DENİZ TURNASI - Sphyraena sphyraena

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

DENİZ TURNASI, ISKARMOZ

Familyası : Sphyraenidae
    Bilinen adı : Sphyraena sphyraena
    Boy, uzunluk : 60-100 cm
    Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül.

Vücut uzun, kalın ve yuvarlaktır. Sırt tarafı esmer yeşil, karın tarafı parlak gümüşimsi renktedir. Başı uzun, burnu sivridir. Vücut küçük pullarda kaplıdır. Ağızdaki dişler büyük ve oldukça belirgindir. Alt çenesi üst çenesine oranla daha ileride olup, ucu yukarı doğru kıvrıktır. İrili ufaklı sivri ve keskin dişleri vardır.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Ocak 2008
  2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta

Bu balık Fethiye' de kepçeyle yakalanmıştı. Ağzında hediyesi kefalle beraber.:D

NOT: Resmdeki ben değilim. Yanında kaldığımız arkadaşım Haluk.

3. bluemarine

bluemarine

Favori Kamış:
    Sırtı
    En İyi Avı:
    Turna 3 kg,kalamar 1.2 kg
    Arkadaşlar ben akşamları erken fırsat bulursam botla kalamara çıkıyorum,daha sonra eğer gündüzünde taze zargana bulmuşsam gece saat 10 dan sonra turnaya dönüyorum ve gerçekten dedikleri gibi bizim buralarda turna çok güzel yapıyor,nasipse bu akşam düşünüyorum yarın yakalayabilirsem eğer resimleri sizlerle paylaşırım ve en önemlisi zargana bulabilirsem tabi.

4. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    slm

Ben taşucunda oturduğum için bu balıkla ilgili çok şey bilor sayılırım Sıralayayım
    1-Bu balık sabah gün doğumundan önce hava karanlığı ağarmaya başlarken ve gece tersi olurken çok iyi av verir.
    2-Kırmızı tonlarına bayılır sahte yem kullanılacaksa bu tür renkler olmalı
    3-En iyi avını yaz meltemi akşamüstü durgunlaştığında ancak deniz karışık ve dalgalıyken verir.
    4-İlkbahar aylarında üreyen tüm diğer tümlerin yavrularıyla beslendiği için sahte balıkla yakalanması biraz şansa kalır.
    5-Boyları 2m ye kadar akdenizde büyüyebilir max ağırlık benim bildiğim 4.5 kg civarı
    6-Bazen sürüler halinde dolaşır bu bir balık yakalayıp şımarmadan;) üstelik bu balık rekor uzunlukta olsa dahi hemen yeniden atçeke geçmelisiniz belki gelen sürüyü alabilirsiniz iyi avlar keyifli saatler
    resimdeki de bir baraküda ıskarmoz yada bu yöredeki adıyla deniz turnası
    Rastgellee herkese