Didim - Akbük için kamış ve makine önerisi

Konu, 'Makineler' kısmında Tuluğ tarafından paylaşıldı.

1. Tuluğ

Tuluğ a

Merhabalar;
    Malesef sadece Didim-Akbük tarafında avlanma olanağım var. Oldukça amatör olan olta takımım geçen sene elimde kaldı. Makine aradabir takılıp sıyırıyordu. Kamış da Ankara'ya dönmeme bir gün kala kırılarak jübilesini yaptı. Şu sıralar yeni bir takım almak niyetindeyim, karar vermeme yardımı olur umuduyla konuları gezmeye başladım ve şu an kafam karmakarışık! "Çin malı, 5 bilye, arkadan kalama, 3.20, 4.10, teleskopik, parçalı.. İnanın 4 sayfa not kağıdı oluştu önümde ve buna rağmen bir arpa boyu bile yol aldığımı söyleyemem.

Sizlerden ricam bana Didim-Akbük tarafında kullanabileceğim (3 - 4 mt arası, 130 civarı atarı olan) iyi bir kamış ve iyi bir makine önerisinde bulunmanız. Makine ve kamışa 200 - 300 tl arası verebilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Bolgeye gore degilde, hedeflemis oldugun baliklari sayarsan ona gore oneriler yapabiliriz.

...........ve en onemlisi beklemeli bir avmi yoksa sair kandiricilarmi agirlikli kullanilacak.

Mumkunse avinda kullandigin agirliklarida yazarsan iyi olur.

3. Tuluğ

Tuluğ a

İlginize teşekkür ederim mehmetc. Açıkçası mesajıma sizin cevap vermeniz beni biraz korkuttu. Mesajlarınızın çoğunu önceden okudum malsef siz ve sitedeki diğer tevazu gösteren arkadaşlar kadar amatör değilim :) Umarım yazacaklarım komik gelmez.

Oltamı set halinde 30 TL ye bir alışveriş merkezinden almıştım. Makine iplik makarasından farksızdı. Kamış sanırım 2.50 uzunluğundaydı. Kurşun ağırlığını ise hiç bilmiyorum ancak 50-60 mt kadar uzağa atabiliyordum. Avlandığım bölgede genelde çipura ve sıksık karagöz tutuyordum niyetim bu sene de kısmet olursa çipura ve karagöz tutmak. 3.50 lik kamışla zorlanmadan uzun mesafeleri bulabiliyorum (kamışın sahibi nasıl attığını anlatırmısın demişti :) ama makine konusunda hiç bir tecrübem yok. Kullandığım yemler (boru kurdu, mamun, tavuk) pek dayanmadığı için sürekli at çek yapamıyorum sanırım beklemeli av yapmış oluyorum otomatikman. Durumumu anlamışsınızdır :) Önerileriniz doğrultusunda hareket etmek içimi rahatlatacak. Şimdiden teşekkür ederim.

4. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    3,60 yada 4,00metre kamış,
    önden kalamalı, bilyeli (mümkünse çin malı olmayan) makine
    çekeri yüksek, kaliteli 0,25-0,35 arası misina sanırım işinizi görür.

5. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Selam,

Öncelikle fiyat aralığı gerçekten pek azımsanmayacak kadar geniş. Bu aralıkta işinizi hayli hayli görecek bir kamış ve makine temin edebilirsiniz.

Kullanım amacınızı ve hedef avlarınızı belirtirseniz size daha kolay yardımcı olabiliriz.

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

O rakamlara çıkacaksan iki kamış iki makine öneririm. Sonuçta her kamış ve makinanın ayrı bir üretim amacı var. Levrek avı için üretilen bir kamış ile çupra avlamak zor iştir. Kimi kamışlar ileri atış için kimi kamışlar hafif kurşun için kim kamışlar rapala için kimi kamışlar yemli takımlar için vs vs üretilir. Bu nedenle avlamak istediğin balıklara göre iki makine iki kamış alma şansın var.

Bu nedenle arkadaşların dediği gibi hangi tür balıklarla ilgilendiğini belirtirsen seçenekler daha daha doğru olur.

7. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Degerli dostum hic korkmana gerek yok, rahat ol hepimiz bilgimiz dahilinde mutevazi sekilde yardimci olmaya calisiyoruz, nede olsa amatorun halinden yine bir amator anlar.

