Dandik Zıpkın

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında aydinsen tarafından paylaşıldı.

1. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Merhabalar. Daha once de dediğim gibi zıpkına merak sardim ve ilk defa deneyeceğim. Bişeyler sormak istiyorum . Sizin bahsettiğiniz zıpkınlar baya profesyonel işi. Ben şöyle dandik bişeyle başlasam diyorum yakınlarda bir balıkcıda 25 milyona bir zıpkın var. onu alip biraz denesem ne dersiniz? bu arada zıpkın 60 lıkmiş. Onuda tam bilmiyorum ama sanirim şişin boyu olsa gerek.
    :)
    İlk denememi karadeniz kıyısında yapmayi deneyeceğim.tabiki giysi filan olmayacak daha çok sığ sularda birazda öğrenme maksadıyla olacak. 60 lık bir makina ile nekadarlık bir mesafeye atiş yapabilirim?
    ayrica ilk atişimi boşluğami yapayim n dersiniz?

2. V L K

V L K

hayırlı olsun arkadasım yeni baslıyorsan o dandik zıpkınla baslaman senin için daha iyi olur ama 70 lık birzıpkın veya 90 lık daha uygun olabilir ayrıca bu seneki zıpkınla balık avı yarısmasında 2. olan arkadasında 20 - 30 milyonluk bir zıpkınla dereceye girdigini biliyorum

3. doktor

doktor

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    mırmır 100 gr
    ben de dalmya yeni merak sardım.forumun diğer köşelerinde zıpkınlarla ilgili arkadaşların verdiği bilgilere baktım.çeşit pek çok kesene göre seç beğen... sanırım orta halli birşeyle başlayacağım.apnea'nın sitesine girdim.power point modeli fena değil fakat 100 cm lik 150 milyon diyor.almışken bir süre iş görecek bişey almakta fayda var diye düşünüyorum.bilmem ustalar ne der???

4. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    ya ben dandrikten bişeyle biraz eğleneyim en iyisi. hem mekanizmayi ve olayi anlamama yarar diye düşünüyorum.
    Benim sormak istediğim bu işte usta olmuş kişiler ilk nasil başladi? benim önümde birçok bilinmeyenli denklem var.
    :d

5. TheProdigy

TheProdigy Şems

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    Favori Makine:
    Shimano Exage 6000FB
    Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem,20-30ytl lik malzemesi belli olmayan zıpkınlar yerine Apnea powerpoint gibi kaliteli,fiyatı uygun ve garantisi olan bir zıpkınla başlamalarıdır.Bende 12-13 yaşlarımda dandiri tüfekle başlamıştım ama o tüfek hatırlamadığım kadar palamut kırıp kolumu çizdi.Heran lastiği yada şiş fırlayabilir diye düşünmekten dalmaktan korkar olmuştum.Ayrıca her sene şiş ve uç paslanır,gider yenilerini alırdım.Madem bu sporu devam ettiriceksiniz(Ki çok zevkli gerçekten)daha sağlam bir zıpkınla başlamak en iyisi diye düşünüyorum.Buarada boy olarak 82 yada 90 öneririm.100 biraz uzun kalabilir.

6. doktor

doktor

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    mırmır 100 gr
    hocam sağol! bize lazım olan bu tip bilgiler. malum suyun altında neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz saktlanmadan öğrenmeli bu işi

7. mario

mario

Favori Kamış:
    APNEA
    En İyi Avı:
    LEVREK-9 KG
    Selam Aydın Bey,
    60 lık tüfekle başlamanız daha doğru ,kendinizi geliştirdikçe tüfek konusundaki ve diğer malzeme seçimi konusundaki tercihleriniz değişecektir,
    emekleme ve tanıma dönemi için bence dandik zıpkın(sizin deyiminizle).bir arkadaşımızda 60 lık tüfekle türkiye 2.si oldu diyor,doğrudur ama iş tüfekte değil bilekte,Ayrıca Gökçeadada yapılan müsabakada Birinci olan adana ekibi
    bulaşık eldiveni ve tüfeklerindeki çamaşır ipiyle kikla toplayarak birinci oldu.
    Rasgelsin Bursa -Cem

8. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    ilginize teşekkür ederim. Bana cesaret verdiniz.bugun 30 milyona 75 lik bir alet aldim. sanirim pazar günüde deneme fırsatim olacak.
    Teşekkürler
    :)

9. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Rastgelsin :) Hayırlı uğurlu olsun :)

10. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Ya arkadaşlar son birkaç soru daha soracağim ben en fazla n kadar derinliğe dalabilirim? ben 3-5 metrede gezerim diyorum ama siz n dersiniz?

11. tarik72

tarik72

Favori Kamış:
    zıpkın ve olta
    En İyi Avı:
    levrek 3.5 kg
    kendini zorlama

arkadaşım bu iş bayağı bir tecrübe istiyor ve fazla hırs yapma bak daha yeni bir kardeşimizi kaybattik ona göre yavaş yavaş ben nekadar derinliğe inerim sorusuda saçma onu idman ve eğitimle olur eğerki eğitimin ve tecrüben yoksa sakın zorlama kendini derim

12. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Ya zaten kendimi şu anda pek derine inecek konumda hissetmiyorum. Hem fizik hemde mantalite olarak bunu yapmam ve yapamamda zaten :). Ayrica şu son üzücü olay benimde baya bir hevesimi kırdı.:( Ben amatöründe amatörü şeklinde başlarim sanirim. hayatimda en fazla birkaç metreden kum çıkarma geyikleri yaptik.Zaten bu ilk denemelerimde zıpkın ie suda dolaşmaya çalişacağim o kadar. belki kefal mefal görürsem onlara sallarim. Asla kendimi sorlayacak şeyler yapmam .ben sadece sizler nasil başladiniz ilk başladiğinizda antrenman mi yaptiniz 1 ay mesela? ondan sonrami girdiniz? yok sizde benim gibi başlamişsinizdir eminim. Ben onu sormak istemiştim sadece.
    Sevgi ve saygılar

13. doktor

doktor

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    mırmır 100 gr
    benim anladığım spor hocam her zaman her yerde merdivenleri koşmak bile nefes açıyor! eyvah hoca gelmiş vizit başlamış deyince 6. kata koşarak çıkıyorum:D acip nefes açıyor :D

14. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Arkadaslar bir sorum daha olacak 75 lik bir zıpkının ( bu arada markası "yılmaz tüfekci") menzili nedir? yani kaç metreye atış yapabilirim?
    Birde eylülde adrasan a gitmeyi düşünüyorum zıpkın ile avcılık durumu nedir? Yasak olduguna dair yazilar okudum ancak bu ağustos sonuna kadardı. Yeni bişeyler varmi?
    Teşekkürler sevgiler

15. berhan

berhan

Favori Kamış:
    hertürlü olta takımı
    En İyi Avı:
    16,5 kg akya
    Aydın bey yeni başlamış olduğunuz için zıpkın seçiminiz doğru.Bu hobi yavaş yavaş sabırla öğrenilir eminim başladığınızdan itibaren kendinizden hep daha fazlasını bekliyecek ve sabırsızlanacaksınız fakat unutmayın zıpkıncılık sadece suda yüzmekle bir kaç balığa atış yapmakla bitmiyor,bir sürü ayrı balık avlama tekniği,bir sürü nefes açma tekniği vardır bunun içinde size bu işe biraz alıştıktan sonra eğitimini almanızı tavsiye ederim.Ayrıca adrasan balık için güzel bir yerdir fakat sizin için sığda kara kıyı yapmak şartıyla çünkü adrasanın denizi va balıkları insanı gerçekten cezbedebilir ama sakın siz aldanmayın :) şimdiden yeni hobinizde zevkli,keyifli,bol avlı zamanlar geçirmeniz dileğiyle

16. mario

mario

Favori Kamış:
    APNEA
    En İyi Avı:
    LEVREK-9 KG
    Selam,
    Berhan Bey 16,5 Kg akya ne kadar zamanınızı aldı?Ege suyunda her mevsimde raslanıyormu?

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğitimini almadan, yanında yeterli/gerekli ekipman olmadan, 5m den ötesini hiç düşünme, 3m'den sonrasına, düşen zıpkını filan almak için uğra. Dalma gayet ciddi bir meseledir. 5m'den sonra başına her şey gelebilir. Usta olmak vs. hiç bir ek garanti vermez. Üzülerek söylemek isterim ki, dalarken boğulanların çoğu ustayım diyen adamlardır.

Eğer öğreneceğim diyorsan, denizde değil, havuzda çalış. Denizde 6m dalarsın, ayağına bir misina, halat filan dolaşır, ne olduğunu anlayamadan gidersin..

18. atomik07

atomik07

Favori Kamış:
    Zıpkın, Olta
    En İyi Avı:
    17 kg Akya
    kardeş siteye yeni üye oldum ama 3-4 senedir bu işi yapıyorum. bizde acemi sayılırız ama haddime düşmesede büyük ustaların yanında bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım. bende 45 lik zıpkın ile başladım ama daha 3-4 dalışta bi kaç tane balık vurmaya başlayınca zıpkınımın yetersiz olduğunu anladım ve 2 ay geçmeden 90 lık 18 mm lastikli zıpkın aldım. 45 liğide balık öldürme amaçlı veya benden daha acemilere vermek için kullanıyorum. sen yinede 75 veya 90 lıkla başla. derinlik hususunda da elbisesiz 2-3 kilo ağırlık ile 3-4 metreler çok ideal. zaten bende en fazla 7-8 metrye iniyorum.çünkü bulundum yerlerde bu metreler en ideali. taşaltı avcılığı ile başlayabilirsin. teknikleri iyi oku. zıpkıncı.com ve bu sitede de yeni başlayanlar için bilgiler var. bilgi edinmeden direk dalmaya başlama. çünkü denizin şakası yok