Dikenli lipsoz iskorpit - Scorpaena scrofa

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  İSKORPİT, DİKENLİ LİPSOZ

  Familyası : Scorpaenidae
  Bilinen adı : Scorpaena scrofa
  Boy, uzunluk : 60-100 cm
  Ağırlık, kilo : 5 kg
  Yumurtlama Dönemi: mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül.

  [​IMG]

  Kafa büyük olup, vücudun yarısı kadardır. Kafasında sayısız diken ile girinti ve çıkıntı vardır. Vücut rengi koyu kırmızıdan, açık pembeye kadar değişme gösterir. Göğüs yüzgeci fazla geniş ve yuvarlaktır. Birinci sırt yüzgecinin onbir, anüs yüzgecinin üç, karın yüzgecinin bir dikeni zehir taşır.

  kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.
   
  Son düzenleme: 27 Temmuz 2010
 2. diyafram

  diyafram Selçuk ÖZŞENER

  Mesajlar:
  503
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
  Favori Makine:
  OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
  En İyi Avı:
  Mırmır 2.2 kg
  Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
  Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
  Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

  Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
  Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
  Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.
   
 3. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  ben iskorpiti zaman zaman tutarım bir abimiz çok güzel çorbasını yapar banada tutmayı o öğretti normal çinekop takımı ile varsa kendi eti yoksa istavriti yaprak kesip atıyoruz sonra kayaların üstünde gezdire gezdire çok ağır ağır oltamızı gezdire gezdire bazen kayaların üzerinde bekleterek kıyıya doğru çekiyoruz çok zevkli oluyor ama doğru bir yöntemmi?
  Tuttuğumuza göre doğrudur heralde çünkü başaka tutan birine raslamadım ben böyle öğrendim bunu sizinle paylaştım
   
 4. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  İskorpit, sandaldan zokalı lüfer oltasıyla , akyemle tutulur.
  Zoka dibe yatırılır, arada bir kaldırılıp tekrar dibe bırakılır.
  Yem dipten kalkarken, iskorpit zokaya atlar.
  Kıyıdan avcılıkta dibe takmamak için akıntısız bir yerde isek kurşunsuz takım uygun olur,çünkü iskorpit gece çok kıyıya,rıhtımın dibine kadar gelir.
  Deneyerek, herkes kendi yöntemini geliştirebilir.
  Rastgele.
   
 5. hakan

  hakan

  Mesajlar:
  105
  Şehir:
  Pori-Finland
  Favori Kamış:
  fly,pilker
  En İyi Avı:
  48kg kilic,19kg som,38kg halibut
  Corbacibasi

  Corbanin dandigi iskorpitten yapilir,harbisi adabeyinden!!Bilen,taniyan ayirir birbirinden.Corba=Adabeyi
   
 6. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  reis abi birde senin tecrübe ettihin gibi kurşunsuz deneyeceğim tabiki mevsimi geldiği zaman benim tuttuğum zokalı takımda kurşunda var kayalıklara takılma yapabiliyor zaman zaman bilgiler için teşekkürler
   
 7. mcm

  mcm

  Mesajlar:
  72
  Pendik'ten ve (özellikle) Kartal'dan mezgit için hazırlanmış dip oltasıyla kolayca tutuluyor (akşamları hele çok fazla). Benim için kayabalığıyla aynı, ikisine de sinir oluyorum. Mezgit, gelincik gelince kovaya, kayabalığı, iskorpit gelince kediye.
   
 8. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  79
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Hakan

  Adabeyi= Lipsoz
   
 9. HorNET

  HorNET

  Mesajlar:
  89
  Şehir:
  Istanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Eşi ;)
  Merhaba,
  Iskorpit pek hoşlaşmadığım bir balık olsa da, iskorpit şiş deneyimim bana bu balıkla daha çok ilgilenmemi söylüyor :) Gerçekten de leziz.
  Kandilli'de iskorpit tutmak için herhangi bir iğneyi (5 numara iğne ve üzeri; 4 - 3 - 2) ya da zokayı akyem ile hemen önünüze 2-3 kulaç indirdiğinizde iskorpit sizi boş çevirmiyor. Bebek iskorpitler de geldiği oluyor. Onları hemen yuvalarına iade etmek gerek tabii. Geçenlerde bir tanesinin sırt yüzgecinden (dikenlerinden) kargaburun ile tutup denize atarken iğnesi kırıldı. ama sanki benim de içimde birşey cız etti. burada kendisinden özür dilerim. İnşallah yaşıyordur. :(
   
 10. birapa

  birapa

  Mesajlar:
  9
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Kamış
  En İyi Avı:
  Lüfer
  karadenizde büyüdüm. takamız vardı. dolayısıyla palamut, kalkan, barbun ve diğer balıklar için ağlarımız da vardı. evet ekmeğimizi denizden çıkartırdık. ama yasak av dönemlerinde ve bilinçsizce kesinlikle avlanmazdık. yıllar geçti. takamız artık yok. hayatımda ilkkez kıyıdan oltayla balık tutmanın zevkini tattım. artık sadece kamışla kıyıdan avlanıyorum. bunun tadını hiçbir ava değişmem.