Sanirim su ilk heves marketlerde satilan shakespeare'in yada muadil baska markalarin plastik vakumlu ambalajda olan setlerden almissin.

Bunlar atari dusuk, hassas kamislar olur genelde ve daha cok sair kandiricilar, samandirali hafif takimlar kullanimi icin tasarlanmis urunler olurlar. Bununla birlikte seninde bahsettigin gibi kamisin boyunun kisa olmasi ve atari dusuk olmasi sebebiyle, hem kursun agirligi secenegin azaliyor hemde buna bagli olarak uzak mesafelere atis menzilin kisaliyor.

Mesajindan anladigim kadariylada kiyidan avlaniyorsun, o halde sana cipura ve karagoz icin 3,6mt uzunlugunda bir kamis yeterli olur. Daha uzununa gerek yok.. ha dersen ki benim hedefim cok uzaklar, konum daha cok surf oltaciligi.. ozaman seceneklerde artacagi gibi fiyatlarda degisken olacaktir. Atar konusundada eger beklemeli av yapmiyor ve baligin vurdugunu kamista hissedipte avlaniyorsan daha hassas kamis alman gerekir, ulkemizde bu tur avciligin iki turlusude makbul ve tamamen avcinin insiyatifine kalmis bisey.. bu iki durumuda mutlaka goz onunde bulundur.. sonra ben baligi hissedemiyorum, keyif alamadim, odun gibi kamis vs. dersin.

Makine icin en az 200 metre kapasiteli, eger kamis elinde tutarak avlanacaksan hafif, beklemeli avlanacaksan agirlik gozetmeksizin, deviri 4.3 yada 4.8 olan modellere bakabilirsin. Aliminyum makara atis esnasinda surtunmeyi her zaman daha aza indirir ama 50-60 metre bana yetiyordu zaten diyorsan grafit yada kompozit makaralılarada bakabilirsin. Bunlar pahalidir biraz. Rulmanlari paslanmaz celikten uretilen makine modelleri var, eger denizde uzun sureli kullanacagin bir model ariyorsan mutlaka rulmanlari paslanmaz celikten uretilmis modellere bak. Bunlarda genellikle pahali olur, bazi makine ureticileri sadece deniz versiyonlarina ozel uretirken, bazilari hem tatlisu hemde deniz icin paslanmaz koyan var.

Bundan sonrasi, sezonlukmu, bir kac sezonluk mu yoksa beni baya idare edecek bir takim mi ariyorum diye kendine sorduktan sonra, yanit verirsen onerileri daha saglikli yapariz, zira butce genis.. bunlarda benim nacizane ongurulerim.

8. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    selam,
    bence hıc malesef deme. turkıyede bırcok kısııının goremeyecegı bollukta balık populasyonunu oldugu yerdesın. hemen aklıma gelen 2 yer kazıklı ve akbuk ıskele.
    kamıs konunsda ustaalr sana tavsıyede zaten buunurlar. ben senelerce albastarın kıpadan aldıgım 3.20 lık uyduruk kamısını kullandım. daha gecen sene mıladı doldu. oralarda hedef balıgın cupra ve karagozse surf kamıs aramana falan gerek yok. hele hele akbukte sayıları artan balık cıftlıkerınden kacan balıklar ve oradakı yemlenmeye gelen haramıler oldukca fazla. o yuzden abartı pahalı bır sey alamana gerek yok. bence kamıstan cok makıneye yatırım yap. ve sana en buyuk tavsıyem . didimde ister akbukte . ister altınkumda ne malzeme kullanırsan kullan. mutlaka gece balıga cık.
    rastgelsın

9. Tuluğ

Tuluğ a

İlginize teşekkür ederim. Mesajlarınızla kafamdaki bir çok konuyu açıklığa kavuşturdunuz. Yersiz sorular sormaktan imtina ediyordum :)

