Denizin Aci Yüzünü öğrendim

Konu, 'Makaleler' kısmında Sırtıcı ve Çözücü tarafından paylaşıldı.

1. Sırtıcı ve Çözücü

Sırtıcı ve Çözücü

07/01/2007 tarihinde gerçekleşen Çeşme Organisazyonunda bir kaç dostum, Trokonya dediğimiz zehirli balıktan yakaladılar. Hatta Okan SOYBAYRAKTAR abimiz yakalayan arkadaşa öyle bir çığlık attı ki, o çığlık kullaklarımdan çıkmıyor. Benimde Trokonya balığı ile ilk karşılaşmam aşağıda yazmış olduğum gibi olmuştur.

DENİZİN ACI YÜZÜNÜ ÖĞRENDİM
    Bu anlatacaklarım, Uzun yıllar öncesiydi. Diyeceksiniz yaşın kaç ki uzun yılları anlatacaksın bana göre epey uzun ve güzel yıllardı. Yaşım 11 kadar vardı. Balıkçılık konusunda babamın beni 6 yaşlarında götürüp yanına oturttuğu ve hiç bir takımını elletmediği yıllar geçmiş elime derme çatmada olsa bir mantara sarılmış 15 - 20 metre misina bir kurşun kurşunun önüne bağlı bir kibrit çöpü parçası ve daha sonra 15 cm ileride bir sinek iğnesi dediğimiz bir iğne bağlıydı. Bu denize gittiğimizde her zaman yanımda olan yegane ekipmanımdı. Eski Foça'ya gittiğimizde hemen ben limana gider, Yaşlı ve büyük balıkçıları izlerdim. Onların paragatlarını tamir etmeleri ağlarını onarmalarını seyreder, iğne bağlamalarını izler kendimce de gördüklerim üzerine kendi iğnemi bağlamaya çalışırdım. Ama pek başarılı olamazdım.
    Bu balıkçıları seyretmek bana zevk verir, onların başına geçer binlerce soru sorardım. Balıkçılarda benim sorularıma gayet net şekilde cevaplar verirlerdi. Hiç bir balıkçı beni geri çevirmez hatta dolaşan misinamı çözerler takımımı güzel biçimde donatırlardı. Ama şu vardı ki o zaman balık çok bu kadar malzeme yoktu. Sınırlı sayıda iğne misina bulurduk. Hatta bulduğumuza razı olur, bulduğumuz misina ve iğnelerle avlanırdık.
    O yaşlarımda denizin güzel ve dehşet verici yüzüyle tanışacaktım. Denize o yaşlarımda aşık olmuştum. Yazın denize gitmeyi heyecanla bekler derslerimi iyi çalışır babama verdiğim sözü tutmaya çalışırdım. ( Verdiğim sözde karnemin pekiyi olması ve taktir sözü idi. ) Neyse karnemi almış babam bizi kampa yerleştirmiş ve 3 aylık deniz maceram başlamıştı. Sabahın erken saatlerinden kalkıp akşamın geç saatlerine kadar balık avlayacağım günler gelmişti. O senler genellikle oltama ne vurursa onu yakalardım. Genelde balıkları kaçırırdım.
    O sene güzel bir sabahta erken saat kalmış hemen deniz kenarına inmiştim. Kaya üzerlerine yapışık olan bizim çanak tabir ettiğimiz midyelerden 10 kadar toplamıştım. Derme çatma oltama yemi takıp attım. Aradan bir kaç dakika geçmişti ki. Oltamın ucuna bağladığım taş suya düştü. Misinayı elime aldım. Bir hareket yoktu. Üzüldüm içimden yemi yedirdik dedim. Tam çekmeye karar vermiştim ki, misinam öyle gerildi ki yüreğim ağzıma gelmişti. Oltama vuran büyükçe bir çipura idi. Birde denizden öyle bir yakamoz yapmıştı ki, heyecanım iki katlanmıştı. Bir kaç dakika uğraşla balığı yakalamıştım. İçim içime sığmıyor, haykırmak istiyordum. Ama haykırsam bile kim duyacaktı ki?? Tekrar oltama yem takıp büyük bir zevkle suya salladım. Amacım bir tane daha çipura avlamaktı. Aradan bir süre geçti. Yanıma kampın gezi teknesinin kaptanı ve aile dostumuz, Ahmet amca gelmişti. Ahmet amcanın oğulları kendisi gibi balıkçı idi. Büyük trata ve gırgır tekneleri vardı. Ara sıra beni de bu teknelere bindirir ağ çekmelerini seyrederdim. Yanıma geldi. Günaydın Cem dedi. Uzaktan bir çipura tuttuğunu gördüm.
