Denize gönül verenlere

Konu, 'Genel Konular' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

 1. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  [​IMG]

  Denizlerin kirlenmesi son yüzyıldan beri hızla artarak devam eden bir olgudur.Kirlenmenin denizlerdeki etkisi ise bütün canlılarda görülmektedir.Öyle ki Antarktikadaki Penguenlerden ,Okyanus diplerindeki balıklara kadar yayılım gösteren canlılarda DDT ve türevleri bulunmuştur.Bu sonuç denizlerdeki kirlenmenin yayılımında ki etkiyi göstermektedir. Diğer yandan , ülkemizde denizleri hızla kirlenmekte ve denizlerde yüzecek alan kalmamaktadır. Deniz kirlenmesinin sebepleri ve izlenmesi ancak suyun ve kirleticilerin analiz edilmesiyle anlaşılır . Analiz yöntemleri bilinmeden yapılan yorumlar bilimsel değildir. Ülkemizde büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız kitap özellikle üniversitelerin su ürünleri , hidrobiyoloji , çevre mühendisliği , deniz bilimleri , deniz ulaştırma ve deniz ticareti gibi bölümleri için referans olma özelliğini taşıyor . Editörlüğünü Prof. Kasım Cemal GÜVEN ve Prof Dr.Bayram ÖZTÜRK ' ün yaptığı yayın 9 bölümden oluşuyor .Kitapta Çevre Kirliliği ,Petrol kirliliği, Petrol kirliliğinin denizde temizlenmesi ,Denizde metal kirliliği ,Bakteriyolojik Deniz kirliliği , Zararlı mikroalg aşırı üremelerinin tanımı ,Deniz biyotoksinlerinin kimyası ,Denizlerin radyoaktif kirliliği , Denizlerde ses kirlenmesi ,Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesi konusundaki uluslararası sözleşmeler ve Deniz kirliliği analizlerinde kullanılan aletler ayrıntılı olarak yer alıyor.
  Kitap doğa koruma örgütlerinin kullanımına da uygun ve bir çok yararlı bilgi içeriyor. " Deniz Kirliliği -Temel Kirleticiler ve Analiz yöntemleri -İlgili Uluslararası Sözleşmeler " konulu kitap Türk Deniz Araştırmaları Vakfından ( TÜDAV) temin etmek mümkün.
   
 2. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Öncelikle üzerinde durmamız gereken bir konu deniz kirliliği :) Sadece sirkülere uygun avlanarak denizlerimizin ve balıklarımızın hayatını sürdüremeyeceğimizin de bilincine varmalıyız :) Paylaşımın için teşekkürler Mustafa :)