Mehmetc tahmininiz doğru. Vakumlu bir poşetteydi ve ilk yaptığım iş mantarını çıkartıp dip oltası haline getirmek oldu. Bir hevesle aldığım o seti ilk balığımı tuttuktan sonra elimden bırakamaz hale geldim. Gerçi el kadar pek sevimli bir karagözdü kıyamayıp geri bırakmıştım. O günden sonra deniz, plaj voleybolu, gece eğlencelerinin yerini balık aldı. Arkadaşlarım oltama sabotaj düzenlemiş, annem yemlerimi çöpe atmış, babam sabah erken kalkmak için kurduğum saatin pillerini defalarca çıkartmıştı. Oltam kırıldığında tüm çevrem "ohh nihayet" derken benim resmen gözlerim dolmuştu. Konu dışına çıktım kusura bakmayın :)

Yarı yarıya Akbük iskele ve kazıklardayım Turan bey. Ancak gündüz erken ve akşam saatleri avlandım sürekli. Nedense sabahın köründe avlanılır gibi bir kanıya sahiptim, tavsiyeniz çok faydalı oldu. Arkadaşlarım pek hoşlanmayacak ama bundan sonra geceleri çıkacağım ava.

Mehmetc avlanırken oltayı elimden bırakmıyorum. Misinayı işaret ve başparmağımın arasına alarak ne olu bittiğini takip ediyorum sürekli. Sanırım hassas bir oltaya ihtiyacım olacak. 3.60 lık bir kamış fazlasıyla yeterli benim için ancak belirttiğiniz gibi uzun süre kullanmak amacıyla kaliteli bir set almak niyetindeyim.

Önceden de söylediğim gibi karagöz ve çipura avlamak niyetindeyim. Kamış ve makine markaları-modelleri için doğru seçimleri yapacak bilgiye sahip değilim. Benim için bu seçimleri sizin yapmanız beni büyük bir yükten ve hayal kırıklığından kurtaracak. Şimdiden teşekkür ediyorum.

-Mehmetc, makineler konusundaki tecrübelerinizi paylaşıyor olmanız benim için büyük şans. Önerdiğiniz marka-model doğrultusunda hareket etmek beni mutlu edecek.

10. Tuluğ

Tuluğ a

Marka ve model konusundaki önerilerinizi beklemekteyim :)

11. unique

unique Cüneyt Eşsiz

12. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
  13. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Harikasın Mehmet :) 400 TL tuttu kamış makine :p

Salina 80 için bende arada kaldım ama ağırlık olarak bence biraz fazla,7000pi içinde aynısı söyleyeceğim.

14. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Ben tulug'un konusunu tamamen unutmusum, beklemeli kullanmayacakti sanirim ben ona gore oneri yapmistim, bi musait zamanda tekrardan bakayim :)

15. unique

unique Cüneyt Eşsiz

450 gr Kamış + 550 gr Makine :p

Ona göre bul bi tane hemen Mehmet :cool:

16. Tuluğ

Tuluğ a

5. günden sonra unutulduğumu tahmin ettim :)

Önerileriniz için teşekkür ederim Cüneyt bey. Misinaya kadar yazmışsınız, başka bir büyük dertten kurtardınız beni :) Çankırı cad. - Ankara daki sürekli alışveriş yaptığım av bayii ile konuştum makine elinde yokmuş "istersen getirtelim,istersen gel görüşelim muadili birşeyler ayarlarız sana" dedi ama her görüşelim dediğinde birşekilde beni kandırmayı başarıyor o yüzden kesin marka modeli yakın zamanda bildiririm dedim.

Mehmetc gönderdiğiniz linkler gözümü korkuttu açıkçası. Eminim kalite konusunda üst seviyelerdedir ama makineler ve iki kamışın fiyatı ağzımı açık bıraktı :) Cüneyt beyin bahsettiği ağırlık ve hassasiyet konusunda yorum yapamıyorum. Yeni önerilerinizi bekliyorum :)

17. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Bu takım sana max 250 tl ye mal olur,kafan rahat olur en azından gözün arkada kalmaz. Ama illada daha farklı bir öneride bulunacak olan varsa yinede tercih senin.

Araştırmakta fayda var.

18. Tuluğ

Tuluğ a

Teşekkür ederim Cüneyt bey tavsie ettiğiniz makinenin siparişini verdim, kamış ellerinde mevcutmuş. İçim son derece rahat sayenizde çok yardımcı oldunuz teşekkürler..

19. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Hayırlı olsun, güle güle kullan :) Güzel avlar yapmanı dilerim.