  Barbun'a ağ atardık ve ağa bolca iskorpit takılırdı. gerçekten ağdan çıkarmak çok zordur bu balığı. ilk zamanlar barbun çıkardı iskorpitlerin yüzüne bile bakmazdık. ama sonraları karadenizde barbun neredeyse çıkmaz oldu. biz de barbun ağlarını sadece iskorpit çıksın diye atar olduk. ne acı değil mi.

  kalkan da ağla tutulur. karadenizde balıkçılar uluslararası sulara çıkar ve kalkan ağlarını bırakırlar. yaklaşık 5-10 gün sonra gidip o ağları toplarlar.

  sevgiler.
   
 11. iskorpitttt

  Selam
  benim yakalamayı en sevdiğim balıktır iskorpit.
  Norveç iğnesi denilen delikli iğne kullanıyorum. beden oldukça kalın 2 li takım yapıyorum. birde misina kullanmam oltada onun yerine duvarcı ipi kullanıyorum . nedenide olta çok fazla koptuğu için -balık genelde taşlı yerlerde yaşar. daha mantıklı oluyor.
  yem olarakta tavuk eti istavrit kafası takarım. kıyıdan 4-5 metre uzakta dipte bulunuyor. birde kursun olaral 10 gram takıcaksınki dipe takılmasın. yem taze olucak ama ...

  oltadan çıkartırken dikkat et , birde yanında amonyak bulundurmayı şhmal etme.

  iyi avlar
   
 12. erkan34

  erkan34 cahit

  Mesajlar:
  10
  En İyi Avı:
  sabırsızlıkla bekliyorum
  iskorpit tutmak isteyenler avcılar sahiline gelsin bu aralar burda çok çıkmaya başladı dip oltasılla biz tavuk ciyeri kullanıyoruz mezgit tutmak için mezgitle bereber iskorpitte geliyor meraklılarına duyurulur
   
 13. aliozen

  aliozen Ali ÖZEN

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  41
  Şehir:
  Bursa
  :)) biz cumartesi günü yakaladığımız yaklaşık 700-800 gr lık iskorpiti bilmediğimiz ve anlamadığımız için (birde yan balıkçıların ikazı üzerine) denize geri attık :))))
   
 14. korayp

  korayp T. Koray Peksayar

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  132
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Shakespeare Telebeach Xcede 3.60
  Favori Makine:
  Ryobi Ecusima 6000Vi
  En İyi Avı:
  Mırmır ~ 2 x 1 kg. (=2 kg. - kısmetime çift gelmişti en olmayacak yerden)
  İşte dikenleri zehirli balıkların zehrinden ve şerrinden korunma detayları:

  İğne iskorpitin alt dudağından tutularak rahatlıkla çıkarılabilir. Tutma işlemi sırasında kuyruğunu sabitlemek doğru karar olacaktır çünkü çırpınacaktır. Bir de korkmayın, ağzından tutulduğunda bütün zehirli dikenlerini göstermek için yüzgeçlerini kabartacaktır.

  Zehirli canlıların zehiri genelde asidik olduğu için bazik olan amonyak işimize yarar. Bu yüzden ihmal etmeyip balığa çıkarken amonyak ve temiz bez götürmekte fayda var.

  Amonyağı şişeden olduğu gibi sakın dökmeyin, dökenleri uyarın. Aynı şekilde yaraya kül basma, yaraya tuz basma, yarayı kesme, yaradan kan emip tükürme, yara üstüne "işeme" gibi olayları unutun...

  1 birim amonyak - 1000 birim su (bir kapak amonyak bir litre su) ölçüsüne göre beze damlatılıp yaraya kompres yapılması ilk yardımı için yeterli. Bu işlem acı dinene kadar tekrar edilmeli. Dikeni çıkartmak şartıyla tabii.

  Bu işlemler sırasında yaralanan yeri mümkünse kalp seviyesinden aşağıda tutmaya çalışın.

