DERİN Dalış...Teknikleri ve Güvenlik...

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

 1. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Derin dalış belli kurallar göre bir kalıba alınamayacak kadar detaylı bir konu. Bir çok yerde bu tip yazılara ulaşılabilir fakat her avcının kendine göre bir tarzı, benimsediği malzeme yelpazesi ve vücut özellikleri göz önüne alındığı zaman kendi derin dalış tekniğimizi kişisel olarak geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İlk önce derin dalış nedir? Kalıplaşmış kuralların dışına çıkıp hangi dönemlerde ve meralarda iş yapar kısaca göz atalım...

  Derin dalış diye tabir ettiğimiz dalış biçiminin bana göre alt sınırı 15 m üst sınırı ise 30 m dir. Mutlak olarak daha derine inenler olucaktır ama bu benim gözlemlediğim ve Türkiye standartlarında yapılan dalışlar baz alınarak verilmiş rakamlardır. Bu verilen rakamlar arasında yapılan avlar birçok kişi gibi benim gözümde de derin dalış olarak değerlidir.

  Bu yazıda işin fizyolojik özelliklerinden çok nasıl pisikolojik etkenlere dayanağını göreceğiz. İlk önce derin dalışın gerekliliği üzerinde duralım. İnsanoğlu varoluşndan beri limitlerin üzerine çıkma, daha ileriye gitme ve bilinmeyene ulaşmak gibi bir fıtratla yaratılmıştır. Bunu hayatı pahasına dahi ödesede bu özelliği genlerden genlere aktarılarak sonsuza değin varolacaktır. Bilinmeyene duyulan özlem, biraz rekabet güdüsü insanı daha da derine yönlenmesine sebep oldu. Fakat burada işin dalıştan ayırıp sualtı avcılığında derin dalış boyutuna geliyoruz.

  Tür ve çeşitlilik bakımından sualtı her derinliği ve her alanı ile başlıca bir yaşam alanıdır. Farklı derinliklerde farkılı farklı yaşam biçimleri ile dolu bir cennet. Peki bizi derine yönelten nedir?

  Aşırı balıkçılık, kıyıların ve kumulların kirletilmesi, sığ sularda yoğun olarak yapılan suüstü ve sualtı sporları, balıkları uzunca bir zaman dilimine yayılan bir şekilde ve sistemli olarak biraz daha derine yuvalamaya itmiştir. Bütün balıklar artık derinde diye bir savımız olamaz ama biraz daha rahat yüzü görmek isteyen bir çok tür artık derinde yaşamı tercih etmiş durumda.

  Derin dalmayı bir avcılık biçimi olarak görmemenizi tavsiye ediyorum. Bu daha öncede birçok yerde belirttiğim üzere bir hissiyat olayı bir başkaldırış belki. Renklerin soluklaştığı, canlıların sizi daha kolay aralarına kabul ettiği ve belkide kendinizi denizin bir parçası olarak gördüğümüz ender yerlerden biri olarak görmeniz gerekli. Mavinin göbeğine, lacivertin mora morun griye döndüğü o yer birçok avcının hayalini süsler ama bunun her an kötü bir de bedeli olabilir dikkat !!!

  TEKNİK

  İlk önce şurada anlaşalım. Bu spora başladınız, malzememizde var son model. Henüz 50 dalış dahi yapmamışız ve şartlarda uygun değil (ileride bu konudan daha dataylı bahsedeceğiz) haydi derin suya büyük balık vurmaya! Yapılabilecek en büyük hata. Kesinlikle şakası yok. Tehlikeli olur...

  İlk önce kendinizi dinleyin. Buna hazırmıyım? Derin dalışa hazırlık süreci uzun süren deneyimlere ve bu ornda geçen dalış ve v tecrübelerine dayana bir süreçtir. Bu doğru yer ve şartlarda yavaş yavaş arttrılan derinlik prensibi ile takriben 100 150 dalıştan sonra gerçekleşecek bir durum. Rakamlar belki biraz abartı gelebilir ama bu bizim güvenliğimizi herşeyde önce hayatımızı garanti altına alıcaktır.

