deniz kurt u nereden cıkar

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında kefal terbiyecisi tarafından paylaşıldı.

1. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    Arkadaslar ben galata koprusune gıdecemde bir konuda takıldım orada satılan deniz kurtları var tırtıl gibi onlar nereden ve nasıl cıkar herkes para verip alıyor ben yemımı kendi cıkarıyorum özellıkle karides canlı canlı alıyorum hemde bedava para verip almanın bir anlamı yok tabıkı benim icin o kurtlar mıdyenın icinden cıkıyor diyorlar bu konuda yardımcı olacak var mı ? simdiden tesekkur kardesınız kefal terbiyecisi...........:confused:

2. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Kadıköyde deniz otobüslerinin arkasındaki gözetleme istasyonunun oradaki kayalıktan çıkarabilirsin. Yalnız dikkat et orada çok cam kırığı var.

3. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    tesekkur ederim kardes peki bunlar midyenin icinden mi cıkıyor

4. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA

gezerken görmüştüm şirinevlerden avcılara giderken küçük çekmece sandalların durduğu yerde çocuklşar dizine kadar suya girip kürekle çamur çıkarıyor içinden 5-6 adet her kürekte orada çok va çocuklarda ucuz satıyor oraya gidersen çıkarabilirsin

5. onder_unluer

onder_unluer önder ünlüer

Favori Kamış:
    daiwa 3.5, black widow 3.5 kamıs cormoran sınus-br-5Aİ ve alba gg60 makina
    En İyi Avı:
    cok sayıda palamut yaklasık10 kılo
    Deniz kurdu en guzel haydarpasanın yanındakı otoparkın onundeki 10 15 metrelik yerden cıkarılıyor bızzat ben kendim cok cıkardım yalnız oldukca zahmetlidir dizlerinin biraz ustune kadar suya girmen ve elindekı kureği saplayıp dıpteki camuru cıkarman gerekır sonra bu camuru karıstırınca cok sayıda kurt olduğunu goreceksın..
    Ama benım sahsi kanaatim gidip satan birinden almak belki biraz pahalı olabilir ama inan o paraya değer

6. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    teşekkürler

abi saol teşekkürler :D

7. ilkermalay

ilkermalay balina

yaşar taşkın arkadaşımızın dediği doğru abdulaziz. ben bazen kendim çıkarıyorum yarın bende unkapanı koprusune gidicem maksat muhabbet olsun bende ordan alıyorum kendim çıkarmadığım zaman

Son düzenleme: 11 Nisan 2007
  8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar balıkçılıkta zahmet her zaman olabilir o yüzden tutlan balık ta o derece kıymetli olur. Marmara denizindeki kurt olayından bende bahsedeyim
    önemli olan nereden toplandıgı değil nasıl ortamlardan toplandıgı.
    tuzlalı kardeşim eğer oralarda oturuyor ise sanırım soba veya inşaat küreğini alıp en fazla30 /40 cm li sahillerde ki ancak burada dip siyah renkli balçık/yapışkan tip zemin olacak. hatta birazda pis kokan bir zemin
    mesela diger arkadaşların dediği gibi denizden karaya sokulan derenin kıyılarıgibi(k.çekmece kumsal/kanalları) gibi
    daha sert ve kırmızı kurt suyun devamlı olarak deyip geri çekildiği kıyı betonları ve kayalıkları özerinde tabaka halinde birikmiş siyah deniz midyelerinin altındaki 1veya2cm kalınlıktaki kumul tabaka içinde yaşar..bunuda kürekle kazırsanız hemen altında kurtları görürsünüz.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    daha sert ve kırmızı kurt -> Kaya kurdu..

Kaya kurdu, kum kurdu kadar etkili değildir. Bilhassa kefal hemen hiç yüz vermez kaya kurduna..

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Ben geçen yaz boyunca (forumdan da, aramnıp bulunabileceği gibi) K. Çekmeceye gidip dere kurdu satın alıp zargana avlıyordum. Ancak dere kurdu çok yumuşak ve at çek için pek uygun değil 2-3 atış sonra ufalanıyor kopuyor kısalıyor. Kaya kurdu çıkarmak istedim çünkü 1 adet uzun kaya kurdunu 3 parçaya bölerek, balığın verimli olduğu gün hiç dağıtmadan 4-5 zargana alabilirsiniz, çok serttir, kimi zaman iğneye dahi takarken kendini kasar ve ağzını açıp takmak mümkün olmaz.

Gelelim yönteme.
    Ben Yeşilköyde çıkarıyorum, üzeri sıvama midye bağlamış olan kayalıklarda. Bu tür kayalıklar istanbulda çok yerde var.

Gerekli olan malzeme 1 adet spatula.

Şimdi öncelikle kaya kurdunun yaşam alanından bahsedelim.
    Kaya kurdu kesinlikle midyenin içinde yaşamaz. Kaya kurdu yoğun midye bağlamış olan kayalık yerlerde, midyelerin arasında ve özellikle altında yaşar. Midyelerin kaya ile birleştiği kısımda midyenin kaya ile bağlantısını sağlayan saçakları vardır ve bu saçaklar o kadar yoğundur ki araya giren kum parçalarını orada muhafaza eder. İşte kaya kurdunun yaşam alanı yüzde 95 bu kumluk alandır. Kaya ile midyenin arasında 1,2 yer yer 3 mm kalınlığında kumluk bölge vardır.