    Bakabilir miyim dedi. Tabi dedim Ahmet Amcaya. Küçük bez torbamı çıkarmış, yeni tutulmuş olan çipura büyük zevkle çıkarıp gösterecektim ki, oltama bağlı taş tekrar denize düştü. Balık Ahmet amcanın ellerinde idi. Ben büyük heyecanla misinayı elime almıştım. Balığın bir daha vurmasını bekliyordum. Ama vuran olmadı. Oltamı çekiyordum. Sanki oltamda bir balık hissi varmış gibi geldi. Gerçekten 10 cm boylarında hayatımda görmediğim çirkin mi çirkin bir balık takılmıştı. Balığı sudan çıkarmıştım. Balığı tam elime kavramama ramak kala Ahmet amcanın haykırması beni korkutmuştu. Sakın o balığa dokunma!! demesi hala kulaklarımdan gitmez. Ama çok geçti sol elim balığı tümüyle kavramıştı. Balığı kavrayan elimde büyük bir acı hissettim. Sanki kalbim yerinden çıkacakmış gibi oldu. Bu sefer kalbim heyecandan değil acıdan yerinden çıkacakmış gibi oluyordu.
    Ahmet amca ne yaptın. O balık TRAKONYA dır, dedi. Ben acıdan ağlamaya başlamıştım. Hemen beni kucakladığı gibi revire götürmüştü. Ama vakit çok erken olduğu için revirde görevli yoktu. Beni revirin önüne bırakıp doktoru ve hemşireyi bulup geldi. Hemen bana bir serum taktılar. O sırada annem kardeşim de yanımda bitmişlerdi. Annem durmadan ne oldu oğlum anlatsana diye sorular soruyor. Küçük kardeşim Cenk ise abime ne oldu diye ağlıyordu. Sabahın köründe kampı ayağa kaldırmış, kampın yarısını başımıza toplamıştık. Kamp müdürü babamın arkadaşı Doğan Amca koşup gelmiş, revirin doktorundan ve Ahmet amcadan bilgi alıyordu. Yanıma gelip kafamı okşayarak Aferin Cem büyük bir çipura tutmuşsun. Bizleri bunun için mi buraya topladın demesi, etrafımızda olan kişileri gülmeye sevk etmişti. Annem ve kardeşimin bu şaka biraz rahatlamasını sağlamıştı. Sonra Ahmet amca gelerek bak Cem dedi. Sen sen ol. Denizden bilmediğin balıkları mahlukları sakın elleme. Oltana takılsalar bile oltanı kes. O mahlukatı, kendine sakın değirme nasihatları hala kulaklarımda çınlar.
    O sene tabi ki denizle görüşmem çok kısa ve öz olmuştu. O yıl denizin güzelliklerinden çok acı yüzünü görmüştüm. İyi ki de görmüşüm. O oltama takılan balık bana pek çok ders vermişti. Bir daha oltama tanımadığım balıklar takıldığında hemen oltamı keser balığı veya deniz canlısını güvenli bir yere koyarım. Bu acı tecrübe beni ve ailemi üzmüş olmasına karşın bana iyi bir tecrübe olmuştu. Trakonyayı tanımış onun zehrini tatmıştım. Bu tecrübe beni araştırmaya itmişti. O seneler deniz ve deniz canlıları ile ne kadar kitap elime geçtiyse okumaya başlamıştım. Bu araştırmalar sayesinde balıkları ve denizde bulunan canlıları resimleri de olsa tanımış ve bir daha böyle bir acı tecrübe yaşamamaya dikkat etmeye başladım. Bu acı tecrübe benim gibi balıkçı arkadaşlarıma anlatmış onları da bu TRAKONYA hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaya çalışmıştım.

Artık bende balıkçılığa ilk adımı acı bir tecrübe ile atmıştım. Bu tecrübeyi acı değil de tatlı bir şekilde yaşamak isterdim. Ama kader böyleymiş. Yaşanacak tecrübe çekilecek acım varmış.

