Danışma

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Cevat Ergin tarafından paylaşıldı.

1. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

:confused: merhaba arkadaşlar ben tatlı su balıkçılığına yeni başladım 1 aydır forumu takip ediyorum teoride bayağı bilgi edindim pratikte sallama oltalarlan iznik gölünde tatlı su kefali(ak balık) ve israil sazanı(çipura) yakaladım şimdi sazan balığı yakalamak için hazırlık yapıyorum kamış ve makina iğne ve misina hakkında forumunuzdan çok bilgi aldım alba star leader 3m 100-300 gr,alba star gama 50 makina almaya karar verdim bu benim gibi yeni başlayanlar için normal mi yoksa daha basit bir takım mı yapmam gerekiyor....(bütçem ilk takımım için 70 ytl)yardımlarınızı bekliyorum.....:confused:

2. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    ben sana bışey dıyeyım .(inza ayarlarını yapmamışsın galıba.allahım bende bunu soyledım ya)neyse soyleyecegım bu degıldı tabı.ya makınanın takımının özellıgımım ne onemı var bak ne guzel balık tutmaya gıdebılıyorsun.saglam bı mısına al .elınde kalmayacak mı makına .kancalarıda ıyı bagladıysan mısınana yemınde hazırsa tamam işte.ne guzel .gıt balıga.balık ne anlar makınanın markasından.ben en ıyı makınamla tuttugum balıktan daha buyugunu oyle kotu makınalarla cektım kı.bence onemlı olan bu MEVSIMDE BALIGA GIDEBILIYOR OLMAN !kıymetını bıl .at oltanı.zaten tecrubelısın.vallahı sana ımrendım:D

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    veresiye vermiyoruz :):)önce imzaayarları

4. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    e3rdem abı sen sazan avladınmı ?:D

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ehh:) tatlısuya bu yıl başladım bu yıl tatlısuda etüt yaptım bol bol ama gelecek yaza işleri bitik işnşallah ben 0,30 misina 4 no bronz igne mısır ve solucan kullanıyorum mümkünse mısırı rakıda bekletiyorum

6. GurkanYazıcı

GurkanYazıcı

Favori Kamış:
    Kaşık,Çapari,Yemli Takım Sabır
    En İyi Avı:
    Kayda değer henüz bişi yok :)
    Öncelikle Merhaba

Ben Murat arkadaşımıza katılıyorum. Uzun süreden beri bende forumdan yararlanıp bir çok teknik denedim ve pahalı ürünler aldım gelin görünki dün ölesine aldığım toplam 30 ytl verdiğim kamış ve motorla bi dünya para verip aldığım kamış ve motorla çektiğim sazanın iki katı büyüklüğünde tuttum bu iş herşeyden önce nasip kısmet.... :)

7. AYDINDH

AYDINDH Aydın

Yılmaz aramıza hoşgeldin. iyi paylaşımlar ve avlar dilerim.
    Sazanda daha çok zilli ve küspeli el oltalarından verim aldım. Daha önce Almanya'dan gelen kaliteli kamışlardan verim alamamıştım. Tabi bu biraz da kısmet işi. Forumdan gördüğüm kadarıyla mısır da büyük balıklar için kullanılıyor. onu da yeni deneyeceğim. Rastgele

Son düzenleme: 16 Aralık 2006
  8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    aynen öyle herşey kısmet ama malzemenin kaliteside önemli bir faktör ben mesela tayakadına ilk gittigimde sazana bir takım koparttırdım ve bu hayatımda israil harici oltama vuran ilk harbi sazandı biraz dandik kamış olsa herhalde kırılırdı okadar sazanmı var istanbuldademeyin tayakadına sonraki gitmelerimden birisinde daha yeni ayıklanmış bir szana kafası gördüm adama ayıklamış gitmiş kafanın büyüklügü iki yumrk kadardı nerdeyse yani o tür balıgı çekecek kamış ve makina seçimi önemli ben mesela şimdi linea effanın bir sazan kamışını getirticam malzemciye 2 model beyendim parcalı hangisi olduguna karar veremedim

9. GurkanYazıcı

GurkanYazıcı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Evet malzemenin kalitesi çok önemli ben henüz yeniyim ve zaman ilerledikçe daha da prof olucaz inşallah ama sizlerden aldığım bilgiler ve yardımlar sayesinde bu sürenin daha da kısalacağından eminim ... :) Tabi birde hatun balık tutmaya gitmeme izin verirse :):):)

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sana esasbilgiyi verecek sazan profları şuan burdayok gelincesana yardımcı olurlar

11. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    gurkan bu hatunlar yokmu zaten sana bu konuda edındıgım tecrubeyı aktarabılırım.ben malzemenın kalıtesınden bahsederken kalıtenın onemlı olmadıgını soylemek ıstememıştım.kalıte tabıkı onemlı ama malzemenın marka ve kalıtesıne takılmamak lazım.kısmet herseyden onemlı.bıde tecrube bızım kalıtesız malzeme ıle cekemedıgımız balıgı adamlar tık dıye alıyo.bununla ılgılı bı anımı anlatmak ısterım.dınlemek ısteyen varsa arkadaşlar.;)

12. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Aramıza hoşgeldiniz.

13. GurkanYazıcı

GurkanYazıcı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben dinlemek isterim... Bu arada söylediklerinde haklısın fakat bu hafta sonu kısmetsizlik mi şans mı anlayamadım... Büyükçekmece Hazarfen havalanı tarafında kafamıza göre ızgaramızı yapabileceğimiz diğer taraftan rahatca avlanabileceğimiz bir yer buldum lakin doğru dürüst balık alamadık, etrafımızdakilerde dahil abartısız 5 çeşit teknik denedim ama olmadı hava kararmak üzere iken yer değiştirdik o zamanda bir iki tıkladı ama sonuç çıkmadı gene gün boyu gelen kızılkanatlarıda tekrar geri bıraktım avlanma için iyi bir yer öneren olursa sevinirim... görüşmek üzere

14. SAZLIDERE

SAZLIDERE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 7.100 gr
    arkadaşlar bence sazan avında suyun dışındaki malzeme kalitesinin pek önemi yok yani ister çelik ister %100 karbon ister dere kamışı hiç farketmez yeterki misina, ineler ve düğüm iyi olsun sazan avında dikkat edilecek bir nokta çekerken hiç acele etmeyeceksin sabırlı olcaksın misinada boşluk vermeyeceksin fazla asılmayacaksın çünkü boşluk verirsen misinaya kuyruk vurur, fazla asılırsanda kafa vurur ağzını yırtar misinayı kırar veya düğümden çözülür, onun için nasıl tarif edim süt sağar gibi (şimdi diyeceksiniz biz hiç süt sağmadık) ama en azından de görmüşünüzdür

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Takımı kopartmak sazan işinde acemi olan için sık raslanan bir durumdur.. Çinekop gibi takımı kovalayarak gelmeyeceği için...

Sazan avında sırasıyla:

1. Yem.
    2. Sağlam, açılmayacak iğne..
    3. Uygun misina ve düğüm.
    4. Balığı illa çekeceğim bir an önce demeden sakin sakin getiren avcı..

Bunlar gereklidir sadece. 1.50 metrelik başparmak kalınlığında iğde dalı ile tuttuğum sazanları düşününce... Öyle ahım şahım makineler, kamışlar filan aramaya gitmeyin boşuna derim.. alba 2770 Lucky 3.00 metre kamış, Alba Beta 60, Gama 60 gibi bir şey size 10 kere yeter.. 3.90 karbon kamış daha iyi değil mi? Sazan için değil inanın ki..