sarhaşluguna dikkat edin limitlerinizi asla zorlamayın bedeli ağır olabilir iyi dalışlar

5. ial_35

ial_35

ilginiz için teşekkürler belirtiğim gibi max 15 yani normal dalışlarım 10 m civarlarında zaten gece dalışı değil kayaaltı için lazım olacak o yüzden led diye düşündüm ama..

6. ial_35

ial_35

birde etik kuralları bilirim scuba dalışı zıpkınla yapmıyacak kadar bilinçliyim teşekkürler

7. yalkinh

yalkinh Haldun

Fenerle zıpkın avcılığı ülkemizde kanunlar ile yasaklanmıştır ben hatırlatayım genç kardeşimize !sonra yok sahil güvenlik yok jandarma sohbeti olmasın..Çok zıpkıncı tanıdım lap diye enselenen......

8. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Gece zıpkınla avlanmak yasaktır. Kanunen gündüzde fenerle taş altıda olsa avlanmak yasaktır. Dalıcılar yanlızca güvenlik amaçlı yanlarında fener bulundurabilirler.

Ama şahsi kanaatim taş altı avı için gündüzleri fener kullanmak genel olarak uygulanan ve cok sakıncalı olmayan bir avlanma biçimi, Zaten 10-15 metre de karanlık bir taşa inip bir elde feneri tutup bir elinle taştan tutunup dengeni bulup , nişan alıp atış yapmak cokta kolay bir iş değil :)

9. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz

10. Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    İlk defa duyuyorum fenerle zıpkın avcılığının yasak olduğunu, bu söylediğiniz gece için geçerli diye biliyorum, gündüz kullanımında fenerin yasak olduğuna hiç bir yerde rastlamadım. Mümkünse nerede yasaklandığını belirtebilirmisiniz, yani hangi kanun veya tüzük veya yönetmelik bunu yasaklamış?

11. Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    2/2 nolu tebliğ 17.madde
    (4) a) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.

b) Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz. Ancak amatör su altı avcılarının emniyeti açısından, en fazla 6 V (volt) gücünde fener bulundurulabilir.

Ben böyle biliyorum.

12. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Denizlerde amatör avcılık

MADDE 17 – (1) Denizlerde amatör avcılık, zaman yasağına tabi değildir. Denizlerde özel avlanma izni gerekmeyen yerler haricinde gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

(2) a) Denizlerde amatör avcılık parakete , pinter ve sepet gibi tuzaklar hariç olmak üzere; her türlü olta takımı, serpme, yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir.

cool.gif Bu Tebliğde özellikleri belirtilerek izin verilenler dışındaki her türlü ağ, tuzak ve patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu v.b ile su ürünleri avcılığı yapılması, bu maddelerin gemilerde ve av mahallerinde bulundurulması yasaktır.

c) Kullanılacak serpme ağının, kapalı iken yerden yüksekliği 3 metreyi geçemez, göz açıklığı 28 mm.’den küçük olamaz.

(3) Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.

(4) a) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.

Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz. Ancak amatör su altı avcılarının emniyeti açısından, en fazla 6 V (volt) gücünde fener bulundurulabilir.

Hakan abi sirküler böyle. Fener kullanmak serbesttir. Fakat feneri av amaçlı kullanmak yasak gibi bir şey. Yani ucu açık bir kanunlar dizini. Şahsen ben gündüz taşaltı feneri ile avı normal bir durum olarak karşılıyorum. Hiç kimsede suda benim fenerime yasak diyemez sonuçta,i güvenlik açısından kanunen yanımda taşıyabilirim, suyun altında taş altında feneri açmam balık vurmak dan ziyade taşın altında müren, mığrı v.b. olduğunu anlamak içinde olabilir :)
    Sonuçta fener yasak değil...

13. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    Hakan abi nerelerdesin :) Sesin soluğun cıkmıyor bayadır. Yapamadık bi organizasyon gitti :)

14. Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Gökhan'cığım sağolasın, ben de bulmuştum, tasdiklenmiş oldu.

15. denizci41

denizci41 gürkan

En İyi Avı:
    levrek 7.5 kg

16. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:

17. lodos_bt

lodos_bt Bülend Turan

Favori Kamış:
    Shakespeare 4,20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    500 gr Çupra

18. denizci41

denizci41 gürkan

En İyi Avı:
    levrek 7.5 kg
    Aslında aynı şeyden bahsediyoruz ama anlatış tarzımız farklı o yüzden ortada
    buluşamıyoruz sonucta her ne olursa olsun bu can bizim canımız kurallara uymayarak kendimizi riske etmenin hic gereği yok saygılarla