derin denizde dip oltası

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    kıyıdan avlarda dip oltası attığınız zaman köstekler ve yemler zaman zaman yosuna kayaya kuma saplanır.ve balık görmez . kaşlı abilerden biri bu yıl bi basit düzenekle bundan kurtulmuş.dip oltasının üst kısmına şişe mantarı koymuş yem olduğu gibi ayakta duruyor.dip kurşunu tabiki ağır ama yemli kısmı dimdik ayakta tutuyor.balık daha iyi görüyor.ben çok faydalandım bundan.birde kurşun kısmına fileli çoraptan mazmoz yapıyor .büyüklüğü ceviz kadar.umarım isteyenlere bu bilgiler yararlı olur.bilenlerdende af dilerim.

2. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Anllattığın düzeneği yanlış anlamadıysam biz bu düzeneği çinekopta kullanıyoruz zati. Bir yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin. Öyle değil mi :confused:

3. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    [​IMG][​IMG]

Gibi bir olay benim bahsettiğim...

4. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Doğru çinekop/lüfer takımı olarak kullanılıyor

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Derin denizde !!! dip oltası

Başlığı ilk gördüğümde, Ahha !!! Downrigger ile derin suda (100 metre ve daha derin) balık avcılığı konusu açılmış diye sevindim.
    Sayın Demirörs özellikle tatlısuda avcılıkta sanıyorum işi dolayısıyla gezme imkanı da bulduğu için çok yer görmüş bir abimiz. Özellikle de bu açıdan çok meraklandım.

Ama konunun "mercan takımına mantar" olduğunu görünce hevesim kursağımda kaldı. Ürkek balıkları çekmek için hayalet misinalara onca para verip, kancanın en incesini kullanmaya gayret ederken bu tekniğin verimde faydası olacağını sanmıyorum.

Şimdi Soru ve cevaplar...
    - eğer dip oltası dipte ota, kuma bulaşıyosa ne yapılır?
    - olta iki karış yukarı çekilir...

- olta tutmaktan kolumuz yoruldu , ne yapmalıyız?
    - plaj şemsiyesi telinden 30 cm lik bir parça alıp, ucuna da parmak kadar eva geçirip, oltayı ondan sarkıtırız, Biz de bu arada çayımızı içer keyif yaparız.
    Tel titrer, yada ilave ettiğimiz zil çalar, ışıldak oynarsa oltaya tasma atıp balığı alırız.

En kısa yol, en iyi bildiğin yoldur, oltacılıkta icat tüm amatörleri gece uykusuz bırakır, ama genelde bu tip vahiy sistemler fazla verimli olmaz.

6. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Yok arkadaşım bu tamamen farklı bir yöntem. Örneğin yemli mezgite atarken takımla fırdöndü arasına mantar takıyorsun. Bu da fırdöndünün ağırlığıyla yemlerin dibe oturmasını engelliyor. Belki tam anlatamadım ama ben bunu yıllar önce çaparide kullanan birisini görmüştüm.

7. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Hocam "derin denizde dip oltası" başlığı ile konuya girip "kıyıdan avlarda" diye devam etmişsin , hafiften karışıklık olmamış mı ?

8. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Valla şimdi kafam iyice allak bullak oldu. Arkadaşım dip oltası atıyorsunuz sonra misineyi serbest mi bırakıyorsunuz ki fırdöndü de dip yapıyor anlayamadım Misinanın boşluğunu aldığımızda fırdöndü askıda kalmayacak mı zaten :confused:
    Keşke bir şemayla filan karşılıklı olsaydı ...:(

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Al benden de o kadar... :)
    Fakat Demirörs hoca sanırım kıyıdan av tekniğini anlatırken yanlışlıkla derin deniz başlığı atmış. Kıyıdan olta atarken malum bu sıkıntıyı gidermek için bir şeyler yapmak gerekiyor. Mantar kullanımı özellikle sazanda oldukça yaygın. Fly misinasından kolçak yapıp köstekler ona bağlanarak az da olsa yüzme sağlanabiliyor. Yine aynı şekilde kancanın dibine strafor bilye takanlar, yemlik balığın içine strafor dolduranlar oluyor.

Son düzenleme: 14 Eylül 2006
  10. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    arkadaşlar arkadaşımızın anlatmak istediği takım aşağıdaki resimde mevcuttur.

11. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Kansu cahilliğime ver ama bu takımda şamandıra olmasa ne fark eder. Misinanın boşluğunu aldığımızda takım gene bu şekilde durmayacak ve fırdöndü dibe mi oturacak :confused: Mantık olarak bana çinekop-lüfer takımıyla aynı mantık geldi (Şema için teşekkürler)

12. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    tek kelime

kansu sağol . zarganax çekip boşluğunu aldığında misina öyle durmayacak. yerde bir metre ot var bizim oralarda.

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Zevkli bir konu olmaya başladı, güzel beyin fırtınası yaratılıyor.

Bir soru da benden, ot bir metreyse, kancaların ota dolanmaması için köstekler nereye bağlanıyor, mantar kaç metre yukarı konuyor. Ya da konması lazım?

