Dikkat edelim..

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar benim bulundugum yer itibari ile bana en yakın avlak Gümüldür sahilleridir.. İzmirliler bilir.. Deniz atı denilen tatil sitesinin yanındaki azmak kefal yapar .. gerçi çok önceleri sazlık ve dogal hal var iken çokdaha iyi idi..

zaman zaman giderim ancak kayda değer bir balık olmadıgından rapor etmem..genelde ufak balık gelir onlarda suya iade olur..

bu bölglerde birden fazla azmak vardır.. denizatı bölgesine 4 gün önce gittiğimde suyun rengi tamamen değişmişti..ve yemyeşildi..

kova ile biraz su aldım bir boş pet şişeye aktarıp baktıgımda yeşil üzüm suyu gibi bir görüntü vardı..ve her yer kefal kaynıyordu..ama olta atmadım ..neden ??

arkadaşlar bu olay fitoplankton patlamasıdır.. konuyu dün Ege.Sufak.ta 2 hoca ile ayrı ayrı konuştum ( çayımıda içtim bu arada ;) )

suya renk veren mikro organizmalar bunlar.. ancak bir anda kısa bir zaman sürecinde aniden artması demek o suya bir takım organik maddelerin karışması demek tir..en basiti azot - fosfat gibi

o bölge zaten yazlıkçıların bölgesi.. ki bu durumda muhtemelen suya ev atıkları karışmış olabilir..

sizler özellikle yazlıkların yogun oldugu bölgelerdeki akarsularda bu tip olaylar rastlarsanız , tedbirli olmanızı tavsiye ederim.. ayrıca bir konu aklıma geldi ve hocamıza yönelttim..

- Fitoplankton patlaması olan bölgede avlanan balıklar ın saglıklı olup olmadıgı konusu kafama takıldı zararlı plankton varmı?? diye sordum..

evet varmış bazı fitoplanktonlarda toksik madde bulunurmuş.. bu sabah bu konuda yaptıgım araştırmada bir dizi yazı buldum sizlerle paylaşıyorum

http://egefish.ege.edu.tr/uzman_rehberi.html

Son düzenleme: 22 Temmuz 2011
  2. OMMG

OMMG OKAN

Muvaffak Ağabey,faydalı uyarın ve bilgilendirmen için teşekkürler.Bu arada bahsettiğin bölgelerde bende sıkça avlanırım :) daha hiç kayda değer birşey tutamadım :D :D :D ....

3. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Teşekkür ederim Muvaffak abi bu değerli bilgileri bizimle paylaştığın için umarım kısa sürede eski haline döner.Kalemliği 5-6 km kadar geçtikten sonra gelen ilk azmak mı bahsi geçen yer.

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Gümüldür çıkışı ndan güneye dogru 1.köprü değil 2.köprü..

zaten birinci köpru gümüldür suyu tahtalı baglantılıdır ama maalesef arıtmada hemen yanındadır.. 2. cisi dagdan gelen temizsudur.. ama etraftaki yazlıklardan sızıntı olabilir..:(

5. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    faydalı bilgi, teşekkürler.

6. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Faydalı uyarınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim birşey var. manisa ya yeni taşındım sayılır. Gediz nehrinin eski halini anlatan arkadaşlar bu suyun çok berrak olduğunu ve balıkların da görülebildiğini söylüyorlar. Yaz kış gediz çamur gibi yada çamur zaten bunun nedeni atıklar olabilir mi?

7. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    sagol dikkat ederim. fitopalankton mersinde hiç rastlamadım. ya da dikkat etmedim. oluştuğunda büyük alanlara yayılıyormuş. faydalı bilgiler kaydediyorum.

