DİKKAT ! İstanbul içinde TİRİVİRİ ile halen avlananlar var !

Konu, 'Tebliğler' kısmında korayp tarafından paylaşıldı.

1. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Shakespeare Telebeach Xcede 3.60
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Mırmır ~ 2 x 1 kg. (=2 kg. - kısmetime çift gelmişti en olmayacak yerden)
    Maddelemek mümkün:
    • Bazı abuk subuk kuralların uygulanması yararlı kurallarla karışması,
    • İnsanların başkalarının çıkarları uğruna cahilleştirilmesi ve bu cahil insanların başkalarını hiç düşünmemesi,
    • Bilimsel düşüncenin ve neden-sonuç ilişkisinin okullarda yeterince özümsetilmemesi,
    • Vatandaşlık bilincinin basit kalıplara sıkıştırılması,
    • İnsanın birey olarak hakları olduğunun fakat bu hakları kullanırken başkalarının haklarına da saygılı olması gerekliliğinin yeterince aşılanmaması,
    ve birçok şey daha...

Ben ve akrabalarım hangi kurumda haksız veya hukuka uygun olmayan uygulamayla karşılaştıysak hep karşı çıkmışızdır... Sonuçta hakkımızı almışızdır fakat arkamızdan genelde konuşulmuştur, kötü kişi olmuşuzdur.

Doğrularımızı savunmalıyız, başkalarına zarar vermeden...

Konu dışı olduk ama bu olay yasaları bilmemek, bilmezlikten gelmek, umursamamak ve uyarana "sanane la!" tepkisi vermeye maalesef güzel bir örnek oldu...

2. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar,

Şikayet vs ile ilgili başınıza gelen örnek sormuştum.

Araştırdım. Yönetmeliğin yürütmesini yapan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olduğuna göre İstanbul için ilgilisi İstanbul İl Tarım Müdürlüğü oluyor.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı İstanbul İl Tarım Müdürlüğü http://www.istanbultarim.gov.tr
    Telefon : (216) 302 4100
    Su ürünleri için dahili: 1225

Sahil güvenliğin görev tanımında
    • Denizi kirleten her türlü davranış,
    • Yasa dışı su ürünleri avcılığı ve dalış,
    yer almakta

Dolayısıyla bir başka muhahattabı Sahil Güvenlik Komutanlığı.
    Telefonu: 158

Bu hafta içi Karaköy civarında bahsedilen dükkan ya da dükkanları bulup adreslerini tespit edip ilgili yönetmeliğe işaret eden bir dilekçe ile kamu davası için Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım.

Ben de dilekçe vermek istiyorum diyerek ilgilenen varsa lütfen bağlantı kurun.

Koray

3. ergir

ergir ergir

dilekcenin bir kopyasını buraya koyarsan elimizde emsal olur.

4. yihehe

yihehe emre

Favori Kamış:
    surf kamış
    Favori Makine:
    zigetvar 1907
    En İyi Avı:
    balık
    bence satışının engellenmesi ve böyle zararlarının anlatılıp yayılması sonuçunda en azından anlayanlar kullanmaz.
    Anlamayanlarda bulamadıkları için kullanmaz. kendi uğraşıp yapabilceklerin sayısınıda çok çok düşük olduğunu düşünüyorum.

5. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Doğru tespit, insanlar birbirlerinden görüp öğreniyorlar...

6. mehmetshow61

mehmetshow61 mehmet özdemir

En İyi Avı:
    9,2 kg sazan
    oralarda galiba var tırıvırı satmayan yer...buralarda tırıvırı satmayan yer yok her av bayiği satıyor bunu...benim yapabildiğim tek şey avlak olarak kullandığım yerde kavgada çıksa attırmamaya çalışıyorum...tuttukları balıkta bişe olsa alıp gittilermi içim cız ediyo birde ne zevk alırlar bunun neresi amatör avcılık amatör spor..

7. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Tamam.

İl Tarım ve Köy İşleri Müdürlüğü'ne şikayet edin. Mümkünse topluca.

Bakalım neler olacak ?

8. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Bu illetin satışı dahi yasak.
    Gerçi misina ağ ve kurşun satışı yasak değil o ayrı mesele...
    Ama satan ve kullananın tespiti halinde şikayet edilmesi gereken yerler

Tebliğin ilgili maddesinde:
    İnatla takip edebilecekseniz yukarıdaki ilgili yerlere şikayetinizi bildirebilirsiniz.
    İlgilenmeyeceklerdir büyük itimalle...
    O yüzden inat edebilecekseniz dedim.
    İnat etmek de gerekir.

9. adalımurat

adalımurat murat

jigging ben mesajımda bu forum sitesinde bir org katıldım demedim bu 1.2cisi yine mesajımda 4 adet forum sitesinden bahsediyorum ve olayı genelliyorum yani senin anlaya bilmen için özet yaptım.önce mesajımı iyi oku son olarak uslubuna düstur çek.sen beni tanımazsın ben seni tanımam en azından aramızdaki yaş farkına binaen saygılı ol ne olursa olsun bir büyüğünüm.

Son düzenleme: 29 Mart 2010
  10. babaeskilim

babaeskilim Oktay

Tırıvırının cezası 591 YTL !

Amatör balıkçılıkla ilgili yeni tebliğde TIRIVIRI'nın cezası somut olarak belirlendi. Tırıvırı kullanan, satan, üreten ve bulunduran 591YTL ceza ödeyecek. Ayrıca kullandığı araç-gereçe de el konulacak.