Kalın sağlıcakla
    Cem DEMİRDÖVEN / MANİSA

2. Çok güzel anlatmışsın Cem,hikayeni okurken hem duygulandım hem tebessüm ettim hemde üzüldüm.Nefis bir payşlaşımdı teşekkürederim:)

3. Sırtıcı ve Çözücü

Sırtıcı ve Çözücü

Tarihi yanlış yazmışım özür dilerim. 07/01/2007 olacaktı. Can çok sağol dostum.

4. AKIN74

AKIN74

Ellerine sağlık Cem Kardeş çok güzel bir anlatım ve paylaşım olmuş...:)

5. sevgili cem. bu güzel paylaşım için teşekkür ederim. umarım genç kardeşlerimizin ve bilmeyen arkadaşlarımızın dikkatini çeker ve bir tecrübe bin nasiat haline dönüşmeden durumu kavrarlar..

6. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    cem kardeşim gercekten cok gusel anlatmışsın umarım tum amatör arkdaslar ben dahil bundan kendilerinie gereken dersi çıkartırlar eline ağzına saglık kardeşim

7. Sevgili Cem Abim Gerçekten Unutulmaması gereken bir noktaya değinmişsin .

Yorumunda ki güzellik Ayrı tat vermiş Acıda olsa .

8. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Paylaşılması gereken bir anı bu gerçekten,teşekkür ederiz.
    Bu balıkla bende bahsi geçen organizasyonda tanışmıştım,balığı görünce kopan yaygaradan sonra şaşırmıştım ama daha sonra anladım tabi sebebini...

9. Elinize sağlık,hikayenizi muhteşem bir uslüp ile aktarmışsınız.

Bilgi ve paylaşımınız adına teşekkür ederim, bu satırlardan sonra karşımıza her an çıkabilecek zehirli balıkların varlığınıda tekrar hatırlamış olduk.
    Çocukluk yıllarınızda çok güzel geçmiş bu arada..

10. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    çok güzel bir hikaye, paylaşım için teşekkürler.

11. bluemarine

bluemarine

Favori Kamış:
    Sırtı
    En İyi Avı:
    Turna 3 kg,kalamar 1.2 kg
    Valla ne diyim cem sürükleyici bir roman gibi okudum insan arkasını arıyor,iyi ki seni yıldırmamış o acı tecrübe,diğer paylaşımlarınıda bekleriz kal sğlıcakla.

12. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Cem abicim bu acı anını tatlı dilinle bizlere aktardığın için teşekkür ederim.
    Günümüze nasihat,geleceğe ışık olsun verdiğin ders.
    Tekrar teşekkürler,

13. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    en iyisi deniz hakkinda aci tecrubeler basligi acalim. ben de altinda nasil zipkinla vuruldugumu anlatayim:)

14. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Cem, hikayeni kalamar avcısının sitesinde geçen sene okumuştum.Bende bu hikayeyi nereden biliyorum diyerek dönüp baktım,meğer senmişsin.:) Şimdi puzzle'ın parçaları birleşti.Nereden nereye...Meğer tanışmakta kısmet olacakmış kardeşim;)Ama orada trakonya hakkında bilgi ve resimde var.Eklersen sevinirim,herkes faydalansın.

Son düzenleme: 17 Ocak 2007
  15. Sendemi kardeşim...
    Bende bir arkadaşım tarafından vurulmuştum.

Sevgili Cem hihayeni çok beğendim.
    Sende ne cevherler varmış. Umarım bunun gibi güzel anlatımlı başka anıların vardır.

16. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Hatta şimdi aklıma geldi,Çeşme organizasyonunda ilk trakonyayı ben yakaladım ve senin yazdıkların aklıma gelmişti balığı yukarı çektiğimde.:) İyiki o zaman okumuşum yoksa balığa yapışırdım vesselam.:D

17. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    ellerine saglık cem güzel bi anlatım olmuş
    o bagırılan arkadaş bendim gerçi önceden hafif atlatılmış bi tecrubem vardı ama yinede osman sonbayraktarın o şekilde heyacanlanıp acı çekmemem için mucadeleside süperdi kendisine bu vesileyle tekrar teşekkürlerimi sunuyorum
    sevgiler:)

18. Abiler esas siz Cihangir ağabeyimizin bağırmasını duymamışsınız.
    Tam bir komutan edası ile bağırdı ve Cemal yerinden hopladı valla.

" ELLEME...ELLEME... TRAKONYA O..."

19. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Bu harika paylaşım için teşekkürler can seninde esprili yaklaşımların koparıyor beni senide kutluyorum saolun:)

20. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    nası cemal denizemi düşüyodu yoksa:p :D