  Sonra mümkünse en yakın eczaneden bir anti-histaminik tablet (allerji hapı) alınıp eczacıya danışılarak kullanılması ikinci önleyici safha olur. Hastaneye başvurmak da son safha. Kendimizi sağlama alalım diye...

  Ayıklama püfleri:

  Dikenlere sol elle dokunulmayacak şekilde yatırıyoruz maktülü. Sol elden batarsa etkisi dah hızlı olacaktır.

  Mümkünse eldiven giyerek kesme biçme işlemine başlıyoruz.

  Ayıklamanın en önemli noktası kafayla yüzgeçleri birlikte vücudundan ayırmak. Zehir kesesi kafasının ardında olduğu için önce kafayı ve yüzgeçleri ayırmak önemli.

  Sırt dikenleri penseyle çekilebileceği gibi maket bıçağıyla paralel kesiklerle kılçığa ulaşılıp bertaraf edilebilir. Ben maket bıçağını tercih ediyorum.

  Bağırsaklarını temizlemeyi unutmuyoruz...

  Bundan sonra zaten derisi kenarlardan soyulmaya başlar. Sabırla tulumu çıkartılır. Tavaya yatırılabilir, ızgara yapılabilir, çorbası kaynatılır...

  Helvası kavurulur...

  Sevgiler,
  Koray
   
 15. enginson

  enginson engin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  2.161
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  daiwa crossfire(spin) okuma salina
  Favori Makine:
  shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
  Benim iskorpitle ilgili bir sorum olacak. iskorpit benim bildiğim hep akşam vakti avlanıyor. peki gündüz avlamak mümkün mü. ben 3 -4 sene önce iskorpit avına giderdim ama gündüz hiç gitmedim. üsküdarda kuşkonmaz caminin önünde çok sayıda iskorpit tutmuşluğum vardır.. aynı şekilde kuzguncukta da yakalardım ama uzun zamandır gitmiyorum konuyu görünce özledim :)
   
 16. BiG_mAsTeR

  BiG_mAsTeR Mustafa

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  49
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe S-Flex 4.50
  Favori Makine:
  Okuma Spector
  iskorpit eti gerçekten çok lezzetlidir.iskorpit gündüz çok nadir yakalanır. Hemeh hemen herşeyi yer diyebilirim. Özellikle gece saatlerinde eşkina takımlarına fazlasıyla iskorpit atlıyor. Balığı tanımıyan balıkçıların dikkatli olması lazım daha önce çarpılmadım ama çok acı çektiriyor diye duydum.
   
 17. Oltacıselim

  Oltacıselim Selim Kanbur

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  113
  Şehir:
  İstanbul
  En İyi Avı:
  Eşkina / Kiloluk Eşkina ve Kiloluk İskorpit
  İskorpit bu hafta tam 8 tane aldım 3 tanesi çok harika epeyde büyük ilk kurt attıydım ona geldi :) sonra kurt bitince istavritle devam ettim dün akşamda eminönü iskelede sahur vaktine kadar 2 iskorpit birtanede tekir aldım ama nasıl geldi hala bilmiyorum bir tek ben çektim zaten başkada çıkmadı ....
   
 18. Oltacıselim

  Oltacıselim Selim Kanbur

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  113
  Şehir:
  İstanbul
  En İyi Avı:
  Eşkina / Kiloluk Eşkina ve Kiloluk İskorpit
  Bir sorum olacak

  Herkese merhaba İskorpit hakkında bir sorum var geçenlerde yakaladığım dört adet iskorpiti meraklı birine göstermek için buzluktan çıkarttım ve daha sonra dolaba koyarken sırt iğnelerinden birtanesi parmağıma battı bir anda ve hızlı bir şekilde kanamaya başladı çok tırstım acı verecek diye ama hiçbirşey olmadı elime batan iğnenin haricinde hiçbirşey hissetmedim acaba balık üç gün buzlukta durdu diye olabilirmi acı veren sıvısı donduğu içinmi canım acımadı yoksa iskorpittemi iş yok :D
   
 19. genzo

  genzo sinan

  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  balıkesir
  tabiki çorbanın hası iskorpitten değil kırlangıçtan çıkar:) ama onlar da kalmıyor ustalar artık... biz denizlerimizi miras almadık yada miras vermeyeceğiz, sadece emanet aldık. lütfen dikkat edelim
   
 20. Mehmet Eren

  Mehmet Eren Mehmet Eren Y.

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  10
  Şehir:
  Istanbul
  Dün akşam biri aldı abimiz onu bezle örtüp dikkatlice çıkardı iğneyi, hayvan pis pis bize bakıyordu zıplayıp sokmaya çalıştı bide :D Sonra geri bıraktık.