Derelerimize dokunmayın...

Konu, 'Genel Konular' kısmında promap tarafından paylaşıldı.

 1. promap

  promap

  Mesajlar:
  123
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Balina yemdi...
  Sevgili Balık Gönüldaşları;
  Son yıllarda gündeme gelen HES projelerinden herbiriniz haberdardır. Rize/Fındıklı ilçesinde mevzu bahis projelere karşı bir platform oluşturuldu. Bu konuda desteğinizi esirgemeyeceğinizi umarım... Buradan doğrudan link vermek forum kurallarına uygun değil. Bu sebeple "findiklidereleri" adıyla internette ararsanız, konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konu kanaatimce bizi yakından ilgilendiriyor. Çünkü söz konusu olan Deniz Alası (Salma trutta labrax) dır. Göç yolları kapanacak olan bu değer, yok olmayla karşıkarşıyadır.

  Sevgi ve saygılarımla...


  Alıntı...

  Anayasamızın 90. maddesinin son fıkrası gereğince usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Milletlerarası Antlaşmalar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz.
  Anayasa Mahkemesine iptal davası açılamaması nedeni ile milletlerarası antlaşmalar kanunlarımızdan üstündür ve devletimizin tüm birimlerinin bu anlaşma hükümlerine uyma mecburiyeti vardır.

  Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi 09.01.1984 tarih ve 84/7601 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanıp, 20.02.1984 tarih ve 18318 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu antlaşmanın özellikle 3. maddesi, her akit tarafın, bilhassa nesli tehlikeye düşmüş ve düşebilecek türlerin, özellikle endemik olanların ve de tehlikeye düşmüş yaşama ortamlarının, bu sözleşme hükümlerine uygun olarak muhafazası amacıyla, ulusal politikalarını geliştireceklerini hükme bağlamıştır.

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 31 TEMMUZ 2001 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 24126 sayılı Tebliğine göre DENIZ ALASI ( Salma trutta labrax) BERN SOZLESMESI’ne göre avlanması yasak hayvanlar kapsamına alınmıştır.

  Hal böyle iken yalnız Ardeşen’de Fırtına, Fındıklı’da Arılı ve Çağlayan, Arhavi’de Kapise derelerinde yumurta bırakan ve yalnız bu ilcelerin deniz kıyısında, kıyıya yakın yaşamını sürdüren DENIZ ALASI’nın yaşam alanları taşla doldurulmak sureti ile yok edilmektedir.
   
 2. 56561

  56561 Yücel

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  2.535
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
  Favori Makine:
  Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
  En İyi Avı:
  10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  doğal deniz alası avlanması yasak onu biliyorum ancak merak ettiğim bişey var, deniz alası kaldımı? Benim en son gördüğüm deniz alası 1992 yılındaydı ondan sonra ne gördüm nede göreni duydum..
   
 3. promap

  promap

  Mesajlar:
  123
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Balina yemdi...
  Sevgili Yücel;
  10 gün önce 4.5 kiloluğunun yakalandığını duydum Rize'de...