Sürdürülebilir avcılık için üstün gayretleriyle tanınan Rastgele-Der ve başkanı Tarık Ersal konuyla ilgili bilgileri anlaşılır bir şekilde derledi. 19.10.2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 1/1 Ticari ve 1/2 Amatör Su Urunleri Avcılığına ilişkin tabliğlerde yer alan "Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır." hükmünün yaptığımız araştırmalara göre yaptırımı ve dayanakları aşağıdadır.

Su Ürünleri Kanunu’nun Genel yasaklar, tahdit ve mükellefiyetler başlıklı 23 üncü Maddesinin (a) bendinde “Su ürünleri istihsalinde kullanılan istihsal vasıtalarının haiz olmaları gereken asgari vasıf ve şartlar ile bunların kullanma usul ve esaslarının yönetmelik ile belirleneceği" hükmü yer almaktadır.

Su Ürünleri Yönetmeliğinin Genel Yasak, Sınırlama ve Yükümlülükler başlıklı 16 ncı maddesinin son fıkrasında ise; Su ürünleri avcılığını düzenlemek üzere, sağlık, memleket ekonomisi, seyrüsefer, su kirliliği, istihsal yerleri, mevsimler, zamanlar, istihsal vasıtaları, avlanma yöntemleri, su ürünlerinin cinsleri, ağırlıkları ve büyüklükleri yönünden yasak, sınırlama ve yükümlülükler Bakanlıkça belirlenerek, tebliğ (Değişiklik R. G. 19.10.2007 Sayı : 26675) şeklinde Resmi Gazete’de ilan edileceği yer almaktadır.

Yönetmelikteki bu düzenlemeye uygun olarak 19 Ekim 2007 tarih ve 26675 sayılı Resmî Gazete’de ilan edilen; Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğin Diğer yasaklar başlıklı 21 inci Maddesinin birinci fıkrasının (o) bendi ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğin Diğer yasaklar başlıklı 13’üncü Maddesinin 10 uncu fıkrası gereğince “Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaklanmıştır.”

Bu düzenlemeye aykırı hareket edenler hakkında Su Ürünleri Kanunu’nun Cezalar başlıklı 36 ncı maddesinin (h) bendinin birinci fıkrasında “23 üncü maddenin (a) bendi ile (b) bendinin birinci fıkrasına göre çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere, beşyüz milyon lira (500 YTL) idarî para cezası verileceği” hükmü bulunmaktadır. Maliye Bakanlığınca düzenlenen 2007 yılı için Yeniden Değerleme oranı ile birlikte adı geçen idari para cezası miktarı beşyüzdoksanbirmilyon lira (591 YTL.) dir.

Ayrıca tırıvırının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılmasının yasaklanmış olması, bu aracın mevsimler ve zamanlar bakımından tamamen yasaklandığı anlamına geldiğinden, aynı maddenin “Aykırılığın bu Kanuna istinaden bölgeler, mevsimler ve zamanlar bakımından konulacak düzenlemelere uyulmayarak işlenmesi halinde, gemiler haricindeki istihsal vasıtaları da zapt ve mahkemece müsadere edileceği”ni düzenleyen ikinci fıkrasındaki hükmün de yerine getirilmesi gerekmektedir.

11. adalımurat

adalımurat murat

koray merhaba sormak istediğim gecenin bir vaktinde tırıvırı kullananı şikayet etmek istesem,(köprüden veya sahilden tırıvırı kullananları) nereye şikayet edebilirim daha doğrusu şikayet yaptığımda sonuç alabilirmiyim.sana sormamın sebebi bu konuya hakim oluşundan.birde galatada gece motorlarca ağ atılıyor (hemde işıldaklı yani kimsenin görmedim deme hakkı yok)şikayet edenlerde var ama icraat yok ,bu ağ atımları yasak değilmi bilgin varsa bilgilendirirsen sevinirim

12. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Balık baştan kokmaya görsün, galiba artık tuzda koktu, bir zamanlar başbakandı, c.başkanıda oldu, rüşvet mevzuu vardı, verdimse ben verdim dedi, bu sadece yaptıklarından, bir örnek, ama neyazıki birtek savcı cesaret edipte takibat yapamadı, ben desem, anında götürürler, günler geçti benzeri işler devam ediyor, adamına göre muameleye devam, kişiler değişiyor, ama zihniyet, işlem değişmiyor, kısacası böyle başa böyle traş, böylede devam edecek gibi görünüyor, üzücü olsada, şarkıyı söylemekten başka birşey gelmiyor elimizden, (dertliyim, ruhuma hicranımı sardımda yine,).... kendimiz için çarşıdan aldıklarımızı seçerken gösterdiğimiz hassasiyeti, bizi yöneteceklere göstermediğimiz müddetçe, korkarım böyle devam edecek....:confused: Kalın sağlıcakla....

13. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Dün Sahil Güvenlik trolcülerün tepesine bindi... Acımadı. Sonuç 4 tutuklama ve tekne bağlama...

158 bu konuda tek adres gibi gözüküyor... Zaten devriyeleri oluyor, bir zahmet o tarafa da gelirler...

14. vessa

vessa gürel

Favori Kamış:
    Alivio CX Surf TE
    Favori Makine:
    Daiwa WindCast X5000
    En İyi Avı:
    5.7 aynalı
    murat haklı adamlar emınonundekı uskudar ıskelesının ıonunden ag atıyorlar 158 tl aradım da gorevlı yok acmadı herhalde gece mesaısınde uyudu kısaca yapan yapacagını yapıyor ne dıyeyım allah belalarını versın