Denizin Aci Yüzünü öğrendim

Konu, 'Makaleler' kısmında Sırtıcı ve Çözücü tarafından paylaşıldı.

1. Benimde şu olay hoşuma gitmişti ve herseferinde herkese anlatıyom:D Okan abi trakonyaya bıçagı batırdı ve hiç üşenmeden tüm tekneyi tur atıp tek tek herkese gösterdi "trakonya bu,bu balık gelirse sakın ellemeyin" diye :D :D Sağolsun valla çok tatlı biri:)

2. Arada Burak ve Suat olmasa kesin atlardı korkudan denize...:D

3. afet

afet

Güzel ve faydalı bir anlatım olmuş Cem eline sağlık
    paylaşım için teşekkürler.:)

4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    cem abi çok güzel anlatmışsın yüreğine
    ve yazan ellerine sağlık ve bu tecrübeyi acı hissi ile öğrenmenede üzüldüm
    geçmiş olsun ve sende başka küçük cemlere ahmet amca olman dileği ile abicim
    allah kazadan beladan saklasın inşallah:eek: :)

5. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Cem paylaştığın için çok teşekkürler. Çıkarılacak çok ders var bu yazıda.

6. owti

owti

cem abi cok ama cok guzel yazmissin cok saol paylasim icin

7. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Cem ellerine sağlık harika bir anlatım ve dersler çıkarılması gereken bir konu (kendi adıma).Tekrar paylaşımın için teşekkür ederim.

8. iskaroz

iskaroz süleyman

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lagos 5,5 kg
    Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.
    Bu balığı sitedeki bilgiler sayesinde daha iyi tanıdım. Ancak 3 hafta önce avlanırken oltama 10 cm civarında bir trakonya geldi. Yanımdaki diğer 2 arkadaşa ne kadar bilgili olduğumu göstereceğim ya:mad:
    balığı tekneye aldım, bakın bu trakonya zehirlidir, dikkatli olmak lazım falan ... derken balık ani bir hareketi ile iğnesini işaret parmağıma sokuverdi. Okuduklarımın da etkisi ile o kadar korktum ki anlatamam. 3 saniyelik paniği atlattıktan sonra parmağımı mümkün olduğunca kanattım bu arada çapa çekildi, motor çalıştırıldı ve beklemeye başladık ama parmağımda veya vücudumun hiçbir yerinde acı veya ağrı yok! ve o gün bişey olmadı!
    Asıl merak ettiğim konu bu balığın zehirinin vücutta alerjik bir reaksiyona yol açıp açmadığı?
    Eğer açıyorsa hissedilen acının sebebi bu alerjik etki olabilir mi?
    Bu sebepten bende bir acı veya ağrı yaşanmamış olabilir mi?
    (Doktor arkadaşlar varsa daha açıklayıcı bilgiler verebilecektir diye düşünüyorum)
    Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum!
    Bu arada artı bir not: Doktor bir arkadaşıma sorduğumda yapılacak en büyük yanlışın sokulan yerdeki kanın ağız yoluyla emilerek tükürülmesi olduğunu söyledi! ağızda açık bir yara olması durumunda zehirin kana karışması çok daha hızlı ve etkili olurmuş!)

9. lojistik45

lojistik45

Favori Kamış:
    Olta,Zoka,Kamış,Çıkrık
    En İyi Avı:
    Sinarit, Levrek,Çipura
    Cem, seni bu anlatımından dolayı gerçekten tebrik ederim.Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.:)

10. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Trakonya tarafından sokulan diyeyim kelimenin ne olduğu aklıma gelmedi ve hç birşey olmayan tanıdıklarım var. Benim gözlemim çok alkol tüketen insanlarda etkilerinin daha az olduğu yönünde. Ne olursa olsun kesinlikle sakınılması gereken bir balık. Aslında bun yazmanız iyi olmuş. Çünkü elinize almanıza gerek kalmaz. Bu balık sıçrar ve elinizi vurur. Buna dikkat etmek gerekir.

Zehirin ağızdan emilmesi konusuna gelince açık yara olması gerekli değildir. Dil altı haplarını duymuşsunuzdur. Çok çabuk emilir vve dil altından kana çok çabuk karışır. Bu nedenle sadece trakonya değil, yılan ve akrep gibi hayvanların zehirleri de emilmemelidir.

Daha önce bahsedilmiştir belki ama elinizi dayanabildiğiniz kadar sıcak suyun içine sokun. Yoksa yakın balığın vurduğu yeri. İnanın ban o ynığın acısı trakonyanın kinin yanında sinek vızıltısı gibi kalacaktır. Denenmiş tecrübe edilmiş bir yöntemdir.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Doktor değilim ama, şöyle bir şey söyleyebilirim..

Sorun sizden ziyade, balıktan olabilir.. Bir sebepten kısa bir süre önce zehirini boşaltmıştır, suyun dışına çıktığı için zehir aktamaz hale gelmiştir, zehir üretemiyordur vs. vs. olabilir.

İnsanların bu kadar hiç tepkisiz kalmaları biraz zor.. Elbette yaptığınız müdahale vs. de etkili olmuş olabilir.. Tam olarak bilmek pek mümkün değil..

O trakonyanın zehir özürlü bir fert olduğunu kabul etmek hem biraz daha mantıklı, hemde daha emniyetli.. Sizin "Ne de olsa bana zehir işlemiyor" gibi düşünmenize engel olur..

12. iskaroz

iskaroz süleyman

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lagos 5,5 kg
    Böyle bir düşünceye girmem sözkonusu bile olamaz:) zaten ondan sonraki gelen trakonyalar tekneye alınmaksızın misinanın kesilerek geri gönderilmesi yolu ile etkisiz hale getirilmiştir.
    Hayatımdaki en büyük trakonyayı da o avlakta gördüm mübalasız dirseğimden bileğime kadarki bölge uzunluğundaydı:confused: