desertcutter soruyor sazan yayı???

Konu, 'Takım Çantası' kısmında MELİH_REİS tarafından paylaşıldı.

1. öncelikle hoş geldin desertcutter ; keşke sana yardımcı olabilseydim ama inan bende tatlı su ile ilğili çok bir şey bilmiyorum ama arkadaşlar sana yardımcı olacaklardır :)

2. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Selam arkadaşlar, sazan yayı derken küspe veya benzeri yamleri tutmak için kullanılan sazan yayı mı yoksa kancaya takılan küçük yaydan mı bahsediyorsunuz? İkisinin de mantığı aynı, yani ikiside yemin kolay kolay düşmemesi için kullanılıyo bildiğim kadarıyla (daha hiç denemedim, bu bilgileri bu forumda bi yerlerden okumuştum :D ) küspe ve benzeri gibi yemlerin takılması için kullanılan yaylarda yemi iyice yayın içine ve etrafına sarıyorsunuz ve yemin dağılmamasını sağlıyor, kancadaki yay ise hamur ve benzeri gibi yemlerin kancadan kurtulmasını engelliyor, umarım yanlış anlatmamışımdır, herkese bol şanslar, saygılar...

3. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Sazan yayının içine kendi hazırladığınız hamuru yerleştiriyorsunuz ki bu hamura ait tariferi forumların çeşitli yerlerinde bulabilirsiniz:) Yayı tümüyle bu hamurla kaplıyorsunuz. Tabi sanıyorum aynı hamurla oltanızı atacağınız bölgeyide yemliyorsunuz. Alt kısımdaki iğnelere ben bolca mısır takmıştım. Sonra oltanızı atıp sazanları bekliyorsunuz. Tabi bu ne zaman oluyor???..

1 TEMMUZ dan sonra;) :)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=401&highlight=hamur bu adrese bir göz atın..

4. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Cadayl arkadaşımızın da söylediği gibi sazan yayı oltada yemleme görevi yapar. Sazan için hazırladığınız yem(hamur) ile kaplanır ve genellikle bu hamurun yavaş yavaş dağılması tercih edilir ki yemleme süreklilik kazansın. Ayrıca, yemlediğimiz başığın farklılık hissetmemesi için iğnede de aynı yemin (hamurun) kullanılması tavsiye edilir.

5. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Melih Resi desertcutter bağsettiği (Atom) yay Şeklinde üzerine Hamur veya Özel yemle o yay sarılır uçunda 4-5 iğne olur 4 iğneyi o yemin içine batırırsınız diğer boşta kalan iğneye mısır takılır

6. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Erdal bey kardeşim onukabul ediyorum ama desertcutter bağsettiği başka o sistemle balık avlamak acımasızlık !

7. Arkadaşımıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim, gercekten bir şeyi öğrenmek kadar güzel bir şey yok :)

8. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili KAYIN CARP, acımasızlık olarak nitelendirdiğiniz yöntemi anlayamadım ben, yardımcı olabilir misiniz. Buradan anlatmak istemezseniz (yöntemin öğrenilmemesi maksadıyla) özelden de yazabilirsiniz. Merakımdan soruyorum. Birini görürsem bu yöntemi kullanan uyarmak isterim açıkçası. Sevgiler,

9. Fisherman

Fisherman

Favori Kamış:
    OLTA/ZIPKIN
    En İyi Avı:
    TURNA KESİKKÖPRÜ 4KG.
    KAYIN_CARP veya diğer üye arkadaşlarda bu yay sisteminin bir fotosu varsa görmek isterdim, eğer o yay sistemi sazan balığının veya su altındaki diğer canlıların devamlılığını tehdit ediyorsa bu acımasızlık olur. Bir de sirkülerde eğer yanılmıyorsam, takımlardaki iğneler adetlerle sınırlandırılmıştı, KAYIN_CARP belkide yaydaki iğnelerin fazlalığı nedeni ile acımasızca olduğunu düşünüyor.

Saygılar

10. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Tek kancalı yaylı takım

Bana kalırsa yaya ne kadar çok kanca bağlanırsa su altındaki çalı çırpı vs. ye takılma oranı ve takımı kopartma ihtimali de o oranda artar.Hazırlanan hamur benzeri yeme belki bir tane kanca takılabilir fakat onun da kösteği kısa olmalıdır. O da isteğe bağlı olarak yeme gömülür ya da ucuna mısır,solucan takılabilir. Ben hazırladığım yemin suda en fazla 15 dk. sonra çözülebilecek gibi olmasına dikkat ederim.Yayın ucuna 30 cm kadar uzunlukta bir ip ya da misinaya bağlı mısır takılı 0/1 nolu bir adet sazan kancası bağlıyorum.Yem çözüldüğünde dahi kokuya gelen balık tarafından görülecektir.Aşağıda buna örnek kendi hazırladığım takımın resmini gönderiyorum. ( Yayın üzerindeki kurşun sadece çok uzak atışlar gerektiğinda takılırsa daha iyi olur.)

11. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Acımasız olan nedir?

Bu konuda anlatılanların içinde acımasız olan nedir acaba? Yaylı, küspelinin yerine hamur için icad edilmiş bir sistemdir.
    Değerli carpangel, yaptığın yaylı gayet hoş durmuş. Ancak öndeki köstek biraz uzun değilmi?
    Selametle...

12. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Kösteği kısa kulladığımda uzun olduğundaki kadar verim elde edemedim.O yüzden uzun tuttum.Yaydaki yemin kokusuna gelen balık huylanmasın diye kösteğin uzun olmasında fayda var diye düşünüyorum.

13. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    sazan yayı

arkadaşlar,benhiç kullanmadım bu yaydan ama yabancı bir av kanalında gördüm,
    izlediğime göre buna benze bir yay kullanıyorlar ama amaç hiç bahsettiğiniz gibi değil;olta bir yere takıldığında misinayı iyice çekerek yayı sıkıştırıyor,aniden bırakınca yay iğneleri ok gibi ileri iterek takıldığı yerden kurtarıyor.
    belki o başka birşeydir ama gördüğüm kadarıyla aynı malzeme....

14. ertugrul

ertugrul ertugrul

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1,5 kg sazan
    yay hakkında

çok teşekkürler bence faydalı bir bilgi bu benim en büyük sorunum takımın sag sola takılmasından çok çekiyorum. eger dedigin gibi kullanım alanı varsa bu yayın ki biz genelde yemleme amaçlı kullanıyoruz. yumuşak bir yay seçiminde fayda olacaktır. sert yayı misina ile esnetmek imkansız hatta kopma tehlikesi bile yaşarsınız. piyasada çeşitli sertlikte yaylar oldugunu duymuştum bunları tercih edecez ozaman