8. Amenthalas

Amenthalas Aytaç

Favori Kamış:
    Okuma Safina X 270 10-35GR
    Favori Makine:
    Shimano Zeric 2500F
    En İyi Avı:
    Ben Onu Çoktan Kaybettim,Diğerleri Avuntu...
    süngerbob taki plankton kadar kötülermi acaba? , şaka bir yana bir gölde ölen timsahlar üzerine nat-geo wild olay yeri inceleme belgeseli bu konuyu araştırıyordu timsahların beyinlerinde hasar sonucu nörolojik işlevlerinde yavaşlama görülüyor ve bu timsahlara zombie diyorlar timsahlar yüzme işlevini kaybediyor ve enson hasar büyükse boğularak can veriyorlar,sudaki atıklar sonucu artan algler vs... toxicler salgılıyor ve buda uzun vadede bu canlılara zarar veriyor fakat beyin hasarının asıl sebebi thiamin eksikliği mi ne çıkmıştı yani b vitamini eksikliği aynı durum balıklardada olmuş suya thiamin eklendiğinde balıklar fanus tabanında ölü gibi yatarlarken birden canlanıyor ve hareket etmeye baslıyorlar (yavrular tabiki, büyükler için iş işten geçmiş oluyor) yani demem o ki muvaffak abimizin bizi bilgilendirdiği bu konu gerçekten önemli bir konu belki bizim için suda yaşayanlar kadar olmasada önemli...

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    iç sularda , akar sularda suya renk veren malzeme .mikroskobik partiküllerdir..bu partikül çamurda olabilir, sanayi atıgıda olabilir.. evsel atıkta olabilir..bazı akrsu yataklarındaki dip malzemesi çok ince partikülden olabilir . kil-kum-mil tabir edilen maddeler suyun akışı hızlanınca su içinde havalanmış olabilir. ancak yaz ayları malum kurak geçer gelen suyun kaynagı ve o bölgede yagış vs olmalıki suyun akışı hızlansın..

çok yönlü merak edip araştırman lazım . google earth ten bakıp o su hattı boyunca ne tür yerleşimler var ? dan,,,,

net aleminden mesela pdf uzantılı ve gediz ile ilgili çevre makalelrine kadar ..

hatta il-ilçe çevre müdlüklerine gidip .. soruşturmaya kadar.. en saglıklı balık avı istersen böyle işlerle ugraşacaksın..

10. kartalkur

kartalkur engin

ben o etrafdaki yazlıkçılardan biriyim...uygar sitesinde ikamet ediyorum..benim bildiğim gülkent sitesi dahil bizim sitede oraya arıtmadan su bırakıyor...ve malesef bende ordan avlanıyorum..ben çok ça defalar karşı çıktığım halde başka çareleri olamdığını söylediler...burdaki sorunu tek çözebilecek kurum belediyedir..ama malesef belediye bu duruma duyarsız kaldığını çok iyibiliyorum...

11. kompirci

kompirci hasan

az kaldı temmuz başında arıtmalar faal olacak o zaman kimse derelere foseptik bırakamayacak dereler eski temizliğine kavuşacaklar. inşallah........

12. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Yerel yönetim ?? :confused: :mad: onu hiç karıştırma.. bir ihbar yaptım gidip yerinde bakmadılar bile..

İlginç olan gümüldür ana yol çıkışında ki tüm sahil boyunca yüzlerce insan yaz boyu denize girer .. hiç kimse merak etmez ki burada yol kenarında bir arıtma var . acaba biyolojikmidir? katı mıdır ? nederce saglıklı bir arıtmadır? çoluk çocuk yallah denize..:( yaz mevsimi ana yoldan geçerken kanalizasyon kokusu çok rahatlıkla alınıyor..heleki lodoslarda..

13. dikilitaşlı

dikilitaşlı İbrahim

Favori Kamış:
    turnafresh 390-daiwa 270
    Favori Makine:
    7000 C Daiwa-Banax4000C
    En İyi Avı:
    6.5 kg.sinarit
    Teşekkürler kardeşim.
    Güzel bir konuya hemen duyarlı davranmışsın:thumb:
    Sağlıkla kal..