Deniz Çiyanına dikkat !...

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında metinimsi tarafından paylaşıldı.

1. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    ben dedemden duyup denedim tam oratadan ikiye ayrıldı :)

2. gezgindenizci

gezgindenizci OSMAN ÇERÇİOĞLU

Evet iyi tesbitler yapmışsınız ben kıbrısta yaşıyorum,attığım yeme bu çiyan geldiğinde hemen tası tarağı toplayıp doğru eve dönüyorum zira hem uğursuz hemde balık olmadığı zamanlar ortaya çıkan bir canlıdır.

3. modena

modena

bizim buralarda da sıkça var...yemli oltalara çok geliyor...alerjisi olanların dikkat etmesi gereken bir hayvan...

4. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Tesekkurler yararlı bir paylasım oldu..

5. 29519

29519

Bu canlı Çanakkale ve yöresinde yok sanırım şimdiye kadar hiç görmedim. Lakin küresel ısınma deniz suyunun ısınması derken Çanakkale'ye hatta Karadeniz'e gelmeyecek diye bir şey yok.

6. simp

simp Samet

Bu çiyan geçen yıl Bodrum Tavşan Adasında iğneme dolanmıştı. Nasıl çıkarıp attığımı hiç hatırlamıyorum. Herhangi bir yara almadığıma göre muhtemelen dokunmadan çıkardım ama nasıl hatırlamıyorum. Aynen söylendiği gibi hiç balık yoktu bu geldiğinde. Zehirli olduğunu öğrendiğim çok iyi oldu. Teşekkürler.

7. aydemirler

aydemirler xxxx

denizde genelde kayaların altında olur bu mahlukat.denizde bir buna bir deniz kestanesine dikkat etmek lazım:)

yahu ben resimde değil canlı görmek istiyorum diyorsanız yapın dip sarması elbet gelecektir.iğneden kolay çıkar genelde.

8. Mkaraman

Mkaraman Mehmet Karaman

tükürünce bölünmesi onun ignelerının bazik özellik tükürüğünse asitik özellık taşıması olabılır.

9. serdaralpaslan

serdaralpaslan serdar

bodrum yalıkavak ve turgut reis tarafında denk gelmişti bu mahlukat miğdem afaroz olmuştu yahu :S

10. konevii

konevii veysel

Bu kıymetli bilgi için ayrı ayrı teşekkürler..

11. xco

xco sercan

bu önemli bilgi için teşekkürler.

12. 29519

29519

Yaw iğren miğrenç, canımızı acıtıyor, zehirliyor, yemlere musallat oluyor da, renkleri de çok güzel be kardeşim.

13. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    uluç abi üsküdardanmı avlıyorsun sen??

14. 29519

29519

Sürekli olarak gittiğim bir yerdir değildir. Bazen arkadaşlar ile gideriz ama. Neden sormuştun?

15. erols

erols Erol Safak

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX240M 10-30gr, Daiwa CrossFire CFS270MH 10-40gr
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet II G4000F, Shimano Nexave 4000RB, Daiwa Laguna 3000-5Bi, Spro Passion 740
    Çok önemli bilgiler... Özellikle gece avlarında bu tür canlılara çok dikkat etmeliyiz. Paylaşım için teşekkürler, ellerinize sağlık!

16. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Bodrum ve cevresinde muhtelif yerlerdede gorulur bu ciyan.Hic bir zaman dokunmadim.Butun balikci arkadaslarada denizden cikan herseye el atmamalarini tavsiye ederim.Bu ciyan hep yeme musallat oluyor,yemi ve bunu bir bezle veya eldivenle dikkatlice cikarmak lazim.Bir keresinde bir hani yakalamistim baktim hayvan kaskati kesilmis olmus.(Klavyeden dolayi turkce karekter kullanamiyorum) Baktim agzinda bu ciyan var.Hayvan ciyan uzerindeyken yeme atlamis maalesef.

Rastgele

17. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Dokunulduğunda verdiği acı ısırgan otunun verdiği acıdan hallicedir. Çok abartılacak bir yanı yok.
    Çiyanın üzerinde görünen tüycükler aslında zehir kapsülleridir. Beyaz renkli bu tüycükler çiyanla temas halinde deriye saplanarak içerdikleri zehiri vücuda enjekte ederler.
    Çiyanla temas durumlarında ilk yardım olarak öncelikle deriye saplanan zehir kapsüllerinin çıkarılması gerekmektedir. Bunun için etkilenen bölgenin çok fazla ellenmeden ağda ile temizlenmesi faydalı olacaktır. Ardından bölgeye amonyak tedavisi uygulanabilir.

18. 29519

29519

Bence bu canlının zehirine maruz kalan bölgeye amonyak uygulanmamalı, amonyak trakonya veya iskorpit gibi balıkların zehirine maruz kalındığında kullanılabilir ama çok da uzun süreli ve güçlü etkisi olmayan bu zehir için kullanılmamalı, amonyağın kendisi çok daha tehlikeli ve zehirlibir madde olmasından dolayı tercih edilmemeli.

19. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Deniz çıyanı

Poliket sınıfından bir türdür ,Poliket(polychaeata) çok kıllı anlamındadır

Deniz çıyanı ın en büyük özelliği çöpçü ve leş yemesi dir Vücudu çok ince saç kıllarına bezeyen tüylerle kaplıdır bu tüyler zehirlidir (Yukarıdaki resimde görünen beyaz tüyler)

insan derisine temas ettiğinde uzun süreli yanma hissi verir zonklama ve acı hissi oluşur.. İlginç yapısı asexuel olarak üreme özelliklerivardır . ayrıca vücudunu bölerek 2 ayrı solucan olabilirler.. denizlerde ki durumu başta Akdeniz olmak üzre ..Egede de bulunur.

Renkler yeşil kahve arasıdır.. baştan aşagıya enlemasine çizgileri bulunur boylar 12 cm ye kadar uzar . taşlık yerlerde bulunur eger ortam müsait ise posıdonıa çayırlarındada olabilir.

Kıyı avcılıgında tutugumuz balıkları suya bıraktıgımızda muhtemelen çıyan saldırısına ugrayabilir ve livarın üzerinde eger çiyan görürsek çok dikkatli bir şekilde bunu ordan almak gerekir ve dahi dolaştıkları yerlerde tüylerini bırakmış ta olabilirler

olası bir çıyan temasında gözle görüldüğü kadarı ile dikenleri ayıklamak gerekir zarar görmüş bölge kesinlikle ovalanmamalı
    pratik bir yol , agrıyan bölgeye ambalaj bandını hafifçe yapıştırıp çekersek ince tüyleri deriden ayırmış oluruz.

İlk anda bölgeye sirke - alkol - amonyak uygulamakta fayda vardır dayanılmayacak derecede acı olursa Doktora başvurup kortizon benzeri ilaçlar uygulanır.

20. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Kana karışmadığı ve aşırı miktarlarda kullanılmadığı müddetçe amonyağın herhangi bir zararı yok. Elbette açık yaralarda amonyak kullanımından uzak durulmalı.
    Sonuçta alerjiniz olmadığı müddetçe iskorpit çarpmasını da, arı sokmasını da, deniz çiyanı sokmasını da biraz ağrıya katlanarak yarım günde atlatmak mümkün. Beklenmedik reaksiyonlar görürseniz zaten uğraşmayın amonyakla filan. Koşun hastaneye :)