  Satıhtan başlayalım. ALTIN KURAL: YANINIZDA EN AZ SİZİN TECRÜBENİZDE VEYA DAHA İYİ DURUMDA İLK YARDIM BİLEN BİR AVCI DAHA BULUNMALIDIR. bunu sağladık varsayıyorum. Bu çok önemli. Satıhta uzun süre derin ama sık olamayn bir tempo ile soluklanmanız düzensiz atan kalp ritmin azaltacak ve normal bir seyre koyacaktır. Buda iki dalış arası yaklaşık 5 dakika olmalıdır. Aceleye gerek yok. Nede olsa altınızı çoğu zaman göremiyeceksiniz. Bu soluklanmanın mütakibinde derin alabildiğiniz kadar derin bir nefes alıp dalışa geçiyoruz ve.....

  MALZEME

  Her insanın benimsediği kullanımından zevk duyduğu ve kendini rahat hissttiği mazlemeler vardır. Bunun dışına çıkmak istemeyen birçok avcı arkadaşım vardır. Fakat konu derin dalış gibi önemli bir noktada fedakarlık yapanız sizin faydanıza olacaktır. Burda klişeleşmis sözlere fazla değinmek istemiyorum, yok smoth elbise olmazsa olmaz yok karbon paletsiz derin dlınmaz vesire. Elbette dalınır diyede bir kural olmadığı gibi farklı ürünlerle farklı kombinasyonlar gerçekleşebilir.

  Gnel hatları düşünürsek tepki süresi kısa bir palet bu kompozit olabilir veya plastik fakat sert palalı bir palette olabilir. İşimizi görecektir. Fakat burda kişinin vücut kütlesini de düşünmemiz gerekli. Kompozit paletler her avcı için sağlam ve verimli paletlerdir. Elbise olarak smoth tavsiye ediliyor. Ben jarse ve smoth elbise kullanan biri olarak farkın sadece %5 - 10 civarında olduğuna inanıyorum ki buda birkaç m farkettirir.
  Derin dalışta elbisenin önemi değil paletin önemi daha büyüktür. Küçük hacimli bir maske faydalı olacaktır. Çünkü inilen derinlikle doğru orantılı olarak küçülen hava hacmi yüzünüze baskı yapıcak ve zaten az kalmış havamızın büyük bölümünü maske için harcamamıza yol açıcaktır.

  Malzeme tamam dalışa geçtik. Uzunca bir süre satıhta dinlendik ve inişe geçiyoruz. En önemli konuya geldik işte. Ağırlık hesabı ! Belki bir çok avcının öenmsemediği bu konu hayatidir ve derin suda bizim rahatlığımız için çok önemlidir. Normalde bir avcı sığ suda veya 10 15 m arası sularda avlanırken bunn ne kadar önemli olduğunu kavrayamaz ama derin suda bunun geç kavranması geri dönüşü olmayan yerlere gidebilir. Ağırlığı şöyle özetleyelim. Ortalama dalış derinliğimiz 25 m diyelim. Satıhta adeta bir şamandır gibi olmalıyız. Kesinlikle pozitif bir yüzerliğe sahip olmamız hayati bir nokta. Palet basmaya başladığımızda ilk başlarda sert bir kaç darbe yapmalıyız ki pozitif yüzerliğimiz kısa sürede nötr ve sonrası negatif olsun. 25 m ye iniyoruz dedik. İlk 12 13 m pozitif olmamız gerekli. Yani ilk 6 7 palet darbemizden sonra nötr olmamız ve süzülüşe geçmemiz gerekiyor ki bu da 16 18 m lerde olucak. Özetlemek gerekirse 15 m den sonra küçük palet drbeleri ile negatif yüzerliğe ulaşıyoruz. Adeta uçuyoruz. İşin en keyifli ve basıncın bütün damarlarınızda hissedildiği an. Bu aşamadan sonra en küçük hareketten ve kaslara binen en üçük ağırlıktan kaçınıyoruz. Çünkü zaten basınç ile azalan havanın her mililitresine ihtiyacımız var. Bu süzülme esnasında dipler dahada bir net ayağınızın altına serilecektir. Yatacağınız yeri ya da gideceğiniz taşı bu aşamada seçmeniz zamandan tasarruf sağlayacağı gibi yukarından bu yerin kesinliğinive av yapılabilirliğini daha net kestirmenini sağlar.

  Yerimiz aldık. Artık ne gelirse bahtımıza diyip bekliyoruz. Fakat ilginç bir şekilde rahatlama oluştu bünyede! Sanki o kadar suyu ben inmedim. Üzerimde milyarlarca ton su ama ben sanki beş dakika daha burda durabilirim!!! İşte tehlike arkadaşım !!! İşte sonun başlangıcı. Hipervntilasyon dahi yapmadan dalsakki kesinlikle öenermiyoruz. Bunu yaşamak kaçınılmazdır. Bu rahatlama sadece vücudun sizi kandırmasıdır. Kişi gelişen tecrübesine oranla aşağıda kalacağı süreyi çok iyi bilmelidir ki buda zamanla oluşur. Yukarıda çıkmanız gereken onlarca metre var! Pusuladığımız nokta ve blık cinsine göre zıpkınımızda en az 60 m ip olmalı. Atış sonrası balık ölse dahi makara açıp yukarı çıkmak dinlendikten sonra balığ almak en mantıklı harekettir. Bu olup biten her an yukarıdaki avcı tarafından zaman zaman yarım kuleler yapılarak izlenmeli ve işlerin yolunda gidip gitmediği kontrol edilmelidir.

  ŞARTLAR

  Bununda şartı olur mu demeyin! Elbette var hemde çok önemli.

  * Akıntılı sularda derin dalış yapmak için çılgın olma gerekir. İnilecek 25 m size 40 gibi gelir ve büyük riske girersiniz.

  * Soğuk sular derin dalış için uygn değildir. Çabuk üşür ve apnea sürenizi azaltırsınız. Riskli

  * Bulanık sular derin dalış için uygun değildir. Altınızı net bir şekilde görmek sizi pisikolojik olarak hazırlar

  * Dalgalı havalar derin dalış için uygun değildir. Satıhta dinlenme önemli dedik. Burda rahat olmanız ve konsantre olmaın için durgun bir su avantaj sağlar.

  * Hasta veya solunum yolunda sıkıntısı olanlar için derin dalış tehlikelidir.

  * İçki ve ya akşamdan kalma diye tabir ettiğimiz durumlar son derece risklidir.

  TÜRLER

  Bu konu tartışmaya açıktır ama kısabir genelleme yapmak yerinde olur. Sinarit , Mercan , Trança , Akya gibi gezici ve avcı balıkların iri bireyleri genel olarak derin sularda yaşamayı tercih ederler. Belli dönemlerde kıyılamak şartı ile büyük ornda derin suyu seven türlerdir.

  SONUÇ

  Sonuç olarak derin dalış kesinlikle ve kesinlikle tecrübe ile doğru orantılı, fizyolojik ve pisikolojik etkenlerin rol oynadığı bir süreçtir. Aceleye getirilmemesi gereken. Acele edildiğinde kötü sonuçlar doğurabilen bir dalış şekli. Tek dalınmaması gerektiğini her zaman tekrar etmekte zarar görmüyorum.
  Çok kefiyli, zevkli, süpriz trofeler açık bu dalış şeklini en iyi şekilde uygulamanızı temenni ederim...

  Onur GÜNER

  [​IMG]
   
 2. sentha

  sentha

  Mesajlar:
  604
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  el oltası zıpkın
  En İyi Avı:
  henuz tutulmamis olandir
  adaşım,
  yazdıklarını ilgi ve takdirle takip ediyorum. klavyene sağlık...
   
 3. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Teşekkürler...
  Parmaklarım biraz ağrıdı ama idare ediyoruz...
   
 4. ömer65

  ömer65

  Mesajlar:
  695
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan 2 kg
  ellerine saglık onurcum paylaşımın için teşekkürler:)
   
 5. John Dory

  John Dory Emre

  Mesajlar:
  632
  Şehir:
  istanbul - bodrum
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
  Onur, çok güzel bilgiler vermişsin ancak bence derin dalış buradan öğrenilecek bir teknik değil. Daha acılarımız tazeyken bence derin dalış bahsini hiç açmamak daha doğru olacaktır.
   
 6. kturkol

  kturkol

  Mesajlar:
  19
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Karagöz 630gr
  onur eline sağlık. Mükemmel bir literatür oluşturmuşsun. umarım ilgi duyanlar akumadan derin dalışa kalkışmazlar.
   
 7. premature

  premature

  Yaş:
  50
  Mesajlar:
  23
  Şehir:
  MERSİN
  Favori Kamış:
  Sadece olta ile
  En İyi Avı:
  KUZU,10 KİLO
  vallahi bravo....budur işte dedirttin yine..aklına ve ciğerine sağlık...
   
