denizli ışıklı gölü avlak resimleri...

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında mehmet020 tarafından paylaşıldı.

1. mehmet020

mehmet020

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rekor yok daha
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

2. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    mehmet kardeş avlaklar çok verimle yerlere benziyor ama aşırı yosun var. burada nasıl avlanıyorsunuz ?

3. mehmet020

mehmet020

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rekor yok daha
    kardeş pazar günü gittim bende ilk defa dediğin gibi yosun çok ben kaşık ile gitmiştim bu yüzdende hiç bir şey tutamadım ayrıca turna için gitmiştim. bölgede karşılaştığım avcılar solucanda kullanıyordu.

4. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Çok yosunlu zor olmuşdur at çek yapmak...

5. mehmet020

mehmet020

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rekor yok daha
    zor değil hiç olmadı desem yeridir aşırı yosun var şamandıralı canlı yemin yeriymiş de biz bilemedik..:eek:

6. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Sanırım şamandıralı takımla canlı yem çok iyi iş yapar burda.
    Resimler için teşekkürler

7. tiptirivsi

tiptirivsi

8. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    Resimler çok güzel mehmet , teşekkürler paylaşım için.

9. dentexdentex

dentexdentex

hehe :) Burası bizim köyün 2 km altı,tam çıkaramadım ama.Efendim Türkiye'deki her akarsu gibi, bizim Işıklı gölü ve Menderes için de "bir zamanlar bu su balıkla dolup taşıyordu, yorulurduk balık avlamaktan" minvalinde efsaneler anlatılır durur.Gerçeklik payı var mı yok mu diye düşünmüyorum çünkü o efsaneyi sonuna doğru da olsa bizzat yaşadım.Çandır Köyü nün berisindeki höyüğün dibinde sadece kaşıkla (ki o kaşıklar hakikaten yemek kaşığı boyutunda idi çünkü memlekette hiç malzeme bulunmazdı en azından bizim ilçeye gelmezdi) babamın her biri 2 kiloluk 5 tane turnayı 1 saatin içinde tuttuğunu hatırlarım.Babam :
    -eskisi kadar balık çıkmıyo demişti o balıkları tuttuktan sonra. Çünkü kendi çocukken oradan bir turnayı misinayı beline sararak çekebilmiş.20 santim uzunluğundaki teli önce ikiye sonra birbirinin üstüne büküp, uçlarını eğeyle sivriltirler, yaptıkları bu kancayı o akarsuda çok bulunan ve "ben" tabir edilen kızılkanat balığının içinden geçirerek turna tutarlardı.O balık kızılkanadı mideye kadar indirdiğinden kurtulma şansı olmazdı.Köyün kahvehanesinin önündeki dut ağacının dalına 30 kiloluk sazanların asılıp parçalanarak satıldığını bilirim.Kimisinin sırtı yosun tutmuş olurdu.Amcam zift kaplı teknesiyle tatlı su kereviti avlayıp satardı.3 kişi 3 saatte taşırlardı tutulan kereviti.Önce kerevitler küstü zaten,sonra turna ve sazanlar kayboldu.Göl ve menderes boz bulanık bir su oldu.Dinardan bıraılan deterjan atıkları ve havzadaki tarlalara atılan tarım ilaçlarının bir çekilde sulara karışması bitirdi ekosistemi.Son 5 yıldır turna ve sazan az da olsa yeniden görümeye başladı.Bu yakınlarda köye gitmeyi düşünüyorum, dönüşteyeniden yazarım detaylı olarak son durumu. sevgilerle

10. mehmet020

mehmet020

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rekor yok daha
    barış kocabaş kasabasında akraban varmı çünkü o köylü yaşar ve refik koçkaya benim çalıştığım iş yerinin ortaklarından ayrıca annemde oralı