Didim Bozbük çupra avı

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında DrHG tarafından paylaşıldı.

1. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    10-15 gün önce Aydın'dan gece 00.30 da her türlü teçhizat ile yola çıktık. Av ekibinin diğer üyeleri yengeç malesef yeterli değil dediklerinde "aha şimdiden gol yedik" diye düşünmekten kendimi bir an alıkoyamasam da arkadaşlarımın "Karaburun mendirekten toplayacağız, orada bi dolu var" lafı karamsarlığımı biraz düzeltti. Karaburunda alın lambaları ve inşaat eldiveni ile kaya yengeçleri (her biri değişen ebatta bazıları çay bardağının ağzı kadar geniş) toplandı. Ancak 1,5 saati aşkın sürede. Sanırım yengeç bolluğu pek kalmamış. Doğanın üretimi insanoğlunun tüketim hızına erişmekte zorlanıyor tahminimce... Sonra ya bu kadar büyük yengeçler nasıl avlanacağız sorusu aklıma geldi ve tabiki de sordum. Cevap bölüp kullanıyoruz oldu:eek: .Yengecin tüm çıkıntıları makasla kesilecek sonra kalan gövde yengecin büyüklüğüne göre 2-3-4 parçaya kesilecek..... Korkunç ve zalimce ama böyle verim aldıklarını söylediler! Neyse Karaburundan bir saat sonra özel mülkten içeri izin alıp girerek Bozbük balık çiftliklerinin yakınına ulaştık. Öyle diyorum ama gece hiç bir şey görünmüyor. Neyse oltalar hazırlandı ve kıyıdan suya atıldı. Sabah 06.00 ve balık yok..:( Bekliyoruz... derken önce Ömer arkadaşımın oltası hafifçe sarsıldı, ve beklenen an: yaklaşık 600g çupra. 15-20 dakika sonra hop 2. çupra. Diğer arkadaş bize yakın bir burunun arkasında balık alıyor mu bilmiyorum. Hafiften kıskanmak demiyelim ama "ulan bana da vursa ya zaten yerim kötü orada olsam ben de tutarım" gibi içten bazen yüksek sesle mırıldama ve homurdanmalar bende tam başlamıştı ki oda ne oltama bir iki dokunuş, misinanın gerginliğinde önce azalma sonra bir gerilme. Hemen kamışın başına geçiş ve süratli bir hareketle tasmalama.. Aman Allahım ne muhteşem direniş. Oltayı sarıyorum ama makina bazen dur diyor, balığın sağa sola yalpalaması direnci ikiye katlıyor ama çekmeye devam ve 5 metre kala tahminen 800g'lık bir çupra görünmeye başlıyor. Kalbim küt küt gözler balıkta ve hadi, hadi koca oğlan gel bakalım.... Oda ne kıyı kayalık balık aşağı basıyor ve ikinci kanca kayaya takıldı. Allahım çıldırmak işten değil. Balık sağa sola yalpalıyor ben oltayı çekiyorum nafile. Ve derken olta kopuyor balık geriye...:eek:. Gene söylenmeler moral çöküklüğü ve arkadaşa kızmaca. Hep en iyi yer senin bize böyle yerler sağol hocammm!!! Ömer "ya ne alakası var, mızmızlanma da at oltanı" diyor. Tabii yapacak bir şey yok ve olta tekrar denize atılıyor. Ama biliyorum Ömer hep bunu yapıyor. En iyi yer hep kendine; sahi söylüyorum böyle:mad: . Derken Allahım o ne gene oltamda dokunuşlar ve hop tasmala bingo diğer bir çupra hem de ne direnme... Bu sefer pür dikkat ve gelen büyük bir çupra.. Kıyıya yaklaştırıyorum ve önümde sağa sola (ama idare bende) dönüyor. Off 700-900g arası nefis bir şey. Hemen bağırıyorum: Ömer kepçe... Neyse doğru zamanlama ve hop balık avuçlarımda. Birden sevgi ve saygı karışık duygular. Elimde direngen dip diri "ben asil ve asiyim" diyen çupra.. Evet bunda sonra 3 kaçırmaca 4 tutmaca toplam 5 çupra tel livarda yerini alıyor. Öğleden sonra gene oltam sarsılıyor ama biraz farklı.. Ne acaba derken hop el büyüklüğünde bir karagöz. Bu da ortaya karışık cinsinden bir olay oluyor. Sonra eve dönüş fotolar. Aman o ne bu sıcakta ıstakoz gibi kızarmışız da haberimiz yok. Tüm korunma yöntemleri boşa makak maymunu olmuşuz...:D Resimler ektedir sevgiyle kalın....
    Not: Ömer 7 veya 8, Mehmet sanırım 9 çupra tuttu....(öff, tamam benden fazla yani)