 8. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Emre...
  Tabiikide burada öğrenilecek bir iş değil. Ama belli güvenlik önlemlerini ve teknikleri elbette buradan edineceğiz. Ben çok yakın arkadaşlarımı kaybettim bu sporda. Derin dalış yaparken ya da başka tehlikeler sonucunda. Bu bahsi açmamız gerekli. Çünkü derin dalış zıpkınla balık avı yapan bir insanın hayatında belli bir süre yapacağı veya deneyeceği bir süreç. Bilgilenme olmadan yapmak ise intahar demektir. Bu acıların daha az yaşanması veya hiç yaşanmaması için bunları okumalı ve dersler çıkarmalıyız. Ben bu işe başladığımda ne dergi ne forum ne de bilgiye ulaşabileceğim bir kaynak vardı. Bu yazdığım bütün teknikleri ve uygulamaları kendim geliştirdim. Şimdi başlayan biri için bu bilgiler çok öenmli. En önemlisi önümüzde acı tecrübeler var. Yazımdada belirttiğim gibi aceleye getirilmemesi gereken bir süreç bu. Güvenlik herşeyin başında gelmeli. En önemlisi budur. Balık her zaman ikinci planda olmalı. Bizim için en iyi dalgıç evine ve sevdiklerine sağasağlim dönebilen avcıdır...
   
 9. CnKmN

  CnKmN Cenk Kaman

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  İzmir
  cok tesekkurler...
   
 10. gülbaharlar

  gülbaharlar gulbaharlar

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  4.214
  Şehir:
  manisa
  Favori Kamış:
  el oltası, kamış
  En İyi Avı:
  13 kilo aynalı sazan
  arkadaşım eline sağlık vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim
   
 11. muradigo

  muradigo

  Mesajlar:
  2
  bilgeler için teşekkür ederim
   
 12. wallace

  wallace

  Mesajlar:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  zıpkın
  Aranıza yeni katılan üye olaraktan bu bilgiler için teşekkür ederim.
   
 13. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Herkeze faydalı olması dileği ile...
   
 14. dolphin

  dolphin

  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  35 1/2
  Favori Kamış:
  zıpkın ; olta
  En İyi Avı:
  levrek 9,250 kg (zıpkın)
  Onurum ;

  Sen artık kitap yazacak kıvama geldin oğlum.. Jak ağabeyden sonra senin kitabını görmeyi can'ı gönülden arzu ederim. Bir başucu kitabıda sen yaz artık.:D

  bu sporu biz orta yaşlılar her tür imkansızlığa karşı kavga,dövüş ite kaka buralara kadar taşıdık, Bundan sonrada zıpkın sporu senin gibi genç, bilgili, bilinçli, saygılı; pırıl pırıl aslan gibi gençlerin sayesinde çok daha ilerilere gidecek.

  gözlerinden öperim kardeşim.

  Nejat abin.
   
  Son düzenleme: 11 Temmuz 2007
 15. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Nejat abi güzel mesajın için çok teşekkür ederim.
  Kitap benim için daha çok uzak. Ama ilerisi için düşünmüyor değilim. Yol uzun. Öğrenecek çok şey var daha.
  Ama beni layık görmüşsün hocam. Senin gibi abilerimizi ile biz gençlerin önü hep açık kalıcaktır...
   
 16. cerim

  cerim

  Mesajlar:
  8
  çok genel hatlarıyla anlatmışsın bence faydalı....ama yazdığı gibi yeterli bi deneyim şart...saol..
   
 17. cooll34

  cooll34 m.emre kaymak

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  85
  Şehir:
  istanbul
  En İyi Avı:
  zargana topu ilee martııı
  bu işe gönül vermiş vee yeni başlayacak biri olarak bu bilgiler için çook teşekkür ederim özellikle ben rahat durmam dibe gidmeye çalışırım onun için bunu okumam iyi olduu yüreğine eline klavyene ve ciğerlerine sağlık
   
 18. ial_35

  ial_35

  Mesajlar:
  53
  onur abi verdiiğin bilgiler için çok sağoll
   
 19. dalgicerol

  dalgicerol dalgicerol

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  8
  Şehir:
  erzurum
  En İyi Avı:
  1 metre burakuda
  tesekkur ederim arkadasim bilgi paylasinca daha guzeldir benim ihtiyacim vardi deniz insana heyecan veriyor ama once emniyet ve sabir .kazasiz belasiz dalislar dilerim saygilarimla erol
   
 20. derin-

  derin- GÜNAY

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  1
  temiz kısa ve öz tebrikler güzel insan