dikkatle okuyun hepimiz için

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında tinca tarafından paylaşıldı.

1. tinca

tinca

sevgili turnacılar hani hep balığın azlığından şikayet ediyoruz ya bunun en bariz etkeni bilinçsiz avcılar balığa gittiğimde gözlemliyorum bazı balıkçılık ruhu olmayan magandalar botla girip 100-200 metre ağı seriyor üstelik ağ gözü açıklığı o kadar küçük ki ne varsa alır geçenlerde böyle tiplerle neredeyse kavga edecektim yapamayın diyorum yazıktır diyorum anlatamıyotum adamın verdiği cevap ;babanın yerimi gümüş alıp turnaya atacaz ben anlamıyorum bu kadar uzun bir gümüş ağı ne gördüm ne duydum
    bunlarla mücadele edecek bir yol bulmalıyız jandarmayı arasak ne olacak bir defalık belki caza sonra yine atacaklar insanın kendi vicdanı olmalı yazık yazık çok sinirleniyorum sonra benim ve benim gibi düşünen insanlar üzülüyor

su ürünleri sirkülerinde belirtilen boy ve miktarlarada uyalım ancak uymayanları ne yapacaz uyarsan ters cevap alıyorsun kavga mı edelim bu da bir yol değil
    zaten balığa hafta sonları rahatlamak stres atmak için gidiyoruz ben bunlara şahit olunca daha çok strese giriyorum geçen hafta adamın biri yaklaşık 20 cm'ilk turna tutmuş aldı attı kıyıya dedimki beyefendi balığı tekrar bırakmayacakmısınız hayır dedi bunla bi ufak bitiririm nasıl bi mantık anlamıyorum zaten 5 cm kafası gelir bi o kadarda kuyruk 10 cm kaldı içinide temizlersen 50-60 gr et için balığı hiç etmenin ne anlamı var

Sizlerden ricam küçük balıkları bırakalım geri ve kesinlikle ağ tırıvırı kullanmayalım lütfen tabii önümüzdeki yllarda balık tutmak istiyorsak

2. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Çok haklısınız bencede ama işte jandarmada suçlu ava gidiyoruz bir tane araç yok cep telefonu çekmiyor çoğu yerde kavga etsen yavuz hırsız polisi bastırır birde bela yaratırlar. Çözüm değil bence çözüm kanunların çok ağırlaştırılması tüm ekipmanlarını el koyulsa bot dahil bunun yanında milyarlık ceza kesilse korkarlar bence.

Birde imza ayarlanıza ismini ve doğum tarihinizi yazarsanız. Nasıl hitap edeceğimizi anlamış oluruz.

Saygılarımla.

3. farslan1907

farslan1907

Favori Kamış:
    olta ve eniştem
    En İyi Avı:
    55 cm turna 1 kilo vardı
    çok haklısınız

4. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Bu tip insanlarla doğrudan yapmayın etmeyin jandarmaya söyleyeceğiz filan denilince ters etki yapabilir. Olayın kötü yanları anlatılır ve manevi olarak baskı kurulabilir. Geçenlerde sakarıda böyle birisine rastladım abi niye tırıvı atmıyorsun dedi ben olta balıkçısıyım dedim. Çantada fazla tırıvırı var vereyim dedi ben zararlarından ve neden yasaklandığından bahsettim genç arkadaş sustu daha sonra tırıvırı atmadığını gördüm. Kesinlikle tartışmamak gerekiyor ben onu anladım.

5. GÖKHAN

GÖKHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 55 cm istavrit 1.5 kilo
    çok mücadele verdim ben, jandarma da çağırdım , yeri geldi kavgada ettim ama sonuç sıfır. Öldürmemek veya ölmemek için artık karışmamaya karar verdim çünkü ben kendimi yırtarken çevredeki insanlar gıklarını bile çıkarmıyor .Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı toplumda benimsenmeye başladı:mad: :mad: :mad:

6. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    inanıyorum ki benzer sebeplerden birgün karakolluk olacağım. gittiğim heryerde insanlara anlatmaya çalışıyorum. ama kabalaşanlar oluyor. o zaman alttan alamıyorum, doğama aykırı. kesin karakolluk olurum:D

7. ETAYLAN

ETAYLAN Erhan TAYLAN

Favori Kamış:
    SHIMANO COMPRE SPINNING
    Favori Makine:
    Pflueger President Spinning
    En İyi Avı:
    turna
    Size Katiliyorum.benim Dikkatimi çeken Baraj Ve Göl Yakinlarindaki Köylüler Bu Konuda çok Rahatlar çamlidere Barajinda özellikle çok Rastladim Istedikleri Gibi Ağ Atiyolar. Ağ Satişidami Yasaklansa Acaba Veya Ruhsata Bağlansa.