Son düzenleme: 25 Haziran 2007
  2. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Hakan hocam tebrikler,avınızda harika anlatımınızda:) bizde bundan 2-3 ay önceydi sanırım Akbük tarafına gitmiştik bu çupra sevdasına yanımıza bolcada yengeç almıştık ama bizim gittiğimiz hafta müthiş bir karayel vardı 2-3 parça karagözle günü kapatmıştık ve çupra sevdası hala içimizde sürüyor.

3. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Bu da diğer tim üyesi yerini kaptırmayan, kötü yer kaktıran Ömer:mad: :D

4. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    :D:D:D

Abi olsun yine de güzel bir av gerçekleştirmişsiniz. Tebrik ederim...

5. serkanp

serkanp

Favori Kamış:
    OLTA
    tebrikler harika görünüyor elinizde tuttuğunuz çipura afiyet olsun :)

6. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Takım hakkında bilgi vermeyi unutmuşum. Beden ve kolçaklar 0.35 misinadan, iğneler 1/0, 2/0 bronz, dövme Mustad 505. Kolçak uzunlukları yaklaşık 20cm ve iskandile en yakın kolçak iskandil arası 5-10cm yani kısa olacak!

7. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    tebrikler güzel av

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    hocam tebrikler paylaşımınız için teşekkürler

9. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    abi av güzel anlatım dahada güzel bi solukta okumuşum:D
    tebrikler

10. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Helal size abiler.ooooooooooofoooof:( Bugün çok uğraştım ama yok:mad:

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Bu foto benim favorim , keske ayni yerde ayni isikta bir de elinizde baliginizla yakindan cekim olsaydi. Mukemmel anlatim. Cipuralar nefis.Cok guzel paylasim.Cok tesekkurler.
    Buyuk zevk aldim dahasina rastgele.

12. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    Dr. tebrikler.
    daha ne olsun.
    afiyet şeker olsun.
    neşeniz ve şansınız daimi olsun :D

13. efe35

efe35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    1,7 Kg Çupra
    Paylaşım için teşekkürler....Balıklar Müthiş

14. ozan

ozan Ozan

sen nerdesin çocuğum. gökovaya gittinde haberimmi yok. eğer öyleyse dön hemen geri gel buraya ayın 13 ünde kolyoza gidecez hade çabuk gel takım bağlayalım;)

15. ozan

ozan Ozan

hakan hocam takımları tek iğneye düşürmenin mümkünü yokmu. o bir iğne her zaman başa bela açmak için hazır bekliyor olacak ona göre.

16. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    tebrikler elinize sağlık

17. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Tek iğne? Aslında doğru olanı bu. Genelde çupra takımı tek iğneli oluyormuş (bkz ustaların açıklamaları). Ama biz biraz yemleme olsun diye iki iğne kullanıyoruz. Ve genelde iskandile yakın olan iğne avcı diğeri bir işe yaramıyor.

18. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    üstat eline sağlık süpersin güzel av olmuş tebrikler:)

19. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Çok güzel bir av olmuş........

Tebrikler.......

20. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    bizede bu heyecanı yaşattıgnı için teşekürler.............

tebrikler güzel av olmuş birdaki sefere siz daha çok balık çekersiniz:D :D ......

rasgele