Elimizde sağlam bir şekilde tuttuğumuz spatulayı midyelerin arasından kayanın düz olan bir yerinden kayaya dayıyoruz ve spatulayla kaldırmak istediğimiz bölgeyi diğer elimizle üstünden bastırıyoruz. Yani bir el az sonra kalkacak olan midye tabakasında diğer el bu tabakanın ucunda midyeye dayanmış olan spatulada sonra yavaş yavaş elimize de zarar vermeden spatulayı kaya boyunca midyeleri ve o tabakayı tamamen kazıyacak şekilde itiyoruz ve tabakayı kaldırıyoruz. Bence spatulayıo takın o bölgeyi kopmle ileri iterek kaldırın ve sudan çıkarırken altı üstüne gelcek şekilde ters biçimde çıkarın ilk göreceğiniz şey kumluk alan olacaktır, ve muhtemelen bu alanda iri bir kaç kurt olacaktır. Zaman zaman bu alanda gelen kurtlar yarısı kayada kalmış şekilde gelebiliyor bilginize.

Bunun dışında elimizde spatula yoksa elimizle midyeleri koparabiliriz, ancak bu midye aralarında ve yosun aralarında bulduğumuz kurtlar genelde çok ufak ve az sayıdadırlar ve genelde hiç bir işe yaramazlar.

Şöyle bir oran vereyim, diyelimki yeşilköy kayalıklara gittim 10 saat balık tutucam yani sabahtan akşama kadar, yaklaşık muhtelif kayalarda müsait olan 1 metre karelik alanı tarasam bana bütün gün yetecek kurt çıkar ve bu iş yarım saat kadar sürer. Spatulam yoksa aynı kalitede irilikte kurt bulamayacağımdan midyeleri koparak aralarından hem ufak parça kurt bulurum hemde malesef işim en az 1-2 saat sürer.

Geçen Erdem abiyle batığın oraya gittiğimizde o da canlı canlı şahit oldu kurdun bu yöntemle nasıl çıkarıldığına.
    Anlaşılmayan bir husus varsa açıklayabilirim. Malum herşey yazıya dökülemeyebiliyor.

Yani özet;

Spatulamızı duvardaki eski boyayı kaldırır gibi kayaya vuruyoruz komple dipten kumluk alanla birlikte kaldırıyoruz hazine orada ;)

11. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA

çok güzel bilgi ellerine sağlık teşekürler

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    bilgi paylaştıkça aratar değil mi...
    Yaz gelsin suya girip resimli videolu anlatımda yapacağım.

13. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    Hocam teşekkür ederim

Verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler ilk işim bir elimde kazma bir elimde kürek çıkaracagım kurtları para verince emek olmuyor gibi geliyor heyecan yaratmıyor amatörcülük benim için kendin bul, kendin yap, kendin tut, tur teşekkürler hocam. :D

14. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    Emrecim teşekkürler

Anlatım şekline hastayım roman gibi anlatıyorsun yaw yazıların çok hoş demin dedigim gibi bir elimde kazma, bir elimde kürek, belimdede resmindeki alet adını unuttum iste ondan teşekkürler emrecim kal saglıcakla..... :D

15. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Emre cok guzel anlatmissin ellerine saglik .Vallahi cok sanslisiniz bulundugunuz yerlerde bu tur yemleri cikartabiliyorsunuz.Buradada olsa oyle midye kapli kayalar birak ispatulayi hiltiyle girisirim kayalara emre yem cikartmakta ayri bir zevk

16. emretweb

emretweb

deniz altı

deniz altı kurdu nedir lütfen bana fotoğrafısını veya herhangi bilgisini söylemenizi arz ederim... emretuncbilek@hotmail.com

17. emretweb

emretweb

deniz kurdu nedir lutfen bilgi veriniz...

18. Sayın üyemiz,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
    Site kuralları gereği Profilinizden lütfen İmza ayarlarınızı yaparmısınız.

Sorunuza gelince,
    Site içinde ARAMA bölümüden BORU KURDU olarak arama yapmanız yeterli olacaktır.

19. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    arkadaşlar çok zahmetli bir iş ama ben öğrenci olduğumdan bu kadar para veremem kurda kendim çıkarmayı tercih ediyorum izmarit için kullanıyorum genelde akşam avlandığımdan akşam köprğdeki balıkçılarda kurtlar vefat etmiş oluyor :) ama yinede parasına değiyor!!!!

20. kakaksum

kakaksum mustafa

balçıklı bölgelerden çıkan kurt daha yumuşak ve dayanıksız, kıyısı kaya olan yani bu kayaların arasındaki midyeleri elinle yolduğunda ordaki mirikmiş kumun, toprağın içinden çıkan kurtlar dayanıklı diyorlar. hatta ilk söylediğime menekşe kurdu diyorlar. 2 söylediğime kaya kurdu. sizce böyle farklılıkların olduğu doğrumu ?