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    abi ne yapsan nafile sen en iyisi sadece jandarmaya bildir

9. bunlar laftan anlamazlar anlatmak lazımda nasıl:(

10. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    abicim bu tip kişilere ağır bi ceza uygulanacakki bırak ağ atmayı o suyun çevresine bile yaklaşamaz hale gelmesi lazım yoksa anlamaz bunlar allah hepimizin yardımcısı olsun:(

11. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Güzel bir yazı olmuş

Çok haklısınız

12. GurhanANKARA

GurhanANKARA

Favori Kamış:
    1.80 kamış,diamond RD630 makina
    En İyi Avı:
    Gümüş Balığı ( 6 gram )
    Eğitim şart :)

13. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Bir yandan eğitim, diğer yandan da denetim şart. Bu ikisi, yani "eğitim ve denetim", bu problemin çözümünde "olmazsa olmaz" yöntemler arasında yer alıyor. Bazıları iyilikten anlıyor. Güzel güzel konuşulduğunda sana hak veriyor. Kendi hatasını düzeltiyor. Bir daha da bu hataları yapmamaya özen gösteriyor. Bazılarına da söz geçmiyor. Böyleleri de yalnızca cezadan anlıyor.

14. CHALGICI

CHALGICI

Favori Kamış:
    GENELDE ZİLLİ DİP,MAKARALI
    En İyi Avı:
    14 KG YAYIN..TABİKİ K.IRMAK VE 1,5 KİLO TURNA,4,5 KG.SAZAN
    arkadaşım sen yinede çekinme jandarmayı aramaktan.tereddüt de etme.ve bence uyarma bile.zaten bunu yapan insanlar senin anlatacakalrını anlayacak insanlar değil.öyle olsa bu b.ku yemezler.o yüzden hiiçç kendini üzme,ve direk tuşlara sarıl.ben bi-kaç defa yaptım ve sonuçlarınıda takip ettim.o vkadar içim soğuduki akıbetlerini duyunca.öyle senin dedğin gibi jandarmayla bitmiyo olay.işin bide adli yönü var.oda bayağı bi geriyo onları.ama üzücü olan bişey varki,mahkeme sonucu ne olursa olsun,ağlarını teslim alıyolar.eğer isterlerse.işte buda yasal açık ve ayıplarımızdan biri daha sanırım...dediğim gibi hiç kendini üzme,tek yapmam gereken;aloo jendermemiii???:)

15. yesilg

yesilg

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 24,8 Kg, Yayın 10,2 Kg, Zargana 300Gr, Lüfer 500Gr, Turna 14 Kg
    Balık avlarken fazla abartmayalım

Dün 30 Ağustos zafer bayramı dolayısıyla hem bayramı kutlayalım hemde Yayın sezonunu açalım diye Çakıl barajına gittik. Baraj küçük ama yayın avlamak için (en azından benim için) ideal bir yer. Gölde Sazan ve Yayın mevcut. Ayrıca küçük kızılkanat ve testere balığı var. Gölden büyük sazan (1 Kg ve üstü) yakalayanı görmedim ancak ne zaman gitsem suda sıçrayışlarını görüyorum. Her çeşit yemle denememe rağmen dört yıldır yakalayamadım, yakalayanı da görmedim. Göl küçük olduğundan ve de ağaç ve çalılarla kaplı olduğu için, aynı zamanda herhangi bir sandal da mevcut olmadığı için ağ ile avcılık (şimdilik) yapılamıyor.

Neyse gelelim balık konusuna. Erken saatlerde (saat 7 gibi) baraja vardık. Kışın suyun geldiği, yazın da kuru olan dere tarafına geçelim dedik. Baktık üç adam gölün başında çadır kurmuşlar ilerisi boş!!!!!! Arabayla geçerken öyle görünüyor. Ama bu üç adam barajın bir başından derenin ucuna kadar oltalarını sallamışlar (yaklaşık 40 tane). O da yetmemiş barajın ortasına enlemsine abartsız 200 metre (barajın boyu zaten 300 mt) parekete germişler. Hayır bu kadar da değil dere tarafına başka bir perekede tarzı (ne olduğunu analayamadım) başka bir uzun olta. Yani analayacağınız barajı işgal etmişler. Yaklaştım barajı özel mülk alanı yapmışsınız dedim, güldüler. Biz dedim nereden atacağız işte şuradan atın ama uzağa atmayın parakedimiz var dediler. (Bu arada balık gölün her tarafında var gibi bize akıl vermeyi de unutmadılar) Ya kavga edeceğiz balık keyfimiz kaçacak günümüz rezil olacak yada adamların boş bıraktığı bir nokta bulup oltalarımızı sallayacağız. Bo bir yer bulduk 8 adet kamışı ve iki adet el oltasını 4 metre uzunluğunda bir alana ilerideki parekedeler ve adamların attığı oltaların yönüne dikkat ederek salladık. Yem olarak küçük balık, solucan ve mısır taktık. Saat dörde kadar orda kaldık balık yakalayamadık. Adamlar 6 kg civarında bir yayın çektiler bir yayını da kıyıdan kaçırdılar.

LÜTFEN BALIK AVLARKEN OLABİLDİĞİNCE AZ YER İŞGAL EDELİM. OLATALARIMIZI OLABİLDİĞİNCE DAR BİR ALANA DİZELİM, SAYISINI DA ABARTMAYALIM. BEN KENDİMİ OLTA SAYISI BAKIMINDAN ABARTILI BULURDUM BU ADAMLARI GÖRDÜKTEN SONRA ANLADIM Kİ GAYET NORMALMİŞ.

HERKESE RASTGELE