Derinlik tahmini için kulandığımız aşağıdaki hesaba göre :Misinanın suya girdiği açının Cosinüs'ü kadardır. Bu da ilk kancanın en az 3-4 metre yukarı bağlanmasını gerektirir.

14. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben de diğer arkadaşlara katıldığım için bu mantarlı oltayı çinekop haricinde kullanmadım. Zarganax iş yerimden bağlandığım için mesajına cevap yazamadım kusura bakma. Ama arkadaşlar çok güzel açıklamışlar. Başta da dediğim gibi bu konuda bende size katılıyorum mantar hiçbirşeyi değiştirmez. Bol yosunlu diplerde benim tavsiyem uygun ağırlıklı kurşun ve şamandırayla asansör diye tabir ettiğimiz bir takım çeşidi var onu kullanmak. Gerçi bu takımın avantajından çok dezavantajı var ama çok kayalık ve çok yosunluk yerlerde işe yarıyor. Anlatım kabiliyetim pek olmadığı için tarif edemiyorum. Bilen arkadaşlardan biri anlatırsa daha iyi olur.

15. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Söylediğin asansör takımı biliyorum. Derinliği ve suyun altının durumunu bildikten sonra verimli bir av yapabiliyorsun

16. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

Hocam sanırım tek kelime yeterli olmayacak burada. Çünkü ben hala iddaa ediyorum. Suyun üstünde şamandıran olmadan , misinanın boşluğunu almadan o mantarlı oltayla sen 1 metrelik otların hepsini temizlersin ;)

17. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    arkadaşın çizdiği oltayı taşlık otluk yerlerde defalarca kullandım ve faydasını gördüm(kıyıdan avcılık) bedenin dik durmasını sağladığı için çekerken dibi taramasını mimimuma indiriyor. ilk çekme anında beden daha dik açıda size doğru gelmeye başladığı için takılma ihtimalini %70-80 azaltıyor. yanlız olta normalden daha hızlı toplanmalıdır. Balık yakalandıysa takılma şansı daha da az olmakta.

rast gelsin

18. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Bir yerlerde bir yanlış anlama var ama işte ben onu anlayamadım :confused:

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Dipte 1 m ot varsa, kurşun ile takım arasına 1 m misina bağlayın sizde. Şamandıra takımı yukarı kaldırır, yemler ortaya çıkar güzelce..

İyi hoşta, dipteki otların filan arasından takımı neden kurtarmak istediğimiz önemli soru aslında. Bu otların arasında balık olmaz diye bir şey yok. Hatta daha çok balık olur bakarsınız.

Bu bir alternatiftir. Kıyıdan açığa çalışıyorsanız, takımın nispeten daha dik durmasını sağlamak için iyi bir tercihtir. Ama, takımın batma hızını azaltır. Bu durumda, takım attığınız yerden çok daha yakına düşer. Akıntı daha bir iyice sürükler. Takım ve şamandıra, pek çok balık için ürkütücü olur, kaçırır vs. vs.

Yeni bir baskı daha olsun. Bizim işte, maalesef ideal denebilecek şey yok gibi. Bir şeyler düzelirken, bir şeyler bozuluyor. Duruma göre en optimumu bulmak gerekiyor. Bu çözümde bazı balıkları avlamak vs. için, optimum bir çözümken, bazı durumlar için, berbat bir çözüm olabilir sanıyorum. Faydalı olduğu alanlarda, kullanmak, denemekten bir şey çıkmaz. Küçük şamandıranın içinden kalınca bir misina geçirip, bir tarafına küçük bir klipsli fırdöndü, diğer tarafına kasa gözü veya fırdöndü takarsınız. Şamandırayı oltaya (bedene), takımı şamandıraya takar, haydaaa hoop denize. İşe yararsa, yüzünüz güler, yaramazsa, şamandırayı çıkarır, bir daha.. Denemekten kimseye zarar gelmez.. Basit bir hatırlatma yapayım, şamandıranın şişkin tarafı yukarı gelir hep, demekki, klipsli fırdöndüyü sivri, ince tarafa takmak lazım.

Elbet bunda bazı iyileştirmelerde denenebilir. Şamanıralarda ışık takılacak yer olabiliyor mesela.. Neden olmasın?

20. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Tabi sanırım biraz kafa klarıştıran şeyde resimdeki kurşunun görünümü kurşun büyük kaçmış biraz bu kurşun hafif bir kurşun olmalı belki bu şekilde daha rahat bir şema canlandırılabilir. Yani atılan suyun yüksekliği 4 metreyse mesela (tabiki bunuda bilmek gerek) şamandıradna sonra yaklaşık 3.5 metre bedne verip 2-3 iğne bağlayıp altınada 10 gr.lık bir kurşun koymak bence gayet yeterli olacaktır. Böylece kurşunun görevi yere değmek değil iğneleri olabildiğinde hızlı bir şekilde aşşağı indirmek olacaktır. beden gerildiğinde deşamandıra otluk bölümüğn altına takımın inmesini önleyecektir.
    Benim anladığım bu biri bana yorum yapabilirmi